15.06.2021 Справа № 756/7115/21
Унікальний № 756/7115/21
Провадження № 3/756/4103/21
15 червня 2021 року м. Київ
Суддя Оболонського районного суду м. Києва Родіонов С.О., за участю прокурора Сироватка В.В., за участю секретаря Прокоф'євої А.Д. розглянувши матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 за ч.1 ст. 172-6 КУпроАП,-
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 , будучі звільненим з поліції, був зобов'язаний у наступному році, після припинення діяльності, подати декларацію після звільнення, особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, тобто декларацію за 2018 рік у 2019 році до (01.04.2019).
Відповідно до публічно доступної інформації, оприлюдненої на офіційному сайті НАЗК (https ://portal.nazk. gov.ua). декларацію після звільнення за 2018 рік, ОСОБА_1 подав лише 26.10.2019 о 15 год. 13 хв., тобто не своєчасно без поважних причин.
Датою вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, є дата закінчення етапу системи подання та оприлюднення відповідно до Закону декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, тобто 00 годин 00 хвилин 01.04.2019.
Місце вчинення правопорушення в даному випадку є не визначеним, оскільки ОСОБА_1 мав можливість подати декларацію після звільнення через мережу Інтернет в будь-якому місці. Але оскільки, останній зареєстрований та проживає у м. Києві, то місцем вчинення правопорушення слід вважати адресу місця його реєстрації, а саме: АДРЕСА_1 .
Фактичним моментом виявлення вчиненого ОСОБА_1 правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 1726 КУпАП слід вважати дату зібрання всіх матеріалів перевірки та складання адміністративного протоколу, тобто 30.04.2021.
Враховуючи, що правопорушення, передбачене частиною 1 статті 1726 КУпАП, є правопорушенням, яке полягає в несвоєчасному поданні без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, факт подання її поза встановлений Законом строк утворює в діях ОСОБА_1 об'єктивну сторону правопорушення.
Таким чином, ОСОБА_1 в порушення вимог абзацу 1 частини 2 статті 45 Закону, а також рішень НАЗК від 10.06.2016 № 2 «Про початок роботи системи подання та оприлюднення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.07.2016 за № 958/29088 (зі змінами) та від 10.06.2016 № 3 «Про функціонування Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.07.2016 за № 959/29089 (зі змінами), після припинення виконання функцій держави або місцевого самоврядування, несвоєчасно без поважних причин 05.07.2019 подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, після звільнення за 2018 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 1726 КУпАП - несвоєчасне подання декларації особи, уповноваженої з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування.
ОСОБА_1 у судовому засіданні пояснив, що він несвоєчасно після звільнення на наступний день подав декларацію, однак умислу на вчинення адміністративного правопорушення він не мав, що це сталось з об'єктивних причин.
Прокурор поклався на розсуд суду.
Заслухавши пояснення особи, що притягується до адміністративної відповідальності, думку прокурора, дослідивши матеріали справи, прихожу до наступного висновку.
Згідно абз.1 ч.2 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Згідно абз.2 ч.2 ст.45 зазначеного вище Закону, особи, які припинили діяльність пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах "а" і "в" пункту 2 частини першої статті 3, зобов'язані наступного року після припинення діяльності подавати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
Відповідно до п/п 2 та 3 п. 5 розділу 2 Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого рішенням НАЗК від 10.06.2016 № 3, декларація перед звільненням - декларація, яка подається відповідно до абзацу першого частини другої статті 45 Закону не пізніше двадцяти робочих днів з дня припинення діяльності, пов'язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншої діяльності, зазначеної у підпунктах «а»,«в» пункту 2 частини першої статті 3 Закону. Така декларація охоплює період, який не був охоплений деклараціями, раніше поданими суб'єктом декларування, та містить інформацію станом на останній день такого періоду. Останнім днем такого періоду є день припинення діяльності, пов'язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншої діяльності, зазначеної упідпунктах «а»,«в'пункту 2 частини першої статті 3 Закону. Під раніше поданими деклараціями розуміються декларації, що були подані до Реєстру відповідно до Закону.
Декларація після звільнення - декларація, яка подається відповідно до абзацу другого частини другої статті 45 Закону до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком, у якому було припинено діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах «а», «в» пункту 2 частини першої статті 3 Закону. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року. Інформація про місце роботи (проходження служби) та займану посаду суб'єкта декларування у такій декларації зазначається відповідно до місця роботи (проходження служби) та займаної посади, перебування (проходження) на яких зумовили обов'язок подання такої декларації;
7 березня 2020 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)», яким серед іншого, внесено зміни до Закону України «Про запобігання корупції», згідно з якими у 2020 році продовжено до 1 червня термін подання щорічних декларацій та декларацій після звільнення.
Крім того, суб'єкти декларування, які у період до 1 червня 2020 року не мали можливості подати декларацію перед звільненням або повідомлення про суттєві зміни у майновому стані у зв'язку із встановленням на території їх проживання карантинно-обмежувальних заходів, звільняються від відповідальності за несвоєчасне подання такої декларації чи повідомлення у зазначений період.
Із матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 було звільнено з 25.10.2019 року.
З долученого до протоколу витягу з Єдиного державного реєстру декларацій вбачається, що ОСОБА_1 подав декларацію (перед звільненням) 21.10.2021, також ним подані декларації після звільнення 26.10.2019 та щорічна 01.06.2019.
Отже, у судовому засіданні судом встановлено, що ОСОБА_1 після звільнення несвоєчасно подав, лише щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений, раніше поданими деклараціям, яку мав подати до 31.05.2020.
Разом з цим, в протоколі зазначені зовсім інші обставини вчинення адміністративного правопорушення, а саме, що діяльність правопорушником припинено 25.10.2019, а декларацію за 2018 рік подано 26.10.2019, а зобов'язаний був подати у 2019 до 01.04.2019, що після припинення функцій держави або місцевого самоврядування, несвоєчасно без поважних причин 05.07.2019 подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, після звільнення за 2018 рік.
Оскільки обставини події кримінального правопорушення у протоколі зазначено неправильно, а суд не наділено повноваженнями щодо самостійного зазначення нових, не зазначених у протоколі обставин, вважаю, що подія правопорушення відсутня.
Окрім цього, вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ у листі № 223-943/0/4-17 від 22.05.2017 року роз'яснив, що суб'єктивна сторона правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП характеризується наявністю вини у формі прямого чи непрямого умислу; вчинення цього діяння через необережність виключає притягнення особи до адміністративної відповідальності.
Аналогічна правова позиція стосовно відсутності умислу на неподання декларації перед звільненням у випадку, якщо особа не була ознайомлення зі строками подання такої декларації, міститься у постанові Верховного Суду від 10 вересня 2019 року, винесеній у справі № 200/18903/17.
Аналіз встановлених обставин справи свідчить, що несвоєчасне з запізненням на 1 день подання ОСОБА_1 декларації було зумовлене необізнаністю останнього щодо про строків їх подання та об'єктивними причинами. Докази того, що його ОСОБА_1 було своєчасно попереджено про строк подання декларації у справі відсутні.
Вищевказане вказує на відсутність діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, тобто вини у формі прямого чи непрямого умислу.
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення;
Враховуючи, що у судовому засіданні не встановлено події правопорушення, а у діях ОСОБА_1 вини у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУПАП, тому провадження у справі слід закрити.
Керуючись ст. 172-6, 221, 247, 283-284, КУпАП, суддя, -
Провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 закрити, у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1ст. 172-6 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Київського апеляційного суду через Оболонський районний суд м. Києва.
Суддя С.О. Родіонов