Рішення від 16.07.2021 по справі 200/2383/21-а

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 липня 2021 р. Справа№200/2383/21-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Льговської Ю.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання до вчинення певних дій,-

ВСТАНОВИВ:

25 лютого 2021 року (згідно з відбитком поштового штампу на конверті) ОСОБА_1 звернувся до Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про:

визнання протиправним та скасування рішення відповідача від 02 лютого 2021 року № 881 про відмову у перерахунку пенсії;

зобов'язання відповідача здійснити позивачеві перерахунок пенсії з 28 січня 2020 року за заявою від 28 січня 2021 року № 881 відповідно до статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VІІ на підставі довідки прокуратури Донецької області від 17 березня 2020 року № 18-3477-20 з виплатою різниці між фактично отриманою та перерахованою сумою пенсії.

Крім того, в мотивувальній частині позову позивачем викладено клопотання щодо негайного виконання рішення суду в частині присудження виплати пенсії за один місяць.

Позовні вимоги обґрунтовано протиправністю відмови в перерахунку пенсії з огляду на те, що з 13 грудня 2019 року - дня прийняття Рішення Конституційного Суду України від 13 грудня 2019 року № 7-р(II)/2019 наявні правові підстави для перерахунку пенсії - підвищення заробітної плати працівникам прокуратури постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 657.

Позивач вважає, що має право на виплату різниці пенсії за 12 місяців, які передували зверненню, на підставі частини двадцятої статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VІІ у первісній редакції, але відповідні вимоги не заявляє.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 09 березня 2021 року позовну заяву залишено без руху у зв'язку з її невідповідністю вимогам частини третьої статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 29 березня 2021 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

27 квітня 2021 року від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому він просив відмовити в позові, обґрунтовуючи тим, що Рішення Конституційного Суду України від 13 грудня 2019 року №7-р(ІІ)/2019 не змінює правового регулювання правовідносин до його ухвалення, тому безпідставні посилання позивача на наявність підстав для перерахунку, які відбулись до цієї дати. Вважає, що позивач не надав доказів наявності підстав для перерахунку, які виникли після 13 грудня 2019 року.

Дослідивши та оцінивши докази у справі, суд встановив такі обставини.

З 15 листопада 2016 року ОСОБА_1 перебуває на обліку Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05 листопада 1991 року № 1789-ХІІ.

28 січня 2021 року ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, до якої додано довідку Прокуратури Донецької області від 17 березня 2020 року № 18-85-482 про складові його заробітної плати на посаді прокурора станом на 01 січня 2020 року.

02 лютого 2021 року Маріупольським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Донецької області прийнято рішення № 881 про відмову позивачеві у перерахунку пенсії за вислугу років у зв'язку з відсутністю нормативно-правового акта, яким би було підвищено заробітну плату працівникам органів прокуратури після прийняття Конституційним Судом України Рішення від 13 грудня 2019 року № 7-р(II)/2019.

Надаючи правову оцінку спірним відносинам та аргументам учасників справи, суд виходить з наступного.

Правові засади організації і діяльності прокуратури України, статус прокурорів, порядок здійснення прокурорського самоврядування, а також систему прокуратури України визначає Закон України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VІІ, який набрав чинності 15 липня 2015 року (далі - Закон № 1697-VІІ).

Відповідно до частини двадцятої статті 86 Закону № 1697-VІІ, яка викладена в редакції Закону від 02 грудня 2014 року № 76-VIII і набрала чинності з 25 квітня 2015 року, умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

Протягом 2015-2019 років Кабінетом Міністрів України відповідний порядок не визначено.

Разом з цим Рішенням Конституційного Суду України від 13 грудня 2019 року № 7-р(II)/2019 визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення частини двадцятої статті 86 Закону № 1697-VII зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

Крім того, Рішенням встановлено, що положення частини двадцятої статті 86 Закону № 1697-VII із змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність та не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення;

частина двадцята статті 86 Закону № 1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції: «Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки».

Отже, з 13 грудня 2019 року підлягає застосуванню первісна редакція частини двадцятої статті 86 Закону № 1697-VII, яка встановлює право на перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок.

Постановою Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури» від 30 серпня 2017 року № 657 внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» від 31 травня 2012 року № 505, зокрема, шляхом затвердження нових схем посадових окладів працівників органів прокуратури.

Ці постанови є чинними, обмежень, подібним тим, що викладені в пункті 7 постанови Кабінету Міністрів України «Про умови оплати праці прокурорів» від 11 грудня 2019 року № 1155, не містять, а тому підстав для їх незастосування як рішень про підвищення заробітної плати прокурорським працівникам у 2017 році немає.

При цьому суд враховує, що протягом усього періоду дії частини двадцятої статті 86 Закону № 1697-VІІ у редакції Закону від 02 грудня 2014 року № 76-VIII, яка набрала чинності з 25 квітня 2015 року, позивач мав право на перерахунок пенсії, проте був позбавлений можливості таке право реалізувати з огляду на бездіяльність Кабінету Міністрів України, яка встановлена судами у справі № 826/8546/18.

Реалізація права позивача забезпечена лише Рішенням Конституційного Суду України від 13 грудня 2019 року № 7-р(II)/2019.

На момент прийняття цього Рішення Конституційним Судом України вже існувала суттєва різниця в оплаті праці діючих працівників прокуратури та розмірі заробітних плат, з яких розраховані пенсії прокурорських пенсіонерів. І така нерівність має усуватись Пенсійним фондом України шляхом беззастережного (відносно дати ухвалення рішення про збільшення заробітку діючих працівників прокуратури) задоволення заяв пенсіонерів про перерахунок пенсії, поданих після 13 грудня 2019 року.

Позивач у позовній заяві просить зробити перерахунок пенсії на підставі довідки Прокуратури Донецької області від 17 березня 2020 року № 18-3477-20, проте в матеріалах справи наявна довідка за іншим № 18-85-482. Саме довідку за № 18-85-482 додано позивачем до заяви про перерахунок пенсії, про що міститься посилання в оскаржуваному рішенні відповідача, а тому суд вважає, що позивач допустив очевидну описку в номері довідки, та бере до уваги довідку Прокуратури Донецької області від 17 березня 2020 року № 18-85-482.

За змістом довідки Прокуратури Донецької області від 17 березня 2020 року № 18-85-482 вона сформована за наступними складовими заробітної плати: посадового окладу - 8000,00 грн, надбавки за класний чин - 2400,00 грн, надбавки за вислугу років 30% - 2400,00 грн, надбавки за роботу з таємними документами 10% - 800,00 грн, надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи у розмірі 68% - 8 704,00 грн, премії 60 % - 13 382,40 грн, матеріальної допомоги на оздоровлення (1/12) - 2 973,87 грн, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань (1/12) - 2 973,87 грн, що відповідає абзацу 1 пункту 4-1 постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» від 31 травня 2012 року № 505.

Таким чином, суд дійшов висновку, що позивач має право на перерахунок пенсії згідно з частиною двадцятою статті 86 Закону № 1697-VII на підставі довідки Прокуратури Донецької області від 17 березня 2020 року № 18-85-482.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про обґрунтованість вимог про визнання протиправним та скасування рішення відповідача від 02 лютого 2021 року № 881, яким позивачеві відмовлено у перерахунку пенсії.

Оскільки частина двадцята статті 86 Закону № 1697-VII підлягає застосуванню з 13 грудня 2019 року, то ефективним способом відновлення порушених прав позивача є зобов'язання відповідача здійснити позивачеві перерахунок пенсії з 13 грудня 2019 року за заявою № 881 від 28 січня 2021 року відповідно до статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VІІ на підставі довідки прокуратури Донецької області від 17 березня 2020 року № 18-85-482 з виплатою різниці між фактично отриманою та перерахованою сумою пенсії.

Аналогічні за змістом висновки викладено в рішенні Верховного Суду від 14 вересня 2020 року та постанові Великої Палати Верховного Суду від 20 січня 2021 року (оприлюднена 01 березня 2021 року) за наслідками розгляду зразкової справи №560/2120/20.

Підстав для негайного виконання судового рішення немає, оскільки рішення не стосується стягнення пенсії.

З огляду на задоволення позову в повному обсязі судові витрати, які складаються з судового збору за подання позовної заяви розмірі 908,00 грн, підлягають стягненню за рахунок відповідача на користь позивача.

Керуючись статтями 139, 242-246, 255, 263, 295 КАС України, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання до вчинення певних дій задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 02 лютого 2021 року № 881, яким ОСОБА_1 відмовлено у перерахунку пенсії.

Зобов'язати Маріупольське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області (код ЄДРПОУ: 42171861, місцезнаходження: вул. Зелінського, буд. 27а, м. Маріуполь, 87548) здійснити ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 ) перерахунок пенсії з 13 грудня 2019 року за заявою від 28 січня 2021 року № 881 відповідно до статті 86 Закону України «Про прокуратуру» на підставі довідки прокуратури Донецької області від 17 березня 2020 року № 18-85-482 з виплатою різниці між фактично отриманою та перерахованою сумою пенсії.

Стягнути за рахунок Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (код ЄДРПОУ: 42171861, місцезнаходження: вул. Зелінського, буд. 27а, м. Маріуполь, Донецька область, 87548) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 ) судовий збір у розмірі 908 (дев'ятсот вісім) гривень.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції шляхом подання апеляційної скарги через суд першої інстанції протягом десяти днів з дня проголошення (підписання) судового рішення.

Повне рішення складено 16 липня 2021 року.

Суддя Ю.М. Льговська