Україна
Донецький окружний адміністративний суд
15 липня 2021 р. Справа№200/4219/21
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лазарєва В.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції в Донецькій області, Головного управління Національної поліції в Донецькій області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача ОСОБА_2 про визнання протиправним та скасування термінового заборонного припису стосовно кривдника серії АА № 147168 від 13.11.2020 року, -
У квітні 2021 року до Донецького окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Управління патрульної поліції в Донецькій області, в якому просить визнати протиправним та скасувати терміновий заборонний припис стосовно кривдника серії АА № 147168 від 13.11.2020 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що вищевказаний припис є протиправним, оскільки останній не вчиняв жодного тиску на свою колишню дружину та не міг цього зробити з огляду на те, що вони значний час проживають окремо. Окрім того, обов'язок доведення законності складання оскаржуваного припису, відповідно до КАС України, покладено на відповідача. Отже, на думку відповідача, терміновий заборонний припис стосовно кривдника серії АА № 147168 від 13.11.2020 року є незаконним доки відповідач не доведе суду протилежного.
У зв'язку з чим позивач звернувся до суду за захистом свої прав з даним позовом.
16 квітня 2021 року ухвалою судді Толстолуцької М.М. позовну заяву залишено без руху (а.с. 21-23).
Відповідно до розпорядження від 12.05.2021 року № 115, у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю судді ОСОБА_3 здійснено повторний автоматичний розподіл справи, в результаті якого остання передана на розгляд судді Лазарєву В.В. (а.с. 51, 52).
17 травня 2021 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі із вирішенням розглядати її у порядку спрощеного провадження без повідомлення (виклику) сторін, про що постановлена ухвала. В ухвалі було запропоновано відповідачу у п'ятнадцятиденний строк з моменту отримання ухвали про відкриття провадження у справі надати суду відзив на позовну заяву зі всіма доказами на його підтвердження, які наявні у відповідача. Також, судом витребувана додаткові докази з відповідача (а.с. 53).
Ухвалою від 07.06.21 задоволено клопотання представника відповідача та продовжено строк для подання відзиву на позовну заяву (а.с. 99).
11 червня 2021 року судом постановлені ухвала про залучення співвідповідача - Головного управління Національної поліції в Донецькій області та про витребування доказів (а.с. 119-120, 121).
07 липня 2021 року до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому Головне управління Національної поліції в Донецькій області зазначає, що під час проведення перевірки за матеріалом відносно кривдника ОСОБА_1 був складений протокол про адміністративне правопорушення, передбачений ч. 1 ст. 173-2 КУпАП «Вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статті, невиконання термінового заборонного припису або неповідомлення про місце свого тимчасового перебування» (серія ВАБ № 074134 від 13.11.2020), який був направлений на розгляд до Жовтневого районного суду м. Маріуполя Донецької області для прийняття рішення згідно чинного законодавства та винесено терміновий заборонний припис відносно кривдника строком на 10 діб (серія АА № 147168 від 13.11.2020). На думку відповідача працівник поліції мав всі законні підстави для винесення термінового заборонного припису стосовно кривдника, ним дотримано процедуру винесення припису, припис обґрунтований, винесений на підставі та у порядку передбаченому законодавством.
Враховуючи вищенаведене, представник відповідача вважає, що позов є необґрунтованим та не підлягає задоволенню.
15 липня 2021 року судом постановлена ухвала про поновлення позивачу строку звернення до адміністративного суду.
За приписами частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
У відповідності до частини 2 статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України, за правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.
У відповідності до частини 8 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, при розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.
Розглянувши наявні заяви по суті справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується вимоги, дослідивши докази, суд встановив наступне.
Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, що підтверджується копією паспорта громадянина України (а.с. 46-47).
13 листопада 2020 року поліцейським взводу №2 роти №2 батальйону УПП в Донецькій області, ст. сержантом поліції Павловою А.М. винесено терміновий заборонний припис на бланку серії АА № 147168 стосовно кривдника у відношенні ОСОБА_1 у зв'язку зі скоєнням останнім домашнього насильства, а саме 13 листопада 2020 року о 10:45 год., позивач знаходячись за адресою: АДРЕСА_1 , вчинив умисні дії психологічного характеру відносно своєї дружини ОСОБА_2 , а саме висловлювався грубою нецензурною лайкою, погрожував фізичною розправою, а також фізичного характеру, вдарив рукою по голові, в результаті чого могла бути завдана шкода психічному та фізичною здоров'ю потерпілої (а.с. 134).
Вказаним заборонним приписом застосовано захід термінового заборонного припису стосовно кривдника: 1) зобов'язання залишити місце проживання (перебування) постраждалої особи; 2) заборона на вхід та перебування в місці проживання (перебування) постраждалої особи; 3) заборона в будь-який спосіб контактувати з постраждалою особою.
Терміновий заборонний припис стосовно кривдника винесений строком на 10 діб з 15 год. 00 хв. 13 листопада 2020 року до 15 год. 00 хв. 23 листопада 2020 року.
Терміновий заборонний припис стосовно кривдника підписаний працівником уповноваженого підрозділу Павловою А.М., постраждалою особою ОСОБА_2 та свідком ОСОБА_4 . Кривдник відмовився від підпису про отримання термінового заборонного припису, у зв'язку з чим працівник уповноваженого підрозділу поліції поставив власний підпис.
Також, 13.11.20 відносно ОСОБА_1 був складений протокол про адміністративне правопорушення, передбачений ч. 1 ст. 173-2 КУпАП «Вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статті, невиконання термінового заборонного припису або неповідомлення про місце свого тимчасового перебування» (серія ВАБ № 074134 від 13.11.2020).
Позивач оскаржує вищевказаний терміновий заборонний припис, як такий, що винесений не на підставі та не у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, необґрунтовано, тобто без урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття відповідного рішення.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та вирішуючи спір по суті, суд зазначає наступне.
Організаційно-правові засади запобігання та протидії домашньому насильству, основні напрями реалізації державної політики у сфері запобігання та протидії домашньому насильству, спрямовані на захист прав та інтересів осіб, які постраждали від такого насильства визначені Законом України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» від 7 грудня 2017 року № 2229-VIII (далі - Закон № 2229-VIII).
Відповідно до пункту 16 частини 1 статті 1 Закону №2229-VIII терміновий заборонний припис стосовно кривдника - спеціальний захід протидії домашньому насильству, що вживається уповноваженими підрозділами органів Національної поліції України як реагування на факт домашнього насильства та спрямований на негайне припинення домашнього насильства, усунення небезпеки для життя і здоров'я постраждалих осіб та недопущення продовження чи повторного вчинення такого насильства.
Згідно із пунктом 4 частини 1 статті 10 Закону №2229-VIII до повноважень уповноважених підрозділів органів Національної поліції України у сфері запобігання та протидії домашньому насильству належать винесення термінових заборонних приписів стосовно кривдників.
Відповідно до статті 24 Закону №2229-VIII до спеціальних заходів щодо протидії домашньому насильству належать:
1) терміновий заборонний припис стосовно кривдника;
2) обмежувальний припис стосовно кривдника;
3) взяття на профілактичний облік кривдника та проведення з ним профілактичної роботи;
4) направлення кривдника на проходження програми для кривдників.
За приписами статті 25 Закону №2229-VIII терміновий заборонний припис виноситься кривднику уповноваженими підрозділами органів Національної поліції України у разі існування безпосередньої загрози життю чи здоров'ю постраждалої особи з метою негайного припинення домашнього насильства, недопущення його продовження чи повторного вчинення.
Терміновий заборонний припис може містити такі заходи:
1) зобов'язання залишити місце проживання (перебування) постраждалої особи;
2) заборона на вхід та перебування в місці проживання (перебування) постраждалої особи;
3) заборона в будь-який спосіб контактувати з постраждалою особою.
Під час вирішення питання про винесення термінового заборонного припису пріоритет надається безпеці постраждалої особи. Зазначена вимога поширюється також на місце спільного проживання (перебування) постраждалої особи та кривдника незалежно від їхніх майнових прав на відповідне житлове приміщення.
Терміновий заборонний припис виноситься за заявою постраждалої особи, а також за власною ініціативою працівником уповноваженого підрозділу органів Національної поліції України за результатами оцінки ризиків.
Терміновий заборонний припис виноситься строком до 10 діб.
Терміновий заборонний припис вручається кривднику, а його копія - постраждалій особі або її представнику.
Особа, стосовно якої винесено терміновий заборонний припис, може оскаржити його до суду в загальному порядку, передбаченому для оскарження рішень, дій або бездіяльності працівників уповноважених підрозділів органів Національної поліції України.
Терміновий заборонний припис виноситься в порядку, затвердженому Міністерством внутрішніх справ України.
Наказом Міністерства внутрішніх справ України №654 від 01 серпня 2018 року затверджено Порядок винесення уповноваженими підрозділами органів Національної поліції України термінового заборонного припису стосовно кривдника (далі - Порядок №654).
Відповідно до пункту 1 розділу І Порядку №654 цей Порядок визначає процедуру винесення уповноваженими підрозділами органів Національної поліції України термінового заборонного припису стосовно кривдника.
Процедуру винесення термінового заборонного припису стосовно кривдника визначено Розділом ІІ Порядку №654.
Так, відповідно до пунктів 6, 7 Порядку №654 терміновий заборонний припис стосовно кривдника (додаток 1) складається на бланку, виготовленому друкарським способом згідно з технічним описом бланка термінового заборонного припису стосовно кривдника (додаток 2), на якому проставлено відповідні серію та номер.
Усі реквізити припису заповнюються державною мовою, розбірливим почерком, чорнилом чорного або синього кольору.
У разі якщо особа, щодо якої виноситься припис, не володіє українською мовою, припис складається за участю перекладача.
Пунктами десятим, одинадцятим Порядку №654 передбачено, що під час винесення припису в ньому зазначаються:
у рядку «тип, назва населеного пункту» - тип, назва населеного пункту;
у рядку «посада, найменування уповноваженого підрозділу поліції, звання, прізвище, ім'я, по батькові працівника, який виніс терміновий заборонний припис стосовно кривдника» - посада працівника уповноваженого підрозділу поліції, який виніс припис, найменування уповноваженого підрозділу поліції, у якому він служить, звання, прізвище, ім'я та по батькові (повністю, без скорочень);
у рядку «згідно зі статтею 25 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» та з урахуванням існування безпосередньої загрози життю чи здоров'ю постраждалої особи виніс цей терміновий заборонний припис стосовно» - прізвище, ім'я та по батькові особи, яка вчинила домашнє насильство (повністю, без скорочень), стать, дата народження, громадянство, місце проживання, місце реєстрації, номер контактного телефону, місце роботи (навчання), посада;
у рядку «особу встановлено» - назва документа, що посвідчує особу (серія, номер паспорта, дата видачі і назва органу, що його видав, або серія, номер іншого документа, що посвідчує особу, яка вчинила домашнє насильство (службове чи пенсійне посвідчення, студентський квиток тощо), дата видачі і назва органу (установи, підприємства, організації), що його видав(ла));
у рядку «чи притягався(лася) до адміністративної або кримінальної відповідальності» - інформація щодо притягнення особи до адміністративної відповідальності (впродовж року) або кримінальної відповідальності;
у рядку «у зв'язку із скоєнням ним (нею) домашнього насильства» - форма(и) домашнього насильства та стислий зміст правопорушення;
у рядку «стосовно постраждалої особи» - прізвище, ім'я та по батькові постраждалої особи (повністю, без скорочень) із підкресленням ступеня її спорідненості з кривдником відповідно до частин другої та третьої статті 3 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству»;
у рядку «заходи термінового заборонного припису стосовно кривдника» - захід чи заходи, передбачені частиною другою статті 25 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству»;
у рядку «Терміновий заборонний припис стосовно кривдника винесений строком» - строк із зазначенням кількості діб, часу та дати винесення припису, часу та дати закінчення дії припису;
у рядку «Особі, стосовно якої винесено терміновий заборонний припис, роз'яснено положення статті 173-2 КУпАП про притягнення до відповідальності за невиконання термінового заборонного припису стосовно кривдника, зобов'язання повідомити про місце свого тимчасового перебування уповноважений підрозділ Національної поліції України за місцем учинення домашнього насильства, а також про право оскарження термінового заборонного припису стосовно кривдника до суду» - підпис, прізвище та ініціали особи, якій винесено припис;
у рядку «Підпис працівника уповноваженого підрозділу органів Національної поліції України, який виніс терміновий заборонний припис стосовно кривдника» - підпис, прізвище, ім'я та по батькові працівника уповноваженого підрозділу органів Національної поліції України, який виніс припис;
у рядку «Підпис постраждалої особи (її представника) про отримання копії термінового заборонного припису стосовно кривдника та надання згоди на обробку персональних даних згідно із Законом України «Про захист персональних даних» - підпис, прізвище, ім'я та по батькові постраждалої особи (її представника);
у рядку «Підпис кривдника про отримання термінового заборонного припису стосовно кривдника отримано» - підпис, прізвище, ім'я та по батькові кривдника;
у рядку «Кривдник від підпису відмовився в присутності» - підписи, прізвища, імена та по батькові працівника уповноваженого підрозділу поліції, який виніс припис, постраждалої особи (її представника), свідка(ів) (у разі наявності).
Припис підписується працівником уповноваженого підрозділу поліції, який його виніс, постраждалою особою (її представником) і кривдником власноруч на оригіналі та кожній з копій.
У разі відмови кривдника підписати припис працівник уповноваженого підрозділу поліції у рядку «Кривдник від підпису відмовився в присутності» ставить власний підпис та пропонує підписати постраждалій особі (її представникові) та свідку(ам) (у разі наявності).
З матеріалів справи вбачається, що оскаржуваний припис від 13.11.2020 року винесено у зв'язку зі скоєнням позивачем домашнього насильства стосовно постраждалої особи - дружини ОСОБА_2 за результатами проведеної оцінки ризиків.
При цьому, суд зазначає, що вчинення позивачем домашнього насильства підтверджується письмовою заявою та поясненнями ОСОБА_2 , свідченнями ОСОБА_5 , які зафіксовані у формі пояснень; рапортом.
Також, у відповідності до постанови Донецького апеляційного суду від 18 січня 2021 року у справі № 263/14189/20 судом встановлено, що згідно письмових пояснень потерпілої та її пояснень під час апеляційного розгляду сварка між нею та чоловіком ОСОБА_1 почалася на передодні. Під час сварки, яка продовжилась в їх мікроавтобусі під час його руху, ОСОБА_1 завдав їй рукою декілька ударів по голові, чим спричинив тілесні ушкодження у виді гематом в ділянці підборіддя справа, а їх однорічному сину тілесне ушкодження у виді припухлості на лобі. На підтвердження цих доводів потерпіла надала медичну довідку та фотознімки, зроблені з використанням мобільного телефону.
Донецький апеляційний суд, в ході апеляційного розгляду встановив, що в порушенні є ознаки кримінального правопорушення (заподіяння потерпілій та малолітній дитині тілесних ушкоджень) та справа підлягає направленню прокурору для вирішення питання в порядку, передбаченому ст. 214 КПК України.
У відповідності до частини 6 статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України, вирок суду в кримінальному провадженні, ухвала про закриття кримінального провадження і звільнення особи від кримінальної відповідальності або постанова суду у справі про адміністративне правопорушення, які набрали законної сили, є обов'язковими для адміністративного суду, що розглядає справу про правові наслідки дій чи бездіяльності особи, стосовно якої ухвалений вирок, ухвала або постанова суду, лише в питанні, чи мали місце ці дії (бездіяльність) та чи вчинені вони цією особою.
Таким чином, враховуючи обов'язковість вищевказаної постанови суду в питанні, чи мали місце ці дії та чи вчинені вони цією особою, суд дійшов висновку про наявність в діях позивача ознак домашнього насильства, а відтак і наявність підстав для винесення термінового заборонного припису стосовно позивача.
Суд не приймає до уваги доводи позивача, як на ознаку протиправності припису, щодо складання припису за відсутності позивача та невручення його копії, оскільки по-перше, позивач відмовився від підпису та отримання оскаржуваного припису, про що свідчать відповідні відмітки та підписи поліцейського, постраждалої особи та свідка, а по-друге, ані Законом №2229-VIII, ані Порядком № 654 не визначено обов'язку складання термінового заборонного припису стосовно кривдника у присутності кривдника.
Стосовно інших посилань позивача, то суд відхиляє такі з огляду на їх необґрунтованість, та зазначає, що згідно пункту 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини, очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.
Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Приймаючи до уваги наведене в сукупності, суд вважає, що поліцейським взводу №2 роти №2 батальйону УПП в Донецькій області, ст. сержантом поліції Павловою А.М. правомірно, за наявності підстав, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством, винесено терміновий заборонний припис стосовно кривдника серії АА № 147168 від 13.11.2020 року.
Враховуючи приписи статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати не підлягають відшкодуванню.
На підставі викладеного, керуючись нормами Конституції України та Кодексу адміністративного судочинства, суд, -
У задоволенні позову ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ) до Управління патрульної поліції в Донецькій області (місцезнаходження: 87535, Донецька область, місто Маріуполь, вул. Макара Мазая, буд. 16), Головного управління Національної поліції в Донецькій області (місцезнаходження: 87517, Донецька область, місто Маріуполь, пр.-т Нахімова, буд. 86, код ЄДРПОУ 40109058), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача ОСОБА_2 (місце проживання: АДРЕСА_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 ) про визнання протиправним та скасування термінового заборонного припису стосовно кривдника серії АА № 147168 від 13.11.2020 року - відмовити повністю.
Повне судове рішення складено - 15 липня 2021 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя В.В. Лазарєв