Рішення від 17.05.2021 по справі 200/2027/21-а

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 травня 2021 р. Справа№200/2027/21-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Кравченко Т.О.,

за участю

секретаря судового засідання Бєлякової Н.М.

розглянув в порядку загального позовного провадження в судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Добропільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання дій протиправними, скасування рішення і зобов'язання вчинити певні дії,,

встановив:

24 лютого 2021 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Добропільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (далі - відповідач, Добропільське ОУ ПФУ), надісланий на адресу суду 19 лютого 2021 року, в якому позивач просив:

- визнати протиправними дії Добропільського ОУ ПФУ з приводу відмови призначити ОСОБА_1 пенсію на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;

- скасувати рішення Добропільського ОУ ПФУ від 25 січня 2021 року № 250 про відмову в призначенні пенсії згідно з ч. 3 ст. 114 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;

- зобов'язати Добропільське ОУ ПФУ призначити позивачу пенсію на пільгових умовах з 18 січня 2021 року відповідно до ч. 3 ст. 114 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

І. Заяви, клопотання учасників справи. Процесуальні дії у справі.

01 березня 2021 року суд постановив ухвалу про прийняття позовної заяви та відкриття провадження в адміністративній справі № 200/2027/21-а; вирішив розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні); встановив строк для подання відзиву на позовну заяву; витребував у відповідача докази.

19 березня 2021 року суд постановив ухвалу про розгляд справи в порядку загального позовного провадження; призначив підготовче засідання на 12 квітня 2021 року.

12 квітня 2021 року суд постановив ухвалу про закриття підготовчого провадження та призначив справу до судового розгляду по суті на 17 травня 2021 року.

Про дату, час і місце проведення судового засідання учасники справи повідомлені з дотриманням вимог КАС України.

Учасники справи/їх представники у судове засідання не з'явилися.

Враховуючи, що участь у судовому засіданні є правом учасника справи, передбаченим п. 2 ч. 3 ст. 44 КАС України, а також відсутність встановлених ст. ст. 205, 223 КАС України підстав для відкладення розгляду справи, справа розглянута за відсутності учасників справи.

У зв'язку з неявкою всіх учасників справи на підставі ч. 4 ст. 229 КАС України повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

ІІ. Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача.

В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що 25 січня 2021 року відповідач прийняв рішення, яким відмовив йому в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах згідно з ч. 3 ст. 114 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058) у зв'язку з відсутністю необхідного стажу роботи в підземних умовах - 25 років.

Позивач доводив, що має право на призначення пенсії незалежно від віку на пільгових умовах згідно з ч. 3 ст. 114 Закону № 1058.

З огляду на викладене позивач наполягав на задоволенні позовних вимог.

Відповідач позов не визнав, надав відзив на позовну заяву.

Правомірність свого рішення відповідач обґрунтовує тим, що ОСОБА_1 претендував на призначення пенсії незалежно від віку на підставі ч. 3 ст. 114 Закону № 1058, однак у нього відсутній необхідний пільговий стаж.

Відповідач не зарахував до пільгового стажу період проходження курсів в учбовому пункті шахта «Алмазна» з 01 листопада 2011 року по 26 січня 2012 року та період роботи з 05 квітня 2020 року по 12 липня 2020 року.

Не зарахування цих періодів до пільгового стажу відповідач обґрунтовував тим, що позивачем не надана довідка про оплату праці за період проходження курсів в учбовому пункті шахта «Алмазна» з 01 листопада 2011 року по 26 січня 2012 року та не надані документи, які засвідчували простій підприємства пов'язаний з виробничою необхідністю за період з 05 квітня 2020 року по 12 липня 2020 року.

За розрахунком пенсійного органу страховий стаж ОСОБА_1 складає 27 років 10 місяців 28 днів, пільговий стаж за Списком № 1 - 22 роки 10 місяців 01 день.

На цій підставі відповідач дійшов висновку, що позивач не набув право на призначення пенсії відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону № 1058.

На цих підставах відповідач просив відмовити в позові.

ІІІ. Обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини. Докази відхилені судом, та мотиви їх відхилення.

На виконання вимог ст. 90 КАС України суд оцінив докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні; оцінив належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, виходячи з того, що жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 77 КАС України кожна особа повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.

За правилами абз. 1 ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З'ясовуючи чи мали місце обставини, якими обґрунтовуються вимоги та заперечення, якими доказами вони підтверджуються, а також чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, суд встановив таке.

Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, що встановлено на підставі паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 .

З 02 квітня 2019 року постійне місце проживання позивача зареєстровано за адресою: АДРЕСА_1 , про що свідчить штамп про реєстрацію місця проживання, проставлений в його паспорті.

Відповідач - Добропільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області (ідентифікаційний код: 37755477, місцезнаходження: 85000, Донецька обл., м. Добропілля, вул. Незалежності, буд. 28а) зареєстроване як юридична особа, про що до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (далі - ЄДР); перебуває в стані припинення.

Матеріали пенсійної справи ОСОБА_1 свідчать, що 18 січня 2021 року позивач звернувся до Добропільського ОУ ПФУ з заявою про призначення пенсії за віком.

Разом з заявою про призначення пенсії від 18 січня 2021 року, зареєстрованою за № 250, позивач надав такі документи: заяву про призначення пенсії; трудову книжку; військовий квиток; диплом; довідки про підтвердження наявного трудового стажу, видані ВСП «ШУ «Добропільське» ТОВ «ДТЕК Добропіллявугілля» від 20 листопада 2020 року № 307,346,390 та від 02 грудня 2020 року № 894; довідку про оплату праці, видану ВСП «ШУ «Добропільське» ТОВ «ДТЕК Добропіллявугілля» від 20 листопада 2020 року № 377; довідку про підтвердження наявного трудового стажу, видану ТВД «Шахта «Білозерська» б/д №127; свідоцтва про присвоєння (підвищення) робітничої кваліфікації № 1166,860,7075,2683; паспорт, ідентифікаційний номер.

25 січня 2021 року голова комісії з припинення Добропільського ОУ ПФУ ОСОБА_2 , за участю начальника відділу з питань призначення, перерахунку та виплати пенсій № 1 Асєєвої І.В., начальника юридичного відділу Ступака А.Є., головних спеціалістів відділу з питань призначення, перерахунку та виплати пенсій № 1 Юрко С.С., Федорчук Г.Г. розглянув заяву ОСОБА_1 від 18 січня 2021 року № 250 про призначення пенсії згідно з ч. 3 ст. 114 Закону № 1058 та прийняв рішення № 250 про відмову в призначенні пенсії.

Рішення про відмову в призначенні пенсії пенсійний орган обґрунтував таким.

Для призначення пенсії ОСОБА_1 подав наступні документи: заяву про призначення пенсії від 18 січня 2021 року № 250; трудову книжку від 11 червня 1996 року НОМЕР_3 ; військовий квиток НОМЕР_4 ; диплом НОМЕР_5 ; довідки про підтвердження наявного трудового стажу, видані ВСП «ШУ «Добропільське» ТОВ «ДТЕК Добропіллявугілля» від 20 листопада 2020 року № 307,346,390 та від 02 грудня 2020 року № 894; довідку про оплату праці, видану ВСП «ШУ «Добропільське» ТОВ «ДТЕК Добропіллявугілля» від 20 листопада 2020 року № 377; довідку про підтвердження наявного трудового стажу, видану ТВД «Шахта «Білозерська» б/д №127; свідоцтва про присвоєння (підвищення) робітничої кваліфікації № 1166,860,7075,2683; паспорт, ідентифікаційний номер.

Розглядаючи заяву ОСОБА_1 , пенсійний орган виходив з того, що відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону № 1058 правом на пенсію незалежно від віку користуються працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 25 років, а робітники провідних професій (прохідники, гірники очисного забою…) - за умови зайнятості на цих роботах - не менше 20 років.

Вказував на те, що заявник претендує на призначення пенсії незалежно від віку згідно з ч. 3 ст. 114 Закону № 1058 з урахуванням підземного стажу за періоди роботи: з 13 січня 1997 року по 12 липня 2006 року; з 18 вересня 2006 року по 23 квітня 2007 року; з 14 травня 2007 року по 26 січня 2015 року; з 18 травня 2015 року по теперішній час.

Пенсійний орган покликався на п. 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок № 637), та зазначав, що у випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій.

У довідці має бути вказано: період роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

Відповідач не зарахував до пільгового стажу період проходження курсів в учбовому пункті шахта «Алмазна» з 01 листопада 2011 року по 26 січня 2012 року та період роботи з 05 квітня 2020 року по 12 липня 2020 року.

Не зарахування цих періодів до пільгового стажу відповідач обґрунтовував тим, що позивачем не надана довідка про оплату праці за період проходження курсів в учбовому пункті шахта «Алмазна» з 01 листопада 2011 року по 26 січня 2012 року та не надані документи, які засвідчували простій підприємства пов'язаний з виробничою необхідністю за період з 05 квітня 2020 року по 12 липня 2020 року.

За наслідками розгляду наданих заявником документів пенсійний орган дійшов висновку, що страховий стаж ОСОБА_1 складає 27 років 10 місяців 28 днів, у тому числі стаж роботи в підземних умовах ст. 14-25 - 14 років 2 місяці 15 днів, ст. 14-20 складає 8 років 7 місяців 16 днів. В загальній кількості стаж роботи в підземних умовах складає 22 роки 10 місяців 01 день.

З наведених вище підстав Добропільським ОУ ПФУ прийнято рішення відмовити ОСОБА_1 в призначенні пенсії згідно з ч. 3 ст. 114 Закону № 1058 у зв'язку з відсутністю необхідного стажу роботи в підземних умовах - 25 років.

Позивачу роз'яснено, що у разі незгоди з прийнятим рішенням, воно може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку.

З приводу конкретних періодів роботи ОСОБА_1 , записи про які містяться в трудовій книжці НОМЕР_3 , суд встановив таке:

Запис 14 - 14 травня 2007 року на підставі наказу від 17 травня 2007 року № 92 ОСОБА_1 прийнято гірником підземним 1 розряду з повним робочим днем у шахті в ВП «Шахта «Алмазна» ДП «Добропіллявугілля»;

Запис 24 - 29 жовтня 2011 року на підставі наказу від 24 жовтня 2011 року № 986к ОСОБА_1 переведений машиністом підземних установок 2 розряду з повним робочим днем у шахті в ВП «Шахта «Алмазна»;

Запис 25 - 01 серпня 2012 року на підставі наказу від 31 липня 2012 року № 51-к переведений машиністом підземних установок 3 розряду з повним робочим днем у шахті в ВП «Шахта «Алмазна»;

Позивачем надана довідка ВСП «ШУ «Добропільське» ТОВ «ДТЕК Добропіллявугілля» від 20 листопада 2020 року № 346 про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній.

Згідно з цією довідкою ОСОБА_1 працював повний робочий день на підземних роботах з важкими та шкідливими умовами праці у відособленому підрозділі «шахта «Алмазна» державного підприємства «Добропіллявугілля», в період з 24 листопада 2010 року по 23 лютого 2011 року виконував гірничні роботи за професією (посадою) учень прохідника підземний, дільниця ДГР, що передбачено Списком № 1, розділ 1, підрозділ 1, позиція 1.1а.

В період з 23 лютого 2011 року по 23 червня 2011 року виконував гірничні роботи за професією (посадою) прохідник підземний, дільниця ДГР, що передбачено Списком № 1, розділ 1, підрозділ 1, позиція 1.1а.

В період з 23 червня 2011 року по 04 жовтня 2011 року виконував гірничні роботи за професією (посадою) гірничомонтажник підземний, дільниця ДКТ-3, що передбачено Списком № 1, розділ 1, підрозділ 1, позиція 1.1а.

В період з 04 жовтня 2011 року по 29 жовтня 2011 року виконував гірничні роботи за професією (посадою) учень машиніста підземних установок підземний, дільниця ДКТ-3, що передбачено Списком № 1, розділ 1, підрозділ 1, позиція 1.1а.

В період з 29 жовтня 2011 року по 26 січня 2015 року виконував гірничні роботи за професією (посадою) машиніст підземних установок підземний, дільниця ДКТ-3, що передбачено Списком № 1, розділ 1, підрозділ 1, позиція 1.1а.

Атестація робочих місць була проведена наказами: від 08 лютого 2005 року № 30 ТБ; від 16 грудня 2009 року № 170 ТБ; від 14 листопада 2014 року № 2712.

Також позивачем надана довідка ВСП «ШУ «Добропільське» ТОВ «ДТЕК Добропіллявугілля» від 20 листопада 2020 року № 347 про те, що він під час роботи на шахті «Алмазна» учнем гірничомонтажника підземного: під час роботи учнем прохідника підземним з 24 листопада 2010 року по 22 лютого 2011 року отримував тарифну ставку гірника підземного; під час навчання на курсах при УКК з професії прохідник підземний з 24 листопада 2010 року по 22 лютого 2011 року отримував тарифну ставку гірника підземного; під час роботи учнем машиніста підземних установок підземним з 04 жовтня 201 року по 28 жовтня 2011 року отримував тарифну ставку гірника підземного; під час навчання на курсах при УКК з професії машиніст підземних установок підземний з 01 вересня 2011 року по 28 жовтня 2011 року отримував тарифну ставку гірника підземного.

Будь-які інші докази щодо предмета доказування учасники справи не надали.

IV. Норми права, які застосував суд, та мотиви їх застосування.

Ст. 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Принципи, засади і механізми призначення, перерахунку і виплати пенсії визначає Закон України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058).

На час виникнення спірних правовідносин Закон № 1058 діяв у редакції від 01 січня 2020 року.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 8 Закону № 1058 право на отримання пенсій із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж.

Згідно з ч. 3 ст. 114 Закону № 1058 працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.

За наявності стажу на підземних роботах менше 10 років у чоловіків та страхового стажу, встановленого абзацами першим і п'ятнадцятим - двадцять третім пункту 1 частини другої цієї статті, за кожний повний рік зазначених робіт пенсійний вік, встановлений абзацом першим статті 26 цього Закону, зменшується на один рік.

Порядок застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджений наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 01 грудня 2005 року за № 1451/11731, (далі - Порядок № 383).

Відповідно до п. 2 Порядку № 383 під повним робочим днем слід уважати виконання робіт в умовах передбачених Списками, не менше 80 відсотків робочого часу, установленого для працівників даного виробництва, професії чи посади, з урахуванням підготовчих, допоміжних, поточних ремонтних робіт, пов'язаних з виконанням своїх трудових обов'язків.

Згідно з п. 3 Порядку № 383 при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До посад або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року.

Так, до підрозділу 1. Підземні роботи розділу І. Гірничі роботи Списку № 1 виробництв, цехів, професій і посад на підземних роботах, на роботах з шкідливими умовами праці та в гарячих цехах, робота на яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах і в пільгових розмірах, затвердженого постановою Ради Міністрів СРСР від 22 серпня 1956 року № 1173, включені всі робочі, інженерно-технічні працівники та службовці, зайняті повний робочий день на підземних роботах з видобутку вугілля, руди, сланцю, нафти, озокериту, газу, графіту, азбесту, солі, слюди та інших рудних і нерудних копалин, в геологорозвідці, на дренажних шахтах, на будівництві шахт, рудників та інших підземних споруд, а також всі робітники, зайняті повний робочий день під землею на обслуговуванні зазначених вище робочих і службовців (медперсонал підземних (здравпунктів, працівники підземного телефонного зв'язку тощо).

До розділу І Гірничі роботи Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 1994 року № 162, включені всі робітники, зайняті повний робочий день на підземних роботах в шахтах, рудниках і копальнях на видобуванні корисних копалин, в геологорозвідці, на дренажних шахтах, на будівництві шахт, рудників, копалень (10100000 Видобування корисних копалин. Геологорозвідувальні роботи. Будівництво, реконструкція, технічне переозброєння і капітальний ремонт шахт, рудників, копалень, метрополітенів, підземних каналів, тунелів та інших підземних споруд, 10101000, 1010100а)

До підрозділу 1. Підземні роботи в шахтах, рудниках і копальнях на видобуванні корисних копалин, в геологорозвідці, на дренажних шахтах, на будівництві шахт, рудників, копалень розділу І. Гірничі роботи Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 січня 2003 року № 36, включені усі робітники, зайняті повний робочий день на підземних роботах в шахтах, рудниках і копальнях на видобуванні корисних копалин, в геологорозвідці, на дренажних шахтах, на будівництві шахт, рудників, копалень (позиція 1.1а).

Аналіз наведених вище правових норм зумовлює висновок, що право на пенсію відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону № 1058 мають незалежно від віку працівники, зайняті на підземних і відкритих гірничих роботах, що включені до Списку № 1, за умови їх безпосередньої зайнятості на цих роботах повний робочий день та за наявності стажу на цих роботах відповідної тривалості.

Порядок підтвердження стажу роботи регламентований ст. 62 Закону України від 05 листопада 1991 року № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон № 1788).

Ст. 62 Закону № 1788 установлено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Такий порядок затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок № 637).

Згідно з п. 1 Порядку № 637 основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

П. 6 Постанови № 656 установлено, що в трудову книжку вносяться такі відомості про роботу: прийом на роботу, переведення на іншу роботу, звільнення. Записи про найменування роботи або посади, на яку прийнятий працівник, здійснюються: для робочих відповідно до найменування професій, зазначених в Єдиному тарифно-кваліфікаційному довіднику робіт і професій робочих; для службовців відповідно до найменування посад, зазначених в Єдиній номенклатурі посад службовців, або відповідно до штатного розкладу.

Згідно з п. п. 2.2., 2.14 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої спільним наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України від 29 липня 1993 року № 58, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 17 серпня 1993 року за № 110, до трудової книжки, зокрема, вносяться відомості про роботу, переведення на іншу постійну роботу, звільнення.

У графі 3 розділу «Відомості про роботу» як заголовок пишеться повне найменування підприємства.

Під цим заголовком у графі 1 ставиться порядковий номер запису, що вноситься, у графі 2 зазначається дата прийняття на роботу.

У графі 3 пишеться: «Прийнятий або призначений до такого-то цеху, відділу, підрозділу, на дільницю, виробництво» із зазначенням його конкретного найменування, а також роботи, професії або посади і присвоєного розряду. Записи про найменування роботи, професії або посади на яку прийнятий працівник, виконуються для робітників та службовців відповідно до найменування професій і посад, зазначених у «Класифікаторі професій». Якщо працівник має право на пенсію за віком на пільгових умовах, запис у трудовій книжці робиться на підставі наказу, виданого за результатами атестації робочих місць, і має відповідати найменуванню Списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення.

Показники, зазначені у цих Списках обов'язково повинні бути підтверджені у карті оцінки умов праці робочого місця за результатами атестації і можуть записуватись у дужках.

Якщо працівнику в період роботи надається новий розряд, тоді про це в установленому порядку робиться відповідний запис.

Відповідно до п. 3 Порядку № 637 за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

За відсутності зазначених у цьому пункті документів для підтвердження трудового стажу приймаються членські квитки профспілок. При цьому підтверджуються періоди роботи лише за той час, за який є відмітки про сплату членських внесків.

Порядок № 637 окремо визначає особливості підтвердження трудового стажу окремих категорій працівників.

За приписами абз. абз. 1-2 п. 20 Порядку № 637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5).

У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

Згідно з абз. 4 п. 20 Порядку № 637 у разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

П. 10 Порядку № 383 передбачає, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637.

Аналіз наведених вище правових норм дозволяє дійти наступних висновків.

Основним документом, що підтверджує трудовий стаж, є трудова книжка.

У тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право особи на пенсію на пільгових умовах, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

Отже, уточнюючі довідки для підтвердження спеціального трудового стажу необхідно надавати лише в тому випадку, коли відсутня трудова книжка або відсутні відповідні відомості в ній.

Порядок звернення за призначенням пенсії регламентований ст. 44 Закону № 1058.

Згідно з ч. 1 ст. 44 Закону № 1058 заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Заява про призначення пенсії за віком може бути подана застрахованою особою не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку, що передбачено ч. 2 ст. 44 Закону № 1058.

Окремо суд зауважує, що відповідно до приписів ч. 3 ст. 44 Закону № 1058 органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07 липня 2014 року № 13-1), зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (далі - Порядок № 22-1).

Документи, які додаються до заяви про призначення пенсії за віком, визначені п. 2.1. Порядку № 22-1.

Так, згідно з пп. 2 п. 2.1. Порядку № 22-1 до заяви про призначення пенсії, крім іншого, додаються документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637.

За період роботи, починаючи з 01 січня 2004 року, структурний підрозділ, відповідальний за ведення персоніфікованого обліку (далі - відділ персоніфікованого обліку), надає структурному підрозділу, відповідальному за призначення пенсії, довідку з бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - реєстр застрахованих осіб) за формою згідно з додатком 4 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року № 10-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за № 785/25562 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 27 березня 2018 року № 8-1) (далі - Положення), а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення.

П. 4.1. Порядку № 22-1 визначено, що орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 3).

Згідно з приписами п. 4.2. Порядку № 22-1 4.2. при прийманні документів орган, що призначає пенсію:

1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж;

2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів;

3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).

Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі;

4) видає пам'ятку пенсіонеру (додаток 4), копія якої зберігається у пенсійній справі.

Відповідно до п. 1.7. Порядку № 22-1 у разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис. Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.

Якщо поданих документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів. При надходженні додаткових документів у визначений строк розмір пенсії переглядається з дати призначення. У разі надходження додаткових документів пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність їх подання пенсія перераховується зі строків, передбачених частиною четвертою статті 45 Закону.

Відповідно до п. 4.3. Порядку № 22-1 не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абз. 2 пп. 3 п. 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.

Згідно з п. 4.7. Порядку № 22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.

Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.

Висновки суду по суті позовних вимог.

Спірні правовідносини виникли у зв'язку з прийняттям Добропільським ОУ ПФУ рішення від 25 січня 2021 року № 250 про відмову в призначенні пенсії.

Цим рішенням позивачеві відмовлено в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону № 1058 у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу.

Для вирішення публічно-правового спору, що виник між сторонами, рішення Добропільського ОУ ПФУ від 25 січня 2021 року № 250 належить перевірити на відповідність критеріям, наведеним у ч. 2 ст. 2 КАС України.

Надаючи оцінку правомірності відмови Добропільського ОУ ПФУ в призначенні пенсії, суд виходить з тих аргументів, які пенсійний орган навів у своєму рішенні.

Щодо правомірності/неправомірності відмови у зарахуванні до пільгового стажу позивача періоду проходження курсів в учбовому пункті шахта «Алмазна» з 01 листопада 2011 року по 26 січня 2012 року суд зазначає таке.

Спірний період з 01 листопада 2011 року по 26 січня 2012 року охоплюється записами № 24, 25 трудової книжки позивача, відповідно до яких останній в період з 29 жовтня 2011 року по 01 серпня 2012 року працював машиністом підземних установок 2 розряду з повним робочим днем у шахті «Алмазна» ДП «Добропіллявугілля» (ТОВ «ДТЕК Добропіллявугілля»).

За відомостями форми РС-право період з 29 жовтня 2011 року по 01 серпня 2012 року за виключенням спірного періоду з 01 листопада 2011 року по 26 січня 2012 року зараховано відповідачем до пільгового стажу. Період з 01 листопада 2011 року по 26 січня 2012 року визначено відповідачем в оскаржуваному рішенні як період проходження курсів в учбовому пункті шахта «Алмазна» та відмовлено у його зарахуванні з підстав ненадання довідки про оплату праці як підземного робітника за цей період.

Разом з тим записи № 24, 25 трудової книжки позивача не містять відомостей про проходження останнім курсів в учбовому пункті шахта «Алмазна» з 01 листопада 2011 року по 26 січня 2012 року, на що звертає увагу суду і сам відповідач у відзиві на позовну заяву. Наданими суду довідками навчання також не підтверджується. Навпаки, за відомостями довідки від 20 листопада 2020 року № 346, яка долучена позивачем до заяви про призначення пенсії і яка врахована відповідачем при зарахуванні інших періодів, ОСОБА_1 у період з 29 жовтня 2011 року по 26 січня 2015 року виконував роботи машиніста підземних установок, що відповідає записам трудової книжки щодо характеру виконуваних робіт.

Таким чином, суд дійшов висновку, що пенсійний орган протиправно відмовив ОСОБА_1 у зарахуванні до пільгового стажу періоду з 01 листопада 2011 року по 26 січня 2012 року.

Щодо правомірності/неправомірності відмови у зарахуванні до пільгового стажу періоду роботи з 05 квітня 2020 року по 12 липня 2020 року суд зазначає таке.

Спірний період з 05 квітня 2020 року по 12 липня 2020 року охоплюється записом № 29 трудової книжки позивача, відповідно до якого останній з 01 вересня 2019 року по сьогоднішній день працює гірником очисного забою 5 розряду з повним робочим днем у шахті ТОВ «Шахта «Білозерська».

Оскаржуваним рішенням відповідача відмовлено у зарахуванні періоду з 05 квітня 2020 року по 12 липня 2020 року у зв'язку з ненаданням документів, які засвідчують, що простій підприємства пов'язаний з виробничою необхідністю.

Разом з тим за відомостями форми РС-право відповідачем не зараховано до пільгового стажу не лише період з 05 квітня 2020 року по 12 липня 2020 року, а й весь період з 01 вересня 2019 року по 31 листопада 2020 року.

Проте, аналіз приписів ч. 3 ст. 114 Закону № 1058 та відомостей трудової книжки свідчить про зайнятість позивача в період роботи з 01 вересня 2019 року по 31 листопада 2020 року за провідною професією.

На підтвердження пільгового характеру роботи за період з 01 вересня 2019 року позивачем надана довідка № 127 (без визначеної дати), відомості якої кореспондуються із записами, внесеними до трудової книжки позивача щодо характеру виконуваних робіт, і відповідно до яких позивач користується правом на призначення пільгової пенсії.

За даними довідки позивач у період з 01 вересня 2019 року відпустками без збереження заробітної плати не користувався, у страйках участі не брав. З 01 квітня 2020 року по 04 квітня 2020 року знаходився у черговій відпустці. Період з 05 квітня 2020 року по 12 липня 2020 року визначено як період простою, пов'язаного з виробничою необхідністю.

Відповідно до статті 34 Кодексу законів про працю України простій - це призупинення роботи, викликане відсутністю організаційних або технічних умов, необхідних для виконання роботи, невідворотною силою або іншими обставинами. У разі простою працівники можуть бути переведені за їх згодою з урахуванням спеціальності і кваліфікації на іншу роботу на тому ж підприємстві, в установі, організації на весь час простою або на інше підприємство, в установу організацію, але в тій самій місцевості на строк до одного місяця.

Крім того, у листі Міністерства соціальної політики України від 08 лютого 2016 року № 713/039/161-16 рекомендовано час простою та періоди відпусток без збереження заробітної плати, якщо вони буди пов'язані з виробничою необхідністю, працівникам, які працюють в шкідливих і важких умовах праці, зараховувати до пільгового стажу, але не більше 1 місця в календарному році.

Аналогічних висновків дійшов Верховний Суд у постановах від 19 березня 2019 року у справі № 295/8979/16-а, від 26 березня 2020 року у справі № 423/2860/16-а.

З огляду на викладене суд, враховуючи, що наданою позивачем довідкою прямо визначено, що період простою пов'язаний з виробничою необхідністю, вважає, що період роботи з 01 вересня 2019 року по 31 листопада 2020 року має бути зарахований до пільгового стажу позивача з урахуванням одного місяця простою в календарному році.

Окремо слід звернути увагу, що роз'ясненням Міністерства соціального забезпечення України «Про порядок врахування трудового стажу, що дає право на пенсію незалежно від віку працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на роботах, передбачених статтею 14 Закону № 1788» від 20 січня 1992 року № 8 (далі - Роз'яснення № 8) встановлено, що працівникам, зайнятим на підземних роботах, які мають не менше 10 років стажу роботи, що дає право на пенсію незалежно від віку відповідно до статті 14 Закону № 1788, але не відпрацювавши повного стажу, передбаченого зазначеною статтею, пенсія незалежно від віку може призначатися при наявності не менше 25 років стажу підземної роботи із зарахуванням до нього: кожного повного року роботи гірничим очисного забою, прохідником, забійником на відбійних молотках, машиністом гірничих виймальних машин, сталеваром, горновим, агломератником, вальцювальником гарячого прокату - за 1 рік роботи 3 місяці; кожного повного року роботи, передбаченої у відповідних розділах Списку № 1 виробництв, професій, посад і показників, які дають право на пільгове забезпечення, - за 9 місяців.

З урахуванням зазначеного суд вважає, що Роз'яснення № 8 може бути застосовано при призначенні пенсії позивачеві відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону № 1058, яка кореспондується з приписами ч. 1 ст. 14 Закону № 1788 в частині додаткового зарахування періоду роботи за провідними професіями за кожний повний рік роботи за професією, визначеною вказаною нормою.

Підсумовуючи викладене, суд зазначає, що з огляду на встановлені фактичні обставини та зміст правових норм, які регулюють спірні правовідносини, рішення Добропільського ОУ ПФУ від 25 січня 2021 року № 250 про відмову в призначенні пенсії є протиправним.

Висновок суду про протиправність рішення ґрунтується на тому, що воно не відповідає критеріям, наведеним у п. п. 1, 3, 5, 6 ч. 2 ст. 2 КАС України, є необґрунтованим та не може вважатися таким, що прийнято добросовісно і розсудливо.

Відмовляючи в призначенні позивачу пенсії, відповідач не забезпечив всебічний, повний та об'єктивний розгляд поданих позивачем документів.

Оскільки рішення Добропільського ОУ ПФУ від 25 січня 2021 року № 250 є протиправним, порушене право позивача підлягає поновленню шляхом скасування цього рішення.

Вимоги позивача в частині визнання протиправними дій Добропільського ОУ ПФУ щодо відмови в призначенні пенсії охоплюються визнанням протиправним рішення Добропільського ОУ ПФУ від 25 січня 2021 року № 250, оскільки саме воно створює правові наслідки.

Виходячи з встановлених фактичних обставин та правового регулювання спірних правовідносин, відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС України для відновлення порушеного права позивача належить застосувати такий спосіб захисту як зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 18 січня 2021 року, зареєстровану за № 250, про призначення пенсії за віком на пільгових умовах згідно з ч. 3 ст. 114 Закону № 1058 з урахуванням правової оцінки, наданої судом у цьому рішенні.

Таким чином, вимоги позивача підлягають частковому задоволенню.

VI. Розподіл судових витрат.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Згідно з ч. 3 ст. 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Позивачем документально підтверджені судові витрати щодо сплати судового збору в розмірі 908 грн (квитанція від 19 лютого 2021 року).

Визначаючи кількість вимог немайнового характеру, заявлених позивачем, суд враховує, що вимога про визнання протиправними акта, дії чи бездіяльності як передумова для застосування інших способів захисту порушеного права (скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, зобов'язання прийняти рішення, вчинити дії чи утриматися від їх вчинення тощо) як наслідків протиправності акта, дій чи бездіяльності є однією вимогою.

Суд задовольнив вимоги позивача як в частині скасування рішення суб'єкта владних повноважень, так і в частині зобов'язання його чинити певні дії, а тому на користь держави за рахунок бюджетних асигнувань відповідача підлягають присудженню судові витрати по сплаті судового збору у сумі 908 грн.

Керуючись ст. ст. 2, 12, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 250, 251, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

1. Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_2 ; зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 ) до Добропільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (ідентифікаційний код: 37755477; місцезнаходження: 85000, Донецька обл., м. Добропілля, вул. Незалежності, буд. 28а) про визнання дій протиправними, скасування рішення і зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

2. Визнати протиправним і скасувати рішення Добропільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 25 січня 2021 року № 250 «Про відмову в призначенні пенсії».

3. Зобов'язати Добропільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 18 січня 2021 року № 250 року про призначення пенсії відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням правової оцінки, наданої судом у цьому рішенні.

4. В іншій частині позовних вимог - відмовити.

5. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Добропільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області на користь ОСОБА_1 судові витрати по сплаті судового збору в сумі 908 (дев'ятсот вісім) гривень 00 копійок.

6. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

7. Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

8. Повне судове рішення складено 15 липня 2021 року.

Суддя Т.О. Кравченко