ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
м. Київ
30.06.2021Справа № 910/2222/21
Господарський суд міста Києва у складі судді Ягічевої Н. І., за участі секретаря судового засідання Гарашко Т.В., розглянувши у судовому засіданні матеріали господарської справи
За позовом Міністерства оборони України (просп. Повітрофлотський, буд. 6,м. Київ,03168, код ЄДРПОУ 00034022)
до Товариства з обмеженою відповідальністю "ПРЕМІУМ ФІНАНС ГРУП" (вул. Куренівська, буд. 2-Б, м. Київ,04073, код ЄДРПОУ 37371973)
про зобов'язання вчинити дії
Представники сторін: згідно протоколу судового засідання
Міністерство оборони України звернулось до Господарського суду міста Києва із позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "Преміум Фінанс Груп" про зобов'язання поставити до в/ч НОМЕР_1 якісні консерви м'ясні на заміну зіпсованих, у яких закінчився термін придатності, у кількості 163 788,975 кг, відповідно до договору № 286/2/18/177 від 29.12.2018.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що між ним та Товариством з обмеженою відповідальністю "Преміум Фінанс Груп" укладено Договір про закупівлю послуги з організації харчування (послуги з харчування (годування),забезпечення продуктами харчування особового складу, (штатних тварин) військових частин (установ) Збройних Сил України в стаціонарних та польових умовах у зоні відповідальності оперативних командувань, за місцем постійної дислокації) №286/2/18/177 від 29.12.2018, відповідно до актів про порушення договірних зобов'язань, не освіжено консерви м'ясні загальною кількістю 163 788,975кг., що суперечить умовам укладеного договору.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 16.03.2021 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі. Розгляд справи вирішено здійснювати за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче судове засідання на 31.03.2021.
31.03.2021 відповідач через відділ діловодства суду (канцелярію) подав клопотання про поновлення строків на надання відзиву на позовну заяву та відкладення розгляду справи.
Ухвалою від 31.03.2021 відкладено підготовче засідання на 28.04.2021.
27.04.2021 через відділ діловодства суду відповідачем подано відзив на позовну заяву в якому проти задоволення позовних вимог заперечує, оскільки, під час освіження харчових продуктів здійснюється заміна якісних продуктів харчування, строк яких не закінчився. В свою чергу, відповідно до актів, на момент їх складення, харчові продукти, які підлягали освіженню, закінчився термін їх придатності, що суперечить умовам договору.
Відповідно до повідомлення про оголошення перерви від 28.04.2021 у підготовчому судовому засіданні оголошено перерву до 20.05.2021 та протокольною ухвалою поновлено процесуальний строк на подання відзиву.
19.05.2021 через загальний відділ діловодства суду (канцелярію) представником відповідача подано відповідь на відзив.
Ухвалою від 20.05.2021 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 16.06.21.
Ухвалою від 16.06.2021 розгляд справи відкладено на 30.06.2021.
Відповідно до ч.1 ст. 202 ГПК України, неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
У судовому засіданні 30.06.2021 оголошено вступну та резолютивну частини рішення відповідно до ст. 240 ГПК України.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши надані докази та оцінивши їх в сукупності, суд
29.12.2018 між позивачем (замовник) та відповідачем (виконавець) укладено Договір про закупівлю послуги з організації харчування (55320000-9) (послуги з харчування (годування), забезпечення продуктами харчування особового складу (штатних тварин) військових частин (установ) Збройних Сил України в стаціонарних та польових умовах у зонах відповідальності оперативних командувань за місцем постійної дислокації) №286/2/18/177 (надалі - Договір) відповідно до п. 2.1. якого, виконавець зобов'язується у 2019 році надати замовнику послуги з організації харчування (55320000-9), зазначені у специфікації до цього Договору, освіження продовольства, а замовник - прийняти послуги і оплатити у строки за цінами згідно з положеннями цього Договору.
Відповідно до п. 2.2. Договору, військові частини заклади, установи (далі-військові частини), дислоковані у Київській, Черкаській та Житомирській областях, для особового складу яких будуть надаватися послуги щодо організації харчування, а саме: А0297, НОМЕР_2 , Центральний спортивний клуб ЗС України, Київський військовий ліцей ім. І.Богуна, А0222, А0139, НОМЕР_2 , НОМЕР_1 , НОМЕР_3 , НОМЕР_4 , Центр забезпечення службової діяльності МО та ГШ ЗСУ, НОМЕР_5 (НУОУ), Військовий інститут телекомунікацій та інформації м. Київ, А2206, А3628 м. Бровари, А2923 м. Ірпінь, НОМЕР_6 с. Гурівщина, НОМЕР_7 с. Дівички, А2167, НОМЕР_8 , НОМЕР_9 , НОМЕР_10 М. Біла Церква, НОМЕР_11 с. Ольшаниця, НОМЕР_12 , НОМЕР_13 , НОМЕР_14 , НОМЕР_15 м. Васильків, НОМЕР_16 , НОМЕР_17 с. Данилівка, НОМЕР_18 с. Літки, НОМЕР_19 с. Семиполки, Київський ОВК м. Київ, НОМЕР_20 , НОМЕР_21 м. Сміла, НОМЕР_22 м. Черкаси, НОМЕР_23 , НОМЕР_24 смт Дубіївка, НОМЕР_25 , НОМЕР_26 м. Умань, НОМЕР_27 с. Розсішки, НОМЕР_28 м. Жашків, НОМЕР_29 , НОМЕР_30 м. Золотоноша, Черкаський ОВК м. Черкаси, НОМЕР_31 смт Попельня, НОМЕР_32 с. Тетерівка, НОМЕР_33 м. Радомишль, НОМЕР_34 , НОМЕР_35 м. Бердичів, НОМЕР_36 м. Чуднів, НОМЕР_37 с. Вакуленчук, НОМЕР_38 с. Івниця, НОМЕР_39 , НОМЕР_40 , НОМЕР_41 , НОМЕР_42 , НОМЕР_43 , НОМЕР_44 м. Житомир, НОМЕР_45 , НОМЕР_46 с. Гуйва, НОМЕР_47 с. В.Кобилин, НОМЕР_48 , НОМЕР_49 , НОМЕР_50 м. Нов.-Волинський, НОМЕР_51 , НОМЕР_52 , НОМЕР_53 смт Озерне, НОМЕР_54 смт Городок, НОМЕР_55 смт Ушомир, Житомирський військовий інститут ім. С.П. Корольова, Житомирський ОВК м. Житомир.
Згідно з п. 2.3. Договору військові частини заклади, установи (далі-військові частини), дислоковані в Київській, Черкаській та Житомирській областях, для особового складу яких будуть надаватися послуги щодо забезпечення харчовими продуктами: НОМЕР_56 , НОМЕР_2 , Центральний спортивний клуб ЗС України, Київський військовий ліцей ім. І.Богуна, А0222, НОМЕР_57 , НОМЕР_2 , НОМЕР_1 , НОМЕР_3 , НОМЕР_4 , Центр забезпечення службової діяльності МО та ГШ ЗСУ, НОМЕР_5 (НУОУ), Військовий інститут телекомунікацій та інформації м. Київ, А2206, НОМЕР_58 м. Бровари, НОМЕР_59 м. Ірпінь, НОМЕР_6 с. Гурівщина, НОМЕР_7 с. Дівички, НОМЕР_60 , НОМЕР_8 , НОМЕР_9 , НОМЕР_10 М. Біла Церква, НОМЕР_11 с. Ольшаниця, НОМЕР_12 , НОМЕР_13 , НОМЕР_14 , НОМЕР_15 м. Васильків, НОМЕР_16 , НОМЕР_17 с. Данилівка, НОМЕР_18 с. Літки, НОМЕР_19 с. Семиполки, Київський ОВК м. Київ, НОМЕР_20 , НОМЕР_21 м. Сміла, НОМЕР_22 м. Черкаси, НОМЕР_23 , НОМЕР_24 смт Дубіївка, НОМЕР_25 , НОМЕР_26 м. Умань, НОМЕР_27 с. Розсішки, НОМЕР_28 м. Жашків, НОМЕР_29 , НОМЕР_30 м. Золотоноша, Черкаський ОВК м. Черкаси, НОМЕР_31 смт Попельня, НОМЕР_32 с. Тетерівка, НОМЕР_33 м. Радомишль, НОМЕР_34 , НОМЕР_35 м. Бердичів, НОМЕР_36 м. Чуднів, НОМЕР_37 с. Вакуленчук, НОМЕР_38 с. Івниця, НОМЕР_39 , НОМЕР_40 , НОМЕР_41 , НОМЕР_42 , НОМЕР_43 , НОМЕР_44 м. Житомир, НОМЕР_45 , НОМЕР_46 с. Гуйва, НОМЕР_47 с. В.Кобилин, НОМЕР_48 , НОМЕР_49 , НОМЕР_50 м. Нов.-Волинський, НОМЕР_51 , НОМЕР_52 , НОМЕР_53 смт Озерне, НОМЕР_54 смт Городок, НОМЕР_55 смт Ушомир, Житомирський військовий інститут ім. С.П. Корольова, Житомирський ОВК м. Житомир.
Якісні та кількісні показник послуг, порядок їх надання повинні відповідати вимогам законодавства України, що регулює питання у цій сфері. (п. 3.1. Договору).
Відповідно до п. 3.2 Договору послуги надаються відповідно до законодавства України, а саме: Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів», постанови Кабінету Міністрів України від 29 березня 2002 року « 426 «Про норми харчування військовослужбовців Збройних Сил України, інших військових формувань та Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, поліцейських, осіб рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції Державної фіскальної служби, осіб рядового, начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту» (далі - Постанова КМУ від 29.03.2002 р. №426), постанови Кабінету Міністрів України від 15 жовтня 2001 року №1348 «Про норми годування штатних тварин військових частин, закладів, установ і організацій Збройних Сил України, інших військових формувань, органів внутрішніх справ та установ кримінально- виконавчої системи», наказів Міністерства оборони України від 09 лютого 2016 року №62 «Про затвердження Інструкції з організації продовольчого забезпечення Збройних Сил України шляхом залучення суб'єктів господарювання», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 10.03.2016 року за №261/28491, від 29 липня 2016 року №390 «Про затвердження норм забезпечення столово-кухонним посудом, обладнанням, інвентарем та мийними засобами Збройних Сил України на мирний час» від 29.02.2016 №114 «Про затвердження типових договорів позички рухомого та нерухомого майна, необхідного для організації харчування особового складу Збройних Сил України», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23.03.2016 року за №429/28559, наказу Міністра оборони України від 09 грудня 2002 року №402 «Про затвердження Положення про продовольче забезпечення Збройних Сил України на мирний час» та інших нормативно-правових актів України, а також прийнятих під час дії Договору нормативно-правових актів, спрямованих на регулювання відносин визначених умовами даного Договору.
Згідно п. 6.4 Договору послуги надаються особовому складу військових частин, зазначених у пунктах 2.2 та 2.3 Договору в межах дислокації військових частин, а також особовому складу військових частин, що прикріплені на продовольче забезпечення та іншим особам, які мають право на забезпечення харчуванням у стаціонарних та польових умовах та годування штатних тварин, згідно із затвердженими Кабінетом Міністрів України нормами харчування та вимогами законодавства України. Послуги можуть надаватися в інших місцях, які встановлюються Представником Замовника відповідно до свого розпорядку дня та специфіки завдань, які виконуються військовою частиною.
Відповідно до п. 6.4.1 Договору обсяги послуг щодо забезпечення харчуванням визначає Представник Замовника шляхом подачі Виконавцю заявки на приготування їжі, на необхідну кількість осіб, за кожною нормою харчування (годування) у розрізі асортименту харчових продуктів на підставі розкладок продуктів, додаткових норм і додаткових продуктів щодоби до 18.00 дня, що передує дню отримання Послуг у двох примірниках. Перший - залишається у Представника Виконавця, другий - в їдальні та повертається Представнику Замовника наступного дня.
Пунктом 6.4.2 Договору передбачено, що обсяги послуг щодо забезпечення харчовими продуктами визначає Представник Замовника шляхом подачі Виконавцю щодекадно шостого, шістнадцятого та двадцять шостого числа кожного місяця, до дванадцятої години, заявки на харчові продукти у розрізі асортименту харчових продуктів за кожною нормою харчування (годування).
Відповідно до п.6.16.1. Виконавець відповідно до заявки Представника Замовника здійснює оновлення/освіження харчових продуктів.
Пунктом 6.16.2. Договору, для проведення освіження наявних запасів харчових продуктів Представники замовника, один раз на півріччя (до 10 січня та 10 липня поточного року), надають представнику Виконавця заявку на постачання (освіження, оновлення) продовольства військовій частині (додаток №8 до наказу №62 від 09.02.2016).
Термін освіження в заявці визначаються з урахуванням граничного терміну придатності, але не пізніше:
- консерви м'ясні - 6 місяців до кінця терміну придатності;
- консерви м'ясо - рослинні, молочні, крупи, борошно, вода питна бутильована та інші харчові продукти - 3 місяців до кінця терміну придатності.
Пункт 6.16.9. Договору передбачає, у разі виявлення Представником Замовника під час приймання-невідповідності щодо якості харчових продуктів та/або маркування та/або етикетування та/або фасування та/або тари тощо, ним складається акт про порушення договірних зобов'язань суб'єктом господарювання (додаток № 7 до Наказу № 62 від 09 лютого 2016 р., далі - акт про порушення договірних зобов'язань), в якому обов'язково зазначаються виявлені невідповідності та їх зміст.
На підставі акту про порушення договірних зобов'язань. Представником Замовника проводиться відбір харчових продуктів, які направляються на додаткове дослідження в уповноважені лабораторії.
Такі додаткові дослідження проводяться за рахунок Виконавця. Відбір зразків харчових продуктів здійснюється відповідно до вимог законодавства України.
Пункт 6.16.10. Договору встановлює, за результатами дослідження приймається рішення щодо подальшого освіження.
При позитивному висновку протоколу випробувань Виконавець зобов'язаний здійснити освіження тієї кількості харчових продуктів, що були заявлені до проведення додаткових досліджень.
При негативному висновку протоколу випробувань Виконавець зобов'язаний замінити всю партію тих харчових продуктів, які отримали негативний висновок.
Передача харчових продуктів від Виконавця Представнику Замовнику при освіженні наявних запасів здійснюється за актом приймання та документами про якість та безпечність. Акт приймання складається у двох примірниках та скріплюється печатками представника Замовника і Виконавця. Акт приймання складається лише за наявності позитивного висновку протоколу випробувань на харчові продукти, що закладаються на зберігання, установою безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини.
Виконання плану освіження харчових продуктів відображається в акті стану освіження запасів продовольства (додаток № 10 до Наказу № 62 від 09 лютого 2016 р., далі - акт освіження), які складаються щомісячно Представником Замовника та Представником Виконавця у трьох примірниках і надаються: перший примірник - Представнику Замовника, другий - Представнику Виконавцю, третій - Замовнику.
Акт освіження підписується Представником Замовника (командиром (начальником) військової частини (установи, закладу), заступником командира військової частини (установи, закладу) з тилу (начальником служби)) та Представником Виконавця і завіряється гербовою печаткою військової частини (установи, закладу).
Акт передається Замовнику до 10 числа наступного місяця за минулий місяць (станом на 1 число), Представником Замовника та є підставою для застосування штрафних санкцій у разі неналежного освіження (повного або часткового) харчових продуктів.
Згідно з абз. 4 підпункту 8.2.3. при порушенні умов цього договору щодо своєчасного та/або повного освіження харчових продуктів відповідно до заявки представника замовника, виконавець сплачує замовнику штраф у розмірі 20% вартості не освіжених або невчасно освіжених харчових продуктів, а також пеню у розмірі 0,1% вартості не освіжених або невчасно освіжених харчових продуктів за кожен день прострочення, а в разі їх псування в результаті не освіження з вини виконавця - зобов'язаний поставити харчові продукти свіжого виробництва на заміну зіпсованих.
Відповідно до п. 11.1. Договору, він набирає чинності з дати його підписання сторонами і діє до 31 грудня 2019 року, а в частині проведення розрахунків до повного їх завершення. Після закінчення терміну дії договору звіряння взаєморозрахунків здійснюється на підставі підписання обома сторонами актів звіряння.
Позовні вимоги мотивовані тим, що виконання плану освіження харчових продуктів відображається в акті стану освіження запасів продовольства, які складаються щомісячно представником Замовника та представником Виконавця. При наданні послуг з харчування у військовій частині НОМЕР_1 представником Виконавця не здійснено освіження запасів продовольства. Відповідно до заявки на освіження продовольства військової частини НОМЕР_1 на перше півріччя 2019 освіженню у січні 2019 підлягали консерви м'ясні у кількості 186 273, 675 кг. Позивачем складено Акт №4 порушення договірних зобов'язань суб'єктом господарювання в якому зазначено, що в порушення умов Договору № 286/2/18/177 від 29.12.2018 , заявки на постачання (освіження) продовольства військової частини НОМЕР_1 на перше півріччя 2019 року, що підтверджується Актом № 3 стану освіження запасів продовольства за січень місяць 2019 року, не освіжено наступні продукти харчування, а саме, консерви м'ясні у кількості 186 273,675 кг, термін придатності до 04.06.2019 року, 08.11.2019.
Позивачем складено Акт № 9 про порушення договірних зобов'язань суб'єктом господарювання від 07.03.2019 та Акт № 8 стану освіження запасів продовольства за лютий 2019 рік також зафіксовані вищезазначені порушення умов Договору.
Позивачем складено Акт № 13 про порушення договірних зобов'язань суб'єктом господарювання від 03.04.2019 зазначено, що в порушення умов Договору відповідно до Акту № 14 стану освіження запасів продовольства, за березень місяць 2019 року не освіжено наступні продукти харчування, а самі консерви м'ясні у кількості 173925,675 кг. (відповідно до Акту №14 фактично освіжено консервів м'ясних у кількості 12348,00 грн. із загальної кількості 186273,675 кг.).
Позивачем складено Акт № 37 про порушення договірних зобов'язань суб'єктом господарювання від 09.07.2019 зазначено, що в порушення умов Договору, відповідно до Акту № 36 стану освіження запасів продовольства за червень 2019 рік станом на 01.07.2019 підлягали освіженню 163 818,37 - (фактично освіжено з початком року (із наростаючим підсумком) 22352,4 кг.
Позивачем складено Акт № 47 від 31.07.2019 про порушення договірних зобов'язав суб'єктом господарювання та Акт № 46 стану освіження запасів продовольства за червень 2019 рік також підтверджено вищезазначені порушення умов Договору.
Станом на 01.07.2019 із загальної кількості консервів м'ясних, що підлягали освіженню - 186273,675 кг. фактично було освіжено 22352,4 кг, однак зазначені консерви за результатами проведених випробувань визначено такими, що не відповідають вимогам ДСТУ.
Позивачем складено Акт № 52 про порушення договірних зобов'язань суб'єктом господарювання та Акту № 51 стану освіження запасів продовольства за вересень 2019 рік станом на 01.10.2019 підлягали освіженню 186273,675 кг. консервів м'ясних.
Факт не освіження консервів м'ясних також зафіксовано позивачем Актом № 49 про порушення договірних зобов'язань від 09.09.2019 та Актом № 48 стан освіження запасів продовольства за серпень 2019 рік, а також: Актом № 37 про порушення договірних зобов'язань від 10.09.2020, Актом № 36 стану освіження запасів продовольства за серпень 2020 рік;
Актом № 42 про порушення договірних зобов'язань від 09.10.2020, Актом № 41 стану освіження запасів продовольства за вересень 2020 рік;
Актом № 44 про порушення договірних зобов'язань від 09.11.2020, Актом № 43 стану освіження запасів продовольства за жовтень 2020 рік;
Актом № 52 про порушення договірних зобов'язань від 11.12.2020, Актом № 51 стану освіження запасів продовольства за листопад 2020 рік;
Відповідно до Акту № 52 у 163 788,975 кг. консервів м'ясних закінчився термін зберігання.
Як вказує позивач, 26.07.2020 директором ТОВ «Преміям Фінапс Груп» був погоджений План на освіження продовольства в/ч А 2788 на друге півріччя 2020 року, відповідно до якого у липні підлягали освіженню 22337,165 кг. 163788,975 кг консервів м'ясних (термін придатності закінчився).
Звертаючись до суду з позовом, позивач посилається на те, що відповідачем було порушено умови Договору в частині освіження продуктів, з огляду на що позивач просить зобов'язати відповідача здійснити освіження 163 788,975 кг консервів м'ясних згідно вказаного договору.
Зі свого боку, відповідач вказує, освіження харчових продуктів - це здійснення заміни якісних продуктів харчування, строк яких не закінчився. В свою чергу, відповідно до актів, на момент їх складення, харчові продукти, які підлягали освіженню, закінчився термін їх придатності, що суперечить умовам договору.
Оцінюючи подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та, враховуючи те, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч. 2 ст. 11 Цивільного кодексу України підставами виникнення цивільних прав і обов'язків є, зокрема, договори та інші правочини. Однією з підстав виникнення господарського зобов'язання згідно ст. 174 Господарського кодексу України, є господарський договір.
Відповідно до ст. 509 Цивільного кодексу України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Відповідно до ст.ст. 525, 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог Цивільного кодексу України, одностороння відмова від виконання зобов'язання не допускається.
За змістом положень ст. 193 Господарського кодексу України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Не допускаються одностороння відмова від виконання зобов'язань, крім випадків, передбачених законом, а також відмова від виконання або відстрочка виконання з мотиву, що зобов'язання другої сторони за іншим договором не було виконано належним чином.
Згідно ч. 1 ст. 901 Цивільного кодексу України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.
Відповідно до ч. 1 ст. 903 Цивільного кодексу України якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов'язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.
Відповідно до ст. 629 Цивільного кодексу України договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Згідно з п. 6.17. Договору контроль за станом виконання договірних зобов'язань виконавцем здійснюють замовник та представники замовники. Контроль здійснюється за: технологією приготування їжі, її якістю; відповідністю даних накладних фактичній наявності виданих харчових продуктів; санітарним станом об'єктів продовольчої служби; безпекою якості харчових продуктів під час постачання (у т.ч. для освіження) та зберігання, відповідністю харчових продуктів, що використовуються для надання послуг за цим договором чинним стандартам; порядком зберігання харчових продуктів на складі (або місцях); якістю та повнотою доведення встановлених норм харчування до кожного військовослужбовця та норм годування для штатних тварин і забезпечення їх кормами та фуражем, вивозом і видачею їжі; порядком освіження харчових продуктів; дотриманням санітарних заходів під час кулінарної обробки харчових продуктів, приготування і роздачу готової їжі, утриманні їдалень, складів, овочесховищ; своєчасним проходженням медичного обстеження обслуговуючим персоналом, який задіяний в організації продовольчого забезпечення; використанням і утриманням виконавцем військового майна та його обслуговуванням відповідно до експлуатаційної документації. Щоденний акт приймання наданих послуг з харчування, зведений акт приймання наданих послуг із харчування, акт приймання послуг із забезпечення харчовими продуктами оформлюються лише після завершення досліджень з обов'язковим зазначенням в актах їх результатів, але не більше 5 календарних днів після проведення досліджень.
Відповідно до п. 6.17.2. Договору будь-які контрольні заходи здійснюються представниками замовника, в обов'язковій присутності представника виконавця, в разі відсутності представника виконавця та/або його відмови - комісійно (у складі не менше трьох осіб представника замовника). Результати проведення контрольних заходів оформлюються актом контролю, який складається в довільній формі, та підписується представником замовника, що здійснював перевірку, та представником виконавця, а у разі його відсутності або відмови - членами комісії. У разі відмови представника виконавця підписувати акт контролю, цей факт фіксується підписами членів комісії, після чого акт контролю, надсилається замовнику. Акт контролю подається посадовій особі, яка призначила її проведення, для прийняття відповідного рішення.
Відповідно до ст. 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Відповідно до п. 1 ст. 612 Цивільного кодексу України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Згідно з ст. 611 Цивільного кодексу України у разі порушення зобов'язання, настають наслідки, передбачені договором або законом.
Пунктом 6.17.3. Договору передбачено, що виявлені порушення умов цього договору фіксуються в щоденному акті приймання наданих послуг з харчування, зведеному акті приймання наданих послуг із харчування, в графах книги обліку контролю за якістю приготування їжі (додаток 90) та акті про порушення договірних зобов'язань суб'єктом господарювання - у разі надання послуги щодо організації харчування; акті приймання послуг із забезпечення харчовими продуктами та акті про порушення договірних зобов'язань суб'єктом господарювання - у разі надання послуги щодо забезпечення харчовими продуктами. При виявленні порушень будь-яких умов договору представником замовника складається акт про порушення договірних зобов'язань за участі представника виконавця, а у разі його відсутності або відмови - членами комісії та засвідчується їх підписами. У разі відмови представника виконавця підписувати акт про порушення договірних зобов'язань, цей факт фіксується підписами членів комісії, після чого акт про порушення договірних зобов'язань, надсилається замовнику. На підставі акту про порушення договірних зобов'язань замовником оформляється претензія та направляється в установленому порядку виконавцю.
Відповідно до Акту № 4 про порушення договірних зобов'язань суб'єктом господарювання від 08.02.2019 р. зазначено, що в порушення умов Договору, відповідно до Акту № 3 стану освіження запасів продовольства за січень 2019, підлягали освіженню 186 273, 675 кг консерви м'ясної.
Відповідно до Акту № 9 про порушення договірних зобов'язань суб'єктом господарювання від 07.03.2019 р. зазначено, що в порушення умов Договору, відповідно до Акту № 8 стану освіження запасів продовольства за лютий 2019, підлягали освіженню 186 273, 675 кг консерви м'ясної.
Відповідно до Акту № 13 про порушення договірних зобов'язань суб'єктом господарювання від 03.04.2019 р. зазначено, що в порушення умов Договору, відповідно до Акту № 14 стану освіження запасів продовольства за березень 2019, підлягали освіженню 186 273, 675 кг консерви м'ясної.
Відповідно до Акту № 37 про порушення договірних зобов'язань суб'єктом господарювання від 09.07.2019 р. зазначено, що в порушення умов Договору, відповідно до Акту № 36 стану освіження запасів продовольства за червень 2019 станом на 01.07.2019р. підлягали освіженню 163818,37 кг консервів м'ясних.
Відповідно до заявки №38 від 09.07.2019 на освіження продовольства військової частини НОМЕР_1 на друге півріччя 2019 освіженню у січні 2019 підлягали консерви м'ясні у кількості 186 156, 60 кг.
Відповідно до Акту № 47 від 31.07.2019 р. про порушення договірних зобов'язань суб'єктом господарювання та Акту № 46 стану освіження запасів продовольства за червень 2019 станом, підлягали освіженню 186273,675 кг.
Факт не освіження консервів м'ясних також зафіксовано Актом № 49 про порушення договірних зобов'язань від 09.09.2019 та Актом № 48 стану освіження запасів продовольства за серпень 2019.
Відповідно до Акту № 52 від 10.10.2019 р. про порушення договірних зобов'язань суб'єктом господарювання та Акту № 51 стану освіження запасів продовольства за вересень 2019 станом, на 01.08.2019 р. підлягали освіженню 186273 кг. консервів м'ясних.
Подібні вимоги щодо порушення договірних зобов'язань по освіженню запасів продовольства також стосуються:
Акту № 42 від 09.10.2020 р. (Акт № 41 стану освіження запасів продовольства за вересень 2020 рік);
Акту № 44 від 09.11.2020 р. (Акт № 43 стану освіження запасів продовольства за жовтень 2020 рік);
Відповідно до Договору освіження наявних запасів продовольства трактується як постачання харчових продуктів консервованих, концентрованих харчових продуктів для закладення на зберігання під час освіження наявних запасів продовольства військової частини.
Тобто, під «освіженням» у розумінні положень Договору мається на увазі заміна якісних продуктів харчування, строк зберігання яких закінчується, на аналогічні якісні продукти харчування з більшим терміном зберігання.
Суд вказує, що під час освіження харчових продуктів здійснюється заміна якісних продуктів харчування, строк зберігання яких не закінчився.
В свою чергу, відповідно вказаних актів на момент їх складення у консерви м'ясної, яка підлягала освіженню, закінчився термін придатності.
Вимоги щодо освіження харчових продуктів, які є зіпсованими та строк придатності яких закінчився, положення Договору не містять, у зв'язку з цим, доводи Позивача щодо порушення Договору у вигляді не освіження продуктів харчування є недоведеними та суперечать змісту договірних правовідносин, оскільки, Позивачем та Відповідачем було чітко узгоджено всі умови Договору в частині проведення Відповідачем освіження.
Таким чином, враховуючи вищезазначене, суд прийшов до висновку, що Відповідачем не наведено об'єктивних та обґрунтованих доводів своїх позовних вимог.
При цьому суд зауважує, що оскільки в матеріалах справи відсутні належні докази для освіження консервів м'ясних, то оцінка якості консервів м'ясних судом не досліджується.
Твердження позивача, що сторонами погоджено та підписано план освіження продовольства консерви м'ясної військової частини НОМЕР_1 на друге півріччя 2020 р., відповідно до якого у липні підлягали освіженню 22337,165кг. та 163788,975 кг. консервів м'ясних (термін придатності закінчився), не може свідчити про неналежне виконання виконавцем своїх зобов'язань, оскільки, вказане не звільняє замовника від обов'язку щодо вчасного звернення з заявкою на освіження, а саме, до закінчення їх терміну зберігання .
Інші доводи позивача не приймаються судом до уваги та спростовуються матеріалами справи.
Згідно із ч. 2-3 ст. 13 Господарського процесуального кодексу України учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Частиною 4 статті 13 Господарського процесуального кодексу України визначено, що кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Відповідно до ч. 1 ст. 73 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
За приписами ч. 1 ст. 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Статтею 76 Господарського процесуального кодексу України визначено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Господарського процесуального кодексу України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
За приписами ч. 1 ст. 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Враховуючи наведене, з'ясувавши повно і всебічно обставини, на які позивач посилається як на підставу позовних вимог, надавши оцінку всім аргументам учасників справи, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позовних вимог.
Враховуючи приписи ст. 129 ГПК України, з огляду на відмову у задоволенні позову, судовий збір, сплачений до державного бюджету, залишається за позивачем.
Керуючись статтями 129, 232, 233, 237-238, 240-241 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва, -
1. У задоволенні позову відмовити повністю.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене у строки та порядку, встановленому розділом ІV ГПК України.
Повне рішення складено 13.07.2021
Суддя Н.І. Ягічева