Ухвала від 16.07.2021 по справі 200/5759/21

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

УХВАЛА

про забезпечення позову

16 липня 2021 р. Справа №200/5759/21

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Михайлик А.С., розглянувши в письмовому провадженні заяву про забезпечення позову ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Донецькій області про скасування вимоги, -

ВСТАНОВИВ:

Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до Головного управління ДПС у Донецькій області про скасування вимоги про сплату боргу № Ф-455-17У від 11.11.2020 (з урахуванням уточнень).

14.07.2021 позивачем подано до суду заяву про застосування заходів забезпечення позову шляхом зупинення стягнення на підставі спірної вимоги.

У заяві зазначено, що 16.04.2021 Авдіївським міським відділом ДВС Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) прийнято постанову про відкриття виконавчого провадження з виконання вимоги про сплату боргу № Ф-455-17У від 11.11.2020, що свідчить про можливість унеможливлення ефективного захисту прав позивача в подальшому та виникнення необхідності вжиття заходів забезпечення позову. Крім цього, на думку позивача, оскаржувана ним вимога є очевидно протиправною.

Відповідно до ч.ч. 1, 2, 4 ст. 150 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову. Забезпечення позову допускається як до пред'явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо: 1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або 2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.

Подання позову, а також відкриття провадження в адміністративній справі не зупиняють дію оскаржуваного рішення суб'єкта владних повноважень, якщо суд не застосував відповідні заходи забезпечення позову.

Застосування забезпечення позову є однією з гарантій захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин.

Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 151 цього Кодексу позов може бути забезпечено: 1) зупиненням дії індивідуального акта або нормативно-правового акта; 2) забороною відповідачу вчиняти певні дії; 3) встановленням обов'язку відповідача вчинити певні дії; 4) забороною іншим особам вчиняти дії, що стосуються предмета спору; 5) зупиненням стягнення на підставі виконавчого документа або іншого документа, за яким стягнення здійснюється у безспірному порядку.

Суд може застосувати кілька заходів забезпечення позову. Заходи забезпечення позову мають бути співмірними із заявленими позивачем вимогами. Суд також повинен враховувати співвідношення прав (інтересу), про захист яких просить заявник, із наслідками вжиття заходів забезпечення позову для заінтересованих осіб.

Відповідно до п. 4 ст. 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом.

Згідно з п. 7 ч. 1 ст. 3 Закону України "Про виконавче провадження" відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню рішення державних органів, які законом визнані виконавчими документами.

Так, відповідно до ст. 10 Закону України “Про виконавче провадження” заходами примусового виконання рішень є:

1) звернення стягнення на кошти, цінні папери, інше майно (майнові права), корпоративні права, майнові права інтелектуальної власності, об'єкти інтелектуальної, творчої діяльності, інше майно (майнові права) боржника, у тому числі якщо вони перебувають в інших осіб або належать боржникові від інших осіб, або боржник володіє ними спільно з іншими особами;

2) звернення стягнення на заробітну плату, пенсію, стипендію та інший дохід боржника;

3) вилучення в боржника і передача стягувачу предметів, зазначених у рішенні;

4) заборона боржнику розпоряджатися та/або користуватися майном, яке належить йому на праві власності, у тому числі коштами, або встановлення боржнику обов'язку користуватися таким майном на умовах, визначених виконавцем;

5) інші заходи примусового характеру, передбачені цим Законом.

Позивачем до позову додано постанову про відкриття виконавчого провадження (ВП) № 65147799 від 16.04.2021 з виконання вимоги Головного управління ДПС у Донецькій області про сплату боргу № Ф-455-17У від 11.11.2020 на суму 58 711,55 грн. Вказаною постановою, крім іншого, стягнуто з боржника (позивача) виконавчий збір та витрати виконавчого провадження у розмірі 5871,16 грн та 250 грн відповідно.

До цього ж, як вбачається з Автоматизованої системи виконавчих проваджень, в межах вказаного ВП № 65147799 держвиконавцем 20.06.2021 прийнято постанову про арешт грошових коштів боржника, що містяться на відкритих рахунках, а також на тих, що будуть відкриті після винесення цієї постанови.

Відповідно до ч. 13 ст. 25 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування” у разі оскарження платником єдиного внеску вимоги про сплату недоїмки нарахування пені зупиняється з дня подання скарги до органу доходів і зборів або позову до суду.

Оскільки оскарження вимоги зупиняє лише нарахування пені та не зупиняє дії вимоги існує ризик виконання спірної вимоги до прийняття судом рішення з приводу її законності та обґрунтованості, при цьому, на позивача можуть бути покладені також і витрати та обмеження, пов'язані зі здійсненням виконавчого провадження - звернення стягнення на доходи, стягнення виконавчого збору, витрат на проведення виконавчих дій та ін.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 34 Закону України "Про виконавче провадження" виконавець зупиняє вчинення виконавчих дій у разі зупинення судом стягнення на підставі виконавчого документа.

Беручи до уваги наведене, суд вважає доцільним вжиття заходів забезпечення позову шляхом зупинення стягнення на підставі оскаржуваної вимоги.

Керуючись ст.ст. 150-154, 248, 256, 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

УХВАЛИВ:

Клопотання ОСОБА_1 про забезпечення позову задовольнити.

Зупинити стягнення на підставі вимоги Головного управління ДПС у Донецькій області № Ф-455-17У від 11.11.2020 про сплату боргу ОСОБА_1 до набрання чинності рішенням у справі.

Ухвала підлягає негайному виконанню та набирає законної сили з моменту її підписання.

Ухвала суду може бути оскаржена. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.

Відповідно до пп. 15.5 п. 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.

Суддя А.С. Михайлик