ДАРНИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КИЄВА
справа № 753/14146/21
провадження № 2-о/753/452/21
"15" липня 2021 р. Дарницький районний суд м. Києва у складі головуючого судді Якусика О.В., за участю секретаря судового засідання Ганіної М.Д., розглянувши в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа - Дарницький районний у м. Києві відділ державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України,
У липні 2021 року ОСОБА_1 звернувся до Дарницького районного суду м. Києва із заявою про встановлення факту смерті його матері ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Харцизьку Донецької області.
Заява обґрунтована тим, що заявник є сином ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Харцизьку Донецької області, у нього відсутня можливість отримати свідоцтво про смерть померлої особи на території України, яка контролюється державними органами влади, оскільки документи, які стосуються підтвердження факту смерті, не відповідають законодавству України та видані органами, що знаходяться на території, непідконтрольній органам державної влади України. Заявник вказує, що встановлення факту смерті йому необхідно для державної реєстрації смерті померлої особи, проведеної державним органом України, та отримання відповідного документа - свідоцтва про смерть згідно із чинним законодавством.
Заявник подав до суду заяву, в якій просив розгляд заяви про встановлення факту смерті проводити за його відсутності.
Представник заінтересованої особи - Дарницького районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) в судове засідання не з'явився, про дату та час розгляду справи був повідомлений належним чином, у поданій до суду заяві просив розгляд справи здійснювати без присутності представника відділу.
Дослідивши подану заяву та додані до неї матеріали, проаналізувавши надані докази, суд дійшов таких висновків.
Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Згідно з ч. 2 ст. 317 ЦПК України справи про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду.
Відповідно до абзацу 2 ч. 1 ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.
Судом встановлено, що відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 від 20 березня 1973 року, ІНФОРМАЦІЯ_2 народився ОСОБА_1 , батьками якого зазначено: батько - ОСОБА_3 , мати - ОСОБА_2 .
Наведеними вище документами підтверджується, що ОСОБА_1 є сином ОСОБА_2 .
ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Харцизьку Донецької області померла мати заявника ОСОБА_1 - ОСОБА_2 , на підтвердження чого заявником надано свідоцтво про смерть серії НОМЕР_2 . Заявник також надав суду на підтвердження факту смерті ОСОБА_2 лікарське свідоцтво про смерть № 21 від 11 червня 2021 року та довідку про причини смерті, в яких причиною його смерті зазначено: хронічна серцево-судинна недостатність, атеросклеротичний кардіосклероз з гіпертензією, ішемічна хвороба серця.
Як пояснив заявник у поданій заяві, звернення до суду з заявою про встановлення факту смерті необхідно для подальшої реєстрації цього факту в органах державної реєстрації актів цивільного стану та отримання відповідного документа - свідоцтва про смерть згідно із чинним законодавством.
Згідно із пунктами 1, 2, 3 статті 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Відповідно до п. 3 наказу Міністерства юстиції України від 17 червня 2014 року № 953/5 «Про невідкладні заходи щодо захисту прав громадян на території проведення антитерористичної операції» Державному підприємству «Інформаційний центр» Міністерства юстиції України наказано тимчасово призупинити проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, повторну видачу свідоцтв про державну реєстрацію актів цивільного стану та видачу витягів з Державного реєстру актів цивільного стану громадян відділами державної реєстрації актів цивільного стану, що знаходяться на території Луганської області та Донецької області.
Проведення зазначених дій здійснюється будь-яким відділом державної реєстрації актів цивільного стану, що знаходиться за межами вказаної території.
Як свідчать матеріали справи, заявник звернувся до Дарницького районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) з метою державної реєстрації смерті та отримання свідоцтва про смерть ОСОБА_2 , однак йому було надано відмову у проведені державної реєстрації смерті від 8 липня 2021 року за № 1555/21.4-71 з тих підстав, що для підтвердження факту смерті ОСОБА_2 заявником пред'явлено документ, виданий на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження.
Таким чином, видане органами на території міста Донецьк лікарське свідоцтво про смерть та довідка про причини смерті, в яких зазначена причина смерті, а також свідоцтво про смерть не засвідчує у встановленому порядку факт смерті ОСОБА_2 , що створює перешкоди та робить неможливим державну реєстрації її смерті та оформлення свідоцтва про смерть.
За змістом статті 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: 1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; 2) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою. Державна реєстрація смерті проводиться за місцем проживання заявника у разі встановлення у судовому порядку факту смерті. Державна реєстрація смерті проводиться за заявою родичів померлого, представників органу опіки та піклування, працівників житлово-експлуатаційних організацій, адміністрації закладу охорони здоров'я, де настала смерть, та інших осіб.
Пунктом 1 глави 5 розділу III Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України №52/2 від 18 жовтня 2000 року, передбачено, що підставою для проведення державної реєстрації смерті є лікарське свідоцтво про смерть (форма №106/о), фельдшерська довідка про смерть (форма №106-1/о), рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час.
Звернення в суд з заявою про встановлення факту, що має юридичне значення, необхідне заявнику, зокрема, для проведення державної реєстрації смерті згідно із чинним законодавством України.
З огляду на викладене, враховуючи, що заявником до матеріалів справи додані документи, які доводять факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 у місті Харцизьк, Донецької області, Україна та враховуючи те, що ОСОБА_2 померла на тимчасово окупованій території України, а реєстрація її смерті в органах реєстрації актів цивільного стану на території України не проводилась, суд дійшов висновку про можливість у судовому порядку встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_3 , уродженки смт. Велика Новосілка, Донецької області, Україна, громадянки України, у віці 91 років, померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце смерті: Україна, місто Харцизьк Донецької області, яка на час смерті була зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , у зв'язку з чим заява ОСОБА_1 про встановлення факту смерті підлягає задоволенню.
Частиною 4 ст. 317 ЦПК України передбачено, що ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.
Аналогічні положення містяться і в п. 8 ч. 1 ст. 430 ЦПК України.
Керуючись статтями 12, 13, 76-81, 259, 263-265, 268, 273, 315-319, 430 ЦПК України, суд
Заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ), заінтересована особа - Дарницький районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) (02099, м.Київ, вул. Заслонова 16), про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України - задовольнити.
Встановити факт смерті громадянки України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженки смт. Велика Новосілка, Донецької області, Україна, у віці 91 років, визнавши датою її смерті - ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце смерті - Україна, місто Харцизьк Донецької області.
Рішення підлягає негайному виконанню.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено до Київського апеляційного суду безпосередньо або через суд першої інстанції шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя О.В. Якусик