Постанова від 19.07.2021 по справі 569/14633/21

Справа № 569/14633/21

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 липня 2021 року м.Рівне

Рiвненський мiський суд Рівненської області в складі

головуючого суддi Кучиної Н.Г.,

при секретарі судового засідання Добровчан К.Ю.,

з участю:

представника Управління Державної міграційної служби України в

Рівненській області Ковалик Х.М.,

відповідача ОСОБА_1

представника відповідача, адвоката Бодрягова В.С.,

pозглянувши у вiдкpитому судовому засiданнi в мiстi Рiвне спpаву за адміністративним позовом Управління Державної міграційної служби України в Рівненській області до ОСОБА_2 про затримання іноземця з метою ідентифікації з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства та забезпечення в подальшому заходів щодо примусового видворення за межі України, -

ВСТАНОВИВ:

Представник Управління Державної міграційної служби України в Рівненській області Ковалик Х.М. в судовому засіданні позов підтримала і просить суд прийняти рішення про затримання громадянина Республіки Грузія ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 з метою ідентифікації та забезпечення в подальшому заходів щодо примусового видворення за межі України та поміщення громадянина Республіки Грузія ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 до Пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України строком на 6 місяців.

Відповідач ОСОБА_2 та його представник в судовому засіданні позовні вимоги Управління Державної міграційної служби України в Рівненській області не визнали. Просили у задоволенні позову відмовити, оскільки відповідач не заперечує проти самостійного виїзду за межі України.

Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши письмові докази по справі, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги Управління Державної міграційної служби України в Рівненській області підлягають задоволенню.

Судом встановлено, що співробітниками міграційної поліції ГУНП в Рівненській області 16.07.2021 доставлено громадянина Республіки Грузія ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 до Рівненського МВ УДМС у Рівненській області для з'ясування обставин щодо порушення міграційного законодавства України.

Громадянин Республіки Грузія ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживав до засудження (без реєстрації) в АДРЕСА_1 , та у подальшому відбував відбував покарання у місці позбавлення волі, а саме: в ДУ "Городоцький виправний центр (№131)».

16.07.2021 з в ДУ "Городоцький виправний центр (№131)» ОСОБА_1 звільнився.

Встановлено, що іноземець на території України перебуває нелегально.

Зі злів ОСОБА_1 паспорт громадянина Республіки Грузія втратив при невідомих обставинах. З наявних документів має довідку про звільнення з місць позбавлення волі.

Громадянин ОСОБА_2 здійснив останній в'їзд в Україну 14.07.2007 через міжнародний аеропорт «Бориспіль», у приватних справах з метою одруження, проживання та роботи в Україні. З 12.10.2007 року ухилився від виїзду з України після закінчення відповідного терміну перебування, а також проживає без документів на право проживання в Україні чим грубо порушив ЗУ « Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства».

За період 2016-2020 років вчинив ряд кримінальних злочинів передбачених статтями: ч. 4 ст.70, ч.2 ст. 185, ч. 2. ст.186 КК України, за які був засуджений: 04.02.2020 Галицьким районним судом м.Львова, Львівської області на 2 роки 2 місяці обмеження волі, 01.06.2020 року Хмельницьким міськрайонним судом Хмельницької області на 2 роки 2 місяці обмеження волі.

Відбував покарання в Державній установі " Городоцький виправний центр (№131)»

16.07.2021 ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 203 КУпАП (ПН МРВ 000263) та на нього накладено стягнення у вигляді штрафу 2040 грн.

16.07.2021 складено протокол про адміністративне затримання іноземця.

Рішенням УДМС України в Рівненській області від 16.07.2021 іноземця поміщено до Волинського пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України з метою ідентифікації особи.

Правовідносини, що виникли між сторонами, регулюються Конституцією України, Законом України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» (далі - Закон № 3773-VI), який визначає правовий статус іноземців та осіб без громадянства, які перебувають в Україні, та встановлює порядок їх в'їзду в Україну та виїзду з України та підзаконними нормативно правовими актами; Інструкцією про примусове повернення і примусове видворення з України іноземців та осіб без громадянства, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України 23.04.2012 № 353/171/150 ( далі- Інструкція); Типовим положенням про пункт тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1110; Інструкцією про порядок утримання іноземців та осіб без громадянства в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 29.02.2016 № 141.

Зокрема, п.7 ч.1 ст.1 Закону № 3773-VI визначено, що іноземці та особи без громадянства, які перебувають на території України на законних підставах, - іноземці та особи без громадянства, які в установленому законодавством чи міжнародним договором України порядку в'їхали в Україну та постійно або тимчасово проживають на її території, або тимчасово перебувають в Україні.

Строк перебування іноземців та осіб без громадянства в Україні встановлюється візою, законодавством України чи міжнародним договором України (ч. 3 ст. 9 Закону № 3773-VI ).

Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органи охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України) або органи Служби безпеки України можуть лише на підставі винесеної за їх позовом постанови адміністративного суду примусово видворити з України іноземця та особу без громадянства, якщо вони не виконали в установлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення або якщо є обгрунтовані підстави вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятимуться від виконання такого рішення, крім випадків затримання іноземця або особи без громадянства за незаконне перетинання державного кордону України поза пунктами пропуску через державний кордон України та їх передачі прикордонним органам суміжної держави( ч.1 ст.30 Закону № 3773-VI).

Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, або орган охорони державного кордону на підставі відповідного рішення з наступним повідомленням протягом 24 годин прокурора розміщує іноземців та осіб без громадянства, зазначених у частині першої цієї статті, у пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України (п.3.ст.30 Закону № 3773-VI).

Іноземці та особи без громадянства, які не мають законних підстав для перебування на території України, затримані в установленому порядку та підлягають примусовому видворенню за межі України, у тому числі прийняті відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію, розміщуються в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, протягом строку, необхідного для їх ідентифікації та забезпечення примусового видворення (реадмісії) за межі України, але не більш як на вісімнадцять місяців ( п. 4 ст.30 Закону № 3773-VI).

Із зазначеними правовими нормами узгоджуються зміст Інструкції про примусове повернення і примусове видворення з України іноземців та осіб без громадянства, яка визначає порядок дій посадових осіб Державної міграційної служби України, її територіальних органів і територіальних підрозділів,органів охорони державного кордону та органів Служби безпеки України під час прийняття рішення про примусове повернення і примусове видворення іноземців та осіб без громадянства, їх ідентифікації і вжиття заходів з безпосереднього примусового повернення, поміщення до пунктів тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні,а також під час прийняття рішення про продовження строку затримання.

Відповідно до п.2 Інструкції за наявності обґрунтованих підстав вважати, що іноземець, стосовно якого подано адміністративний позов про примусове видворення, ухилятиметься від виконання рішення про його примусове видворення, перешкоджатиме проведенню процедури видворення чи реадмісії відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію, або за наявності ризику його втечі, а так само у разі відсутності в іноземця, що вчинив порушення законодавства України з прикордонних питань або про правовий статус іноземців, документа, що дає право на виїзд з України, органи ДМС, орган охорони державного кордону або орган СБУ подають до адміністративного суду за місцезнаходженням цих органів (підрозділів) або за місцезнаходженням ПТПІ позовну заяву відповідно до ч.1 ст. 289 КАСУ.

Відповідно до п.1.ст.289 КАС України за наявності обґрунтованих підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства, стосовно якої подано адміністративний позов про примусове видворення, ухилятиметься від виконання рішення про її примусове видворення, перешкоджатиме проведенню процедури видворення чи реадмісії відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію або якщо існує ризик її втечі, а так само у разі відсутності в іноземця або особи без громадянства, яка вчинила порушення законодавства України з прикордонних питань або про правовий статус іноземців, документа, що дає право на виїзд з України, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, його територіальним органом чи підрозділом, органом охорони державного кордону або Служби безпеки України подається до місцевого загального суду як адміністративного суду за місцезнаходженням цих органів (підрозділів) або за місцезнаходженням пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, позовна заява про застосування судом до іноземця або особи без громадянства одного з таких заходів: затримання іноземця або особи без громадянства з метою ідентифікації та (або) забезпечення видворення за межі території України.

Відповідно до п.3 ст.20 КАС України, місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи, пов'язані з перебуванням іноземців та осіб без громадянства на території України, щодо: примусового повернення в країну походження або третю країну іноземців та осіб без громадянства; затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України.

Слід зазначити те, що доказів здійснення позивачем процедури видворення відповідача судом не здобуто, натомість, Управлінням Державної міграційної служби України в Рівненській області проводиться процедура ідентифікації відповідача, який вчинив порушення міграційне законодавства України, за відсутності в останнього документа, що дає право на виїзд з України, а також за неможливості ідентифікації іноземця або особи без громадянства.

Разом з тим, неможливість ідентифікації відповідача є перешкодою для початку процедури його примусового повернення чи видворення, оскільки питання визначення країни громадянської належності іноземця або країни походження особи без громадянства залишається не з'ясованим.

Зважаючи на вищевикладене та те, що у іноземець, вчинив порушення законодавства України про правовий статус іноземців, у нього відсутній документ, що посвідчує особу та дає право на в'їзд/виїзд з України, що в подальшому унеможливить проведення примусового видворення, застосування процедури реадмісії, суд вважає за необхідне застосувати передбачені законом заходи та затримати іноземця з метою ідентифікації та забезпечення видворення за межі України з одночасним поміщенням до державної установи, що призначена для тимчасового тримання іноземців та осіб без громадянства, а саме - Волинського пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України строком на 6 місяців.

При ухваленні даного рішення судом також враховуються рішення ЄСПЛ з питань обмеження права на свободу, передбаченого підпунктом "f" п. 1 статті 5 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, в якому вказано, що кожен має право на свободу та особисту недоторканність. Нікого не може бути позбавлено свободи, крім таких випадків і відповідно до процедури, встановленої законом: законний арешт або затримання особи з метою запобігання її недозволеному в'їзду в країну чи особи, щодо якої провадиться процедура депортації або екстрадиції.

З огляду на це, право на свободу та особисту недоторканність не є абсолютним і може бути обмежене, але тільки на підставах та в порядку, які чітко визначені в законі.

За приписами ч. 18 ст. 289 КАС України, на час апеляційного оскарження іноземці або особи без громадянства, у яких відсутні документи, що дають право на виїзд з України, продовжують утримуватися у спеціально обладнаних для цих цілей приміщеннях органів (підрозділів) охорони державного кордону чи Служби безпеки України або в пункті тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні.

Тобто, у разі апеляційного оскарження цього рішення, відповідач буде продовжувати утримуватися в пункті тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, до завершення апеляційного оскарження.

Керуючись ст.ст.9,19,20,77,288,289 КАС України, суд, -

В И Р I Ш И В:

Адміністративний позов Управління Державної міграційної служби України в Рівненській області - задовольнити.

Затримати громадянина Республіки Грузія ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 з метою ідентифікації та забезпечення в подальшому заходів щодо примусового видворення за межі України.

Помістити громадянина Республіки Грузія ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 до Пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України строком на 6 місяців.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а в разі її оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку сторонами, а також іншими особами у зв'язку з тим, що суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки.

Апеляційна скарга на рішення подається протягом десяти днів з дня її проголошення до Восьмого апеляцiйного адміністративного суду через Рiвненський мiський суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Cуддя Рівненського міського суду Н.Г. Кучина