Рішення від 02.06.2021 по справі 766/13215/19

Справа № 766/13215/19

н/п 2/766/5728/21

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02.06.2021 року м.Херсон

Херсонський міський суд Херсонської області у складі:

головуючого судді Єпішина Ю.М.,

секретар судового засідання Сауляк Я.О.,

за участі представника позивачів адвоката Ратушної В.О.

представника відповідача ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Херсоні в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_2 , ОСОБА_3 до державного підприємства «Херсонський морський торговельний порт», третя особа: Міністерство інфраструктури України, про зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 , ОСОБА_3 звернулися до суду з вказаним позовом, в якому просили зобов'язати ДП "Херсонський морський торгівельний порт" здійснити приватизацію, кімнати № 63,64, що розташована по АДРЕСА_1 , площею І2,6м.кв. (кімната №64), та 14,3 кв.м. (кімната №63) та оформити документи про передачу вказаних кімнат у спільну сумісну власність Позивачів.

В обґрунтування позовних вимог зазначили, що зареєстровані та постійно проживають в кімнатах АДРЕСА_2 , площа яких складає 27,2 кв.м. по 12,6кв.м. (64) та 14,6кв.м (63). Наймачем зазначених приміщень є ОСОБА_2 , на підставі Договору найму житлового приміщення №36Д від 10.04.2017 року. ОСОБА_2 отримав зазначені спірні приміщення перебуваючи у трудових відносинах з Відповідачем. До укладання договору найму Позивачі були вселені у спірні приміщення відповідно до рішення спільного засідання адміністрації профкому Херсонського морського торговельного порту №16 від 12.06.1996 року. Позивачі постійно проживають у спірному приміщенні, та самостійно сплачують комунальні платежі. Після підписання вище зазначеного договору Позивачі звернулись до ДП "Херсонський морський торгівельний порт" з вимогою про отримання дозволу на приватизацію займаних ними приміщень АДРЕСА_2 , однак отримали відповідь, в якій ДП «Херсонський морський торгівельний порт» зазначило, що відсутні правові підстави для здійснення заходів, щодо приватизації житла згідно з чинним законодавством. Враховуючи, що будинок АДРЕСА_1 по вказаній вище адресі знаходиться у повному господарському віданні ДП «Херсонський морський торговельний порт» та не входить до переліку об'єктів нерухомого майна, перерахованих у ч.2 ст.2 ЗУ «Про приватизацію державного житлового фонду» . Вичерпавши можливі способи врегулювання Позивачі змушені звернутися до суду за захистом свого порушеного права.

Ухвалою від 05.11.2019 року відкрито провадження у справі в порядку загального позовного провадження та призначене підготовче судове засідання.

24.12.2019 року ДП "Херсонський морський торгівельний порт" до суду надано відзив на позовну заяву, яким заперечував проти задоволення позову посилаючись на його безпідставність та необґрунтованість. Зазначає, що у ДП «Херсонський морський торговельний порт» відсутні правові підстави щодо здійснення заходів для приватизації житла позивачу. Позивачам повідомлено про необхідність надати спільне рішення адміністрації і профспілкового комітету підприємства, затверджене виконавчим комітетом відповідного органу місцевого самоврядування та ордер на зазначене жиле приміщення. Станом на 16.12.2019 року зазначені документи позивачем до ДП «Херсонський морський торговельний порт» надані не були.

16.01.2020 року та 21.01.2019 року представником Міністерство інфраструктури України надано до суду пояснення щодо позову, згідно якого зазначив, що серед наданих ДП «Херсонський морський торговельний порт» на розгляд Мінінфраструктури документів спільне рішення адміністрації і профспілкового комітету підприємства, затверджене виконавчим комітетом відповідного органу місцевого самоврядування, та ордер на жиле приміщення були відсутні. З огляду на викладене, у Мінінфраструктури відсутні підстави для надання дозволу на приватизацію кімнати АДРЕСА_3 , 64, що розташовані по АДРЕСА_1 та перебувають на балансі ДП «Херсонський морський торговельний порт», без наявності зазначених документів.

Ухвалою від 24.06.2020 року закрито підготовче засідання та призначено справу до судового розгляду.

Представник позивачів адвокат Ратушна В.А. у судовому засіданні позовні вимоги підтримала та просила їх задовольнити в повному обсязі, надавши пояснення, аналогічні тим, що викладені у наданому до суду позові.

Представник відповідача ОСОБА_1 у судовому засіданні заперечував проти задоволення позову з підстав, зазначених у відзиві на позовну заяву.

Від представника третьої особи ОСОБА_4 до суду надійшла заява від 28.05.2021 року про розгляд справи у її відсутність.

Заслухавши пояснення учасників, дослідивши надані сторонами докази, суд приходить до наступних висновків.

Згідно з ч.1 ст.2 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» до об'єктів приватизації належать квартири багатоквартирних будинків, одноквартирні будинки, кімнати у гуртожитках, кімнати у квартирах та одноквартирних будинках, де мешкають два і більше наймачів, які використовують громадяни на умовах найму.

Згідно ст.8 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» приватизація державного житлового фонду здійснюється уповноваженими на це органами, створеними місцевою державною адміністрацією, та органами місцевого самоврядування, державними підприємствами, організаціями, установами, у повному господарському віданні або оперативному управлінні яких знаходиться державний житловий фонд.

Орган місцевого самоврядування є учасником цих правовідносин як носій владних повноважень, завдяки яким він забезпечує відчуження квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках, призначених для проживання сімей та одиноких осіб, кімнат у квартирах та одноквартирних будинках, де мешкають два і більше наймачів, та належних до них господарських споруд і приміщень (підвалів, сараїв і т. ін.) державного житлового фонду на користь громадян України, тобто забезпечує можливість громадянам реалізувати своє конституційне право на житло.

Передача квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках здійснюється в спільну сумісну або часткову власність за письмовою згодою всіх повнолітніх членів сімї, які постійно мешкають у квартирі (будинку), житловому приміщенні у гуртожитку, в тому числі тимчасово відсутніх, за якими зберігається право на житло, з обов'язковим визначенням уповноваженого власника квартири (будинку), житлового приміщення у гуртожитку.

Статтею 8 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» визначено такі основні умови, виключно з дотриманням яких може відбутись приватизація: здійснення приватизації уповноваженими на це органами; згода всіх повнолітніх членів сім'ї; постійне проживання у цій квартирі (будинку), житловому приміщенні у гуртожитку; згода тимчасово відсутніх членів сім'ї, за якими зберігається право на житло.

Першою умовою для проведення приватизації є її здійснення уповноваженими на це органами, створеними місцевою державною адміністрацією, та органами місцевого самоврядування, державними підприємствами, організаціями, установами, у повному господарському віданні або оперативному управлінні яких знаходиться державний житловий фонд.

Відповідно до статей 1 ,3, 8 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» приватизація державного житлового фонду здійснюється на підставі рішень відповідних органів приватизації, що приймаються не пізніше місяця з дня одержання заяви громадянина.

Законами України «Про приватизацію державного житлового фонду» та «Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків», а також положенням «Про порядок передачі квартир (будинків), жилих приміщень у гуртожитках у власність громадян» визначена відповідна процедура здійснення передачі квартир державного та комунального житлового фонду у власність громадян, яка здійснюється лише уповноваженими на те органами.

Як передбачено п.9 ст.8 цього Закону державний житловий фонд, який знаходиться у повному господарському віданні або оперативному управлінні державних підприємств, за їх бажанням може передаватись у комунальну власність за місцем розташування будинку, з наступним здійсненням його приватизації органами місцевої державної адміністрації та місцевого самоврядування.

У аспекті вимог п .10 ст.8 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» органи приватизації, органи місцевого самоврядування не мають права відмовити мешканцям квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках у приватизації займаного ними житла, крім випадків, передбачених законом.

Відповідач як орган місцевого самоврядування, його посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (ст. 19 Конституції України).

Судом встановлено, що позивачі є громадянами України, що підтверджується паспортом громадянина України серії НОМЕР_1 , виданого 21.06.2005 року Суворовським РВ УМВС України в Херсонській області та паспортом громадянина України серії НОМЕР_2 , виданого 14.07.1999 року Суворовським РВ УМВС України в Херсонській області.

Згідно витягу із Рішення спільного засідання адміністрації і профкому м. Херсона від 12.06.1996 року №16 Херсонський морський торговельний порт Департаменту морського і річкового транспорту Міністерства транспорту України - ОСОБА_5 , на склад сім'ї 4 чол., надано тимчасове житло, а саме дві кімнати № НОМЕР_3 та №64 ж/пл.27,0 кв.м., в готелі « ІНФОРМАЦІЯ_1 ».

ОСОБА_2 , ОСОБА_3 зареєстровані в кімнатах АДРЕСА_2 , площа яких складає 27,2 кв.м. по 12,6кв.м. (64) та 14,6кв.м (63), що підтверджується довідками про реєстрацію місця проживання особи від 13.04.2019 року.

Наймачем зазначених приміщень є ОСОБА_2 , про що свідчить наявна в матеріалах справи копія Договору найму житлового приміщення №36Д від 10.04.2017 року.

Листом Міністерства інфраструктури України від 27.02.2019 року №2357/16/10-19 на заяву ОСОБА_2 щодо приватизації кімнат АДРЕСА_2 повідомлено, що для вирішення вказаного питання щодо приватизації приміщення необхідно надати спільне рішення адміністрації і профспілкового комітету підприємства, затверджене виконавчим комітетом відповідного органу місцевого самоврядування та ордер на зазначене жиле приміщення.

Позивачі не мають у приватному володінні житлові приміщення та відповідно не використали свої житлові чеки, що підтверджується довідкою Ощадбанку від 05.04.2019 року.

Оскільки судом встановлено, що житлове приміщення, яке наймають позивачі та у якому вони зареєстровані, є об'єктом приватизації, відповідно до вимог вказаних законів. Позивачі є громадянами України та не використали право на приватизацію державного житлового фонду раніше, суд вважає, що через відсутність ордеру позивачі не можуть бути позбавлені свого права на приватизацію житла, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст.12,13,76,81,141, 263-265,355ЦПК України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_2 , ОСОБА_3 до державного підприємства «Херсонський морський торговельний порт», третя особа: Міністерство інфраструктури України, про зобов'язання вчинити дії - задовольнити.

Зобов'язати Державне підприємство "Херсонський морський торгівельний порт" (м.Херсон, пр-т Ушакова, 4; код ЄДРПОУ 01125695) здійснити приватизацію, кімнати № 63,64, що розташована по АДРЕСА_1 , площею І2,6м.кв. (кімната №64), та 14,3кв.м. (кімната №63) та оформити документи про передачу вказаних кімнат у спільну сумісну власність ОСОБА_2 , ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_4 ; АДРЕСА_4 ) та ОСОБА_3 , ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_5 ; АДРЕСА_5 ).

Стягнути з Державного підприємства "Херсонський морський торгівельний порт" (м. Херсон, пр-т Ушакова, 4; код ЄДРПОУ 01125695) на користь ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_4 ; АДРЕСА_4 ) судовий збір у розмірі 768,40 грн.

Стягнути з Державного підприємства "Херсонський морський торгівельний порт" (м.Херсон, пр-т Ушакова, 4; код ЄДРПОУ 01125695) на користь ОСОБА_3 , ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_5 ; АДРЕСА_5 ) судовий збір у розмірі 768,40 грн.

Рішення може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції на протязі тридцяти днів з дня його проголошення шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції до Херсонського апеляційного суду.

До початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи через Херсонський міський суд Херсонської області.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, строк подання апеляційної скарги обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому рішення суду не було вручено в день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому відповідного рішення суду.

Суддя Ю.М.Єпішин