15 липня 2021 року Чернігів Справа № 620/7485/21
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої судді Падій В.В.,
за участі секретаря Михайлової І.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернігівській області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, - ОСОБА_1 про визнання протиправною та скасування постанови,
Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (далі - ГУ ПФУ в Чернігівській області) звернулося до суду з позовом до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернігівській області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми), в якому просить визнати протиправною та скасувати постанову про накладення штрафу в розмірі 5100,00 грн від 17.06.2021 у виконавчому провадженні №64322499.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що постанова про накладення штрафу від 17.06.2021 у виконавчому провадженні № 64322499 є протиправною та такою, що підлягає скасуванню, оскільки ГУ ПФУ в Чернігівській області виконало вимоги рішення суду частково (в межах своїх повноважень), а саме проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 , з 17.07.2018, та виплачено щомісячну доплату, як непрацюючому пенсіонеру, що проживає у зоні гарантованого добровільного відселення в розмірі двох мінімальних заробітних плат, встановлених законом, 7184,83 грн, доплата пенсії за період, з 17.07.2018 по 31.12.2020, складає 108559,61 грн. Для повного виконання рішення суду, а саме для виплати вищезазначеної доплати, ГУ ПФУ в Чернігівській області не має повноважень, оскільки відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.12.2020 №1279 «Деякі питання організації виплати пенсій та грошової допомоги» фінансування виплат пенсій за відомостями на виплату пенсій та списками на зарахування пенсій на поточні рахунку через уповноважені банки здійснюється Пенсійним фондом України.
Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 07.07.2021 прийнято позовну заяву та відкрито провадження у справі за правилами розгляду окремих категорій термінових адміністративних справ; залучено до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, - ОСОБА_1 .
Відповідачем подано відзив на позов, в якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог та зазначає, що на виконанні у відділі примусового виконання рішень перебуває виконавчий лист № 620/3722/20, виданий 05.01.2021 Чернігівським окружним адміністративним судом про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області зробити перерахунок пенсії, з 17.07.2018, та виплатити щомісячну доплату ОСОБА_1 , як непрацюючому пенсіонеру, що проживає в зоні гарантованого добровільного відселення в розмірі двох мінімальних заробітних плат, встановлених законом. Доплата пенсії за період, з 17.07.2018 по 31.12.2020, у розмірі 108559,61 грн не виплачена.
Представник позивача в підготовче засідання не з'явилася, про день та час розгляду справи повідомлена належним чином, надала заяву про розгляд справи за її відсутності.
Представник відповідача в підготовче засідання не з'явився, про день та час розгляду справи повідомлений належним чином, у відзиві на позов просить розгляд справи провести без участі представника відповідача.
Третя особа в підготовче засідання не з'явилася, про день та час розгляду справи повідомлена належним чином, причини неявки суду не повідомлено.
Судове засідання здійснювалося в порядку, передбаченому частиною 4 статті 229 КАС України.
Згідно частини третьої статті 268 Кодексу адміністративного судочинства України неприбуття у судове засідання учасника справи, повідомленого відповідно до положень цієї статті, не перешкоджає розгляду справи у судах першої та апеляційної інстанцій.
Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зважає на таке.
Так судом встановлено, що 05.01.2021 Чернігівським окружним адміністративним судом по справі № 620/3722/20 був виданий виконавчий лист про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області зробити перерахунок пенсії з 17 липня 2018 року та виплатити щомісячну доплату ОСОБА_1 , як непрацюючому пенсіонеру, що проживає в зоні гарантованого добровільного відселення в розмірі двох мінімальних заробітних плат, встановлених законом (а.с.42).
29.01.2021 головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернігівській області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) винесено постанову про відкриття виконавчого провадження № 64322499, в якій зазначено про необхідність виконати рішення суду протягом 10 робочих днів (а.с.6, на звороті, 7). Копію постанови про відкриття направлено сторонам виконавчого провадження.
Одночасно вказаною постановою стягнуто з боржника виконавчий збір у розмірі 24000,00 грн та розмір мінімальних витрат виконавчого провадження у розмірі 141,72 грн (а.с.44,46).
15.02.2021 здійснено перевірку виконання боржником судового рішення, за результатами якої складено акт державного виконавця про те, що на виконання рішення суду ГУ ПФУ в Чернігівській області стягувачу проведено перерахунок пенсії, з 17.07.2018, Доплата пенсії за період, з 17.07.2018 по 31.12.2020, у розмірі 108559,61 грн не виплачена (а.с.48).
Листом від 12.02.2021 №2500-0305-8/7758 ГУ ПФУ в Чернігівській області повідомило, що судове рішення виконано, щодо доплати по перерахунку пенсії за період, з 17.07.2018 по 31.12.2020, у розмірі 108559,61 грн повідомлено, що погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду здійснюється в межах відповідних бюджетних призначень (а.с.49).
17.06.2021 державним виконавцем було проведено повторну перевірку виконання рішення суду боржником та встановлено, що доплата по перерахунку пенсії за період, з 17.07.2018 по 31.12.2020, у розмірі 108559,61 грн стягувачу не виплачена. В частині виплати доплати по перерахунку пенсії за період, з 17.07.2018 по 31.12.2020, у розмірі 108559,61 грн рішення суду боржником не виконано, про що було складено акт державного виконавця (а.с.53).
Зважаючи на невиконання рішення суду без поважних причин, головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернігівській області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) Леньком Андрієм Миколайовичем 17.06.2021 винесено постанову про накладення на ГУ ПФУ в Чернігівській області штрафу у розмірі 5100 грн (а.с.55).
Вважаючи постанову державного виконавця протиправною, позивач звернувся до суду з відповідним адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку визначає Закон України “Про виконавче провадження” від 02.06.2016 № 1404-VIII (далі - Закон № 1404-VIII).
Статтею 1 Закону № 1404-VIII передбачено, що виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Згідно із статтею 3 Закону № 1404-VIII підлягають примусовому виконанню рішення на підставі таких виконавчих документів, зокрема: виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень.
Примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України “Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів” (частина перша статті 5 Закону № 1404-VIII).
Згідно із пунктом 1 частини другої статті 18 Закону № 1404-VIII державний виконавець зобов'язаний здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом.
Загальні умови виконання рішень, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення визначені статтею 63 Закону № 1404-VIII.
Так, за рішеннями, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження.
У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність.
Виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, передбаченого частиною другою цієї статті, повторно перевіряє виконання рішення боржником. У разі повторного невиконання без поважних причин боржником рішення, якщо таке рішення може бути виконано без участі боржника, виконавець надсилає органу досудового розслідування повідомлення про вчинення боржником кримінального правопорушення та вживає заходів примусового виконання рішення, передбачених цим Законом.
У разі невиконання боржником рішення, яке не може бути виконано без участі боржника, виконавець надсилає до органу досудового, розслідування повідомлення про вчинення боржником кримінального правопорушення та виносить постанову про закінчення виконавчого провадження.
Відповідно до статті 75 Закону № 1404-VIII у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.
У разі повторного невиконання рішення боржником без поважних причин виконавець у тому самому порядку накладає на нього штраф у подвійному розмірі та звертається до органів досудового розслідування з повідомленням про вчинення кримінального правопорушення.
Спростовуючи помилкові міркування відповідача щодо невиконання позивачем рішення суду без поважних причин, суд звертає увагу на те, що 01.01.2013 набрав чинності Закон України “Про гарантії держави щодо виконання судових рішень” № 4901-VІ (далі - Закон № 4901-VІ), яким затверджено Порядок погашення заборгованості за рішеннями суду, виконання яких гарантується державою.
Відповідно до частини першої статті 2 Закону № 4901-VІ держава гарантує виконання рішення суду про стягнення коштів та зобов'язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за яким є: державний орган; державні підприємство, установа, організація (далі - державне підприємство); юридична особа, примусова реалізація майна якої забороняється відповідно до законодавства (далі - юридична особа).
Частиною першою статті 7 Закону № 4901-VI визначено, що виконання рішень суду про зобов'язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за якими є державний орган, державне підприємство, юридична особа, здійснюється в порядку, встановленому Законом України “Про виконавче провадження”, з урахуванням особливостей, встановлених цим Законом.
Тобто оскільки позивач - ГУ ПФУ в Чернігівській області є державним органом у розумінні статті 2 Закону № 4901-VI, то рішення має виконуватись відповідно до Закону України “Про виконавче провадження” з особливостями, визначеними Законом № 4901-VI.
Пунктом 3 розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону № 4901-VI визначено, що заборгованість погашається в такій черговості: у першу чергу погашається заборгованість за рішеннями суду щодо пенсійних та соціальних виплат, про стягнення аліментів, відшкодування збитків та шкоди, завданих внаслідок злочину або адміністративного правопорушення, каліцтва або іншого ушкодження здоров'я, а також у зв'язку з втратою годувальника.
Бюджетні асигнування на погашення заборгованості визначаються законом про Державний бюджет України на відповідний рік.
Системний аналіз наведених правових норм дає підстави для висновку про те, що виплата нарахованих (перерахованих) соціальних виплат за рішеннями суду здійснюється, зокрема, коштами, передбаченими за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду. Черговість виконання судових рішень визначається датою їх надходження.
Статтями 21, 23, 25, 30 Бюджетного кодексу України визначено, що державна установа (організація), яка фінансується за рахунок коштів державного бюджету, відповідає за своїми зобов'язаннями лише при наявності відповідних бюджетних призначень, виділених виключно на ці цілі для погашення певної заборгованості.
Стаття 116 Бюджетного кодексу України визначає порушенням бюджетного законодавства порушення учасником бюджетного процесу встановлених цим Кодексом чи іншим бюджетним законодавством норм щодо складання, розгляду, затвердження, внесення змін, виконання бюджету та звітування про його виконання, а саме: взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом чи законом про Державний бюджет України; здійснення видатків бюджету чи надання кредитів з бюджету без встановлених бюджетних призначень або з їх перевищенням всупереч цьому Кодексу чи закону про Державний бюджет України.
Згідно статті 87 Бюджетного кодексу України видатки на державні програми з соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, здійснюють у встановленому порядку за рахунок наявних надходжень до загального фонду державного бюджету в межах обсягів призначень, передбачених у Державному бюджеті України.
У свою чергу, позивач, як боржник у виконавчому провадженні, вжив всі дії та конкретні заходи, спрямовані на виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду у справі № 620/3722/20, що підтверджується матеріалами справи (а.с.49-52).
На переконання суду, невиконання судового рішення ГУ ПФУ в Чернігівській області в частині виплати нарахованої доплати стягувачу у розмірі 108559,61 грн, за відсутності відповідного фінансового забезпечення за окремою бюджетною програмою та фактичної відсутності коштів, не може вважатись невиконанням судового рішення без поважних причин. Крім цього суд вважає, що накладення штрафу, у такому випадку, жодним чином не захистить право особи на отримання бюджетних коштів, а лише збільшить навантаження на бюджет, та ускладнить відповідне планування доходів та видатків коштів.
За наведених обставин, постанова від 17.06.2021 у виконавчому провадженні № 64322499 про накладення штрафу у розмірі 5100,00 грн прийнята не обґрунтовано, тобто без врахування усіх обставин, що мають значення для її прийняття, тому підлягає скасуванню.
Відповідно до частини четвертої статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Приймаючи до уваги наведені вище висновки, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, суд доходить висновку, що відповідачем протиправно винесено оскаржувану постанову, а тому позов ГУ ПФУ в Чернігівській області слід задовольнити у повному обсязі.
Підстави для розподілу судових витрат у розумінні статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України відсутні.
Керуючись статтями 229, 241-246, 250, 287 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернігівській області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, - ОСОБА_1 про визнання протиправною та скасування постанови - задовольнити повністю.
Визнати протиправною та скасувати постанову головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернігівській області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) Ленько Андрія Миколайовича про накладення штрафу в розмірі 5100,00 грн від 17.06.2021 у виконавчому провадженні № 64322499.
Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені частиною 1 статті 272 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення суду може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду за правилами, встановленими статтями 287, 297 та підпунктом 15.5 пункту 15 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги до Чернігівського окружного адміністративного суду або до суду апеляційної інстанції протягом 10 днів з дня його проголошення.
Позивач: Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (вул. П'ятницька, 83-а, м. Чернігів 14005, код ЄДРПОУ - 21390940).
Відповідач: Відділ примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернігівській області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) (просп. Миру, 43, м. Чернігів, 14000, код ЄДРПОУ - 34924518).
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 ).
Суддя В.В. Падій