Рішення від 15.07.2021 по справі 640/33595/20

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 липня 2021 року м. Київ № 640/33595/20

Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Огурцов О.П., розглянувши у порядку спрощеного провадження без виклику сторін адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

доГоловного управління Пенсійного фонду України в м. Києві

про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправним та скасування рішення від 29.07.2020 № 2600-0310-8/104610 та зобов'язання вчинити дії щодо перерахунку пенсії.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що позивач є пенсіонером органів прокуратури, якому призначено пенсію за вислугу років у відповідності до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», в розмірі 90% від суми місячної заробітної плати. У зв'язку з прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови від 30.08.2017 №657, якою підвищено посадові оклади та надбавки працівникам органів прокуратури України, з метою реалізації свого права на перерахунок пенсії він звернувся з відповідною заявою до якої було додано довідку Офісу Генерального прокурора від 04.06.2020 №21-1142зп, водночас відповідачем протиправно відмовлено у проведенні перерахунку раніше призначеної позивачу пенсії за вислугу років, відповідно до частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" у розмірі 90% від суми місячної заробітної плати на підставі довідки Офісу генерального прокурора від 04.06.2020 №21-1142зп без обмеження її граничного розміру.

Відповідач проти позовних вимог заперечив, надав суду письмовий відзив на адміністративний позов в якому просив відмовити у задоволенні позову у повному обсязі з огляду на те, що у разі перерахунку позивачу пенсії з 01.04.2020 згідно наданої ним довідки від 04.06.2020 №21-1142зп, виданої Офісом Генерального прокурора України, відповідно до положень чинного законодавства розмір пенсії позивача із обмеженням максимального розміру становитиме 16380,00 грн. та з 01.07.20 20 - 17120,00 грн., а отже оскільки, позивач вже отримує пенсію обчислену в розмірі 90% від середньомісячного заробітку 29333,34 грн., як з урахуванням обмеження розміру пенсії становить 16380,00 грн., проводити такий перерахунок недоцільно. Також відповідач зазначив про те, що Законом України "Про прокуратуру" передбачено, що пенсійне забезпечення здійснюється з розрахунку 60% від заробітної плати, а тому відсутні підстави для здійснення перерахунку у розмірі 90 % від заробітної плати та положеннями статті 86 вказаного Закону передбачено, що максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність.

Водночас відповідач зазначив про те, що оскільки виплата пенсій, забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України, розпорядником якого є Кабінет Міністрів України органи Пенсійного фонду здійснюють таку виплату після виділення коштів з Державного бюджету України.

Під час розгляду справи судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 є пенсіонером та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ у редакції, що діяла на момент призначення пенсії, у розмірі 90 відсотків від суми місячної заробітної плати.

Постановою Солом'янського районного суду м. Києва від 05.08.2016 у справі №760/12076/16-а (провадження № 2-а/760/1001/16) за позовом ОСОБА_1 до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, про зобов'язання вчинити дії, яка залишена в силі ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 02.11.2016, позов задоволено повністю та зобов'язано Правобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити ОСОБА_1 з 01.01.2016 перерахунок та виплату пенсії, відповідно до статті 50-1 Закону «Про прокуратуру» від 05.11.1991 № 1789-XІІ в розмірі 90 % від сум місячного заробітку у розмірі 29 333,34 грн. на підставі довідки Генеральної прокуратури України №630 від 19.04.2016 № 18-630зп.

ОСОБА_1 подано до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві заяву від 26.06.2020 (зареєстрована 02.07.2020 за № 23476/8) про перерахунок пенсії за вислугу років відповідно до Закону України "Про прокуратуру". До зазначеної заяви було додано довідку Офісу генерального прокурора від 04.06.2020 №21-1142зп.

За результатами розгляду вказаної заяви Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві на ім'я ОСОБА_1 складено лист від 29.07.2020 № 2600-0310-8/104610 яким повідомлено про недоцільність проведення перерахунку його пенсії.

Позивач вважаючи, що йому має бути здійснено з 01.04.2020 перерахунок та виплату пенсії за вислугу років відповідно до статті 50-1 закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХП від 05.11.1991 в редакції, що діяла на момент призначення пенсії в 2003 році - Закону України «Про внесення змін до закону України «Про прокуратуру» № 2663-ІІІ від 12.07.2001, виходячи з розрахунку 90 % місячного (чинного) заробітку відповідно до Довідки про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій від 04.06.2020 № 21-1142зп Офісу Генерального прокурора, без обмеження пенсії максимальним розміром, з урахуванням раніше проведених виплат звернувся з відповідним позовом до суду.

Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд вважає позов таким, що підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Приписами частини сімнадцятої статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-XII від 05.11.1991 (в редакції чинній до 28.12.2014) передбачено, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Законом України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28.12.2014 №76-VIII частину вісімнадцяту статті 50-1 Закону №1789-ХІІ викладено у такій редакції: "Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України".

14.10.2014 ухвалено новий Закон України «Про прокуратуру» №1697-VІІ.

Відповідно до частини двадцятою статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 №1697-VII (у первинній редакції) призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки.

Отже, первісна редакція частини двадцятої статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 №1697-VII та частина сімнадцята (з 01.10.2011 - вісімнадцята) статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-XII від 05.11.1991 містили аналогічні за змістом положення щодо підстав та порядку перерахунку пенсій за вислугу років, призначених працівникам прокуратури.

Розділ XII «Прикінцеві положення» Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 №1697-VII щодо набрання ним чинності (в розрізі конкретних статей закону) неодноразово змінювався, переважна більшість статей (у т.ч. стаття 86) цього Закону набрали чинності з 15.07.2015. Водночас з 15.07.2015 втратив чинність Закон України «Про прокуратуру» №1789-XII від 05.11.1991 (крім пункту 8 частини першої статті 15, частини четвертої статті 16, абзацу першого частини другої статті 46-2, статті 47, частини першої статті 49, частини п'ятої статті 50, частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1, частини третьої статті 51-2, статті 53 щодо класних чинів).

01.01.2015 набрав чинності Закон України від 28.12.2014 №76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України», яким, з-поміж іншого, внесено такі зміни:

- частину вісімнадцяту статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ від05.11.2011(діяла до 15.07.2015) викладено в такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України»;

- частину двадцяту статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 №1697-VII (набрала чинності 15.07.2015) викладено у такій редакції: « 20. Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України».

Рішенням Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-р(ІІ)/2019 положення частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним).

Відповідно до частини другої статті 152 Конституції України, закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.

У пункті 2 резолютивної частини Рішенням Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-р(ІІ)/2019 визначено, що положення частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Таким чином, положення частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII втратили чинність 13.12.2019.

Приписами частини першої статті 97 Закону України "Про Конституційний Суд України" передбачено, що Суд у рішенні, висновку може встановити порядок і строки їх виконання.

Конституційний Суд України у пункті 3 резолютивної частини рішення від 13.12.2019 №7-р(ІІ)/2019 установив такий порядок його виконання:

- частина двадцята статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року №1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення (з 13 грудня 2019 року);

- частина двадцята статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року №1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції:

"20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки".

Таким чином, з 13.12.2019, тобто з дати ухвалення Конституційним Судом України рішення від 13.12.2019 №7-р(ІІ)/2019, у Законі України «Про прокуратуру» 14.10.2014 №1697-VII відсутня вимога про необхідність визначення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури Кабінетом Міністрів України.

При цьому, підставою для проведення перерахунку пенсій працівників прокуратури з 13.12.2019 є підвищення заробітної плати відповідної категорії працівників.

26.03.2020 Конституційний суд України ухвалив Рішення №6-р/2020 у справі у справі №1-223/2018(2840/18) щодо відповідності Конституції окремого положення пункту 26 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення Бюджетного кодексу України».

Конституційний Суд України у вказаному рішенні зазначив, що відповідно до підпункту 5 пункту 63 розділу І Закону України «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин» від 28 грудня 2014 року № 79-VIII розділ VI «Прикінцеві та перехідні положення» Кодексу доповнено, зокрема, пунктом 26, яким встановлене відмінне від спеціального нормативного регулювання заробітної плати прокурора, закріпленого частиною першою статті 81 Закону, за якою заробітна плата прокурора регулюється Законом та не може визначатися іншими нормативно-правовими актами.

Наділивши Кабінет Міністрів України повноваженнями встановлювати порядок та розміри заробітної плати прокурора, законодавець запровадив відмінне від передбаченого положеннями статті 81 Закону нормативне регулювання заробітної плати прокурора.

Таким чином, Конституційний Суд України вважає, що окреме положення пункту 26 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Кодексу, згідно з яким норми і положення статті 81 Закону застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, спричиняє юридичну невизначеність при застосуванні зазначених норм Кодексу та Закону, а отже, є таким, що суперечить принципу верховенства права, передбаченого частиною першою статті 8 Конституції України.

Таким чином, рішенням від 26.03.2020 Конституційний Суд України визнав таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), окреме положення пункту 26 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України у частині, яка передбачає, що норми і положення статті 81 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 №1697-VІІ зі змінами застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.

З огляду на наведені положення законодавства, реалізація позивачем наявного у нього права на перерахунок раніше призначеної йому пенсії за вислугою років має бути здійснена відповідачем за дотримання таких вимог, як звернення до управління пенсійного фонду з відповідною заявою встановленого зразка та подання документів, підтверджуючими розмір заробітної плати за відповідною посадою.

Позивачем подано відповідачу заяву про перерахунок пенсії від 26.06.2020 (зареєстрована 02.07.2020 за № 23476/8) про перерахунок пенсії за вислугу років відповідно до Закону України "Про прокуратуру" до якої додано довідку від 04.06.2020 №21-1142зп, яка видана Офісом генерального прокурора про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій позивачу про те, що відповідно до рішень Конституційного суду України від 13.12.2019 № 7(ІІ)/2019 та від 26.03.2020 № 6-р/2020 розмір заробітної плати (грошового забезпечення) з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за нормами чинними на 26.03.2020 за відповідною (прирівняною) посадою старшого прокурора відділу становить 7364374,63 грн. Остання складена уповноваженим органом, містить обов'язкові реквізити: дату та вихідний номер, підписана уповноваженими посадовими особами.

З огляду на зазначене суд приходить до висновку про те, що факт подання позивачем відповідачу заяви про перерахунок пенсії від 26.06.2020 (зареєстрована 02.07.2020 за № 23476/8) про перерахунок пенсії за вислугу років відповідно до Закону України "Про прокуратуру" з довідкою від 04.06.2020 №21-1142зп, яка видана Офісом генерального прокурора є підставою для перерахунку пенсії позивача.

Беручи до уваги викладене, суд зазначає, що протягом усього періоду дії статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII, яка визначала, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України, позивач мав право на перерахунок пенсії, проте був позбавлений можливості таке право реалізувати з огляду на бездіяльність Кабінету Міністрів України.

Також Верховний Суд в постанові від 24.04.2019 (справа №826/8546/18) звернув увагу, що Кабінет Міністрів України протягом тривалого часу ухиляється від прийняття рішення про встановлення порядку та умов перерахунку пенсій працівникам прокуратури, необхідність прийняття яких Законом України "Про прокуратуру" від 14.10. 2014 №1697-VII покладено саме на уряд.

Відсутність затвердженого Кабінетом Міністрів України порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури зумовило неможливість проведення органами Пенсійного фонду України перерахунку зазначених пенсій, у тому числі, пенсії позивача.

Реалізація такого права була забезпечена саме рішенням Конституційного Суду від 13.12.2019.

Окрім цього, суд звертає увагу, що постанова Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657 є чинною, а тому відсутні підстави для її незастосування. Таке рішення уряду є рішенням про «підвищення заробітної плати прокурорським працівникам».

Вказані висновки суду відповідають висновкам Верховного Суду, що наведені у рішення від 14.09.2020 у справі № 560/2120/20.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про наявність підстав для перерахунку пенсії позивача на підставі довідки від 04.06.2020 №21-1142зп, яка видана Офісом генерального прокурора.

З огляду на зазначене відповідачем листом від 29.07.2020 № 2600-0310-8/104610 протиправно відмовлено позивачу у перерахунку раніше призначеної пенсії за вислугу років на підставі заяви позивача та довідки 04.06.2020 №21-1142зп, яка видана Офісом генерального прокурора.

Щодо вимоги про зобов'язання відповідача дійснити з 01.04.2020 перерахунок та виплату позивачу пенсії за вислугу років відповідно до статті 50-1 закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХП від 05.11.1991 в редакції, що діяла на момент призначення пенсії в 2003 році - закону України «Про внесення змін до закону України «Про прокуратуру» № 2663-ІІІ від 12.07.2001, виходячи з розрахунку 90 % місячного (чинного) заробітку відповідно до Довідки про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій від 04.06.2020 № 21-1142зп Офісу Генерального прокурора, без обмеження пенсії максимальним розміром, з урахуванням раніше проведених виплат, суд зазначає таке.

За приписами статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у разі задоволення позову, суд може прийняти постанову про зобов'язання суб'єкта владних повноважень вчинити певні дії.

Постановою Солом'янського районного суду м. Києва від 05.08.2016 у справі №760/12076/16-а (провадження № 2-а/760/1001/16) за позовом ОСОБА_1 до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, про зобов'язання вчинити дії, яка залишена в силі ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 02.11.2016, позов задоволено повністю та зобов'язано Правобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити ОСОБА_1 з 01.01.2016 перерахунок та виплату пенсії, відповідно до статті 50-1 Закону «Про прокуратуру» від 05.11.1991 № 1789-XІІ в розмірі 90 % від сум місячного заробітку у розмірі 29 333,34 грн. на підставі довідки Генеральної прокуратури України №630 від 19.04.2016 № 18-630зп.

Відповідно до частин четвертої та п'ятої статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом. Обставини, встановлені стосовно певної особи рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, можуть бути у загальному порядку спростовані особою, яка не брала участі у справі, в якій такі обставини були встановлені.

Таким чином, вказаним рішенням суду, яке набрали законної сили, встановлено право позивача на отримання пенсії в розмірі 90 % грошового забезпечення та без обмеження пенсії максимальним розміром.

Первинна редакція частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII до 13.12.2019 (дата ухвалення Конституційним Судом України рішення №7-р(II)/2019) не набирала чинності та не застосовувалася, оскільки Законом № 76-VIII цю первинну редакцію з 01.01.2015 було змінено на речення "Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України", тобто ці зміни були внесені в текст статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII до 13.12.2019 ще до дати набрання нею чинності (15.07.2015).

Тому частина двадцята статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII до 13.12.2019 (в первинній редакції, якою визначено умови та порядок перерахунку пенсії за вислугу років працівникам прокуратури) на підставі рішення Конституційного Суду України №7-р(II)/2019 набрала чинності 13.12.2019 та підлягає застосуванню починаючи з цієї дати. Отже, після тривалої перерви (01.01.2015-12.12.2019) в Україні з'явилася/набрала чинності норма Закону, що визначає умови та порядок перерахунку пенсії за вислугу років, призначеної на підставі Закону України "Про прокуратуру".

У той же час, вирішуючи питання щодо порядку перерахунку пенсії за вислугу років колишнього працівника прокуратури, суд враховує, що:

- перерахунок пенсії проводиться за заявою особи, до якої додаються необхідні документи на підтвердження умов, що зумовлюють перерахунок пенсії;

- відповідно до частини двадцятої дії статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Частина двадцята статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII (в первинній редакції), набрала чинності з 13.12.2019.

Рішенням від 26.03.2020 Конституційний Суд України визнав таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), окреме положення пункту 26 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України у частині, яка передбачає, що норми і положення статті 81 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 №1697-VІ зі змінами застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Враховуючи наведене суд дійшов висновку про наявність підстав для зобов'язання відповідача провести позивачу перерахунок та виплату позивачу пенсії за вислугу років виходячи з розрахунку 90 % місячного (чинного) заробітку відповідно до Довідки про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій від 04.06.2020 № 21-1142зп Офісу Генерального прокурора, без обмеження пенсії максимальним розміром, з урахуванням раніше проведених виплат.

Вказані висновки суду відповідають висновкам Верховного Суду, що наведені у рішення від 14.09.2020 у справі № 560/2120/20.

Безпідставність вимоги позивача про перерахунок розміру пенсії на підставі частини вісімнадцятої статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-XII від 05.11.1991 (в редакції на час призначення та перерахунку пенсії), зумовлюється тим, що зазначена норма з 01.01.2015 є нечинною. Враховуючи необхідність суду керуватися діючим законодавством в даному випадку підлягає застосуванню стаття 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII.

З огляду на зазначене, суд вважає за необхідне зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві перерахунок та виплату позивачу пенсії за вислугу років відповідно до статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII, виходячи з розрахунку 90 % місячного (чинного) заробітку відповідно до Довідки про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій від 04.06.2020 № 21-1142зп Офісу Генерального прокурора, без обмеження пенсії максимальним розміром, з урахуванням раніше проведених виплат.

Згідно з нормами частинами першою та другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Водночас, суд відмовляє у задоволенні позовних вимог щодо зобов'язання відповідача виплатити позивачу різницю суми коштів між нарахованою після перерахунку пенсії та фактично отриманою позивачем пенсією здійснити за один раз та однією сумою без застосування постанови Кабінету Міністрів України № 649 від 22.08.2018 «Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду», якою затверджено «Порядок погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду», оскільки дана позовна вимога спрямована на майбутній захист прав та інтересів позивача та є передчасною.

Пунктом 2 частини другої статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.

Частинами четвертою та шостою статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд. У випадках, визначених у частинах третій - п'ятій цієї статті, суд може визначити відповідачу - суб'єкту владних повноважень розумний строк виконання рішення суду.

Відповідно до частини першої статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Зазначені права суду передбачене з метою контролю за виконанням рішення відповідним суб'єктом владних повноважень, однак, встановлення розумного строку виконання рішення суду та судового контролю не є обов'язком суду.

У даному випадку, суд не вбачає підстав для сумніву у належному виконанні рішення відповідачем, у зв'язку з чим у задоволенні відповідного клопотання позивача слід відмовити.

З огляду на зазначене, керуючись статтями 241, 243, 244, 245, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДРПОУ 42098368) про визнання протиправним та скасування рішення від 29.07.2020 № 2600-0310-8/104610 та зобов'язання вчинити дії щодо перерахунку пенсії - задовольнити частково.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві , викладене в листі № 2600-0310-8/104610 від 29.07.2020.

3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити з 01.04.2020 перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII виходячи з розрахунку 90 % місячного (чинного) заробітку відповідно до Довідки про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій від 04.06.2020 № 21-1142зп Офісу Генерального прокурора, без обмеження пенсії максимальним розміром, з урахуванням раніше проведених виплат.

4. В решті позовних вимог - відмовити.

5. Стягнути за рахунок бюджетних Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДРПОУ 42098368) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) витрати по сплаті судового збору у розмірі 840 (вісімсот сорок) гривень 80 копійок.

Відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 295-297 та пунктом 3 Прикінцевих положень Кодексу адміністративного судочинства України. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя О.П. Огурцов