Рішення від 07.07.2021 по справі 913/155/21

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

просп. Науки, 5 м. Харків, 61022, тел./факс (057)702-10-79, inbox@lg.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 липня 2021 року Справа № 913/155/21

Провадження №18/913/155/21

За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Проектна компанія «Аркон», м. Київ

до відповідача - Комунального некомерційного підприємства «Попаснянська центральна районна лікарня Попаснянської районної ради Луганської області», м. Попасна Луганської області

про стягнення 459537,65 грн

Суддя Корнієнко В.В.

Секретар судового засідання Терещенко Л.І.

У засіданні брали участь:

від позивача: Савченко М.С. - адвокат за дов. від 29.03.2021;

від відповідача: представник не прибув.

Розглянувши матеріали справи, вислухавши представника позивача, суд

ВСТАНОВИВ:

Позивачем заявлено вимоги про стягнення з відповідача боргу в сумі 420266,88 грн по оплаті вартості робіт (розробка проектно-кошторисної документації), виконаних на підставі договору від 19.11.2020 № 187, пені в сумі 27317,35 грн, інфляційних втрат в сумі 9708,16 грн та трьох процентів річних в сумі 2245,26 грн за прострочення платежів.

Позивач у позовній заяві обґрунтував свої вимоги наступним:

- відповідно до розпорядження голови районної державної адміністрації - керівника Попаснянської районної військо-цивільної адміністрації № 1175 від 02.11.2020 «Про внесення змін до паспортів бюджетних програм місцевого бюджету на 2020 рік» передбачено фінансування на Капітальний ремонт цокольного поверху головного корпусу для розміщення відділення невідкладної допомоги Комунального некомерційного підприємства «Попаснянська Центральна районна лікарня Попаснянської районної ради Луганської області» за адресою: Луганська область, м. Попасна, вул. Сонячна, 35-А» у 2020 році за рахунок бюджетних коштів в сумі 4.300.000,00 грн;

- розпорядженням голови районної державної адміністрації - керівника Попаснянської районної військо-цивільної адміністрації № 1221 від 17.11.2020 «Про внесення змін до паспортів бюджетних програм місцевого бюджету на 2020 рік» також було передбачено фінансування на виконання проектних робіт щодо «Капітального ремонту цокольного поверху головного корпусу для розміщення відділення невідкладної допомоги Комунального некомерційного підприємства «Попаснянська Центральна районна лікарня Попаснянської районної ради Луганської області» за адресою: Луганська область, м. Попасна, вул. Сонячна, 35А»;

- 05.11.2020 Комунальним некомерційним підприємством «Попаснянська центральна районна лікарня Попаснянської районної ради Луганської області» (далі - КНП «ПЦРЛ», Відповідач) було оприлюднено на веб-порталі Уповноваженого органу у сфері закупівель оголошення UA-2020-11-05-0023 86-а про проведення спрощеної (допорогової) закупівлі (далі - Закупівля) на виконання проектних робіт по об'єкту «Капітального ремонту цокольного поверху головного корпусу для розміщення відділення невідкладної допомоги Комунального некомерційного підприємства «Попаснянська Центральна районна лікарня Попаснянської районної ради Луганської області» за адресою: Луганська область, м. Попасна, вул. Сонячна, 35А» з очікуваною вартістю 430000,00 грн з ПДВ та оприлюднено Оголошення на закупівлю (далі - Оголошення) з кінцевим строком подання пропозицій до 16.11.2021 00 год. 00 хв. Договір підписано з боку Відповідача директором Ковальчуком Олександром Володимировичем;

- за результатом розгляду та аналізу поданих пропозицій, ТОВ «ПК «Аркон» було визнано переможцем закупівлі (протокол щодо прийняття рішення уповноваженою особою № 3 від 17.11.2020) та було Відповідачем ухвалено рішення про намір укласти договір про закупівлю з переможцем спрощеної закупівлі, яке було оприлюднено на веб-порталі Уповноваженого органу у сфері закупівель 17.11.2020;

- за результатом закупівлі UA-2020-11-05-0023 86-а між Відповідачем та Позивачем було укладено договір № 187 від 19.11.2020 на розробку проектно-кошторисної документації по об'єкту - «Капітальний ремонт цокольного поверху головного корпусу для розміщення відділення невідкладної допомоги Комунального некомерційного підприємства «Попаснянська Центральна районна лікарня Попаснянської районної ради Луганської областю за адресою: Луганська область, м.Попасна, вул. Сонячна, 35А» (далі - Договір);

- пунктом 2.2. Договору визначено, що вартість робіт за Договором становить 420266,88 грн, у тому числі ПДВ 70 044,48 грн;

- відповідно до п. 3.1 Договору виконання проектних робіт за Договором проводиться згідно з планом-графіком виконання проектних робіт, який є невід'ємною частиною даного Договору;

- додатком № 4 до Договору - Планом-графіком виконання робіт передбачено, що роботи по розробці проектно-кошторисної документації з проходженням експертизи проекту виконуються у період з 19.11.2020 по 31.12.2020;

- позивачем на електронну пошту було отримано скан-копію листа Відповідача № 1631 від 03.12.2020 про розірвання Договору в односторонньому порядку;

- у даному листі Відповідач зазначає, що за умовами укладеного між Відповідачем і Позивачем Договору, Позивач має виконати роботи відповідно до умов Договору та в строки, передбачені Договором, а Відповідач зобов'язаний сплатити грошові кошти за виконану роботу;

- також Відповідач зазначає у даному листі, що «у зв'язку із тим, що Відповідач переходить до іншого статусу діяльності та змінює своє підпорядкування, то Відповідачу не виділяються кошти під проект на укладений Договір та Відповідач в односторонньому порядку розриває Договір достроково»;

- відповідно до умов Договору не передбачено право Відповідача розривати Договір в односторонньому порядку;

- у зв'язку із зазначеним Позивач листом № 246-09-12/20 від 09.12.2020 повідомив Відповідача про те, що у останнього є повністю відсутніми законодавчі підстави розривати Договір в односторонньому порядку;

- зазначений лист Відповідачем було отримано 18.12.2020 та після отримання даного листа Відповідач не вживав жодних дій щодо припинення господарських взаємовідносин із Позивачем та з власної ініціативи не скористався правом на звернення до суду з позовною заявою щодо розірвання укладеного Договору;

- на підставі п.п. 4.1.2, 6.5 Договору Позивачем було розроблено проектно-кошторисну документацію по об'єкту - «Капітальний ремонт цокольного поверху головного корпусу для розміщення відділення невідкладної допомоги Комунального некомерційного підприємства «Попаснянська Центральна районна лікарня Попаснянської районної ради Луганської області» за адресою: Луганська область, м.Попасна, вул. Сонячна, 35А» та на адресу Відповідача було надіслано лист з оголошеною цінністю за вих. №257-23-12/20 від 23.12.2020 і розроблену проектно-кошторисну документацію (пояснювальну записку, технологічні рішення, план розміщення обладнання, генеральний план, архітектурно-будівельні рішення, електротехнічні рішення, опалення, вентиляція та кондиціонування, водопровід та каналізація, структурована мережа зв'язка, пожежна сигналізація, система оповіщення, мало мобільні групи населення, проект організації будівництва, кошторисна документація, зведений кошторисний розрахунок вартості будівництва, технічне обстеження, експертний звіт (позитивний) від 21.12.2020 № 10-0837-20, робочий проект та експертний звіт (позитивний) на USB-флеш-накопителі, акт здачі-приймання робіт (надання послуг) № 450 на суму 420266,88 грн, розрахунок на оплату № 288 на суму 420266,88 грн);

- відповідачем було отримано відправлення, надіслане на адресу Відповідача Позивачем 29.12.2020, що засвідчується підписом уповноваженої особи за довіреністю - Кушнаренко Лариси Миколаївни на рекомендованому повідомленні про вручення поштового відправлення;

- таким чином, Позивач передав Відповідачу повний пакет документів відповідно до умов договору, чим виконав умови Договору належним чином в повному обсязі та в обумовлені Договором строки;

- пункт 4.2.2 Договору покладає на Відповідача обов'язок сплатити вартість виконаних робіт в порядку та обсягах, передбачених Договором;

- згідно п. 2.7 Договору Відповідач мав здійснити розрахунки за виконані роботи протягом 7 (семи) банківських днів з моменту прийому-передачі виконаних робіт;

- враховуючи те, що Відповідачем розроблену відповідно до вимог Договору проектно-кошторисну документацією було отримано 29.12.2020 разом з Актом здачі-приймання робіт (надання послуг) №450 на суму 420 266,88 грн, то строк для здійснення розрахунків припадає на 11.01.2021;

- враховуючи те, що Відповідачем не повернуто на адресу Позивача один примірник акту здачі-приймання робіт (наданих послуг) № 450 на суму 420266,88 грн та не проведено розрахунки за виконані роботи з розробки проектно-кошторисної документації, 01.02.2021

Позивач листом за вих.№37-01-02/21 звернувся до Відповідача з претензією щодо погашення заборгованості та нарахування штрафних санкцій по причині несвоєчасного проведення розрахунків;

- відповідач за результатами розгляду претензії Позивача 19.02.202 спрямував на адресу Позивача відповідь на претензію (отримано за вх. №35-02/21 від 26.02.2021), у якій зазначив про відсутність на його думку підстав для підписання актів здачі-приймання робіт (наданих послуг) та сплати грошових коштів за розроблену проектно-кошторисну документацію;

- позивачем було надіслано Відповідь на отриману претензію листом за вих. №17-20-01/21 від 20.01.2021;

- станом на 17.03.2021 Відповідачем не повернуто на адресу ТОВ «ПК «АРКОН» підписаний Акт здачі-приймання робіт (надання послуг) № 450 на суму 420266,88 грн та не перераховано зазначену суму за виконані роботи на розрахунковий рахунок позивача, таким чином сума заборгованості Відповідача станом на 17.03.2021 становить 420 266,88 грн;

- у зв'язку з тим, що з боку Відповідача допущено порушення умов Договору, Позивач користується своїм правом на нарахування штрафних санкцій через несвоєчасне виконання зобов'язання;

- пунктом 7.1 Договору визначено, що за неналежне виконання умов Договору сторони несуть відповідальність згідно ст.231 Господарського кодексу України та сплачує пеню у розмірі 0,1 % вартості робіт за кожен день прострочки, а за прострочку більше 30 днів додатково стягується штраф у розмірі 7% вартості, вказаної в Договорі;

- пеня за прострочення виконання зобов'язання станом на 17.03.2021 становить: 65 календарних днів (період прострочення з 11.01.2021 по 17.03.2021 )*0,1 *420 266,88 грн. (вартість договору)/100 = 27 317,35 грн;

- на підставі ст. 625 ЦК України нараховані три проценти річних в сумі 2 245,26 грн, інфляційні нарахування в сумі 9 708,16 грн.

На підставі вказаних доводів позивачем заявлено вимоги про стягнення з відповідача вищевказаних боргу, пені, трьох процентів річних та інфляційних нарахувань.

Відповідач відзивом на позовну заяву (без дати та номеру; надійшов до суду 09.04.2021) проти позову заперечує посилаючись на наступне:

- відповідач не заперечує, що 19.11.2020 між сторонами у справі був укладений Договір №187;

- основною метою укладення цього Договору стало вирішення питання щодо можливості розміщення відділення невідкладної медичної допомоги на цокольному поверсі головного корпусу КНП «Попаснянська ЦРЛ»;

- враховуючи, що у штатному розписі лікарні відсутні будь-які фахівці, які мають спеціальні знання у питаннях архітектурно-будівельної діяльності та складанні проектно-кошторисної документації, керівництвом бюджетного закладу було прийняте рішення про замовлення такого виду робіт шляхом проведення процедури закупівлі у встановленому діючим законодавством порядку;

- позивач по справі ТОВ «Проектна компанія «Аркон», основним видом діяльності якого є діяльність у сфері архітектури, був визнаний переможцем спрощеної закупівлі, саме тому з позивачем 19.11.2020 і був укладений Договір №187;

- підпунктом 1.1 зазначеного договору було передбачено, що ТОВ «Проектна компанія «Аркон» у строк до 31.12.2020 зобов'язується виконати розробку проектно-кошторисної документації по об'єкту:_ДК 021:2015, код 45220000-5 Інженерні та будівельні роботи (Розробка проектно-кошторисної документації по об'єкту «Капітальний ремонт цокольного поверху головного корпусу для розміщення відділення невідкладної допомоги Комунальним некомерційним підприємством «Попаснянська центральна районна лікарня Попаснянської районної ради Луганської області» за адресою: Луганська область, (м. Попасна, вул. Сонячна, 35-А, а КНП «Попаснянська центральна районна лікарня Попаснянської районної ради Луганської області» зобов'язується прийняти такі роботи та сплатити за них грошову суму на умовах та у відповідності до даного Договору;

- підпунктом 1.3 зазначеного Договору було передбачено, що вся відповідальність за виконання умов договору залишається за Виконавцем, тобто за ТОВ «Проектна компанія «Аркон»;

- таким чином, уклавши вищезазначений Договір №187, КПН «Попаснянська ЦРЛ» обґрунтовано очікував від ТОВ «Проектна компанія «Аркон» належного виконання умов зазначеного Договору у відповідності до вимог чинного законодавства України;

- при цьому слід зазначити, що наприкінці листопада 2020 року змінилось керівництво лікарні і замість Ковальчука О.В. в.о. директора лікарні був призначений Івасенко О.В., який, ознайомившись із змістом укладеного між сторонами Договору, поставив під сумнів можливість розміщення відділення невідкладної медичної допомоги на цокольному поверсі головного корпусу КНП «Попаснянська ЦРЛ»;

- у зв'язку з чим 15.12.2020, тобто ще до закінчення строку виконання Позивачем умов Договору №187, директором лікарні Івасенком О.В. був зроблений відповідний запит до Головного управління Держспоживслужби у Луганській області;

- 29.12. 2020 керівництвом КНП «Попаснянська ЦРЛ» з боку Головного управління Держспоживслужби у Луганській області був отриманий лист №01-11/5301 від 21.12.2020, в якому посадові особи Держспоживслужби зазначили про неможливість розміщення відділення невідкладної медичної допомоги на цокольному поверсі головного корпусу КНП «Попаснянська ЦРЛ», оскільки такі дії не відповідають вимогам ДБН В.2.2- 9:2018 «Громадські будинки та споруди»;

- в той же день, 29.12.2020 представником КНП «Попаснянська центральна районна лікарня Попаснянської районної ради Луганської області» засобами поштового зв'язку у відділенні № 1 «Укрпошти» м. Попасна була отримана відповідна проектно-кошторисна документація, що була виготовлена ТОВ «Проектна компанія «Аркон» на підставі Договору № 187 від 19.11.2020;

- ознайомившись із змістом виготовленої Позивачем проектно-кошторисної документації, керівництвом лікарні було встановлено наступне:

- так, робочий проект капітального ремонту цокольного поверху головного корпусу для розміщення відділення невідкладної допомоги був розроблений з урахуванням «Положення про відділення невідкладної (екстреної) медичної допомоги лікарні», затвердженого Наказом МОЗ України №370 від 01.06.2009;

- також, за цим проектом на цокольному поверсі було запропоновано розмістити, серед інших, такі приміщення, як:

§ палата діагностично-оглядова на 1 ліжко;

§ палата діагностично-оглядова на 2 ліжка;

§ кабінет ЕКГ;

§ кабінет ультразвукових досліджень;

§ маніпуляційна;

§ ординаторська;

§ кабінет фіброгастроскопії;

§ кімната молодшого медичного персоналу;

- разом з тим, згідно п. 3.2 ДБН В.2.2-10-2001 «Заклади охорони здоров'я» перелік приміщень закладів охорони здоров'я, які допускається розміщувати в цокольних і підвальних поверхах, наведений в ДБН В.2.2-9:2018 «Громадські будинки та споруди», які були затверджені Наказом Міністерства регіонального розвитку та будівництва України №260 від 28.09.2018 та набули чинності з 01.06.2019;

- у відповідності до Примітки 1 Додатку Г ДБН В.2.2-9:2018 «Громадські будинки та споруди» на цокольному поверсі, підлога якого розташована нижче планувальної позначки тротуару або вимощення не більше ніж на 0,5 м, допускається розміщувати всі приміщення, крім приміщень для перебування дітей у закладах дошкільної освіти, навчальних приміщень закладів загальної середньої освіти, шкіл-інтернатів та професійно-технічних училищ, палатних відділень, кабінетів електро-світолікування, пологових, операційних, рентгенівських кабінетів, процедурних і кабінетів лікарів, житлових приміщень;

- при цьому, п. 1.2. ДБН В.2.2-9:2018 «Громадські будинки та споруди» передбачено, що вимоги цих Норм є обов'язковими для юридичних та фізичних осіб - суб'єктів інвестиційної діяльності на території України незалежно від форм власності та відомчої належності;

- з урахуванням вищезазначених фактичних обставин та норм діючого законодавства України, керівництвом КНП «Попаснянська ЦРЛ» на адресу ТОВ «Проектна компанія «Аркон» 06.01.2021 була направлена претензія (вих. №10 від 06.01.2021) в якій було зазначено, що розроблена ТОВ «Проектна компанія «Аркон» проектно-кошторисна документація щодо можливості розміщення на цокольному поверсі відділення невідкладної допомоги не відповідає вимогам чинного законодавства України, а тому не може бути використана КНП «Попаснянська центральна районна лікарня Попаснянської районної ради Луганської області» у своїй діяльності;

- у зв'язку з чим керівництво КНП «Попаснянська ЦРЛ» вважало, що за таких обставин не має жодної правової підстави щодо сплати на користь ТОВ «Проектна компанія «Аркон» визначеної договором вартості робіт у розмірі 420266,88 грн;

- на вищезазначену претензію ТОВ «Проектна компанія «Аркон» була надана відповідь на претензію (вих. №17-20-01/21 від 20.01.2021), в якій Позивач, посилаючись на вимоги п. 5.1. Договору зазначив, що на адресу КНП «Попаснянська ЦРЛ» Позивачем неодноразово направлялись листи у електронному та паперовому вигляді щодо як узгодження Плану розміщення технологічного обладнання цокольного поверху будівлі головного корпусу окремо, так і узгодження в цілому всієї розробленої проектно-кошторисної документації;

- при цьому, оскільки на вищезазначені листи ніякої відповіді з боку КНП «Попаснянська ЦРЛ» отримано не було, ТОВ «Проектна компанія «Аркон» вважає, що це є так званою мовчазною згодою з боку відповідача щодо змісту розробленої проектно-кошторисної документації;

- 12.02.2021 КНП «Попаснянська ЦРЛ» отримало з боку ТОВ ««Проектна компанія «Аркон» претензію про сплату заборгованості за Договором № 187 від 19.11.2020 (вих. №37-01-02/21 від 01.02.2021), в якій Позивач вимагав від Відповідача сплатити як основну суму заборгованості у розмірі 420266,88 грн., так і пеню за прострочення виконання зобов'язання у розмірі 8 825,60 грн. та 3% річних у розмірі 725,39 грн;

- також, 17.02.2021 керівництвом КНП «Попаснянська ЦРЛ» був отриманий лист з боку Головного управління Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях (вих. №78/3/28-308 від 10.02.2021), в якому було зазначено, що оскільки можливість розміщення на цокольному поверсі відділення невідкладної допомоги не відповідає вимогам ДБН В.2.2-9:2018 «Громадські будинки та споруди» (Примітка 1 Додатку Г), ТОВ «Проектна компанія «Аркон» під час проектування не дотрималась вимог чинного законодавства України, що в подальшому, в ході реалізації проекту, може призвести до неможливості введення в експлуатацію відділення невідкладної медичної допомоги та призведе до неефективного використання бюджетних коштів;

- після чого, ознайомившись із змістом претензії позивача (вих. №37-01-02/21 від 01.02.2021) та листом ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях вищезазначеною претензією, керівництво КНП «Попаснянська ЦРЛ» 19.02.2021 надіслало на адресу позивача Відповідь на претензію (вих. №272 від 19.02.2021), в якій знову зазначило, що розроблена ТОВ «Проектна компанія «Аркон» проектно-кошторисна документація щодо можливості розміщення на цокольному поверсі відділення невідкладної допомоги не відповідає вимогам чинного законодавства України, а тому не може бути використана КНП «Попаснянська центральна районна лікарня Попаснянської районної ради Луганської області» у своїй діяльності;

- за таких умов у КНП «Попаснянська центральна районна лікарня Попаснянської районної ради Луганської області» відсутні правові підстави як для підписання Актів здачі-приймання робіт (надання послуг) №450 на суму 420 266,88 грн, так і для сплати на користь позивачу вартість робіт за Договором №187 від 19.11.2020 у розмірі 420 266,88 грн;

Відповідач просив розглядати справу без участі його представника.

Позивач відповіддю на відзив від 26.04.2021 № 197-26-04/21 проти доводів відповідача заперечує, посилаючись на їх необґрунтованість за наступних підстав:

- відповідач у відзиві на позовну заяву не заперечує того факту, що ним було оприлюднено на веб-порталі Уповноваженого органу у сфері закупівель оголошення UA- 2020-11-05-002386-а про проведення спрощеної (допорогової) закупівлі (далі - Закупівля) на виконання проектних робіт по об'єкту «Капітальний ремонт цокольного поверху головного корпусу для розміщення відділення невідкладної допомоги Комунального некомерційного підприємства «Попаснянська Центральна районна лікарня Попаснянської районної ради Луганської області» за адресою: Луганська область, м. Попасна, вул. Сонячна, 35А» з очікуваною вартістю 430 000,00 грн. з ПДВ;

- також відповідач не заперечує той факт, що за результатом закупівлі між Позивачем та Відповідачем було укладено договір № 187 від 19.11.2020 (далі - Договір) на виконання проектних робіт по об'єкту «Капітального ремонту цокольного поверху головного корпусу для розміщення відділення невідкладної допомоги Комунального некомерційного підприємства «Попаснянська Центральна районна лікарня Попаснянської районної ради Луганської області» за адресою: Луганська область. м. Попасна, вул. Сонячна. 35А» на суму 420266,88 грн. з ПДВ;

- на виконання вимог укладеного Договору, Позивачем було направлено на адресу Відповідача лист за вих.№222-24-11/20 від 24.11.2020 щодо необхідності погодження Плану цокольного поверху з експлікацією приміщень будівлі головного корпусу і зазначено необхідність обладнання в приміщенні №18 (стерилізаційна);

- даний лист було надіслано на офіційну електронну адресу Відповідача, зазначену у Договорі - Clon_ppc@ukr.net 24.11.2020 о 17-43;

- 26.11.2020 о 18-07 Позивачем було надіслано на електронну адресу Відповідача - ще один лист за вих. № 224-26-11/20 щодо погодження Плану розміщення технологічного обладнання цокольного поверху будівлі головного корпусу та зазначено, що у разі відсутності відповіді на даний лист у строк до 01.12.2020, План розміщення технологічного обладнання цокольного поверху будівлі головного корпусу, буде вважатися погодженим з боку Відповідача;

- листом за вих. №242-03-12/20 від 03.12.2020 о 16-02 Позивачем (було надіслано на електронну адресу - Clon_pp@ukr.net та надано Відповідачу у паперовому варіанті 04.12.2020) згідно п. 12 Завдання на проектування було надано на погодження проектну документацію робочого проекту - 20-224/ПКД-ПРО (План розміщення обладнання), 20-224/ПКД-ТХ (Технологічна частина), 20-224/ПКД-ВК (Водопровід та каналізація) та зазначено про необхідність узгодження розробленої проектної документації;

- крім того, у вищезазначеному листі вказувалося, що Відповідачем так і не було надано на адресу Позивача як розробника проектної документації Медичне завдання, а також зазначалося, що у разі не надання відповіді у строк до 07.12.2020 - розділи проектної документації - 20-224/ПКД-ПРО (План розміщення обладнання), 20-224/ГІКД-ТХ (Технологічна частина), 20-224/ПКД-ВК (Водопровід та каналізація) - будуть вважатися погодженими з боку Відповідача;

- відповідачем було отримано вищезазначені листи, проте жодної відповіді щодо погодження або відмови у погодженні наданих документів Позивачем отримано не було, а також з боку Відповідача не було поінформовано Позивача про причини не надання відповіді;

- проектно-кошторисна документація була розроблена згідно завдання на проектування з виконанням основних положень ДБН 2.2-3-2014 «Склад та зміст проектної документації на будівництво», ДБН В.2.2-10-2001 «Будинки і споруди ЗАКЛАДИ ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я», ДБН В. 2.2-9:2018 «Громадські будинки і споруди» Основні положення., ДБН В.1.2-9-2008 Основні вимоги до будівель і споруд безпека експлуатації, НАКАЗ МОЗ № 2179 від 24.09.2020 Про затвердження нормативно-правових актів з питань надання екстреної медичної допомоги»;

- склад приміщень, які було запроектовано було підібрано згідно з завданням на проектування, враховуючи вимоги п.3.1 ДБН В.2.2-10-2001 з виконанням основного функціонального призначення приміщень, а саме:

§ цілодобовий прийом пацієнтів та їх реєстрація;

§ медичне сортування пацієнтів, у тому числі при масовому надходженні;

§ надання первинної екстреної медичної допомоги пацієнтам згідно з галузевими стандартами у сфері охорони здоров'я;

§ обстеження та санітарна обробка пацієнтів;

§ направлення пацієнтів до профільних відділень або до інших 303 відповідно до встановленого діагнозу для подальшого лікування;

§ надання інформації до відповідних органів, служб і установ у випадках, передбачених законодавством України;

§ ведення облікової та звітної документації, складання звітів та подання їх керівнику закладу охорони здоров'я;

- щодо звернення Відповідача до Головного управління Держспродспоживслужби у Луганській області та листа-відповіді Головного управління Держспродспоживслужби у Луганській області за вих. №01-11/5301 від 21.12.2020, Позивач вважає за необхідне зазначити, що у даному листі наведено лише витримки із ДБН В.2.2-2018 «Громадські будинки та споруди», які не можуть застосовуватися одноособово, оскільки вони кореспондуються з вимогами інших нормативно-правових актів;

- згідно п. 3.2 ДБН В.2.2-10-2001 «Заклади охорони здоров'я» перелік приміщень закладів охорони здоров'я, які допускаються розміщувати в цокольних і підвальних поверхах, наведений в ДБН В.2.2-9:2018 «Громадські будівлі та споруди»;

- у відповідності до Примітки 1 Додатку Г ДБН В.2.2-9:2018 «Громадські будинки та споруди» на цокольному поверсі, підлога якого розташована нижче планувальної позначки тротуару або вимощення не більше ніж на 0.5 м, допускається розмішувати всі приміщення крім приміщень для перебування дітей у закладах дошкільної освіти, навчальних закладів загальної середньої освіти, шкіл-інтернатів та професійно-технічних училищ, палатних відділень, кабінетів електро-світлолікування, пологових, операційних, рентгенівських кабінетів, процедурних і кабінетів лікарів, житлових приміщень;

- посилання Відповідача, Головного управління Держпродспоживслужби, Головного управління Служби безпеки України, на Примітку 1 ДСТУ 2.2-9:2018 не с коректною, бо дія даної примітки стосується виключно осіб, яким згідно п. 4.8 ДСТУ 88555:2019, може загрожувати небезпека здоров'ю та життю, час перебування яких на об'єкті не менш ніж 1200 годин на рік, а це стосується тільки стаціонарів;

- основною функцією відділення невідкладної допомоги є проведення первинних лікувально-діагностичних заходів відповідно до стану здоров'я пацієнта, з перенаправленням його до відповідного профільного відділення чи інших закладів охорони здоров'я, враховуючи п.3.2.25 ДБН А.2.2-3-2014 (зі змінами) проектований об'єкт є відокремленою частиною та немає ніякого відношення до:

· стаціонарних відділень;

· палатних відділень;

- до проектно-кошторисної документації, яку було розроблено Позивачем та яку Позивач неодноразово намагався погодити з Відповідачем зазначені вимоги не можуть бути застосовані, оскільки проектною документацією передбачалося розміщення на цокольному поверсі палат діагностично-оглядових, кабінет ЕКГ, кабінет ультразвукових досліджень, маніпуляційна, ординаторська, кабінет фібро гастроскопії, кімната молодшого персоналу;

- так, не можна ототожнювати поняття «палатне відділення», яке застосовується у Примітці 1 Додатку Г ДБН В.2.2-9:2018 «Громадські будинки та споруди» та «палати діагностично-оглядові», які передбачаються розробленою проектно-кошторисною документацією. Відповідно до ДБН В 2.2.10-2001 «Будинки і споруди. Заклади охорони здоров'я» (п.8.18, 8.19) основними типами палатних відділень є:

а) неінфекційні відділення (для дорослих і дітей);

б) інфекційні відділення;

в) акушерські відділення;

- палатні відділення складаються із палатних секцій і загальних приміщень відділень;

- тобто, палати діагностично-оглядові, які запроектовано Позивачем не передбачають тривалого перебування осіб, а передбачені для тимчасового перебування осіб, які поступають до відділення невідкладної (екстреної) медичної допомоги для діагностики і огляду;

- проектною документацією, розробленою Позивачем відповідно до умов Договору та технічного завдання, не передбачено розміщення кабінетів електро-світлолікування, пологових, операційних, рентгенівських кабінетів, кабінетів лікарів та житлових приміщень;

- проектна документація передбачає розміщення на цокольному поверсі кабінету електрокардіограми (ЕКГ), який відповідно до діючих ДБН не може бути віднесено до кабінету електро-світлолікування;

- додатком В до ДБН В 2.2.10-2001 «Будинки і споруди. Заклади охорони здоров'я» визначено, що процедурна це спеціалізоване приміщення, призначене для проведення лікувальних процедур, тоді як маніпуляційна кімната - це спеціально облаштоване приміщення, в якому проводять лікувально-профілактичні процедури (короткочасні). Таким чином, у розробленій проектній документації правомірно було передбачено можливість розміщення у цокольному приміщенні маніпуляційної кімнати;

- у відзиві Відповідач зазначає, що 06.01.2021 за вих. №10 він звертався на адресу Позивача із претензією щодо неякісного виконання робіт за Договором;

- позивачем у відповідності до вимог діючого законодавства було надано відповідь на претензію, у якій зазначено, що Позивач неодноразово вживав заходів щодо вирішення питання відносно розміщення приміщень та обладнання на цокольному поверсі, проте з боку Відповідача жодною зворотного зв'язку надано не було як до зміни керівництва, так і вже після неї;

- відповідач у якості підстави для не прийняття проектної документації також зазначає, що ним було отримано лист за вих.№78/3/28-308 від 10.02.2021 від Служби безпеки України в Донецькій та Луганських областях, у якому зазначено, що у реалізація проекту у подальшому може призвести до неефективного використання бюджетних коштів;

- позивач вважає, що Служба безпеки України в Донецькій та Луганських областях не є неправомочною надавати правову оцінку діям Позивача і Відповідача у межах виконання договірних відносин, а також не має законних підстав робити передчасні висновки щодо неможливості у подальшому введення відділення невідкладної медичної допомоги до експлуатації та висновки щодо неефективного використання бюджетних коштів;

- оскільки, питання доцільності фінансування виконання проектних робіт по об'єкту «Капітального ремонту цокольного поверху головного корпусу для розміщення відділення невідкладної допомоги Комунального некомерційного підприємства «Попаспянська Центральна районна лікарня Попаснянської районної ради Луганської області» за адресою: Луганська область, м. Попасна, вул. Сонячна, 35А» відноситься до компетенції органів місцевого самоврядування;

- відповідно до розпорядження голови районної державної адміністрації - керівника Попаснянської районної військо-цивільної адміністрації №1175 від 02.11.2020 «Про внесення змін до паспортів бюджетних програм місцевого бюджету на 2020 рік» та Розпорядження голови районної державної адміністрації - керівника Попаснянської районної військо-цивільної адміністрації №1221 від 17.11.2020 «Про внесення змін до паспортів бюджетних програм місцевого бюджету на 2020 рік» передбачено було фінансування на Капітальний ремонт цокольного поверху головного корпусу для розміщення відділення невідкладної допомоги Комунального некомерційного підприємства «Попаснянська Центральна районна лікарня Попаснянської районної ради Луганської області» за адресою: Луганська область, м. Попасна. вул. Сонячна. З5А» у 2020 році за рахунок бюджетних коштів в сумі 430 000,00 грн;

- відповідач у відзиві на позовну заяву вказує, що Позивачем було здійснено розробку проектно-кошторисної документації з урахуванням «Положення про відділення невідкладної (екстреної) медичної допомоги лікарні», яке затверджене наказом Міністерства охорони здоров'я України №370 від 01.06.2009;

- зазначений Відповідачем факт, є лише припущенням останнього, оскільки нормативний документ, на який посилається Відповідач втратив чинність на підставі наказу Міністерства охорони здоров'я №2179 від 24.09.2020, а отже на момент укладання Договору на виконання проектних робіт та на момент самої розробки проектно-кошторисної документації фактично не діяв та, звертаємо увагу суду на те, що даний нормативно-правовий акт, ніде не згадується у розробленій Позивачем проектно-кошторисній документації;

- крім того, ймовірно під час своїх звернень до Головного управління Держпродспоживслужби та Головного управління Служби безпеки України Відповідач у якості обґрунтування свого звернення зазначав саме наказ Міністерства охорони здоров'я № 370 від 01.06.2009 та вказував, що проектно-кошторисну документацію Позивачем було розроблено з дотриманням вимог, встановлених даним нормативним актом, у зв'язку із чим і у відповідях на запити є посилання на наказ Міністерства охорони здоров'я № 370 від 01.06.2009, який фактично вже не діє;

- на виконання умов Договору, технічного завдання на проектування на підставі ДСТУ 8907:2019 «Настанова щодо організації проведення експертизи проектної документації на будівництво» Позивачем було отримано позитивний експертний висновок № 10-0837-20 від 21.12.2020 щодо кошторисної частини проектної документації Державного підприємства «Державний науково-дослідний та проектно-вишукувальний інститут «НДІПРОЕКТРЕКОНСТРУКЦІЯ», який було також в оригіналі спрямовано на адресу Відповідача;

- з метою доведення, що Позивачем було розроблено проектно-кошторисну документацію у відповідності до вимог діючого законодавства;

- позивач за власною ініціативою звернувся до Державного підприємства «Державний науково-дослідний та проектно-вишукувальний інститут «НДІПРОЕКТРЕКОНСТРУКЦІЯ» з листом за вих. №151/1-12-04/21 від 12.04.2021 щодо проведення експертної оцінки безпеки експлуатації;

- на підставі вищезазначеного звернення Позивача, між Позивачем та Державним підприємством «Державний науково-дослідний та проектно-вишукувальний інститут «НДІПРОЕКТРЕКОНСТРУКЦІЯ» було укладено договір №10-0231-21/ЕО від 13.04.2021 на виконання робіт щодо проведення експертної оцінки проектно-кошторисної документації;

- за результатами виконання умов договору № 10-0231-21/ЕО від 13.04.2021 Позивачем було отримано експертну оцінку щодо розгляду проектної документації на будівництво в частині експлуатаційна безпека, інженерне забезпечення об'єкту: «Капітальний ремонту цокольного поверху головного корпусу для розміщення відділення невідкладної допомоги Комунального некомерційного підприємства «Попаснянська Центральна районна лікарня Попаснянської районної ради Луганської області»;

- за результатами розгляду проектної документації встановлено, що зазначена документація розроблена відповідно до вихідних даних на проектування, вимог до будівельних норм і правил, у тому числі:

- ДБН 2.2-3-2014 «Склад та зміст проектної документації на будівництво»;

- ДБН В.2.2-10-2001 «Будинки і споруди ЗАКЛАДИ ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я»;

- ДБН В. 2.2-9:2018 «Громадські будинки і споруди» Основні положення;

- ДБН В. 1.2-9-2008 «Основні вимоги до будівель і споруд безпека експлуатації»;

- НАКАЗ МОЗ № 2179 від 24.09.2020 «Про затвердження нормативно-правових актів з

питань надання екстреної медичної допомоги»;

- склад приміщень проектованого об'єкту, враховуючи п. 3.1 ДБН В.2.2-10-2001 відповідає наступному функціональному призначенню:

§ цілодобовий прийом пацієнтів та їх реєстрація;

§ медичне сортування пацієнтів, у тому числі при масовому надходженні;

§ надання первинної екстреної медичної допомоги пацієнтам згідно з галузевими стандартами у сфері охорони здоров'я;

§ обстеження та санітарна обробка пацієнтів;

§ направлення пацієнтів до профільних відділень або до інших 303 відповідно до встановленого діагнозу для подальшого лікування;

- при визначені якості проектних рішень, відхилень від вимог законодавства України у сфері будівництва у тому числі ДБН В. 1.2-9-2008 «Основні вимоги до будівель і споруд безпека експлуатації, не виявлено;

- таким чином, підтверджено, що проектно-кошторисна документація розроблена у відповідності до вимог договору, завдання на проектування, а також вимог діючого законодавства;

- вважаємо, що твердження Відповідача у відзиві на позовну заяву щодо безпідставного заволодіння бюджетними коштами з боку Позивача, є передчасними та необґрунтованими, оскільки Позивачем було розроблено проектно-кошторисну документацію у повній відповідності до вимог діючого Договору та діючого законодавства.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 23.03.2021, справу передано на розгляд судді Корнієнко В.В.

Ухвалою від 25.03.2021 господарський суд відкрив провадження у справі та призначив розгляд справи за правилами загального позовного провадження на 13.04.2021, 11-30.

Ухвалою від 13.04.2021 господарський суд відклав підготовче засідання у даній справі на 27.04.2021 (11-30).

Ухвалою від 27.04.2021 господарський суд продовжив строк підготовчого провадження на 30 днів по 23.06.2021 та відклав підготовче засідання у даній справі на 25.05.2021 (11-50).

Ухвалою від 25.05.2021 господарський суд закрив підготовче провадження у даній справі та призначив справу до судового розгляду по суті на 15.06.2021, 14-30.

15.06.2021 господарським судом розпочато розгляд справи по суті.

15.06.2021 в судовому засіданні оголошено перерву до 07.07.2021 (14-30).

У судове засідання 07.07.2021 прибув представник позивача.

Представник відповідача у судове засідання не прибув, останній був належним чином повідомлений про дату, час і місце розгляду справи (рекомендовані повідомлення про вручення поштового відправлення - ухвали суду залучені до матеріалів справи); клопотанням, викладеним у відзиві на позовну заяву (без дати та номеру; надійшов до суду 09.04.2021), відповідач просив розглядати справу без участі його представника.

Дослідивши матеріали справи, вислухавши представника позивача, суд дійшов висновку, що позов підлягає частковому задоволенню за таких підстав:

Фактичні обставини встановлені судом:

- відповідно до розпорядження голови районної державної адміністрації - керівника Попаснянської районної військо-цивільної адміністрації № 1175 від 02.11.2020 «Про внесення змін до паспортів бюджетних програм місцевого бюджету на 2020 рік» передбачено фінансування на Капітальний ремонт цокольного поверху головного корпусу для розміщення відділення невідкладної допомоги Комунального некомерційного підприємства «Попаснянська Центральна районна лікарня Попаснянської районної ради Луганської області» за адресою: Луганська область, м. Попасна, вул. Сонячна, 35-А» у 2020 році за рахунок бюджетних коштів в сумі 4.300.000,00 грн;

- розпорядженням голови районної державної адміністрації - керівника Попаснянської районної військо-цивільної адміністрації № 1221 від 17.11.2020 «Про внесення змін до паспортів бюджетних програм місцевого бюджету на 2020 рік» також було передбачено фінансування на виконання проектних робіт щодо «Капітального ремонту цокольного поверху головного корпусу для розміщення відділення невідкладної допомоги Комунального некомерційного підприємства «Попаснянська Центральна районна лікарня Попаснянської районної ради Луганської області» за адресою: Луганська область, м. Попасна, вул. Сонячна, 35А»;

- 05.11.2020 Комунальним некомерційним підприємством «Попаснянська центральна районна лікарня Попаснянської районної ради Луганської області» (далі - КНП «ПЦРЛ», Відповідач) було оприлюднено на веб-порталі Уповноваженого органу у сфері закупівель оголошення UA-2020-11-05-0023 86-а про проведення спрощеної (допорогової) закупівлі (далі - Закупівля) на виконання проектних робіт по об'єкту «Капітального ремонту цокольного поверху головного корпусу для розміщення відділення невідкладної допомоги Комунального некомерційного підприємства «Попаснянська Центральна районна лікарня Попаснянської районної ради Луганської області» за адресою: Луганська область, м. Попасна, вул. Сонячна, 35А» з очікуваною вартістю 430000,00 грн з ПДВ та оприлюднено Оголошення на закупівлю (далі - Оголошення) з кінцевим строком подання пропозицій до 16.11.2021 00 год. 00 хв. Договір підписано з боку Відповідача директором Ковальчуком Олександром Володимировичем;

- за результатом розгляду та аналізу поданих пропозицій, ТОВ «ПК «Аркон» було визнано переможцем закупівлі (протокол щодо прийняття рішення уповноваженою особою № 3 від 17.11.2020) та було Відповідачем ухвалено рішення про намір укласти договір про закупівлю з переможцем спрощеної закупівлі, яке було оприлюднено на веб-порталі Уповноваженого органу у сфері закупівель 17.11.2020;

- за результатом закупівлі UA-2020-11-05-0023 86-а між Відповідачем та Позивачем було укладено договір № 187 від 19.11.2020 на розробку проектно-кошторисної документації по об'єкту - «Капітальний ремонт цокольного поверху головного корпусу для розміщення відділення невідкладної допомоги Комунального некомерційного підприємства «Попаснянська Центральна районна лікарня Попаснянської районної ради Луганської областю за адресою: Луганська область, м.Попасна, вул. Сонячна, 35А» (далі - Договір);

- пунктом 2.2. Договору визначено, що вартість робіт за Договором становить 420266,88 грн, у тому числі ПДВ 70 044,48 грн;

- відповідно до п. 3.1 Договору виконання проектних робіт за Договором проводиться згідно з планом-графіком виконання проектних робіт, який є невід'ємною частиною даного Договору;

- додатком № 4 до Договору - Планом-графіком виконання робіт передбачено, що роботи по розробці проектно-кошторисної документації з проходженням експертизи проекту виконуються у період з 19.11.2020 по 31.12.2020;

- 08.12.2020 позивачем на електронну пошту було отримано листа Відповідача № 1631 від 03.12.2020 про розірвання Договору в односторонньому порядку;

- у даному листі Відповідач зазначає, що у зв'язку із тим, що Відповідач переходить до іншого статусу діяльності та змінює своє підпорядкування, то Відповідачу не виділяються кошти під проект на укладений Договір та Відповідач в односторонньому порядку розриває Договір достроково;

- умовами Договору не передбачено право Відповідача розривати Договір в односторонньому порядку;

- Позивачем було розроблено проектно-кошторисну документацію визначену Договором та на адресу Відповідача було надіслано лист з оголошеною цінністю за вих. №257-23-12/20 від 23.12.2020 і розроблену проектно-кошторисну документацію (пояснювальну записку, технологічні рішення, план розміщення обладнання, генеральний план, архітектурно-будівельні рішення, електротехнічні рішення, опалення, вентиляція та кондиціонування, водопровід та каналізація, структурована мережа зв'язка, пожежна сигналізація, система оповіщення, мало мобільні групи населення, проект організації будівництва, кошторисна документація, зведений кошторисний розрахунок вартості будівництва, технічне обстеження, експертний звіт (позитивний) від 21.12.2020 № 10-0837-20, робочий проект та експертний звіт (позитивний) на USB-флеш-накопителі, акт здачі-приймання робіт (надання послуг) № 450 на суму 420266,88 грн, розрахунок на оплату № 288 на суму 420266,88 грн);

- відповідачем було отримано відправлення, надіслане на адресу Відповідача Позивачем 29.12.2020, що засвідчується підписом уповноваженої особи за довіреністю - Кушнаренко Лариси Миколаївни на рекомендованому повідомленні про вручення поштового відправлення;

- згідно з п. 2.3. Договору оплата за виконані роботи проводиться протягом 7 (семи) банківських днів з моменту прийому-передачі виконаних робіт;

- право власності на виконані роботи переходить до Замовника з моменту підписання акту прийому-передачі (п. 6.5. Договору);

- уразі мотивованої відмови Заявника прийняти виконані роботи сторонами складається акт з переліком претензій та терміном усунення недоліків (п. 6.6. Договору);

- Відповідач не повернув Позивачу один підписаний примірник акту здачі-приймання робіт (наданих послуг) № 450 на суму 420266,88 грн;

- враховуючи те, що Відповідачем проектно-кошторисну документацією було отримано 29.12.2020 разом з Актом здачі-приймання робіт (надання послуг) № 450 на суму 420 266,88 грн, то останній строк для здійснення розрахунків припадає на 12.01.2021;

- Відповідач вартість робіт Позивачу не сплатив, а направив Позивачу претензію від 06.01.2021 № 10 у якій вказав, що розроблена Позивачем проектно-кошторисна документація не відповідає вимогам законодавства, а саме Примітці 1 Додатку Г ДБН В.2.2-9:2018 Громадські будинки та споруди», так як розміщення на цокольному поверсі відділення невідкладної допомоги заборонено вказаним нормативом, і тому, відсутні підстави для оплати виконаних робіт;

- Позивач у відповіді на претензію від 20.01.2021 № 17-20-01/21 вказав відповідачу, що розроблена ним проектно-кошторисна документація відповідає вимогам законодавства та Завданню на проектування, яке є додатком № 5 до Договору та затверджене самим Відповідачем;

- 02.02.2021 Позивач в свою чергу надіслав Відповідачу претензією від 01.02.2021 № 37-01-02/21, якою просив сплатити борг в сумі 420266,88 грн та штрафні санкції за прострочення платежу;

- Відповідач відповіддю на претензію від 19.02.2021 № 272 повідомив Позивача, що розроблена ним проектно-кошторисна документація не відповідає вимогам законодавства, так як розміщення на цокольному поверсі відділення невідкладної допомоги не відповідає вимогам чинного законодавства, і тому, відсутні підстави для підписання акту здачі-приймання робіт та їх оплати;

- з метою доведення, що проектно-кошторисну документацію розроблено у відповідності до вимог діючого законодавства позивач за власною ініціативою звернувся до Державного підприємства «Державний науково-дослідний та проектно-вишукувальний інститут «НДІПРОЕКТРЕКОНСТРУКЦІЯ» з листом за вих. №151/1-12-04/21 від 12.04.2021 щодо проведення експертної оцінки безпеки експлуатації;

- на підставі вищезазначеного звернення Позивача, між Позивачем та Державним підприємством «Державний науково-дослідний та проектно-вишукувальний інститут «НДІПРОЕКТРЕКОНСТРУКЦІЯ» було укладено договір №10-0231-21/ЕО від 13.04.2021 на виконання робіт щодо проведення експертної оцінки проектно-кошторисної документації;

- відповідно до експертної оцінки НДІПРОЕКТРЕКОНСТРУКЦІЯ щодо розгляду проектної документації на будівництво в частині експлуатаційна безпека, інженерне забезпечення об'єкту: «Капітальний ремонт цокольного поверху головного корпусу для розміщення відділення невідкладної допомоги Комунального некомерційного підприємства «Попаснянська Центральна районна лікарня Попаснянської районної ради Луганської області» від 23.04.2021 № 10-0263-21/ЕО, зазначена документація розроблена відповідно до вихідних даних на проектування, вимог до будівельних норм і правил, у тому числі:

- ДБН 2.2-3-2014 «Склад та зміст проектної документації на будівництво»;

- ДБН В.2.2-10-2001 «Будинки і споруди ЗАКЛАДИ ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я»;

- ДБН В. 2.2-9:2018 «Громадські будинки і споруди» Основні положення;

- ДБН В. 1.2-9-2008 «Основні вимоги до будівель і споруд безпека експлуатації»;

- Наказ МОЗ № 2179 від 24.09.2020 «Про затвердження нормативно-правових актів з питань надання екстреної медичної допомоги»;

- склад приміщень проектованого об'єкту, враховуючи п. 3.1 ДБН В.2.2-10-2001 відповідає наступному функціональному призначенню:

§ цілодобовий прийом пацієнтів та їх реєстрація;

§ медичне сортування пацієнтів, у тому числі при масовому надходженні;

§ надання первинної екстреної медичної допомоги пацієнтам згідно з галузевими стандартами у сфері охорони здоров'я;

§ обстеження та санітарна обробка пацієнтів;

§ направлення пацієнтів до профільних відділень або до інших 303 відповідно до встановленого діагнозу для подальшого лікування;

- при визначені якості проектних рішень, відхилень від вимог законодавства України у сфері будівництва у тому числі ДБН В. 1.2-9-2008 «Основні вимоги до будівель і споруд безпека експлуатації, не виявлено.

Вказані факти підтверджується поданими сторонами письмовими доказами (завіреними копіями документів): розпорядженнями голови районної державної адміністрації - керівника Попаснянської районної військо-цивільної адміністрації № 1175 від 02.11.2020 та № 1221 від 17.11.2020 «Про внесення змін до паспортів бюджетних програм місцевого бюджету на 2020 рік» (т. 1, а.с. 7-38); оголошенням про проведення спрощеної/допорогової закупівлі UA-2020-11-05-002386-а (Т. 1, а.с. 39-41); тендерною документацією (т. 1, а.с. 42-57); протоколом про визнання переможцем (т. 1, а.с. 58); договором від 19.11.2020 № 187 з додатками (т. 1, а.с. 64-73); листом відповідача від 03.12.2020 № 1631 (т. 1, а.с. 75); супровідним листом позивача від 23.12.2020 № 257-23-12/20 з поштовими повідомленнями та накладними (т. 1, а.с. 78-81); претензією позивача від 01.02.2021 № 37-01-02/21 (т. 1, а.с. 82-86); відповіддю відповідача на претензію від 19.02.2021 № 272 (т. 1, а.с. 87); експертним звітом від 21.12.2020 (т. 1, а.с. 88-89); претензією відповідача від 06.01.2021 (т. 1, а.с. 134-136); відповіддю позивача на претензію від 20.01.2021 (т. 1, а.с. 138-140); експертним звітом від 23.04.2021 (т. 2, а.с. 35-36).

Згідно з ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України та ч. 1 ст. 526 Цивільного кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Договір є обов'язковим для виконання сторонами (ст. 629 ЦК України).

Частинами 1 та 2 статті 651 Цивільного кодексу України встановлено:

« 1. Зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.

2. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.».

Договір від 19.11.2020 № 187, укладений між сторонами за позовом, ні за згодою сторін, ні за рішенням суду не було розірвано.

Вказаний договір виконано позивачем у повному обсязі своєчасно та належним чином.

Відповідач свої зобов'язання за договором щодо оплати виконаних робіт, не виконав, борг відповідача складає 420266,88 грн, що підтверджується вищенаведеними матеріалами справи.

Доводи відповідача, якими він заперечує проти позову (про те, що основною метою укладення цього Договору було вирішення питання щодо можливості розміщення відділення невідкладної медичної допомоги на цокольному поверсі головного корпусу КНП «Попаснянська ЦРЛ» та про те, що роботи виконані позивачем неналежним чином - проектно-кошторисна документація не може бути використана, так як не відповідає вимогам діючого законодавства) не приймаються судом до уваги у зв'язку з їх необґрунтованістю.

Як було казано вище фінансування проектних робіт, які були предметом договору від 19.11.2020 № 187, було передбачено розпорядженням голови районної державної адміністрації-керівника Попаснянської районної військо-цивільної адміністрації № 1221 від 17.11.2020 «Про внесення змін до паспортів бюджетних програм місцевого бюджету на 2020 рік».

Крім того, відповідач сам замовив виконання вказаних робіт, провів спрощену (допорогову) процедуру закупівлі та уклав відповідний договір на виконання цих робіт.

Експертною оцінкою від 23.04.2021 № 10-0263-21/ЕО, яка проведена Державним підприємством «Державний науково-дослідний та проектно-вишукувальний інститут «НДІПРОЕКТРЕКОНСТРУКЦІЯ» встановлено, щодо зазначена проектна документація розроблена відповідно до вихідних даних на проектування, вимог до будівельних норм і правил, у тому числі ДБН В.2.2-10-2001 «Будинки і споруди ЗАКЛАДИ ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я» та ДБН В. 2.2-9:2018 «Громадські будинки і споруди».

Відповідач допустив прострочення розрахунків з позивачем, в зв'язку з чим, на вимогу позивача, на підставі п. 7.1. договору та ст. 625 ЦК України несе відповідальність у вигляді пені у розмірі 0,1 % від суми заборгованості за кожен день прострочення, а також зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення та три проценти річних від простроченої суми.

Разом з цим, відповідно до ст. 2 Закону України «Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань» розмір пені, який обчислюється від суми простроченого платежу не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку

України, що діяла у період, за який сплачується пеня.

У супереч вимогам вказаного Закону позивач у розрахунку застосував розмір пені 0,1 % від суми заборгованості за кожен день прострочення, який перевищує подвійну облікову ставку Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.

Крім того, позивач у розрахунку невірно визначив дату з якої починається прострочення відповідача (було вказано з 11.01.2021, а слід було вказати з 13.01.2021, так як згідно з постановою правління НБУ від 16.12.2020 № 159, 08 січня 2021 р. є неробочим днем).

Розрахунок пені та трьох процентів річних виконаний судом:

Борг 420266,88 грн; прострочення за період з 13.01.2021 по 17.03.2021 (64 дні);

Пеня - 8992,56 грн:

- з 13.01.2021 по 04.03.2021 - 6 % (облікова ставка НБУ); 12 % (подвійна облікова ставка НБУ); 51 день прострочення;

- з 05.03.2021 по 17.03.2021 - 6,5 % (облікова ставка НБУ); 13 % (подвійна облікова ставка НБУ); 13 днів прострочення;

- 12/365 (0,0328767123287671) х 420266,88 : 100 х 51 = 7046,67

- 13/365 ( 0,0356164383561644 ) х 420266,88 : 100 х 13 = 1945,89

- 7046,67 + 1945,89 = 8992,56

Три проценти річних - 2210,72 грн:

- 3/365 ( 0,0082191780821918 ) х 420266,88 : 100 х 64 = 2210,72

Згідно обґрунтованому розрахунку позивача втрати від інфляції за період прострочення: січень-лютий 2021 р. складають 9708,16 грн.

За таких обставин, підлягають до стягнення з відповідача пеня в сумі 8992,56 грн, три проценти річних в сумі 2210,72 грн та втрати від інфляції в сумі 9708,16 грн.

В решті вимог про стягнення пені (позивачем до стягнення з відповідача заявлено пеню в сумі 27317,35 грн) та про стягнення трьох процентів річних (заявлено до стягнення три проценти річних в сумі 2245,26 грн) слід відмовити у зв'язку з необґрунтованістю та безпідставністю цих вимог.

Всього підлягають до стягненню з відповідача грошові кошти в сумі 441178,32 грн (420266,88 (борг) + 8992,56 (пеня) + 2210,72 (три проценти річних) + 9708,16 (втрати від інфляції).

Відповідно до ст. ст. 123, 129 ГПК України витрати позивача на судовий збір в сумі 6617,34 грн (пропорційно розміру задоволених позовних вимог; позов задоволено на 96 %) підлягають відшкодуванню з відповідача.

Керуючись ст. ст. 2, 13, 73, 74, 86, 232, 233, 237, 238, 240-242 Господарського процесуального кодексу України суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити частково.

2. Стягнути з Комунального некомерційного підприємства «Попаснянська центральна районна лікарня Попаснянської районної ради Луганської області» (93300, м. Попасна Луганської області, вул. Сонячна, б. 35-А, ідентифікаційний код 01983654) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Проектна компанія «Аркон» (04060, м. Київ, вул. Ризька, б. 73-Г, офіс 7/1, ідентифікаційний код 40833722) заборгованість в сумі 420266,88 грн, пеню в сумі 8992,56 грн, три проценти річних в сумі 2210,72 грн, інфляційні втрати в сумі 9708,16 грн, витрати на судовий збір в сумі 6617,34 грн; наказ видати позивачу після набрання рішенням законної сили.

3. В решті позову (про стягнення пені в сумі 18324,79 грн та трьох процентів річних в сумі 34,54 грн) відмовити.

07 липня 2021 року оголошено вступну та резолютивну частини рішення. Повне рішення складено 16 липня 2021 року і може бути оскаржене протягом 20 днів із вказаної дати шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Суддя В.В. Корнієнко