Справа № 243/188/21
Провадження № 2/243/765/2021
01 липня 2021 року м. Слов'янськ
Суддя Слов'янського міськрайонного суду Донецької області І.Ю. Фалін, за участю секретаря судового засідання Олещенко Д.М., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до акціонерного товариства «ДТЕК Донецькі електромережі» про захист прав споживачів, -
Позивачі звернулись до суду з позовом до акціонерного товариства «ДТЕК Донецькі електромережі» про захист прав споживачів.
Позов обґрунтований тим, що 26.11.2020 року представники відповідача здійснювали перевірку електромереж в будинку позивачів за адресою: АДРЕСА_1 . За результатами перевірки відповідачем складено акт № 008794 від 26.11.2020 року про порушення п. 8.4.2 (2) Правил роздрібного ринку електричної енергії, а саме - відсутність пломб з відбитками тавр оператора системи, установлених в місцях, указаних в акті технічної перевірки, збереження пломб та засобів обліку електричної енергії побутового споживача. На шафі обліку відсутня пломба № С21030396, яка вказана в акті № 049608 від 23.05.2015 року. За результатами засідання комісії по розгляду акту про порушення прийнято протокол № 518 від 28.12.2020 року відносно позивача ОСОБА_2 , яким вирішено здійснити нарахування обсягу та вартості необлікованої електричної енергії в розмірі 11111кВт/год. та вартістю 37614,87 грн.
Протокол № 518 від 28.12.2020 року відносно ОСОБА_2 позивачі просять скасувати, вважаючи його протиправним та посилаючись на наступне.
- Під час перевірки представниками відповідача не було виявлено фактів втручання з боку позивачів в засоби обліку електричної енергії, про що ними прямо зазначено в акт № 008794 від 26.11.2020 року.
- В акті № 008794 від 26.11.2020 року зазначено про порушення позивачами п. 8.4.2 (2) Правил роздрібного ринку електричної енергії, а в Протоколі № 518 від 28.12.2020 року відносно ОСОБА_2 в якості підстави для здійснення нарахування обсягу та вартості необлікованої електричної енергії вказано порушення п. 8.4.2 (1) Правил роздрібного ринку електричної енергії, який виключає відповідальність у разі своєчасного (до виявлення порушення представниками оператора системи) письмового повідомлення споживачем оператора системи про виявлені ним пошкодження засобів вимірювальної техніки, пошкодження або зрив пломб (за умови відсутності явних ознак втручання в роботу засобів вимірювальної техніки).
- Вказують на те, що актом перевірки було встановлено, що відсутня пломба на шафі обліку, в той час як п. 8.4.2 (2) Правил роздрібного ринку електричної енергії не застосовується як підстава для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії у випадку порушення пломб, установлених на кріпленнях кожуха лічильника електричної енергії. При цьому позивачі ототожнюють поняття «шафа обліку» та «кожух лічильника електричної енергії».
- Зазначають, що відповідач не надав доказів на підтвердження передавання пломби на збереження будь кому з позивачів, при цьому вказують, що підпис в акті про передавання пломб на збереження, який на екрані смартфону позивачу ОСОБА_2 продемонстрував один з перевіряючих не належить будь-кому з позивачів.
- Відповідачем порушено п. 8.2.6 Правил роздрібного ринку електричної енергії, за яким споживач має бути повідомлений оператором системи про місце, час і дату засідання комісії не пізніше ніж за 7 календарних днів до призначеної дати засідання, оскільки позивачі взагалі не були поінформовані про засідання комісії з розгляду акту № 008794 від 26.11.2020 року.
Представник відповідача ОСОБА_3 , яка діє на підставі довіреності № 94/2021 від 21.12.2020 року надала суду відзив на позовну заяву, в якому у задоволенні позовних вимог просила відмовити в повному обсязі, посилаючись на наступне.
- Факт вчинення порушення, передбаченого п. 8.4.2 (2) Правил роздрібного ринку електричної енергії, а саме відсутність пломб з відбитками тавр оператора системи, установлених в місцях, указаних в акті технічної перевірки, збереження пломб та засобів обліку електричної енергії побутового споживача не пов'язується з обов'язковим втручанням споживача в засоби обліку електричної енергії, а є самостійним та закінченим складом порушення, при цьому абз. 5 п. 8.4.4 Правил роздрібного ринку електричної енергії регламентовано, що у разі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпунктах 2-4 пункту 8.4.2 цієї глави (у частині відсутності засобів вимірювальної техніки, пломб, індикаторів та фіксації впливу фізичних полів індикатором), обсяг та вартість необлікованої електричної енергії визначається оператором системи відповідно до положень цієї глави без проведення відповідної експертизи.
- Посилання позивачів на те, що за п. 8.4.2 (1) Правил роздрібного ринку електричної енергії у разі своєчасного (до виявлення порушення представниками оператора системи) письмового повідомлення споживачем оператора системи про виявлені ним пошкодження засобів вимірювальної техніки, пошкодження або зрив пломб (за умови відсутності явних ознак втручання в роботу засобів вимірювальної техніки) відповідальність у вигляді нарахування обсягу та вартості необлікованої електричної енергії виключається є недоречним, оскільки позивачі про такі пошкодження завчасно не повідомляли.
- Поняття «шафа обліку» та «кожух лічильника електричної енергії» не є тотожними, оскільки це два різних складових вузла обліку, які підлягають пломбуванню різними пломбами. Зазначає, що пломба на кожуху була в наявності та не була пошкоджена, в той час як відсутня була пломба № С21030396 на шафі обліку, передана позивачу ОСОБА_1 актом № 049608 від 23.05.2015 року.
- Посилання позивачів на неповідомлення їх про місце, час і дату засідання комісії розгляду акту № 008794 від 26.11.2020 року не відповідають дійсності, оскільки запрошення на засідання комісії 28.12.2020 року було направлено на адресу позивачів 27.11.2020 року та вручено ним 29.12.2020 року, а п. 8.2.6 Правил роздрібного ринку електричної енергії визначено, що у разі відмови споживача або представника споживача від отримання акта про порушення, у якому визначено місце, час та дату проведення засідання комісії, або окремого повідомлення про місце, час і дату засідання комісії оператор системи направляє споживачу таке повідомлення рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення на адресу, визначену в даних щодо споживача, наявних в оператора системи. У такому разі оператор системи має право розглянути акт про порушення на засіданні комісії, яке має відбутися по закінченню 30 календарних днів від дати направлення споживачу такого повідомлення.
Сторони в судове засідання, призначене на 01.07.2021 року не з'явились, про дату, час та місце розгляду справи повідомлялись належним чином, представники сторін надали суду заяви про розгляд справи за їх відсутності, представник позивачів наполягав на задоволенні позовних вимог, представник відповідача у задоволенні позову просила відмовити в повному обсязі.
Відповідно до п.2 ч.1 ст. 274 ЦПК України справа розглядається у порядку спрощеного позовного провадження, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, розглянувши матеріали справи, заслухавши свідків, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення справи по суті, приходить до висновку про необхідність відмовити в задоволенні позову в повному обсязі з наступних підстав.
Правовідносини з постачання фізичним особам електричної енергії регулюються ст. 714 ЦК України, Законом України «Про ринок електричної енергії», «Правилами роздрібного ринку електричної енергії», затвердженими постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14 березня 2018 року № 312.
Судом встановлено, що позивачі ОСОБА_1 та ОСОБА_2 мешкають за адресою: АДРЕСА_1 та є споживачами електричної енергії на підставі договору на поставку та використання електричної енергії № 4372612130 від 30.05.2005 року.
Пунктом 3.2.6. вказаного договору визначено, що споживач електричної енергії зобов'язаний забезпечувати збереження приладів обліку, захисних пристроїв безпеки та пломб на них у випадку розміщення їх у квартирі, приватному будинку чи його дворі, в тому числі тих, що взяті на відповідальне зберігання; пункт 3.2.7. зобов'язую споживача негайно повідомляти постачальника або його довірену особу про недоліки в роботі приладу обліку електроенергії, а також про порушення на них пломб.
26.11.2020 року представники відповідача «ДТЕК Донецькі електромережі» Слов'янський РЕМ Демченко С.А., ОСОБА_4 , ОСОБА_5 за участю споживача ОСОБА_2 складено акт про порушення № 008794, яким встановлено, що за адресою фермерського господарства о/р 212312130 - АДРЕСА_2 порушено облік електричної енергії, а саме п. 8.4.2 (2) Правил роздрібного ринку електричної енергії - відсутність пломб з відбитками тавр оператора системи, установлених в місцях, указаних в акті технічної перевірки, збереження пломб та засобів обліку електричної енергії побутового споживача. На шафі обліку відсутня пломба № С21030396, яка вказана в акті № 049608 від 23.05.2015 року. Від підписання акту споживач ОСОБА_2 відмовився, про що зазначено в акті.
Суд зазначає, що позивачами у позові та на заявах і клопотаннях до суду вказується назва населеного пункту селище Нікольське в той час, як за інформацією з сайту УДППЗ «Укрпошта» за індексом 84152 вірна назва населеного пункту селище Микільське. За таких обставин суд вважає вірною адресою проживання позивачів: АДРЕСА_3 .
Протоколом засідання комісії з розгляду Актів про порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії Слов'янського РЕМ № 518 від 28.12.2020 року розглянуто Акт про порушення № 008794 від 26.11.2020 року відносно позивача ОСОБА_2 , встановлено, що вказаний акт складено у відповідності до вимог п.п. 8.2.4., 8.2.5., 8.2.6. Правил роздрібного ринку електричної енергії та вирішено здійснити нарахування обсягу та вартості необлікованої електричної енергії в розмірі 11111кВт/год. та вартістю 37614,87 грн.
Допитані в якості свідків в судовому засіданні ОСОБА_4 , ОСОБА_5 та ОСОБА_6 , які проводили перевірку за адресою фермерського господарства о/р 212312130 - АДРЕСА_2 , зазначили, що на шафі, в якій розміщено засіб обліку електричної енергії, була відсутня пломба.
Згідно із статтею 714 ЦК України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов'язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов'язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання. До зазначеного договору застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, положення про договір поставки, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин сторін.
В силу ст. 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог ЦК України, інших актів цивільного законодавства.
Статтею 77 Закону України «Про ринок електричної енергії» встановлена відповідальність за порушення законодавства, що регулює функціонування ринку електричної енергії.
Зі змісту вказаної статті вбачається, що учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом.
19.04.2018 року набрали чинності Правила роздрібного ринку електричної енергії, відповідно до підпунктів 5, 6, 8 п. 5.5.5 яких споживач електричної енергії зобов'язаний дотримуватися правил технічної експлуатації, правил безпеки під час експлуатації власних електроустановок, нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та умов укладених договорів; забезпечувати належний технічний стан та безпечну експлуатацію своїх електроустановок та електроприладів згідно з вимогами нормативно-технічних документів та нормативно-правових актів України; забезпечувати збереження і цілісність установлених на його території та/або об'єкті (у його приміщенні) розрахункових засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування.
Пунктом 8.2.5 Правил роздрібного ринку електричної енергії передбачено, що у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи), оформлюється акт про порушення. Акт про порушення складається у двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві. Акт про порушення підписується представником оператора системи та споживачем або представником споживача.
Пунктом 8.4.2. (2) Правил роздрібного ринку електричної енергії передбачено, що визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснюється оператором системи на підставі акта про порушення, складеного у порядку, визначеному цими Правилами, в тому числі у разі виявлення пошкодження або відсутності пломб з відбитками тавр оператора системи чи інших заінтересованих сторін, установлених на засобах (вузлах) вимірювальної техніки в місцях, указаних в акті про пломбування, складеному в порядку, визначеному Кодексом комерційного обліку, або в іншому документі, який підтверджує факт пломбування і передачу на збереження засобів вимірювальної техніки та установлених пломб (крім пломб, установлених на кріпленнях кожуха лічильника електричної енергії).
Позивачі в позовній заяві як на підставу скасування спірного протоколу посилаються на те, що порушення п. 8.4.2 (2) Правил роздрібного ринку електричної енергії не є підставою для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії у випадку порушення пломб, установлених на кріпленнях кожуха лічильника електричної енергії та ототожнюють поняття «шафа обліку» та «кожух лічильника електричної енергії».
З цього питання суд зазначає наступне.
Підпунктом 14 п. 1.2.1 Кодексу комерційного обліку електричної енергії, затвердженого Постановою НКРЕКП від 14.03.2018 року № 311 визначено, що вузол обліку електричної енергії (вузол обліку) - це сукупність обладнання та засобів вимірювальної техніки, змонтованих та з'єднаних між собою за встановленою схемою для забезпечення вимірювання та обліку електричної енергії в заданій точці вимірювання; засоби вимірювальної техніки (ЗВТ) - це засоби вимірювань, вимірювальні системи та будь-які частини засобів вимірювань або вимірювальних систем, якщо ці частини можуть бути об'єктом спеціальних вимог та окремого оцінювання відповідності (пп. 19 п. 1.2.1 Кодексу); засоби комерційного обліку електричної енергії (ЗКО) - це узагальнена назва засобів, що використовуються для здійснення комерційного обліку електричної енергії (ЗВТ, допоміжне обладнання, засоби та системи збору та обробки результатів вимірювання, формування, збереження та передачі даних комерційного обліку та керування даними тощо) відповідно до цього Кодексу (пп. 20 п. 1.2.1 Кодексу).
Пунктом 5.16.1. Кодексу комерційного обліку електричної енергії визначено, що з метою запобігання несанкціонованому втручанню та доступу до елементів або функції настроювання ЗВТ у складі вузла обліку за результатами технічної перевірки такі ЗВТ та вузол обліку пломбують. Пломби з тавром оператора системи мають бути встановлені також на пристроях вузла обліку, що закривають:
1) первинні і вторинні кола живлення ЗВТ;
2) кришки важелів і кнопок управління комутаційних апаратів та захисних автоматичних вимикачів, встановлених у цих колах;
3) двері комірок трансформаторів напруги;
4) кришки на зборках і колодках затискачів, випробувальних блоках, апаратних інтерфейсах зв'язку ЗВТ;
5) всі інші пристрої і місця, що унеможливлюють доступ до відкритих струмоведучих та сигнальних частин ЗВТ.
Наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 21.07.2017 року № 476 затверджено Правила улаштування електроустановок, відповідно до п. 1.5.29 яких лічильники потрібно встановлювати в шафах, камерах комплектних розподільчих пристроїв, на панелях щитах, у нішах, на стінах, які мають жорстку конструкцію. Пункт 1.5.30 вказаних правил визначає, що для розрахункових лічильників, установлювальних на будівельних конструкціях і панелях потрібно передбачити шафу (оболонку) відповідного кліматичного виконання або нішу з дверцятами. Конструкція дверцят має забезпечити можливість їх пломбування, зняття показів лічильника та увімкнення/вимкнення захисного апарату (за наявності) або контроль цілісності запобіжників (у разі їх встановлення) без відкривання дверцят і зняття пломби.
Суд зазначає, що згідно копії Технічних умов на електропостачання від 11.01.2005 року № 05/с-2, які були видані позивачу для підключення до електричної мережі, а саме п. 6.2. передбачено: лічильник обліку електроенергії встановити на зовнішній стіні приміщення у замкнутому, підготовленому під опломбування, такому, що зачиняється на замок шкафу.
З копії акту заміни, встановлення, технічної повірки, збереження пломб і засобів обліку електроенергії побутового споживача № 049608 від 23.09.2015 року вбачається, що пломбою ПАТ «ДТЕК Донецькобленерго» № С21030396 опломбовано шафу.
За п. 1.5.13 Правил улаштування електроустановок - кожен установлений розрахунковий лічильник повинен мати на гвинтах, які кріплять кожух лічильника, пломбу з чинним відбитком тавра виробника або повірочної лабораторії, а на затискній кришці - пломбу електропередавальної організації. Пункт 8.4.2. (2) Правил роздрібного ринку електричної енергії виключає відповідальність за пошкодження або відсутність пломб, установлених на кріпленнях кожуха лічильника електричної енергії.
З наведеного вбачається, що по-перше пломбуванню підлягають саме кріплення (гвинти) кожуха лічильника, по-друге кріплення (гвинти) кожуха лічильника підлягають пломбуванню пломбами з чинним відбитком тавра виробника або повірочної лабораторії, в той час як інщі елементи лічильника підлягають пломбуванню пломбою енергопостачальної організації. З копії акту № 049608 від 23.09.2015 року установлено, що шафу опломбовано пломбою ПАТ «ДТЕК Донецькобленерго» № С21030396 - тобто пломбою енергопостачальної організації.
За таких обставин суд вважає помилковим ототожнення позивачами понять «шафа обліку» та «кожух лічильника електричної енергії» та висловлену в позові позицію, що вказаною пломбою було опломбовано саме кожух лічильника електричної енергії.
Шафу обліку суд відносить до підпункту 5 пункту 5.16.1. Кодексу комерційного обліку електричної енергії - пломби з тавром оператора системи мають бути встановлені також на пристроях вузла обліку, що закривають всі інші пристрої і місця, що унеможливлюють доступ до відкритих струмоведучих та сигнальних частин ЗВТ.
Стосовно позиції позивачів, щодо неповідомлення їх відповідачем про дату, час і місце засідання комісії з розгляду акту про порушення суд зазначає наступне.
Пунктом 8.2.6. Правил роздрібного ринку електричної енергії визначено, що а підставі акта про порушення уповноваженими представниками оператора системи під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг необлікованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків.
Комісія з розгляду актів про порушення створюється оператором системи і має складатися не менше ніж з 3 уповноважених представників оператора системи.
Споживач має право бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення.
Споживач має бути повідомлений оператором системи про місце, час і дату засідання комісії не пізніше ніж за 7 календарних днів до призначеної дати засідання.
У разі відмови споживача або представника споживача від отримання акта про порушення, у якому визначено місце, час та дату проведення засідання комісії, або окремого повідомлення про місце, час і дату засідання комісії оператор системи направляє споживачу таке повідомлення рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення на адресу, визначену в даних щодо споживача, наявних в оператора системи. У такому разі оператор системи має право розглянути акт про порушення на засіданні комісії, яке має відбутися по закінченню 30 календарних днів від дати направлення споживачу такого повідомлення. За зверненням споживача оператор системи може розглянути акт про порушення на засіданні комісії раніше указаного терміну.
З матеріалів справи вбачається, що засідання комісії з розгляду акту про порушення № 008798 від 18.11.2020 року було призначене на 28.12.2020 року о 10:00 год., про що позивачів повідомлено листом від 27.11.2020 року, який тогож дня направлено на їх поштову адресу, що підтверджується фіскальним чеком та отримано 29.12.2021 року, що свідчить про відсутність порушення з боку відповідача, оскільки з дати направлення позивачам повідомлення минуло 30 календарних днів.
Рішення комісії оформлюється протоколом, копія якого видається споживачу.
У разі причетності споживача до порушення цих Правил у протоколі зазначаються відомості щодо обсягу та вартості необлікованої електричної енергії. В такому разі разом з протоколом споживачу надаються розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії з посиланням на відповідні пункти методики визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, затвердженої Регулятором, та розрахункові документи для оплати необлікованої електричної енергії та/або збитків.
Розрахунком збитків за актом про порушення № 008794 Правил роздрібного ринку електричної енергії визначено обсяг необлікованої електричної енергії в кількості 11111 кВт/год. та вартістю 37614,87 грн. та надано позивачу розрахункові документи для оплати заборгованості.
Суд приймає до уваги доводи представника відповідача про те, що зазначена в оскаржуваному протоколі норма п. 8.4.2.1 Правил є технічною помилкою, оскільки це підтверджується розрахунком відображеним в протоколі, розрахунком збитків від 28.12.2020 року, в яких відповідно до виду порушення, передбаченого п. 8.4.2.2, застосовано формулу розрахунку та період нарахування заборгованості.
Відповідно до положень ст. 15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання, а також на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Відповідно до положень ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються письмовими, речовими і електронними доказами, висновками експертів та показаннями свідків.
Обов'язок доказування і подання доказів покладається на сторін (ст. 81 ЦПК України).
Враховуючи, що позивачами не надано жодних належних та допустимих доказів на підтвердження їх порушеного права чи законного інтересу з боку акціонерного товариства «ДТЕК Донецькі електромережі», їх твердження ґрунтуються лише на припущеннях та вільному трактуванні положень Правил роздрібного ринку електричної енергії, в діях відповідача при здійсненні огляду електроустановок споживача за адресою: АДРЕСА_3 , під час складання Акту про порушення та його розгляду на засіданні комісії порушень положень Правил роздрібного ринку електричної енергії судом не встановлено, заявлені позовні вимоги є безпідставними та необґрунтованими.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.12, 13, 141, 259, 263-265, 268 ЦПК України, суд -
Позовні вимоги ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до акціонерного товариства «ДТЕК Донецькі електромережі» про захист прав споживачів - залишити без задоволення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
На рішення суду може бути подано апеляційну скаргу до Донецького апеляційного суду через Слов'янський міськрайонний суд Донецької області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 ЦПК України.
Повний текст рішення виготовлений 15 липня 2021 року.
Суддя І.Ю. Фалін