Рішення від 15.07.2021 по справі 723/3117/20

Справа № 723/3117/20

Провадження № 2/723/331/21

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(заочне)

15 липня 2021 року м.Сторожинець

Сторожинецький районний суд

Чернівецької області в складі:

Головуючого судді Яківчика І.В.

за участю секретаря судових засідань Крупчак М.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом Акціонерного товариства "Українська залізниця" в особі її регіональної філії "Львівська залізниця" до Чудейської сільської ради, ОСОБА_1 , третя особа на стороні відповідача Головне управління Держгеокадастру у Чернівецькій області про визнання незаконним та скасування рішення сільської ради, державного акту на право власності на земельну ділянку, скасування реєстрації права власності на земельну ділянку та повернення земельної ділянки, -

встановив:

Позивач Акціонерне товариство "Українська залізниця" в особі її регіональної філії "Львівська залізниця" звернувся до суду з позовом до Чудейської сільської ради, ОСОБА_1 , третя особа на стороні відповідача Головне управління Держгеокадастру у Чернівецькій області, в якому просить визнати незаконним та скасувати рішення Їжівської сільської ради, Сторожинецького району Чернівецької області №30-5/99 від 12.05.1999 р. в частині надання земельної ділянки ОСОБА_1 , що в селі Чудей Сторожинецького району Чернівецької області, скасувати державну реєстрацію права власності на цю земельну ділянку яка накладається на смугу відведення залізниці площею 0,0392 га, а також стягнути судовий збір.

В обгрунтування своїх вимог зазначає, що у користуванні АТ «Українська залізниця», в особі регіональної філії «Львівська залізниця, перебуває земельна ділянка смуги відведення, зокрема в адміністративних межах с.Їжівці Сторожинецького району Чернівецької області. Так, у січні 2020 року під час комісійного обстеження земельної ділянки залізниці за напрямком Карапчів-Чудей в адміністративних межах села Їжівці Сторожинецького району Чернівецької області виявлено, що земельна ділянка, яка перебуває у власності ОСОБА_2 , частково площею 0,0392 га накладається на смугу відведення залізниці. Вказану земельну ділянку ОСОБА_1 отримав на підставі рішення Їжівської сільської ради від 12.05.1999 р. за №30-5/99. На земельну ділянку, яка накладається на смугу відведення залізниці площею 0,0052 га видано державний акт серії 1 ЧВ № 022043 на підставі рішення Їжівської сільської ради.

Позивач вважає рішення Їжівської сільської ради незаконним та таким, що порушує права залізниці. Їжівська сільська рада (правонаступником якої є Чудейська сільська рада Сторожинецького району Чернівецької області), всупереч вимогам норми ч. 4 ст. 84 ЗК України, якою встановлено заборону передавати землі під державними залізницями у приватну власність, здійснила таку передачу, чим було порушено право залізниці на землекористування у розмірах визначених "Планом границ полосы отвода линии Карапчу-Чудей", розробленого, погодженого та зареєстрованого в 1949 році, ширина смуги відведення на ділянці з 14+785 до 14+805, перегону становить від 20 до 30 м. від осі колії. Земельна ділянка відповідача частково входить у смугу відведення залізниці і загальна площа перетину земельної ділянки відповідача в смузі відведення залізниці становить 0,0392 га.

Ухвалою судді Сторожинецького районного суду Чернівецької області від 05.10.2020 відкрито загальне позовне провадження у справі та призначено підготовче засідання, яке в подальшому закрито з призначенням справи до судового розгляду по суті.

В судове засідання представник позивача подав заяву про розгляд справи без участі предстаника. Позов підтримав в повному обсязі та просив його задовольнити.

Відповідач ОСОБА_1 в судове засідання не з'являвся, причин неявки не повідомляв.

Відповідач Чудейська сільська рада в судове засідання не з'явилася, але відзивом на позов останній не визнала посилаючись на те що в Укрзалізниці відсутні правопосвідчувальні документи на цю земельну ділянку.

Третя особа - Головне управління Держгеокадастру у Чернівецькій області надіслало відзив, яким вимоги позову не визнало і просило відмовити у задоволенні позову.

Відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали цивільної справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.

Згідно положень ст.ст.12, 13 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. При цьому кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до ст.15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

Судом встановлено що рішенням Їжівської сільської ради Сторожинецького району Чернівецької області від 12.05.1999 №30-5/99 «О приватизации земельних участков» передано безоплатно у приватну власність для ведення особистого селянського господарства, що була раніше надана у користування площею 0,0392 га. ОСОБА_1 .

З матеріалів справи вбачається, що 12.03.2020 року під час комісійного обстеження земельної ділянки залізниці працівниками підрозділу "Чернівецька дистанція колії" залізниці на перегоні Карапчів-Чудей від 14 км+495 м. до 17 км + 654 м. в межах смуги відведення АТ "Українська залізниця регіональної філії "Лівівська залізниця" на території Їжівської сільської ради Сторожинецького району Чернівецької області встановлено, що на смугу відведення частково накладається земельна ділянка яка належить ОСОБА_1 на відстані від осі головної колії 30 м. Площа накладення на смугу відведення залізниці становить 0,0392 га.

Матеріалами справи встановлено, що позивач на підтвердження права постійного користування землями смуги відведення, зокрема в адміністративних межах с.Їжівці, надав План меж смуги відведення лінії Карапчів-Чудей з км. 4 км+495 м. до 17 км + 654 м. ліва сторона за ходом кілометрів, земель залізничного транспорту в межах смуги відведення АТ "Українська залізниця регіональної філії "Лівівська залізниця" на території Їжівської сільської ради Сторожинецького району Чернівецької області за яким встановлено, що на смугу відведення частково накладається земельна ділянка яка належить ОСОБА_1 на відстані від осі головної колії 30 м. Площа накладення на смугу відведення залізниці становить 0,0392 га.

Згідно ст.67 ЗК України (2002 року) до земель транспорту належать землі, надані підприємствам, установам та організаціям залізничного, автомобільного транспорту і дорожнього господарства, морського, річкового, авіаційного, трубопровідного транспорту та міського електротранспорту для виконання покладених на них завдань щодо експлуатації, ремонту і розвитку об'єктів транспорту. Землі транспорту можуть перебувати у державній, комунальній та приватній власності.

Відповідно до ст.68 ЗК України, ст.11 Закону України «Про транспорт» та ст.6 Закону України «Про залізничний транспорт», до земель залізничного транспорту належать землі смуг відведення залізниць під залізничним полотном та його облаштуванням, станціями з усіма будівлями і спорудами енергетичного, локомотивного, вагонного, колійного, вантажного і пасажирського господарства, сигналізації та зв'язку, водопостачання, каналізації; під захисними та укріплювальними насадженнями, службовими, культурно-побутовими будівлями та іншими спорудами, необхідними для забезпечення роботи залізничного транспорту. Такі землі призначені для виконання покладених на підприємства і організації залізничного транспорту завдань щодо експлуатації, ремонту, вдосконалення і розвитку об'єктів залізничного транспорту.

Відповідно до ч.1 ст.84 ЗК України у державній власності перебувають усі землі України, крім земель комунальної та приватної власності.

Пунктом «б» ч.4 ст.84 ЗК України передбачено, що до земель державної власності, які не можуть передаватись у приватну власність, належать землі під державними залізницями.

Згідно ч.2 ст.84 ЗК України, в редакції, чинній на момент прийняття Кам'янка-Бузькою міською радою оспорюваних рішень, право державної власності на землю набувалось і реалізовувалось державою в особі Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських, районних державних адміністрацій відповідно до закону.

Відповідно до ч.2 ст.149 ЗК України, вилучення земельних ділянок провадиться за згодою землекористувачів на підставі рішень Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, сільських, селищних, міських рад відповідно до їх повноважень.

Згідно п.4 ст.3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» права на нерухоме майно, що виникли до набрання чинності цим Законом, визнаються дійсними у разі відсутності їх державної реєстрації, передбаченої цим Законом, за таких умов: якщо реєстрація прав була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення, або якщо на момент виникнення прав діяло законодавство, що не передбачало обов'язкової реєстрації таких прав.

Постановою Центрального виконавчого комітету СРСР №58, Ради народних комісарів СРСР №50 від 07.02.1933 року затверджено Положення «Про землі, надані транспорту», відповідно до п.4 якого до земель, наданих транспорту відносилися землі, зайняті залізничними шляхами та іншими об'єктами залізничної інфраструктури. Це положення набрало чинності та діяло на вказаних землях з 1939 року, на підставі Закону СРСР «Про включення Західної України у склад СРСР із возз'єднанням її із УРСР» від 01.11.1939 року, до набрання чинності постановою Ради Міністрів СРСР №24 від 08.01.1981 року «Про затвердження Положення про землі, надані транспорту». Нормами ст.1 вже цього Положення встановлено, що землями транспорту визнаються землі, надані підприємствам, установам і організаціям транспорту для здійснення покладених на них спеціальних задач. Розміри земельних ділянок, наданих для вказаних цілей визначаються відповідно до затверджених у встановленому порядку норм або проектно-технічної документації.

Нормами чинних на момент набуття права на земельні ділянки залізницею нормативно-правових актів - ЗК УРСР від 25.10.1922 року, Загальних основ землекористування та землеустрою, затверджених Постановою ЦВК СРСР від 1928 року, передбачалось, що землі, які знаходилися фактично у виключному віданні уповноважених органів (у тому числі НК СРСР шляхів сполучення), рахуються закріпленими за ними та за відсутності їхньої згоди можуть бути вилученими лише у спеціальному порядку. Разом з тим, вимоги щодо виготовлення та отримання державного акта не передбачалися, а землі транспорту вважалися землями спеціального призначення, які використовувалися на підставі особливих положень про ці землі, відповідно до п. п. 54, 55 «Общих начал землепользования и землеустройства» (Постанова ЦИК СССР 15.12.1928 року).

Земельним кодексом УРСР (в редакції від 08.07.1970 року), постановою Верховної ради УРСР від 18.12.1990 року, постановою Радою Міністрів СРСР від 27.01.1962 року №83 гарантувалось право позивача на користування земельною ділянкою, яка належить до земель залізниць, до оформлення ним права власності або землекористування.

Вимога Земельного кодексу України (2002 року) про переоформлення прав постійного користування земельною ділянкою до 01.01.2008 року рішенням Конституційного Суду України від 22.09.2005 року №5-рп 2005 визнана неконституційною.

За таких обставин, суд вважає, що АТ «Львівська залізниця» в особі РФ «Львівська залізниця» за погодженням з органом місцевого самоврядування є користувачем означеної у Плані відведення земельної ділянки і цей документ є належним доказом в підтвердження права позивача на постійне користування земельною ділянкою, розташованою в межах смуги відведення лінії Карапчів-Чудей з км. 14+495 до км. 17+654 ліва сторона за ходом кілометрів, земель залізничного транспорту в межах смуги відведення АТ "Українська залізниця регіональної філії "Лівівська залізниця" на території Їжівської сільської ради Сторожинецького району Чернівецької області.

Відповідно до ст. 117 Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності» передача земельних ділянок державної власності у комунальну власність чи навпаки здійснюється за рішеннями відповідних органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування, які здійснюють розпорядження землями державної чи комунальної власності відповідно до повноважень, визначених цим Кодексом.

Однак, відповідачами не надано належних та достатніх доказів на підтвердження факту належності спірної земельної ділянки до земель комунальної, а не державної власності. А відтак Їжівська сільська рада не мала повноважень щодо розпорядження спірною земельною ділянкою.

Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що позивачем доведено право постійного користування земельною ділянкою, розташованою в межах смуги відведення лінії у розмірах визначених "Планом границ полосы отвода линии Карапчу-Чудей", розробленого, погодженого та зареєстрованого в 1949 році, ширина смуги відведення на ділянці з 14+785 до км 14+805, перегону становить 30 м від осі колії. Земельна ділянка відповідача частково входить у смугу відведення залізниці і загальна площа перетину земельної ділянки відповідача в смузі відведення залізниці становить 0,0392 га.

Відтак, рішення Їжівської сільської ради Сторожинецького району Чернівецької області №30-5/99 від 12.05.1999 року в частині надання земельної ділянки ОСОБА_1 , що в селі Їжівці Сторожинецького району Чернівецької області є незаконним та підлягає скасуванню.

Одночасно, керуючись положеннями ст. 141 ЦПК України, з відповідачів потрібно стягнути судовий збір в користь позивача в розмірі 6306 (шість тисяч триста шість) гривень.

Керуючись ст.ст. 2, 81, 89, 258, 259, 263-265, 268 ЦПК України , суд -

УХВАЛИВ:

Позовні вимоги Акціонерного товариства "Українська залізниця" в особі її регіональної філії "Львівська залізниця" до Чудейської сільської ради, ОСОБА_1 , третя особа на стороні відповідача Головне управління Держгеокадастру у Чернівецькій області про визнання незаконним та скасування рішення сільської ради, державного акту на право власності на земельну ділянку, скасування реєстрації права власності на земельну ділянку та повернення земельної ділянки, задовольнити.

Визнати незаконним та скасувати рішення Їжівської сільської ради Сторожинецького району Чернівецької області №30-5/99 від 12.05.1999 року в частині надання земельної ділянки ОСОБА_1 , що в селі Їжівці Сторожинецького району Чернівецької області.

Визнати недійсним Державний акт серії І ЧВ №022043 на право власності на земельну ділянку виданий ОСОБА_1 , на підставі рішення Їжівської сільської ради Сторожинецького району Чернівецької області №30-5/99 від 12.05.1999 р.

Зобов'язати ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт серії НОМЕР_1 виданий 11.09.2007 р. Сторожинецьким РВ УМВС України в Чернівецькій області, зареєстроване місце проживання с.Їжівці Сторожинецького району Чернівецької області повернути земельну ділянку, яка належить їй на підставі Державного акту серії 1 ЧВ №022043, що знаходиться в с.Їжівці Сторожинецького району Чернівецької області та накладається на смугу відведення залізниці площею 0,0392 га Акціонерному товариству "Українська залізниця" в особі її Регіональної філії "Львівська залізниця".

Стягнути солідарно з Чудейської сільської ради, код ЄДРПОУ: 04416683 с.Чудей вул.Карпатська, 2, Чернівецького району Чернівецької області, 59024, та ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт серії НОМЕР_1 виданий 11.09.2007 р. Сторожинецьким РВ УМВС України в Чернівецькій області, зареєстроване місце проживання с.Їжівці Сторожинецького району Чернівецької області сплачені позивачем судові витрати в сумі 6306 (шість тисяч триста шість) гривень, перерахувавши кошти Регіональній філії "Львівська Залізниця" ПАТ "Українська залізниця" на р/р НОМЕР_2 в філії Львівського обласного управління АТ "Ощадбанк".

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення, до Чернівецького апеляційного суду через Сторожинецький районний суд Чернівецької області.

СУДДЯ: