14 липня 2021 року м. Житомир справа № 240/8252/21
категорія 112010201
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
судді Нагірняк М.Ф.,
розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Міністерства внутрішніх справ України про визнання протиправною відмову у видачі довідки про розмір його грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, з 01.12.2019року та зобов'язати видати таку довідку.
Позивач зазначає, що є пенсіонером МВС України, пенсія призначена відповідно до положень Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від суми його грошового забезпечення. На думку Позивача, з дня набрання чинності рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018року, яким визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 N 103 "Про перерахунок пенсій особам звільнених з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", має право на перерахунок розміру пенсії із врахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення. На звернення до Відповідача щодо видачі такої довідки, в якій слід зазначити додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення та премії) отримав протиправну відмову.
Ухвалою суду від 13.05.2021року було відкрито провадження та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Відповідач, що є суб'єктом владних повноважень, відзив на позов не надав.
Розглянувши подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення на них, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов не підлягає задоволенню за таких підстав.
Спірні правовідносини між сторонами по даній справі щодо порядку та умов пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на службі в Збройних силах України, в тому числі щодо порядку перерахунку таких пенсій, регулюються правовими нормами Закону України від 9 квітня 1992 pоку N2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон N 2262-XII), в редакції що були чинні на день виникнення спору.
Судом встановлено та не заперечується сторонами, що ОСОБА_1 є пенсіонером МВС України, якому пенсія призначена відповідно до положень цього ж Закону N 2262-XI.
Суть спору між сторонами в даній справі зведена виключно до наявності чи відсутності обов'язку у Міністерства внутрішніх справ України виготовити та подати до уповноваженого територіального органу Пенсійного фонду України довідки про розмір його грошового забезпечення Позивача станом на 19.11.2019року, що враховується для перерахунку пенсій, з 01.12.2019року.
Позивач вважає про наявність підстав для такого перерахунку пенсії Позивачу як особі начальницького складу органів внутрішніх справ (міліції) з 01.12.2019року у зв'язку із набуттям чинності рішень Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018року та від 14.05.2019року у справах щодо правомірності окремих положень постанова КМ України від 21.02.2018 N103 "Про перерахунок пенсій особам звільнених з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб".
Такі доводи Позивача не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства з огляду на таке.
Безспірно, за приписами частини четвертої статті 63 Закону N 2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Алгоритм дій уповноважених осіб, в тому числі Відповідача, щодо перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), до яких відноситься Позивач, врегульовано правовими нормами Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. N 45 з послідуючими змінами та доповнення (надалі - Порядок N 45).
За змістом пунктів другого та третього цього Порядку N 45 Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС, Службі судової охорони (далі - державні органи).
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Тобто, в розумінні вимог статті 63 Закону N 2262-XII та Порядку N 45 той чи інший перерахунок пенсії для вказаної категорії пенсіонерів зумовлюється виключно прийняттям Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики.
Більш того, приписами п.5 Порядку N 45 прямо зазначено, що особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 1 січня 2016 р. проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. N 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (надалі - постанова N 988). Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту.
Як встановлено судом та визнається сторонами, що саме у відповідності до вказаних правових норм для перерахунку пенсії Позивачу була видана відповідна довідка.
Після прийняття постанови КМ України від 11.11.2015 р. N 988 жодних рішень Кабінетом Міністрів України відповідно до положень статті 63 Закону N 2262-XII та Порядку N 45 для проведення перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) не приймалося.
В зв'язку з цим суд вважає безпідставними доводи Позивача про наявність підстав для перерахунку пенсії Позивачу як особі начальницького складу органів внутрішніх справ (міліції) з 01.12.2019року у зв'язку із набуттям чинності рішень Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018року та від 14.05.2019року у справах щодо правомірності окремих положень постанова КМ України від 21.02.2018 N103 "Про перерахунок пенсій особам звільнених з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" ( надалі - постанова N103), в тому числі щодо внесення змін до Порядку N 45.
Вказані судові рішення дійсно згідно положень ст.325 КАС України набрало чинності відповідно згідно з постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 5 березня 2019року та від 19.11.2019року.
Разом з тим, вказаними судовими рішенням не визнавалися таким, що протирічать вимогам чинного законодавства положення додатку №3 до Порядку N 45 (форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції).
Як вже зазначалося, відповідно до вимог абзацу першого пункту 3 Порядку N 45 лише на підставі відповідних списків уповноважені органи, до яких відноситься Відповідач, готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Позивач не надав суду жодних доказів щодо надходження до Відповідача нових списків за формою згідно з додатком 1 до Порядку N 45 після видачі Позивачу довідки про перерахунок пенсії з 01.01.2016року.
Більш того, Позивач не врахував, що додаток №3 до Порядку N 45 (форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) в редакції, зумовленій постановою N103, передбачав, що до розміру грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, окрім посадового окладу, підвищення посадового окладу, окладу за спеціальним званням, включаються:
- надбавка за стаж служби у відсотках;
- надбавка за службу в умовах режимних обмежень у відсотках;
- надбавка за почесне звання "заслужений" чи "народний" у відсотках;
- доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук чи вчене звання у відсотках;
- інші надбавки, які мають постійний характер та визначені постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. N 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції";
- премія у відсотках.
Тобто, пунктом 3 Постанови N 103 було передбачено перерахування з 1 січня 2016 року пенсій, призначених згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови N 988.
Водночас, як ужу зазначалося судом, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.05.2019 у справі №826/12704/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019, визнано протиправним та скасовано пункт 3 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року N 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб". Рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.05.2019 у справі №826/12704/18 набрало законної сили 19.11.2019.
Більш того, постановою КМ України від 24 грудня 2019 р. N 1088 "Деякі питання виплати пенсій окремим категоріям громадян" вказаний п.3 Постанови N 103 скасовано.
Одночасно суд враховує, що наказом МВС України від 25.02.2019 №129 "Про визначення в Міністерстві внутрішніх справ України уповноваженого структурного підрозділу з підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсій" визначено в МВС України уповноваженим структурним підрозділом з підготовки та подання (перерахунку) пенсій Департамент персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України (Департамент персоналу) з покладенням таких функцій на управління координації пенсійних та соціально-гуманітарних питань цього Департаменту.
Тобто, з набуттям чинності вказаного наказу Відповідачем на Департамент персоналу МВС України як самостійного суб'єкта Владиних повноважень, покладено функції по складанню довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством за формою згідно з додатком 3 до Порядку №45.
Одночасно суд зазначає, що за змістом ст.9 КАС України суд розглядає справу в межах позовних вимог та доводів сторін.
В позовній заяві Позивач не оскаржує дії Департамент персоналу МВС України, чи Відповідача чи іншого уповноваженого органу МВС України щодо правомірності дій на виконання п.3 постанови N103 щодо перерахунку з 1 січня 2016 р. пенсій, призначених згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського.
В позовній заяві Позивач не зазначає та не наводить жодних доказів щодо наявності в нього права на включення до грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), додаткових видів грошового забезпечення та інших надбавок, які мають постійний характер та визначені постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. N 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції".
Таким чином, на даний час відсутні правові підстави для зобов'язання Відповідача, Міністерства внутрішніх справ України, видати нову довідку про розмір грошового забезпечення Позивача станом на 19.11.2019року, що враховується для перерахунку пенсій, з 01.12.2019року.
Зазначене свідчить, що позовні вимоги Позивача не ґрунтуються на положеннях чинного законодавства, а тому є безпідставними і задоволенню не підлягають.
Відмова в задоволенні позовних вимог не перешкоджає Позивачу в установленому порядку звернутися з позовом до уповноваженого органу МВС України щодо правомірності дій на виконання п.3 постанови N103 щодо перерахунку з 1 січня 2016 р. пенсій, призначених згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського.
Підстави, передбачені ст.ст.139-143 КАС України, для стягнення або відшкодування судових витрат по даній справі відсутні.
Керуючись статтями 2,90,139-143,242-246,250,255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
В задоволенні позову ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України відмовити в повному обсязі.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя М.Ф. Нагірняк