Постанова від 19.07.2021 по справі 200/11929/20-а

ПЕРШИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 липня 2021 року справа №200/11929/20-а

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Перший апеляційний адміністративний суд у складі суддів: Гайдара А.В., Геращенка І.В., Компанієць І.Д., розглянув у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Міністерства внутрішніх справ України на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 22 лютого 2021 року у справі № 200/11929/20-а (головуючий суддя І інстанції Стойка В.В.), складеного в повному обсязі 22 лютого 2021 року в м. Слов'янськ Донецької області, за позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Міністерства внутрішніх справ України в якому просив:

визнати протиправними дії Міністерства внутрішніх справ України, які полягають у відмові в видачі ОСОБА_1 , ІПН НОМЕР_1 , у підготовці та надані до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за прирівняною посадою поліцейського, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 основного розміру пенсії.

зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, оновлену довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії пенсіонеру МВС України ОСОБА_1 , ІПН НОМЕР_1 , станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, (які були встановлені на момент його звільнення з ОВС, згідно повідомлення про призначення пенсії № 1365\05, від 21.02.2011 року Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області), за прирівняною посадою поліцейського, для проведення з 01.04.2019р. перерахунку розміру пенсії, у наступних розмірах: посадовий оклад 3250 грн, оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник поліції 2200 грн., надбавка за стаж служби 45%, надбавка за виконання особливо важливих завдань - 70%, місячна премія, яка носить постійний характер, та на день звільнення складала 32%, копію довідки направити позивачу (а.с. 1-12).

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 22 лютого 2021 року позов задоволено. Визнано протиправними дії Міністерства внутрішніх справ України, які полягають у відмові в видачі ОСОБА_1 , ІПН НОМЕР_1 , у підготовці та надані до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за прирівняною посадою поліцейського, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 року основного розміру пенсії. Зобов'язано Міністерство внутрішніх справ України виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, оновлену довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії пенсіонеру МВС України ОСОБА_1 , ІПН НОМЕР_1 , станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, (які були встановлені на момент його звільнення з ОВС, згідно повідомлення про призначення пенсії № 1365\05, від 21.02.2011 року Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області), за прирівняною посадою поліцейського, для проведення з 01.04.2019р. перерахунку розміру пенсії, у наступних розмірах: посадовий оклад 3250 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник поліції 2200 грн., надбавка за стаж служби 45%, надбавка за виконання особливо важливих завдань - 70%, місячна премія, яка носить постійний характер, та на день звільнення складала 32% (а.с.75-78).

Не погодившись з судовим рішенням, Міністерство внутрішніх справ України подало апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення Донецького окружного адміністративного суду від 22 лютого 2021 року у справі № 200/11929/20-а та прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

В обґрунтування апеляційної скарги апелянтом зазначено, що до спірних правовідносин не підлягають застосуванню правові висновки Верховного Суду викладені у рішенні від 17 грудня 2019 року у справі № 160/8324/19.

Рішення про підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію та рішення про перерахунок пенсій Кабінетом Міністрів України не приймались, відтак, відсутні підстави за діяння алгоритму дій стосовно перерахунку пенсій визначеного Порядком № 45 (а.с. 81-86).

Сторони в судове зсідання не викликались, про дату та місце розгляду справи повідомлялись судом належним чином.

Від позивача до канцелярії суду надійшов відзив на апеляційну скаргу.

Суд апеляційної інстанції, заслухав доповідь судді-доповідача, перевірив матеріали справи і обговорив доводи апеляційної скарги, перевірив юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідив правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає за необхідне вимоги, викладені в апеляційній скарзі задовольнити, а рішення суду першої інстанції скасувати, з огляду на наступне.

Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з лютого 2011 року перебуває на обліку в Головному управління Пенсійного фонду України в Донецькій області як отримувач пенсії за вислугу років, призначеної відповідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", був звільнений у зв'язку з вислугою років, вислуга років становить 22рю 10м. 14дн., спе ціальне звання - підполковник міліції, посада - заступник начальника районного відділу - начальника слідчого відділення Словянського райвідділу з 31.12.2010 року.

Відповідно повідомлення про призначення пенсії № 1356/05 від 21.02.2011 року, грошове забезпечення ОСОБА_1 для обчислення пенсії складає: посадовий оклад - 1100,00; оклад за військове звання - 130,00; процентна надбавка за вислугу років 35% - 430, 50%; середньомісячна сума додаткових видів ГЗ на 24 місяці у т.ч. надбавка за особливо важливі завдання 70%, премія 32 %, всього - 4514, 21. Основний розмір пенсії - 2527, 96 грн.

Як вбачається з Довідки про грошове забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) № 10777 від 17.12.2018 року, розмір грошового забезпечення позивача за нормами, чинними на 01.01.2016 року за прирівняною посадою дорівнюють: посадовий оклад - 3250, 00, підвищення посадового окладу - 0, 00; оклад за військовим (спеціальним званням) підполковник міліції 2200, 00; надбавка за стаж служби (45, 00%) - 2452, 50; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (0, 00%) - 0, 00; надбавка за почесне звання "заслужений" чи "народний" (0, 00%) - 0, 00; доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук (0 ,00%) чи доплата за вчене звання (0, 00%); надбавка за безперервний стаж на шифрувальній роботі (0, 00%), премія (5, 74%) - 453, 60. Усього - 8356, 10грн.

З метою отримання довідки з визначеними показниками надбавки за специфічні умови проходження служби (75% - 5926, 88грн.) та премії (77, 3395%) позивач звернувся до відповідача в особі Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності з відповідною заявою на видачу довідки про розмір грошового забезпечення.

Листом від 27.07.2020р. № В-11769/22 у наданні такої довідки було відмовлено через відсутність правових підстав.

З урахуванням заявлених позивачем вимог, спірним є правомірність дій відповідача щодо не направлення оновленої довідки позивача до Пенсійного органу для призначення пенсії.

Приймаючи спірне рішення суд першої інстанції виходив з того, що право позивача в частині підготовки документів є порушеним та підлягає відновленню.

Відповідно до ч. 1 ст. 308 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги.

Суд апеляційної інстанції переглядає судове рішення виключно в межах апеляційної скарги, тобто в частині задоволення позовних вимог.

Колегія суддів вважає помилковим висновок суду першої інстанції щодо задоволення позовних вимог з огляду на наступне.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України є, зокрема, Закон № 2262-ХІІ.

Особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 01.01.2016 проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (надалі - Постанова № 988). Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту.

Статтею 43 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

За частинами першою, другою та четвертою статті 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Частина вісімнадцята статті 43 Закону № 2262-ХІІ встановлює, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Відповідно до частини третьої статті 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (далі - Постанова № 45).

Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Абзацом першим пункту 5 Порядку № 45 у редакції Постанови № 103 встановлено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Додаток 2 до Порядку № 45 містить форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою № 103 було викладено в новій редакції, у якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Окружний адміністративний суд міста Києва рішенням від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, в адміністративній справі № 826/3858/18 визнав протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.

Оскільки зміни, внесені Постановою № 103, зокрема, до додатку 2 Порядку № 45, у якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, то з дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.

При цьому порядок дій, який повинні вчинити, зокрема, орган уповноважений видавати довідку та управління Пенсійного фонду, у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 Постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45, не змінився. Отже, підставою для проведення перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ є прийняття Кабінетом Міністрів України відповідного рішення, яким збільшено розмір певних видів грошового забезпечення поліцейських.

Органом, уповноваженим видавати таким особам довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії є Міністерство внутрішніх справ України.

Як встановлено судом апеляційної інстанції з 01.01.2016 настали правові підстави для перерахунку пенсії особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), до яких належить позивач, на підставі відповідного рішення Кабінету Міністрів України, яким в даному випадку є була Постанова № 988.

Такий перерахунок позивачу проведений, про що зазначено в позовній заяві та підтверджено матеріалами справи.

Рішень для перерахунку пенсії з 01.09.2019 Кабінетом Міністрів України прийнято не було.

Стосовно рішення Верховного Суду від 17.12.2019 в зразковій справі № 160/8324/19, яке залишено без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 24.06.2020, суд зазначає наступне.

У рішенні Верховного Суду по справі № 160/8324/19 зазначено, що це рішення суду є зразковим для справ, в яких, зокрема позивачі заявили аналогічні позовні вимоги (по-різному висловлені, але однакові по суті: визнати протиправними дії відповідача щодо відмови позивачу у підготовці та наданні до територіального пенсійного орану оновленої довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ, положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова № 704), із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 основного розміру пенсії та зобов'язання відповідача підготувати та надати до територіального органу Пенсійного фонду України таку довідку, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ, статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з врахуванням положень Постанови № 704.

Так, позивачем у вказаній справі Верховного Суду була особа - пенсіонер з числа військовослужбовців, якій здійснено перерахунок пенсії згідно з п.п.1 і 2 Постанови № 103 відповідно до Постанови № 704, та яка згідно з висновками Верховного Суду, набула з 05.03.2019 право на отримання оновленої довідки для перерахунку пенсії з 01.04.2019 згідно з Постановою № 704, у зв'язку із набранням законної сили рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18.

Отже, правові висновки Великої Палати Верховного Суду в постанові у зразковій справі № 160/8324/19, на які покликається позивач та які пов'язані з набранням законної сили рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, не можуть бути застосовані до правовідносин у даній справі.

Так, після скасування 05.03.2019 рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18 змін до пункту 5 Порядку №45 і додатку 2 Порядку №45 був чинним пункт 3 Постанови №103, який безпосередньо стосувався перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та містив вказівку здійснити перерахунок пенсій з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи основні та щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премії в розмірах, установлених законодавством, премії за січень 2016 року відповідно до Постанови №988, а також пункт 6 Постанови №103, яким внесено зміни до Порядку №45, зокрема, доповнено цей Порядок додатком 3.

У подальшому рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва у справі №826/12704/18 від 14.05.2019, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019, визнано протиправним та скасовано пункт 3 Постанови №103.

Таким чином з дня набрання законної сили судовим рішенням у справі №826/12704/18, а саме з 19.11.2019, пункт 3 Постанови №103 втратив чинність.

Отже, підстави для видачі довідки для перерахунку пенсії з 01.09.2019 відсутні.

За приписами статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частиною першою статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Отже, враховуючи наведене у сукупності, за наведеним позивачем обґрунтуванням позовних вимог, колегія суддів погоджується з висновком місцевого суду, що у спірних правовідносинах не встановлено порушення відповідачами прав позивача, тому позовні вимоги є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.

Згідно п.41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі "Серявін та інші проти України" від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).

Відповідно до положень ч.1 ст. 317 Кодексу адміністративного судочинства України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового судового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; неправильне застосування норм матеріального та процесуального права.

Враховуючи вищевикладене, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про необхідність скасування рішення суду першої інстанції та відмови у задоволені позовних вимог.

Керуючись статтями 250, 308, 311, 315, 317, 321, 322, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Міністерства внутрішніх справ України - задовольнити.

Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 22 лютого 2021 року у справі № 200/11929/20-а - скасувати.

Прийняти нову постанову.

У задоволені позовних вимог ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України, протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 19 липня 2021 року.

Судді А.В. Гайдар

І.В. Геращенко І.Д. Компанієць