Україна
Донецький окружний адміністративний суд
16 липня 2021 р. Справа№200/6048/21
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Загацької Т.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю “Електроналадка” до Головного управління ДПС у Донецькій області про визнання протиправним та скасування наказу, -
Товариство з обмеженою відповідальністю “Електроналадка” (код ЄДРПОУ 31386990, місцезнаходження: 85612, Донецька область, Мар'їнський р-н м.Курахове, вул.Енергетиків,34) звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДПС у Донецькій області (87515, Донецька область, м.Маріуполь, вул.Італійська,буд.59) про визнання протиправним та скасування наказу №664 від 20.04.2021 про проведення документальної планової виїзної перевірки товариства з обмеженою відповідальністю “Електроналадка”.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 27.04.2021 товариством з обмеженою відповідальністю “Електроналадка” отримано наказ від 20.04.2021 №664 про проведення документальної планової виїзної перевірки. Вказує, що відповідно до приписів пункту 52-2 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України ТОВ “Електроналадка” може бути включено до оновленого план-графіку проведення планових документальних перевірок протягом 10 календарних днів з дня завершення дії карантину. Проте, незважаючи на це, ТОВ “Електроналадка” включено до Плану-графіку проведення документальних планових перевірок платників податків на 2021 рік (у травні місяці). Вважає, що зважаючи на пряму заборону на проведення документальних перевірок, встановлену Податковим кодексом України, прийняття податковим органом оскаржуваного наказу - є порушенням положень податкового законодавства. Оскільки, спірний наказ прийнято відповідачем з порушенням положень діючого податкового законодавства України, він повинен бути скасований.
У відзиві на позовну заяву відповідач наголосив, що відповідно до п.4 розділу ІІ "Прикінцеві положення" Закону України від 17.09.2020 №909-ІХ "Про внесення змін до Закону України "Про державний бюджет України на 2020 рік" Кабінет Міністрів України постановив скоротити строк дії обмежень, встановлених п.52-2 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" кодексу, в частині дії мораторію на проведення деяких видів перевірок, дозволивши, зокрема проведення тимчасово зупинених документальних та фактичних перевірок, що було розпочаті до 18.03.2020 та не були завершеними. У зв'язку з прийнятою постановою Кабінетом Міністрів України від 03.02.2021 №89 "Про скорочення строку дії обмеження в частині дії мораторію на проведення деяких видів перевірок" було прийнято наказ №664 від 20.04.2021 про проведення документальної планової виїзної перевірки товариства з обмеженою відповідальністю “Електроналадка”. Окрім того, з огляду на положення п. 52-2 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України вбачається, що вони стосуються дії відповідача по проведенню документальних та фактичних перевірок в період дії карантину, а не прийняття відповідачем наказу. При цьому, предметом позову у даній справі є правомірність винесення відповідачем наказу №664 від 20.04.2021, а отже посилання позивача на приписи п.52-2 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України до спірних правовідносин, вважає помилковим. На підставі викладеного просив відмовити у задоволенні адміністративного позову в повному обсязі.
Ухвалою суду від 24.05.2021 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Ухвалою суду від 02.06.2021 в задоволенні заяви Головного управління ДПС у Донецькій області про розгляд справи за правилами загального позовного провадження відмовлено.
Розгляд справи проведено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, судом встановлено наступне.
Позивач, товариство з обмеженою відповідальністю “Електроналадка” (код ЄДРПОУ 31386990, місцезнаходження: 85612, Донецька область, Мар'їнський р-н м. Курахове, вул.Енергетиків,34) пройшов передбачену законодавством процедуру державної реєстрації, є юридичною особою.
Головою Державної податкової служби України 23.12.2020 затверджено План-графік проведення документальних планових перевірок платників податків на 2021 рік, який розміщено на офіційному веб-сайті ДПС. Вказані обставини доведені відповідачу листом Державної податкової служби України від 24.12.2020 №23704/7/99-00-07-04-02-07. До зазначеного Плану-графіку включено позивача (а.с.62-63).
Наказом ГУ ДПС у Донецькій області від 20.04.2021 №664-п «Про проведення документальної планової виїзної перевірки ТОВ «Електроналадка» призначено документальну планову виїзну перевірку ТОВ «Електроналадка» з 24.05.2021 тривалістю 20 робочих днів за період діяльності з 01.06.2018 по 30.09.2020 за період діяльності з 01.04.2017 по 31.12.2020 з питань дотриманням вимог податкового, валютного та іншого законодавства та за період з 01.01.2011 по 31.12.2020 з питань правильності нарахування, обчислення, сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (а.с. 65).
Наказ ГУ ДПС у Донецькій області від 20.04.2021 №664-п «Про проведення документальної планової виїзної перевірки ТОВ «Електроналадка» та повідомлення про проведення документальної планової виїзної перевірки ТОВ «Електроналадка» №375/05-99-07-19 було направлено за адресою: 85612, Донецька область, м.Курахове, вул.Енергетиків, буд.34, вручені представнику позивача 27.04.2021 (а.с.64-66).
ГУ ДПС у Донецькій області видані направлення від 21.04.2021 №799-№802 про проведення з 24.05.2021 посадовими (службовими) особами ДПС у Донецькій області документальної планової виїзної перевірки ТОВ «Електроналадка» (а.с.67-70).
24.05.2021 о 10 год. 00 хв. посадові особи ГУ ДПС у Донецькій області прибули для проведення документальної планової виїзної перевірки ТОВ «Електроналадка» за місцезнаходженням (податковою адресою) позивача: Донецька область, м.Курахове, вул.Енергетиків, буд.34.
Представником ТОВ «Електроналадка» за довіреністю від 13.05.2021 відмовлено у допуску посадових осіб ГУ ДПС у Донецькій області до проведення документальної планової виїзної перевірки, про що складено Акт про відмову в допуску до проведення/відмову від проведення документальної планової/позапланової, фактичної перевірки №414/05-99-07-19/31386990 від 24.05.2021 (а.с. 71-71).
Згідно з письмовими поясненнями керівника ТОВ «Електроналадка» у допуску посадових осіб контролюючого органу до проведення документальної планової виїзної перевірки підприємство відмовило з підстав того, що наказ ГУ ДПС у Донецькій області від 20.04.2021 №664-п «Про проведення документальної планової перевірки ТОВ «Електроналадка» не відповідає нормам Податкового кодексу України, а саме: статті 52 підрозділу 10 розділу XX ПК України, якою встановлений мораторій на проведення перевірок з 18 березня 2020 року по останній день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановлено Кабінетом Міністрів України на всій території з метою запобігання поширенню на території України короновірусної хвороби (COVID-19) (а.с.77-79).
Вважаючи протиправним наказ ГУ ДПС у Донецькій області від 20.04.2021 №664-п «Про проведення документальної планової перевірки ТОВ «Електроналадка» позивач звернувся до суду.
Відповідно до ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному аналізі в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень, суд виходить з таких мотивів та норм права.
Відповідно до п.75.1 ст.75 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.
Види документальних перевірок, порядок планування, проведення та оформлення їх результатів, що проводяться контролюючим органом, визначеним пп.41.1.2 п.41.1 ст.41 цього Кодексу, встановлюються Митним кодексом України.
Пункт 75.1.2 Податкового кодексу України передбачає, що документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків. Документальна планова перевірка проводиться відповідно до плану-графіка перевірок.
Змінами внесеними у Податковий кодекс України (перший пункту 52-2 підрозділу 10 розділу XX в редакції Закону №540-ІХ від 30.03.2020: із змінами, внесеними згідно із Законом №591-ІХ від 13.05.2020), а саме:
установити мораторій на проведення документальних та фактичних перевірок на період з 18 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), крім:
- документальних позапланових перевірок, що проводяться на звернення платника податків;
- документальних позапланових перевірок з підстав, визначених підпунктами 78.1.7 та 78.1.8пункту 78.1 статті 78 цього Кодексу;
- фактичних перевірок в частині порушення вимог законодавства в частині: обліку, ліцензування, виробництва, зберігання, транспортування та обігу пального, спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів;
- цільового використання пального та спирту етилового платниками податків;
- обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками;
- здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального, з підстав, визначених підпунктами 80.2.2, 80.2.3 та 80.2.5 пункту 80.2 статті 80 цього Кодексу.
Інформація про перенесення документальних планових перевірок, які відповідно до плану-графіку проведення планових документальних перевірок мали розпочатися у період з 18.03.2020 по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), та на день набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)" не були розпочаті, включається до оновленого плану-графіку, який оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, протягом 10 календарних днів з дня завершення дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19).
Документальні та фактичні перевірки, що були розпочаті до 18.03.2020 та не були завершеними, тимчасово зупиняються на період по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19). Таке зупинення перериває термін проведення перевірки та не потребує прийняття будь-яких додаткових рішень контролюючим органом.
На період з 18.03.2020 по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), зупиняється перебіг строків давності, передбачених статтею 102 цього Кодексу.
Стаття 9 Закону України "Про захист населення від інфекційних хвороб" передбачає, що карантин встановлюється та відміняється Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України №1236 від 09.12.2020 "Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" (зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 17.02.2021 №104) продовжено дію карантину до 30.04.2021.
Щодо твердження відповідача про наявність постанови Кабінету Міністрів України, відповідно до якої скорочений строк дії обмежень, встановлених п.52-2 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" Кодексу, в частині дії мораторію на проведення деяких видів перевірок, суд зазначає наступне.
Відповідно до листа Міністерства юстиції України від 26.12.2008 №758-0-2-08-19 "Щодо практики застосування норм права у випадку колізії" у разі існування суперечності між актами, прийнятими різними за місцем в ієрархічній структурі органами - вищестоящим та нижчестоящим, застосовується акт, прийнятий вищестоящим органом, як такий, що має більшу юридичну силу.
Суд наголошує, що відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 17.10.2002 №17-рп (Рішення Конституційного Суду України у справі за конституційним поданням 50 народних депутатів України щодо офіційного тлумачення положень статей 75, 82, 84. 91, 104 Конституції України (щодо повноважності Верховної Ради України) Верховна Рада України визначена в статті 75 Конституції України парламентом - єдиним органом законодавчої влади в Україні. Як орган державної влади Верховна Рада України є колегіальним органом, який складають чотириста п'ятдесят народних депутатів України. Повноваження Верховної Ради України реалізуються спільною діяльністю народних депутатів України на засіданнях Верховної Ради України під час її сесій. Визначення Верховної Ради України єдиним органом законодавчої влади означає, що жоден інший орган державної влади не уповноважений приймати закони. Верховна Рада України здійснює законодавчу владу самостійно, без участі інших органів.
Вища юридична сила закону полягає також у тому, що всі підзаконні нормативно- правові акти приймаються на основі законів та за своїм змістом не повинні суперечити їм. Підпорядкованість таких актів законам закріплена у положеннях Конституції України (ст.8).
Згідно з ч.3 ст.113 Конституції України Кабінет Міністрів України у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, а також указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України.
Так, підставою для здійснення перевірки відповідно до наказу Головного управління ДПС у Донецькій області №664-п «Про проведення документальної планової перевірки ТОВ «Електроналадка» є постанова Кабінету Міністрів України №89 від 03.02.2021 "Про скорочення строку дії обмеження в частині дії мораторію на проведення деяких видів перевірок".
Суд наголошує, що у випадку суперечності норм підзаконного акту нормам закону слід застосовувати норми закону, оскільки він має вищу юридичну силу.
У ході розгляду справи суд надав оцінку усім обставинам справи, котрі мають юридичне значення для правильного вирішення спору та здатні вплинути на результат вирішення спору. Інші доводи сторін висновки суду не спростовують.
Частиною 1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч.2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач, як суб'єкт владних повноважень не надав до суду достатні, беззаперечні докази в обґрунтування обставин, на яких ґрунтується його відзив, і не довів правомірність його дій.
Отже, розглянувши подані сторонами документи і матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.
Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись ст.ст. 8, 9, 10, 19, 72-77, 90, 139, 241-246, 250, 255, 257, 258, 262, 278 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю “Електроналадка” (код ЄДРПОУ 31386990, місцезнаходження: 85612, Донецька область, Мар'їнський р-н м.Курахове, вул. Енергетиків, 34) до Головного управління ДПС у Донецькій області (код ЄДРПОУ 43142826, 87515, Донецька область, м.Маріуполь, вул.Італійська, буд.59) про визнання протиправним та скасування наказу задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати наказ №664 від 20.04.2021 про проведення документальної планової виїзної перевірки товариства з обмеженою відповідальністю “Електроналадка”.
Стягнути на користь товариства з обмеженою відповідальністю “Електроналадка” судовий збір у розмірі 2270,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Донецькій області.
Повне судове рішення складено 16.07.2021.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя Т.В.Загацька