29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
"13" липня 2021 р. Справа № 924/1424/20
м. Хмельницький
Господарський суд Хмельницької області у складі судді Музики М.В., за участю секретаря судового засідання Устінової А.П., розглянувши справу
за позовом заступника керівника Хмельницької місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Летичівської селищної ради, смт. Летичів Хмельницької області
до товариства з обмеженою відповідальністю "Лоретта Агро", с. Грушківці Летичівського району Хмельницької області
про розірвання договору оренди землі від 29.12.2018 року щодо оренди земельної ділянки сільськогосподарського призначення загальною площею 31,7115 га, кадастровий номер 6823082400:03:001:0015,
за участю представників учасників справи:
позивача: не з'явився;
відповідача: Лівак А.П. - згідно ордеру серії АА №1090337 від 10.03.2021 року;
прокуратури: Гончар І.О.
прокурор в інтересах позивача звернувся з позовом до суду, у якому просить розірвати договір оренди землі від 29.12.2018 року щодо оренди земельної ділянки сільськогосподарського призначення загальною площею 31,7115 га, кадастровий номер 6823082400:03:001:0015. Вимоги мотивує тим, що відповідач всупереч умовам договору та земельного законодавства використовує надану йому для сінокосіння земельну ділянку як ріллю, здійснюючи посів сільськогосподарських культур.
Ухвалою Господарського суду Хмельницької області від 14.01.2021 року відкрито провадження у справі за позовом заступника керівника Хмельницької місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Летичівської селищної ради, смт. Летичів Хмельницької області до товариства з обмеженою відповідальністю "Лоретта Агро", м. Київ про розірвання договору оренди землі від 29.12.2018 року щодо оренди земельної ділянки сільськогосподарського призначення загальною площею 31,7115 га, кадастровий номер 6823082400:03:001:0015, призначено підготовче засідання.
Ухвалою суду від 16.06.2021 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.
Прокурор під час судового розгляду спору позовні вимоги підтримав, наполягає на їх задоволенні. Позивач в судове засідання не з'явився; повідомлений про час та місце розгляду справи. У листі від 16.06.2021 року просить розглянути справу за відсутності селищної ради, при вирішенні спору покладається на розсуд суду.
Відповідач в судовому засіданні та у наданому відзиві на позов просить відмовити в задоволенні позовних вимог. В обґрунтування заперечень вказує на недопустимості акта перевірки земельного законодавства як доказу використання земельної ділянки з порушенням ст. 211 Земельного кодексу України. Наголошує, що відповідач не отримував акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства №904-ДК/729/АП/09/01/-20 від 19.10.2020 року, про проведення перевірки також не повідомлявся, що є порушенням Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" та позбавило можливості відповідача надати свої зауваження та заперечення щодо перевірки.
Зазначає, що за результатами перевірки державний інспектор, окрім акта, зобов'язаний скласти припис про зобов'язання привести земельну ділянку у попередній стан та скласти на директора ТОВ "Лоретта Агро" протокол про адміністративне правопорушення (які відсутні), що також свідчить про невідповідність дій державного інспектора вимогам законодавства та відсутність порушення.
Додатково звертає увагу суду на те, що дані про зростання на земельній ділянці зернових культур не є достатніми ознаками зміни ТОВ "Лоретта Агро" виду використання земельної ділянки, оскільки можуть свідчити про здійснення агротехнічних заходів задля підвищення родючості ґрунтів, а не використання землі як ріллі для збирання урожаю сільськогосподарських культур. Зокрема, у зв'язку із станом орендованої земельної ділянки (площі не використовувались, заросли бур'янами та чагарниками, самосівом з лісу) ТОВ "Лоретта Агро" проведено ряд заходів з докорінного поліпшення земельної ділянки для подальшого її використання за цільовим призначенням. На переконання відповідача, не є порушенням вимог земельного законодавства та умов договору здійснення докорінного поліпшення сіножатей шляхом їх розорювання і з подальшим підсівом сільськогосподарських культур на 2-3 роки. Також зауважує про відсутність скарг до ТОВ "Лоретта Агро" від позивача.
Прокурор у відповіді на відзив вважає доводи відповідача необґрунтованими щодо невідповідності акту перевірки дотримання вимог земельного законодавства та відсутності обмежень у використанні орендованої земельної ділянки. Стверджує про розорювання земельної ділянки, яка передана відповідачу для сінокосіння, що не може вважатись підвищенням її родючості.
Фактичні обставини справи, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин.
Розпорядженням Летичівської районної державної адміністрації №487/2018-р від 28.12.2018р. "Про затвердження технічних документацій із землеустрою та передачу в оренду земельних ділянок" затверджено технічні документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) ТОВ "Лоретта Агро", на земельні ділянки із земель спільної сумісної власності громадян (не витребувані та нерозподілені земельні частки (паї)) за межами населених пунктів, Летичівський район, Хмельницька область, на території Грушковецької сільської ради, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (для сінокосіння). Надано ТОВ "Лоретта Агро" земельні ділянки за кадастровими номерами 6823082400:03:001:0015, площею 31,7115 га та 6823082400:03:025:0271 площею 42,2078 га, із земель спільної сумісної власності громадян (невитребувані та нерозподілені земельні частки (паї)), за межами населеного пункту, Летичівського району, Хмельницька область, на території Грушковецької сільської ради, в оренду на строк до моменту оформлення громадян своїх прав на дані земельні ділянки, але не більше 10 (десяти) років, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (для сінокосіння).
На підставі вказаного розпорядження 29.12.2018 року між Летичівською районною державною адміністрацією (орендодавець) та ТОВ "Лоретта Агро" (орендар) укладено договір оренди земельної ділянки (далі - договір), за положеннями п.1 якого орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку з кадастровим номером: 6823082400:03:001:0015, із земель спільної сумісної власності громадян, яка знаходиться за межами населеного пункту, Летичівський район, Хмельницька область, на території Грушковецької сільської ради.
В оренду передається земельна ділянка площею 31,7115 га (п.2 договору).
Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить: 399366,60 грн. Земельна ділянка, яка передається в оренду, не має недоліків, що можуть перешкоджати її ефективному використанню (п.п. 5-6 договору).
Договір укладено на строк до моменту отримання її власником права власності на земельну ділянку, але не більше 10 років. Після закінчення строку договору орендар має переважне право поновити його на новий строк. У цьому разі, орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію (п. 8 договору).
За положеннями пунктів 14-16 договору земельна ділянка передається в оренду для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (для сінокосіння). Цільове призначення земельної ділянки: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Умови збереження стану об'єкта оренди: - згідно чинного законодавства.
Відповідно до п.27 договору орендар зобов'язаний виконувати встановлені щодо об'єкта оренди обмеження (обтяження) в обсязі, передбаченому законом або договором оренди землі, дотримуватись режиму використання земель природо-заповідного та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення, несе інші обов'язки, згідно чинного законодавства.
У п. 32 договору передбачено, що дія договору шляхом його розірвання за рішенням суду на вимогу однієї із сторін внаслідок невиконання другою стороною обов'язків, передбачених договором, внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також з інших підстав, визначених законом.
Договір набирає чинності з моменту його підписання та державної реєстрації (п. 36 договору).
Відповідно до акту приймання-передачі в оренду земельної ділянки орендодавцем передано, а орендарем прийнято в оренду строком на 10 років земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (для сінокосіння), загальною площею 31,7115 га, за кадастровим номером 6823082400:03:001:0015, яка розташована за межами населеного пункту, Хмельницька область, Летичівський район, на території Грушковецької сільської ради.
Договір та акт приймання-передачі підписано сторонами та скріплено їхніми печатками.
Право оренди ТОВ "Лоретта Агро" зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права 21.02.2019 року.
19.10.2020 року старшим державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель у Хмельницькій області-начальником відділу контролю за використанням та охороною земель у Красилівському, Старокостянтинівському, Старосинявському, Теофіпольському районах Управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області проведено перевірку дотримання вимог земельного законодавства щодо об'єкту - земельної ділянки, за результатами якої складено акт №904-ДК/729/АП/09/01/-20. Згідно акту, інспектором проведена перевірка з питання дотримання вимог земельного законодавства щодо земельної ділянки з кадастровим номером 6823082400:03:001:0015. У результаті перевірки встановлено, що земельна ділянка використовується як рілля (засіяна кукурудзою), що є порушенням ч. 5 ст. 20 Земельного кодексу України. Відповідальність за дане правопорушення передбачена ст. 211 Земельного кодексу України та ст. 53 Кодексу України про адміністративні правопорушення. До акту додано план-схему земельної ділянки.
Акт підписано державним інспектором та особою, яка була присутня при перевірці.
Як вбачається із акту обстеження земельних ділянок від 30.07.2018 року, складеного працівниками Летичівської районної державної адміністрації, відділу в Летичівському районі Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, Летичівської селищної ради та директором ТОВ "Лоретта Агро", останніми проведено обстеження двох земельних ділянок орієнтованими площами 40 га та 45 га на території Грушковецької сільської ради. При обстеженні виявлено, що площі не використовуються, заросли багаторічними бур'янами та чагарниками. Зокрема, площа 45 га заросла самосівом лісу, окремі екземпляри дерев досягають висоти 2-3 метрів.
Відповідачем надано в матеріали справи акт списання від 31.08.2020 року товариством "Лоретта Агро" гірчиці білої, гречки посівної, полину, насіння соняшнику, кукурудзи, ячменю озимого на загальну суму 48941,92 грн., а також накладні на купівлю ТОВ "Лоретта Агро" гірчиці, люпину, гречки.
Як вбачається із поданої представником відповідача нотаріально посвідченої заяви свідка - директора ТОВ "Лоретта Агро" Зінчука Я.В., з моменту укладення відповідного договору оренди землі на земельній ділянці з кадастровим номером: 6823082400:03:001:0015, площею: 31,7115 га здійснюються заходи з докорінного поліпшення земельної ділянки у зв'язку з тим, що вона була передана ТОВ "Лоретта Агро" у незадовільному стані для використання її за цільовим призначенням. Зокрема, на земельній ділянці були наявні чагарники, невеликі дерева, мурашники тощо. У зв'язку з цим ТОВ "Лоретта Агро" власними силами здійснювало викорчовування чагарників і дерев з наступним підсівом суміші трав (гірчиця біла, гречка посівна, люпин вузьколистий) та сидератних культур, до яких входять, в тому числі кукурудза, ячмінь. Такий підсів здійснювався 31 серпня 2020 р. з метою органічного удобрення і розпушування ґрунту, пригнічення росту бур'янів, вирощування укісної силосної маси з наступним її скошуванням і заробкою в ґрунт як органічного добрива. Крім цього, 20.03.2021 р. на частині цієї земельної ділянки здійснювався підсів суміші трав вико-овесу, суданської трави та ярої пшениці, яка теж є сидератною культурою. 18.04.2021 р. на іншій частині цієї земельної ділянки здійснювався підсів суміші трав донника жовтого, експарцету разом з підсівом пшениці в малих нормах. Переважно всі трави, які підсіювались на цю земельну ділянку є кормовими культурами, а на сіножатях вирощують саме кормові культури. Тому при обранні заходів докорінного поліпшення земельної ділянки було використано саме ті культури і трави, які одночасно є кормовими й сидератними культурами для поліпшення якісних показників ґрунту, не порушуючи при цьому склад угідь.
Відповідно до листа Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 16.04.2021 року, 15.04.2021 року під час проведення обстеження за місцезнаходженням земельних ділянок встановлено, що на земельній ділянці з кадастровим номером 6823082400:03:001:0015 спостерігаються залишки сільськогосподарської культури - кукурудзи. До пояснення додано копії фотознімків земельної ділянки.
З вищевикладеного, прокурор в інтересах позивача звернувся з даним позовом до суду.
Норми права, застосовані судом, оцінка доказів, аргументів, наведених учасниками справи, та висновки щодо порушення, не визнання або оспорення прав чи інтересів, за захистом яких мало місце звернення до суду.
Згідно із частиною першою статті 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.
Частиною другою статті 4 Земельного кодексу України визначено, що завданням земельного законодавства є регулювання земельних відносин з метою забезпечення права на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад та держави, раціонального використання та охорони земель.
Відповідно до частини першої статті 626 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав і обов'язків.
Сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості (частина перша статті 627 ЦК України).
Матеріалами справи стверджується, що 29.12.2018 року укладено договір оренди земельної ділянки, за положеннями п.1 якого відповідач прийняв в строкове платне користування земельну ділянку з кадастровим номером: 6823082400:03:001:0015, із земель спільної сумісної власності громадян, яка знаходиться за межами населеного пункту, Летичівський район, Хмельницька область, на території Грушковецької сільської ради, площею площею 31,7115 га (п.2 договору).
Згідно із частиною другою статті 792 ЦК України відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом, зокрема ЗК України, Законом України «Про оренду землі».
Передача в оренду земельних ділянок, які перебувають у власності громадян і юридичних осіб, здійснюється за договором оренди між власником земельної ділянки і орендарем (частина четверта статті 124 ЗК України).
Законом України "Про оренду землі" визначено, що оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Відповідно до статті 13 цього ж закону договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
У статті 19 Земельного кодексу України закріплено, землі України за основним цільовим призначенням поділяються на такі категорії: а) землі сільськогосподарського призначення; б) землі житлової та громадської забудови; в) землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення; г) землі оздоровчого призначення; ґ) землі рекреаційного призначення; д) землі історико-культурного призначення; е) землі лісогосподарського призначення; є) землі водного фонду; ж) землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення.
Статтею 22 Земельного кодексу України встановлено, що землями сільськогосподарського призначення визнаються землі, надані для виробництва сільськогосподарської продукції, здійснення сільськогосподарської науково-дослідної та навчальної діяльності, розміщення відповідної виробничої інфраструктури, у тому числі інфраструктури оптових ринків сільськогосподарської продукції, або призначені для цих цілей.
До земель сільськогосподарського призначення належать: а) сільськогосподарські угіддя (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги); б) несільськогосподарські угіддя (господарські шляхи і прогони, полезахисні лісові смуги та інші захисні насадження, крім тих, що віднесені до земель інших категорій, землі під господарськими будівлями і дворами, землі під інфраструктурою оптових ринків сільськогосподарської продукції, землі тимчасової консервації тощо).
Частина 3 ст. 22 ЗК України (в редакції на час укладення спірного договору) регламентує, що землі сільськогосподарського призначення передаються у власність та надаються у користування: а) громадянам - для ведення особистого селянського господарства, садівництва, городництва, сінокосіння та випасання худоби, ведення товарного сільськогосподарського виробництва, фермерського господарства; б) сільськогосподарським підприємствам - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва; в) сільськогосподарським науково-дослідним установам та навчальним закладам, сільським професійно-технічним училищам та загальноосвітнім школам - для дослідних і навчальних цілей, пропаганди передового досвіду ведення сільського господарства; г) несільськогосподарським підприємствам, установам та організаціям, релігійним організаціям і об'єднанням громадян - для ведення підсобного сільського господарства; ґ) оптовим ринкам сільськогосподарської продукції - для розміщення власної інфраструктури.
У п. 14 договору визначено, що цільове призначення земельної ділянки загальною площею 31,7115 га із кадастровим номером 6923082400:03:001:0015, - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (для сінокосіння).
Статтею 1 Закону України "Про землеустрій" встановлено, що цільове призначення земельної ділянки - це використання земельної ділянки за призначенням, визначеним на підставі документації із землеустрою у встановленому законодавством порядку.
Відповідно до п.п.1.2,1.4 Класифікації видів цільового призначення земель, затвердженої наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 23 липня 2010 р. № 548, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 01 листопада 2010 р. за № 1011/18306 (далі - Класифікація), код та цільове призначення земель застосовуються для забезпечення обліку земельних ділянок за видами цільового призначення у державному земельному кадастрі. КВЦПЗ визначає поділ земель на окремі види цільового призначення земель, які характеризуються власним правовим режимом, екосистемними функціями, видом господарської діяльності, типами забудови, типами особливо цінних об'єктів.
Частиною 5 ст. 20 ЗК України передбачено, що види використання земельної ділянки в межах певної категорії земель (крім земель сільськогосподарського призначення та земель оборони) визначаються її власником або користувачем самостійно в межах вимог, встановлених законом до використання земель цієї категорії, з урахуванням містобудівної документації та документації із землеустрою.
Земельні ділянки сільськогосподарського призначення використовуються їх власниками або користувачами виключно в межах вимог щодо користування землями певного виду використання, встановлених статтями 31, 33-37 цього Кодексу.
В свою чергу, відповідно до положень ст. 34 ЗК України громадяни можуть орендувати земельні ділянки для сінокосіння і випасання худоби. Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування можуть створювати на землях, що перебувають у власності держави чи територіальної громади, громадські сіножаті і пасовища.
За приписами ч. 5 ст. 20, ст. 34 ЗК України земельна ділянка для сінокосіння і випасання худоби може використовуватися лише у межах вказаного виду використання (постанова КЦС ВС від 22.01.2020 № 468/1498/17-ц (61-36544св18).
Натомість, актом перевірки дотримання вимог земельного законодавства щодо об'єкту - земельної ділянки від 19.10.2020 року стверджується, а також не заперечується відповідачем (в тому числі, директором ТОВ "Лоретта Агро"), що останнім здійснено засіювання орендованої земельної ділянки та, відповідно, її розорювання.
Встановлене свідчить про порушення відповідачем умови п.27 Договору, який кореспондується з приписами ст. 25 Закону України "Про оренду землі" та закріплює обов'язок орендаря земельної ділянки виконувати встановлені щодо об'єкта оренди обмеження в обсязі, передбаченому законом та договором.
Доводи відповідача, викладені у відзиві на позов, не спростовують факту розорювання та засіювання земельної ділянки, а твердження щодо непридатного стану орендованої земельної ділянки та необхідність проведення дій з докорінного поліпшення оцінюються судом критично з огляду на положення п. 6 договору оренди землі від 29.12.2018 року.
У статті 36 Закону України «Про охорону земель» закріплено, що охорона земель сільськогосподарського призначення забезпечується на основі реалізації комплексу заходів щодо збереження продуктивності сільськогосподарських угідь, підвищення їх екологічної стійкості та родючості ґрунтів, а також обмеження їх вилучення (викупу) для несільськогосподарських потреб.
Згідно статті 37 Закону України «Про охорону земель» власники та землекористувачі, в тому числі, орендарі земельних ділянок зобов'язані здійснювати заходи щодо охорони родючості ґрунтів, передбачені цим Законом та іншими нормативно-правовими актами України.
Використання земельних ділянок способами, що призводять до погіршення їх якості, забороняється.
На землях сільськогосподарського призначення може бути обмежена діяльність щодо: вирощування певних сільськогосподарських культур, застосування окремих технологій їх вирощування або проведення окремих агротехнічних операцій; розорювання сіножатей, пасовищ; використання деградованих, малопродуктивних, а також техногенно забруднених земельних ділянок; необґрунтовано інтенсивного використання земель.
Необхідність дотримання обмежень щодо розорювання земель, а також створення, збереження та відновлення сіножатей та пасовищ відповідно до науково обґрунтованих показників з урахуванням регіональних особливостей та природно-кліматичних умов передбачена Законами України "Про Основні засади (стратегію) державної екологічної політики України на період до 2020 року", "Про Основні засади (стратегію) державної екологічної політики України на період до 2030 року", Концепцією національної екологічної політики України на період до 2020 року, схваленою розпорядженням Кабінету Міністрів України від 17.10.2007 № 880-р, Стратегією удосконалення управління в сфері використання та охорони земель сільськогосподарського призначення державної власності та розпорядження ними, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 07.06.2017 № 413, Національним планом дій щодо боротьби з деградацією земель та опустелюванням, затвердженим розпорядженням Кабінету Міністрів України від 30.03.2016 № 271-р.
У рішенні Європейського Суду з прав людини від 27.11.2007 у справі "Хаммер проти Бельгії" Суд вирішив, що незважаючи на той факт, що навколишнє середовище прямо не захищене в Конвенції, проте саме по собі воно є цінністю, в якій як суспільство, так і державні органи мають живий інтерес. Економічні міркування і навіть право на власність не мають виходити на перший план у питаннях охорони навколишнього середовища, зокрема, коли ця сфера законодавчо регулюється державою. Таким чином, державні органи зобов'язані діяти з метою захисту навколишнього середовища.
Відповідно до статті 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.
У разі односторонньої відмови від договору у повному обсязі або частково, якщо право на таку відмову встановлено договором або законом, договір є відповідно розірваним або зміненим.
Відповідно до частини першої статті 31 Закону України «Про оренду землі» на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об'єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених ЗК України та іншими законами України.
Підставою припинення права користування земельною ділянкою є, зокрема, використання земельної ділянки способами, які суперечать екологічним вимогам, використання земельної ділянки не за цільовим призначенням (стаття 141 ЗК України).
У пункті 32 договору оренди землі сторони узгодили, що підставою припинення договору шляхом розірвання є зокрема, невиконання однією з сторін обов'язків, передбачених договором.
Відтак, оскільки діяльність відповідача щодо розорювання та засіювання земельних ділянок сільськогосподарського призначення, які можуть використовуватись лише для сінокосіння, є такою, що порушує встановлені законодавством та договором вимоги використання спірної земельної ділянки, чим істотно порушуються умови договору оренди, наявні підстави для задоволення позовних вимог прокурора про дострокове розірвання договору оренди землі від 29.12.2018 року, укладеного між Летичівською районною державною адміністрацією та товариством з обмеженою відповідальністю «Лоретта Агро» щодо оренди земельної ділянки сільськогосподарського призначення, загальною площею 31,7115 га, кадастровий номер 6823082400:03:001:0015.
Вказаний висновок узгоджується із висновками, викладеними у постановах Верховного Суду від 28 січня 2019 року у справі № 473/4413/17 (провадження 61-40320св18), від 22 січня 2020 року у справі № 468/1498/17-ц (провадження № 61-36544св18), від 06 квітня 2020 року у справі № 707/658/17 (провадження № 61-17009св18); від 30.04.2020 року у справі №467/1504/17; 12.12.2019 року у справі №904/1054/19.
Витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача у зв'язку з задоволенням позову.
Керуючись ст.ст. 2, 12, 20, 129, 233, 236, 237, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд -
позов заступника керівника Хмельницької місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Летичівської селищної ради, смт. Летичів Хмельницької області до товариства з обмеженою відповідальністю "Лоретта Агро", с. Грушківці Летичівського району Хмельницької області про розірвання договору оренди землі від 29.12.2018 року щодо оренди земельної ділянки сільськогосподарського призначення загальною площею 31,7115 га, кадастровий номер 6823082400:03:001:0015, задовольнити.
Розірвати договір оренди землі від 29.12.2018 року, укладений між Летичівською районною державною адміністрацією та товариством з обмеженою відповідальністю «Лоретта Агро» щодо оренди земельної ділянки сільськогосподарського призначення, загальною площею 31,7115 га, кадастровий номер 6823082400:03:001:0015.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Лоретта Агро» (31544, Хмельницька область, Летичівський район, с. Грушківці, вул. Голубнича, буд. 19, код 37856886) на користь Хмельницької обласної прокуратури (29000, м. Хмельницький, пров. Військоматський, 3, код 02911102) 2102, 00 грн. (дві тисячі сто дві грн. 00 коп.) витрат по сплаті судового збору.
Видати наказ.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів до Північно-західного апеляційного господарського суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст судового рішення складено 16.07.2021 року
Суддя М.В. Музика
Веб-адреса рішення в Єдиному державному реєстрі судових рішень за посиланням: http://reyestr.court.gov.ua/.
Віддрук. у 6 прим.: 1 - до справи; 2 - позивачу (31500, Хмельницька область, смт. Летичів, вул. Соборна, 16) - рек. з пов. про вручення; 3, 4 - відповідачу (31544, Хмельницька область, Летичівський район, с. Грушківці, вул. Голубнича, 19; адвокату Лівак А.П., 04116, м. Київ, вул. Старокиївська, 10 И, корп. 7, офіс 104) - рек. з пов. про вручення; 4 - Хмельницька місцева прокуратура (29000, м. Хмельницький, вул. Проскурівська, 63) - рек. з пов. про вручення; 5 - Хмельницька обласна прокуратура (29000, м. Хмельницький, пров. Військоматський, 3) - рек. з пов. про вручення