07 липня 2021 року Чернігів Справа № 620/5024/21
Чернігівський окружний адміністративний суду складі:
головуючої судді Ткаченко О.Є.,
за участі секретаря Мазко О.С.,
представника позивача Мороза М.М.,
представника відповідача Мойсієнко Н.О.,
представника третьої особи Бучак Н.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правила спрощеного позовного провадження в приміщенні суду справу за адміністративним позовом Комунального підприємства "АТП-2528" Чернігівської міської ради до Управління Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Товариство з обмеженою відповідальністю ''Чернігівагрошляхбуд'', про визнання протиправним та скасування висновку,
Комунальне підприємство "АТП-2528" Чернігівської міської ради звернулось до суду з адміністративним позовом до Управління Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області, в якому просить: визнати протиправним та скасувати висновок від 28.04.2021 про результати моніторингу процедури закупівлі UA-2020-11-24-007304-c.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що висновок органу моніторингу про те, що пропозиція ТОВ ''Чернігівагрошляхбуд'' підлягала відхиленню, а замовником, в порушення вимог абзацу 3 пункту 1 статті 31 Закону України «Про публічну закупівлі», не було відхилено таку пропозицію, не має під собою підстав, оскільки тендерна пропозиція ТОВ «ЧЕРНІГІВАГРОШЛЯХБУБ» відповідає вимогам тендерної документації, що підтверджується протоколом розгляду тендерних пропозицій.
Ухвалою суду від 20.05.2021 в справі відкрито провадження та призначено слухання справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами.
02.06.2021 ухвалою суду ухвалено провести розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.
У встановлений судом строк відповідачем подано відзив на позовну заяву, в якому останній просить відмовити в задоволенні позову з підстав того, що органами фінансового контролю при визначенні заходів усунення виявлених порушень враховано реальну можливість такого усунення та недопущення невідповідності діям, які слід вчинити, оскільки замовником в порушення вимог абзацу третього пункту першого частини першої статті 31 Закону України «Про публічні закупівлі», не відхилено тендерну пропозицію ТОВ «Чернігівагрошляхбуд», натомість укладено Договір. Відповідно до частини першої статті 41 Закону України «Про публічні закупівлі» договір про закупівлю укладається відповідно до норм Цивільного кодексу України та Господарського кодексу України з урахуванням особливостей, визначених цим Законом. Виходячи з вище викладеного, укладення договорів є завершальною стадією проведення процедури закупівлі, тому не відхилення пропозиції учасників та як наслідок укладення Договору є підставою для розірвання такого договору. Крім того, відповідно до вимог пункту 2 частини 1 статті 32 Закону замовник відміняє торги, зокрема, в разі неможливості усунення порушень, що виникли через виявлені порушення законодавства у сфері публічних закупівель, з описом таких порушень, які неможливо усунути. З огляду на той факт, що моніторинг процедури закупівлі - це аналіз дотримання замовником законодавства у сфері публічних закупівель під час проведення процедури закупівлі, укладення договору про закупівлю та протягом його дії з метою запобігання порушенням законодавства у сфері публічних закупівель, слід вважати що при виконанні відповідачем покладених на нього повноважень під час проведення моніторингу, всі дії вчинялись у порядок та спосіб визначений, як спеціальними, так і загальними нормами права. Таким чином, сама процедура проведення моніторингу відповідачем здійснена відповідно до вимог та у порядку, визначеному статтею 8 Закону, а висновок про результати моніторингу, порядок його складання, затвердження та оприлюднення в системі електронних закупівель відповідає вимогам частин 6, 7 статті 8 Закону та жодним чином не порушує прав чи інтересів позивача.
Ухвалою суду від 30.06.2021, із занесенням секретарем до протоколу судового засідання, залучена до участі у справі третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Товариство з обмеженою відповідальністю ''Чернігівагрошляхбуд''.
Представник третьої особи надав до суду пояснення, в яких зазначив, що його тендерна пропозиція як переможця відкритих торгів в цілому відповідає вимогам тендерної документації, а вказані відповідачем зауваження не впливають на зміст тендерної пропозиції.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позицію, викладену в позовній заяві та просив позов задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні підтримав позицію, викладену в відзиві та просив відмовити в задоволенні позовних вимог.
Представник третьої особи підтримав позицію, викладену в поясненнях, та просив позов задовольнити.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив такі факти та відповідні до них правовідносини.
Комунальним підприємством "АТП-2528" Чернігівської міської ради, як Замовником, оголошено відкриті торги щодо товару 14210000-6 гравій, пісок, щебінь і наповнювачі (щебінь із природного каменю (гранітний) для будівництва робіт, марка М1000 і більше за класифікацією: ДК 021:2015:код14210000-6 гравій, пісок, щебінь і наповнювачі. Строк поставки товарів, виконання робіт чи надання послуг: окремими партіями від дати укладення договору до 31.12.2021. Розмір бюджетного призначення за кошторисом або очікувана вартість предмета закупівель: 4200000,00 грн. з урахування ПДВ. Кінцевий строк подання тендерних пропозицій 10:00 10.12.2020 (а.с.20 т. 1).
Тендерна пропозиція ТОВ «ЧЕРНІГІВАГРОШЛЯХБУБ» відповідає вимогам тендерної документації, що підтверджується протоколом розгляду тендерних пропозицій (а.с.54 т. 1).
Протоколом №141220/1 засідання тендерного комітету КП «АТП-2528» Чернігівської міської ради від 14.12.2020 визнано пропозицію учасника №1-ТОВ «ЧЕРНІГІВАГРОШЛЯХБУБ» такою, що відповідає умовам тендерної документації щодо закупівлі: ДК 021:2015:код14210000-6 гравій, пісок, щебінь і наповнювачі (щебінь із природного каменю (гранітний) для будівництва робіт, марка М1000 і більше) - 6700 тон (UA-2020-11-24-007304-с) (а.с.51-53 т. 1).
Протоколом №141220/2 засідання тендерного комітету КП «АТП-2528» Чернігівської міської ради від 14.12.2020 вирішено доручити секретарю тендерного комітету оприлюднити рішення про намір укласти договір про закупівлю (у вигляді даного протоколу ) на веб-порталі Уповноваженого органу через авторизований електронний майданчик протягом одного дня відповідно до вимог ст. 10 Закону України «Про публічні закупівлі» та надіслати повідомлення про намір укласти договір переможцеві ТОВ «ЧЕРНІГІВАГРОШЛЯХБУБ» (а.с.49-50 т. 1).
28.12.2020 між Комунальним підприємством "АТП-2528" Чернігівської міської ради, як Замовником, та ТОВ «ЧЕРНІГІВАГРОШЛЯХБУБ», як Постачальником, укладено договір №28/12/20-1421 на закупівлю товару: ДК 021:2015:код14210000-6 гравій, пісок, щебінь і наповнювачі (щебінь із природного каменю (гранітний) для будівництва робіт, марка М1000 і більше) (а.с.118-123 т. 1).
Чернігівська обласна прокуратура 02.02.2021 надіслала до відповідача лист №15/3/2-140вх-21 щодо можливих порушень законодавства у сфері публічних закупівель допущених КП «АТП-2528», зокрема, вказала на той факт, що відповідно до тендерної документації замовника у складі тендерної пропозиції учасники надають, довідку в якій зазначається перелік власного обладнання та матеріально-технічної бази для виробництва щебеня та гранітного відсіву, однак ТОВ «Чернігівагрошляхбуд» надано інформацію про наявність акредитованої лабораторії, під'їзної залізно-дорожної колії, навантажувачів та автомобілів. Довідка про перелік обладнання для виробництва щебеня у складі тендерної пропозиції відсутня (том №2 а.с.20-21).
Листом від 09.02.2021 №262531-17/691-2021 Управління Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області повідомило Чернігівську обласну прокуратуру, що в 2020 році ревізії, державні фінансові аудити та перевірки закупівель у КП «АТП-2528» Чернігівської міської ради не проводились, моніторинг процедури закупівель за номером: ID: UA-2020-11-24-007304-с не здійснювався (том №2 а.с.22).
15.02.2021 Чернігівська обласна прокуратура листом №15/3/2-218вих-21 звернулась до Управління Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області з пропозицією провести моніторинг закупівлі UA-2020-11-24-007304-с (том №2 а.с.23).
Наказом Північного офісу Держаудитслужби від 09.04.2021 № 253 «Про початок моніторингу процедур закупівель» відповідно до частини другої статті 8 Закону України «Про публічні закупівлі», пункту 10 Положення про Управління Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області, затвердженого наказом Північного офісу Держаудитслужби від 20.10.2016 №18 (зі змінами) наказано почати моніторинг процедури закупівель UA-2020-11-24-007304-с, оприлюдненої на веб-порталі 24.11.2020, на підставі інформації отриманої від органів державної влади, народних депутатів України, органів місцевого самоврядування, про наявність ознак порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель (том №2 а.с.18-19).
За результатами моніторингу складено висновок про результати моніторингу процедури закупівлі від 28.04.2021 № UA-2020-11-24-007304-с.
Предметом аналізу були питання: визначення предмета закупівлі, наявності закупівлі у річному плані, повноти відображення інформації в річному плані та оголошенні про закупівлю відповідно до вимог законодавства у сфері закупівель, оприлюднення інформації про закупівлю, відповідності тендерної документації вимогам Закону України «Про публічні закупівлі», зі змінами, розгляду тендерних пропозицій, своєчасності укладання договору про закупівлю та його оприлюднення, відповідності умов договору умовам тендерної пропозиції переможця.
Під час моніторингу проаналізовано: річний план закупівель КП «АТП- 2528» (далі - Замовник) на 2020 рік, оголошення про проведення відкритих торгів, тендерну документацію, затверджену рішенням тендерного комітету (протокол від 24.11.2020 № 241120), реєстр отриманих тендерних пропозицій, тендерну пропозицію Товариства з обмеженою відповідальністю «Чернігівагрошляхбуд» (далі - ТОВ «Чернігівагрошляхбуд»), протоколи засідання тендерного комітету від 14.12.2020 № 141220/1 та № 141220/2, повідомлення про намір укласти договір від 14.12.2020, договір від 28.12.2020 №28/12/20-1421 (далі - договір), укладений Замовником з ТОВ «Чернігівагрошляхбуд», звіт про результати проведення процедури закупівлі.
За результатами аналізу відповідності тендерної документації вимогам законодавства встановлено, що опис та приклади формальних (несуттєвих) помилок, наведений в пункті 2 Розділу V «Оцінка тендерної пропозиції» тендерної документації, не відповідає вимогам Переліку формальних помилок, затвердженого наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 15.04.2020 № 710, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29.07.2020 за № 715/34998.
Висновком Управління Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області від 28.04.2021 про результати моніторингу процедури закупівлі UA-2020-11-24-007304-c зобов'язано позивача вжити заходів щодо усунення виявлених порушень в установленому законодавством порядку, зокрема шляхом припинення зобов'язань за договором з дотриманням положень Господарського кодексу України і Цивільного кодексу України, та протягом п'яти робочих днів з дня оприлюднення висновку оприлюднити через електронну систему закупівель інформацію та/або документи, що свідчать про усунення порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, викладених у висновку, або аргументовані заперечення до висновку, або інформацію про причини неможливості усунення виявлених порушень.
Не погоджуючись із даним висновком суб'єкта владних повноважень, позивач звернувся до суду із цим позовом.
Так, вирішуючи спір по суті, суд виходить з того, що правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави та територіальної громади, регламентуються Законом України «Про публічні закупівлі» (далі-Закон № 922-VIII).
Умови, порядок та процедури закупівель товарів, робіт і послуг регулюються виключно цим Законом та/або Законом України "Про особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб оборони", крім випадків, передбачених цим Законом, і не можуть встановлюватися або змінюватися іншими законами України, крім законів, що містять виключно норми щодо внесення змін до цього Закону та/або до Закону України "Про особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб оборони" (ч. 2 ст.2 Закону № 922-VIII).
Згідно пункту 1 Положення про Державну аудиторську службу України, затвердженого постановою Кабінетом Міністрів України від 03.02.2016 №43 (далі - Положення №43) Державна аудиторська служба України (Держаудитслужби) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України та який забезпечує формування і реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю.
Відповідно до даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань за кодом ЄДРПОУ 40479560 зареєстровано юридичну особу - орган державної влади Північний офіс Держаудитслужби; 04053, м. Київ, вул. Січових Стрільців, буд. 18 (а.с. 90-100 т. І).
В складі Північного офісу Держаудитслужби утворено структурний підрозділ управління Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області; код ЄДРПОУ 40919597; 14000, Чернігівська обл., м. Чернігів, вул. Бєлінського, буд. 11.
Відповідно до Положення про Північний офіс Держаудитслужби, затвердженого наказом Державної аудиторської служби України від 02.06.2016 №23, Північний офіс Держаудитслужби (далі - Офіс) є міжрегіональним територіальним органом Державної аудиторської служби України.
Разом з цим, відповідно до п.1 Положення про управління Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області, затвердженого наказом Північного офісу Держаудитслужби від 20.10.2016 № 18 (далі - Положення) управління Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області (далі - Управління) є структурним підрозділом Північного офісу Держаудитслужби (далі - Офіс).
Згідно із п. 3 Положення основним завданням Управління є реалізація повноважень Офісу на території Чернігівської області.
Відповідно до статті 2 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» (далі - Закон №2939) головним завданням органу державного фінансового контролю є: здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб'єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), за дотриманням бюджетного законодавства, дотриманням законодавства про закупівлі, діяльністю суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за судовим рішенням, ухваленим у кримінальному провадженні.
Державний фінансовий контроль забезпечується органом державного фінансового контролю через проведення державного фінансового аудиту, інспектування, перевірки закупівель та моніторингу закупівлі.
Також відповідно до частини 1 статті 10 Закону №2939 органу державного фінансового контролю надається право, серед іншого, перевіряти в ході державного фінансового контролю грошові та бухгалтерські документи, звіти, кошториси й інші документи, що підтверджують надходження і витрачання коштів та матеріальних цінностей, документи щодо проведення закупівель, проводити перевірки фактичної наявності цінностей (коштів, цінних паперів, сировини, матеріалів, готової продукції, устаткування тощо).
Відповідно до положень статті 8 Закону № 922-VIII моніторинг процедури закупівлі здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю, та його міжрегіональні територіальні органи (далі - органи державного фінансового контролю).
Моніторинг процедури закупівлі здійснюється протягом проведення процедури закупівлі, укладення договору про закупівлю та його дії.
Моніторинг процедури закупівлі не проводиться на відповідність тендерної документації вимогам частини четвертої статті 22 цього Закону.
Моніторинг процедур закупівель здійснюється також щодо процедур закупівель, особливості яких передбачені у законах, що визначені у частинах восьмій та дев'ятій статті 3 цього Закону.
Рішення про початок моніторингу процедури закупівлі приймає керівник органу державного фінансового контролю або його заступник (або уповноважена керівником особа) за наявності однієї або декількох із таких підстав:
1) дані автоматичних індикаторів ризиків;
2) інформація, отримана від органів державної влади, народних депутатів України, органів місцевого самоврядування, про наявність ознак порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель;
3) повідомлення в засобах масової інформації, що містять відомості про наявність ознаки порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель;
4) виявлені органом державного фінансового контролю ознаки порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель в інформації, оприлюдненій в електронній системі закупівель;
5) інформація, отримана від громадських об'єднань, про наявність ознак порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, виявлених за результатами громадського контролю у сфері публічних закупівель відповідно до статті 7 цього Закону.
Для аналізу даних, що свідчать про ознаки порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, може використовуватися:
інформація, оприлюднена в електронній системі закупівель;
інформація, що міститься в єдиних державних реєстрах;
інформація в базах даних, відкритих для доступу центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю.
Повідомлення про прийняття рішення про початок моніторингу процедури закупівлі орган державного фінансового контролю оприлюднює в електронній системі закупівель протягом двох робочих днів з дня прийняття такого рішення із зазначенням унікального номера оголошення про проведення конкурентної процедури закупівлі, присвоєного електронною системою закупівель, та/або унікального номера повідомлення про намір укласти договір про закупівлю у разі застосування переговорної процедури закупівлі, а також опису підстав для здійснення моніторингу процедури закупівлі.
Повідомлення про початок моніторингу процедури закупівлі не зупиняє проведення процедур закупівель, визначених цим Законом.
Строк здійснення моніторингу процедури закупівлі не може перевищувати 15 робочих днів з наступного робочого дня від дати оприлюднення повідомлення про початок моніторингу процедури закупівлі в електронній системі закупівель.
Протягом строку проведення моніторингу процедури закупівлі посадова особа органу державного фінансового контролю, відповідальна за проведення моніторингу процедури закупівель, має право через електронну систему закупівель запитувати у замовника пояснення (інформацію, документи) щодо прийнятих рішень та/або вчинених дій чи бездіяльності, які є предметом дослідження в рамках моніторингу процедури закупівлі. Усі такі запити про надання пояснень автоматично оприлюднюються електронною системою закупівель. Замовник протягом трьох робочих днів з дня оприлюднення запиту про надання пояснень щодо прийнятих рішень та/або вчинених дій чи бездіяльності, які є предметом дослідження в рамках моніторингу процедури закупівлі, повинен надати відповідні пояснення (інформацію, документи) через електронну систему закупівель.
Замовник у межах строку здійснення моніторингу процедури закупівлі має право з власної ініціативи надавати пояснення щодо прийнятих рішень та/або вчинених дій чи бездіяльності, які є предметом дослідження в рамках моніторингу процедури закупівлі.
За результатами моніторингу процедури закупівлі посадова особа органу державного фінансового контролю складає та підписує висновок про результати моніторингу процедури закупівлі (далі - висновок), що затверджується керівником органу державного фінансового контролю або його заступником. Такий висновок підлягає оприлюдненню в електронній системі закупівель протягом трьох робочих днів з дня його складання.
У висновку обов'язково зазначаються:
1) найменування, місцезнаходження та ідентифікаційний код замовника в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, щодо якого здійснювався моніторинг процедури закупівлі;
2) назва предмета закупівлі із зазначенням коду за Єдиним закупівельним словником (у разі поділу на лоти такі відомості повинні зазначатися щодо кожного лота) та назви відповідних класифікаторів предмета закупівлі і частин предмета закупівлі (лотів) (за наявності) та його очікувана вартість;
3) унікальний номер оголошення про проведення конкурентної процедури закупівлі, присвоєний електронною системою закупівель, та/або унікальний номер повідомлення про намір укласти договір про закупівлю у разі застосування переговорної процедури закупівлі;
4) опис порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, виявленого за результатами моніторингу процедури закупівлі;
5) зобов'язання щодо усунення порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель.
У висновку може зазначатися додаткова інформація, визначена органом державного фінансового контролю.
Якщо за результатами моніторингу процедури закупівлі не виявлено порушень законодавства у сфері публічних закупівель, у висновку зазначається інформація про відсутність порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель.
Якщо під час моніторингу, за результатами якого виявлено ознаки порушення законодавства у сфері публічних закупівель, було відмінено тендер чи визнано його таким, що не відбувся, орган державного фінансового контролю зазначає опис порушення без зобов'язання щодо усунення такого порушення.
Якщо за результатами моніторингу процедури закупівлі виявлено ознаки порушення законодавства, вжиття заходів щодо яких не належить до компетенції органу державного фінансового контролю, про це письмово повідомляються відповідні державні органи.
Замовник має право протягом трьох робочих днів з дня оприлюднення висновку одноразово звернутися до органу державного фінансового контролю за роз'ясненням змісту висновку та його зобов'язань, визначених у висновку.
Протягом п'яти робочих днів з дня оприлюднення органом державного фінансового контролю висновку замовник оприлюднює через електронну систему закупівель інформацію та/або документи, що свідчать про усунення порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, викладених у висновку, або аргументовані заперечення до висновку, або інформацію про причини неможливості усунення виявлених порушень.
У разі підтвердження органом державного фінансового контролю факту усунення замовником порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, викладених у висновку, про що цей орган зазначає в електронній системі закупівель протягом п'яти робочих днів з дня оприлюднення замовником відповідної інформації в електронній системі закупівель, службова (посадова) особа замовника та/або уповноважена особа замовника не притягається до адміністративної відповідальності за порушення законодавства у сфері закупівель з порушень, що були усунуті замовником відповідно до висновку.
У разі незгоди замовника з інформацією, викладеною у висновку, він має право оскаржити висновок до суду протягом 10 робочих днів з дня його оприлюднення, про що зазначається в електронній системі закупівель протягом наступного робочого дня з дня оскарження висновку до суду. Замовник зазначає в електронній системі закупівель про відкриття провадження у справі протягом наступного робочого дня з дня отримання інформації про відкриття такого провадження та номер такого провадження.
Якщо замовник не усунув визначене у висновку порушення, що призвело до невиконання ним вимог, передбачених цим Законом, а також висновок не оскаржено до суду, орган державного фінансового контролю після закінчення строку на оскарження до суду, визначеного у частині десятій цієї статті, за результатами моніторингу вчиняє дії щодо притягнення до адміністративної відповідальності за порушення законодавства у сфері публічних закупівель. Номер протоколу зазначається в електронній системі закупівель наступного робочого дня з дня складання протоколу, а також зазначаються дата та номер відкриття провадження у справі протягом наступного робочого дня з дня отримання інформації про відкриття такого провадження.
Якщо органом оскарження прийнято до розгляду скаргу від суб'єкта оскарження у порядку, встановленому цим Законом, орган державного фінансового контролю не приймає рішення про початок моніторингу процедури закупівлі щодо тих порушень, обставин, підстав, що були або є предметом розгляду органом оскарження незалежно від прийнятого органом оскарження рішення щодо таких порушень, обставин, підстав.
Якщо органом оскарження прийнято до розгляду скаргу від суб'єкта оскарження у порядку, встановленому цим Законом, після прийняття рішення про початок моніторингу процедури закупівлі чи після опублікування висновку, протягом наступного робочого дня з дня розміщення скарги суб'єктом оскарження в електронній системі закупівель керівник органу державного фінансового контролю або його заступник до моменту опублікування рішення органу оскарження зупиняє рішення органу державного фінансового контролю, а замовник до моменту опублікування рішення органу оскарження зупиняє виконання зобов'язань щодо усунення порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, викладених у висновку, щодо тих порушень, обставин, підстав, що стали предметом розгляду органом оскарження, з відповідним повідомленням в електронній системі закупівель.
Після оприлюднення рішення органу оскарження замовником у порядку, встановленому цією статтею, усунення порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, зазначених у висновку, здійснюється в частині, що не була предметом розгляду органом оскарження.
У разі оскарження в судовому порядку рішення органу оскарження рішення про початок моніторингу процедури закупівлі не приймається щодо тих порушень, обставин, підстав, які були або є предметом судового розгляду.
У разі наявності підстав, визначених частиною другою цієї статті, що містять ознаки порушень та які не були предметом розгляду органом оскарження та/або оскарження у судовому порядку рішення органу оскарження, рішення про початок моніторингу процедури закупівлі щодо інших ознак порушень приймається після оприлюднення рішення органу оскарження в електронній системі закупівель у порядку, встановленому статтею 18 цього Закону, або після набрання рішенням суду законної сили.
Обмін інформацією між органом державного фінансового контролю та замовником, встановлений цією статтею, здійснюється в електронному вигляді через електронну систему закупівель.
Узагальнена інформація, зазначена у пункті 3 частини першої статті 9 цього Закону, подається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю, Уповноваженому органу до 1 березня року, наступного за звітним бюджетним роком.
Форма висновку та порядок його заповнення визначаються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю.
Методика визначення автоматичних індикаторів ризиків, їх перелік та порядок застосування затверджується центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю, за погодженням з Уповноваженим органом.
Згідно статті 22 Закону № 922-VIII тендерна документація безоплатно оприлюднюється замовником разом з оголошенням про проведення конкурентних процедур закупівель в електронній системі закупівель для загального доступу шляхом заповнення полів в електронній системі закупівель. Тендерна документація не є об'єктом авторського права та/або суміжних прав.
У тендерній документації зазначаються такі відомості:
1) інструкція з підготовки тендерних пропозицій;
2) один або декілька кваліфікаційних критеріїв відповідно до статті 16 цього Закону, підстави, встановлені статтею 17 цього Закону, та інформація про спосіб підтвердження відповідності учасників установленим критеріям і вимогам згідно із законодавством. Замовник не вимагає документального підтвердження інформації про відповідність підставам, встановленим статтею 17 цього Закону, у разі якщо така інформація є публічною, що оприлюднена у формі відкритих даних згідно із Законом України "Про доступ до публічної інформації", та/або міститься у відкритих єдиних державних реєстрах, доступ до яких є вільним.
Для об'єднання учасників замовником зазначаються умови щодо надання інформації та способу підтвердження відповідності таких учасників установленим кваліфікаційним критеріям та підставам, встановленим статтею 17 цього Закону;
3) інформація про необхідні технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі, у тому числі відповідну технічну специфікацію (у разі потреби - плани, креслення, малюнки чи опис предмета закупівлі). Технічні, якісні характеристики предмета закупівлі та технічні специфікації до предмета закупівлі повинні визначатися замовником з урахуванням вимог, визначених частиною четвертою статті 5 цього Закону;
4) інформація про маркування, протоколи випробувань або сертифікати, що підтверджують відповідність предмета закупівлі встановленим замовником вимогам (у разі потреби);
5) кількість товару та місце його поставки;
6) місце, де повинні бути виконані роботи чи надані послуги, їх обсяги;
7) строки поставки товарів, виконання робіт, надання послуг;
8) проект договору про закупівлю з обов'язковим зазначенням порядку змін його умов;
9) опис окремої частини або частин предмета закупівлі (лота), щодо яких можуть бути подані тендерні пропозиції, у разі якщо учасникам дозволяється подати тендерні пропозиції стосовно частини предмета закупівлі (лота). Замовник може передбачити можливість укладення одного договору про закупівлю з одним і тим самим учасником у разі визначення його переможцем за кількома лотами;
10) перелік критеріїв оцінки та методика оцінки тендерних пропозицій із зазначенням питомої ваги кожного критерію.
У разі застосування критерію оцінки вартість життєвого циклу, методика оцінки тендерних пропозицій повинна містити опис усіх складових вартісних елементів та перелік документів і інформації, які повинні надати учасники для підтвердження вартості складових елементів життєвого циклу. Замовник у разі необхідності дисконтування витрат життєвого циклу майбутніх періодів може використовувати поточну облікову ставку Національного банку України. Вартість життєвого циклу може рахуватися як сума всіх витрат життєвого циклу або сума всіх витрат життєвого циклу, поділена на розрахункову одиницю експлуатації предмета закупівлі;
11) строк дії тендерної пропозиції, протягом якого тендерні пропозиції вважаються дійсними, але не менше 90 днів із дати кінцевого строку подання тендерних пропозицій;
12) валюта, у якій повинна бути зазначена ціна тендерної пропозиції;
13) мова (мови), якою (якими) повинні бути складені тендерні пропозиції;
14) кінцевий строк подання тендерних пропозицій;
15) розмір та умови надання забезпечення тендерних пропозицій (якщо замовник вимагає його надати);
16) розмір, вид, строк та умови надання, повернення та неповернення забезпечення виконання договору про закупівлю (якщо замовник вимагає таке забезпечення надати);
17) прізвище, ім'я та по батькові, посада та електронна адреса однієї чи кількох посадових осіб замовника, уповноважених здійснювати зв'язок з учасниками;
18) вимога про зазначення учасником у тендерній пропозиції інформації (повне найменування та місцезнаходження) щодо кожного суб'єкта господарювання, якого учасник планує залучати до виконання робіт чи послуг як субпідрядника/співвиконавця в обсязі не менше 20 відсотків від вартості договору про закупівлю - у разі закупівлі робіт або послуг;
19) опис та приклади формальних (несуттєвих) помилок, допущення яких учасниками не призведе до відхилення їх тендерних пропозицій. Формальними (несуттєвими) вважаються помилки, що пов'язані з оформленням тендерної пропозиції та не впливають на зміст тендерної пропозиції, а саме - технічні помилки та описки.
Тендерна документація може містити іншу інформацію, вимоги щодо наявності якої передбачені законодавством та яку замовник вважає за необхідне включити до тендерної документації.
Тендерна документація може містити правила зазначення в договорі про закупівлю грошового еквівалента в національній чи іноземній валюті за офіційним курсом, установленим Національним банком України станом на дату проведення електронного аукціону.
Тендерна документація не повинна містити вимог, що обмежують конкуренцію та призводять до дискримінації учасників, а також вимог щодо документального підтвердження інформації про відповідність вимогам тендерної документації, якщо така інформація є публічною, що оприлюднена у формі відкритих даних згідно із Законом України "Про доступ до публічної інформації" та/або міститься у відкритих єдиних державних реєстрах, доступ до яких є вільним.
Частинами першою, другою статті 16 Закону №922-VIII визначено, що замовник вимагає від учасників подання ними документально підтвердженої інформації про їх відповідність кваліфікаційним критеріям.
Замовник установлює один або декілька з таких кваліфікаційних критеріїв: наявність обладнання та матеріально-технічної бази; наявність працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід; наявність документально підтвердженого досвіду виконання аналогічного договору.
Відповідно до пункту 2 частини другої статті 31 Закону № 922-VIII замовник відхиляє тендерну пропозицію в разі якщо тендерна пропозиція учасника не відповідає умовам технічної специфікації та іншим вимогам щодо предмета закупівлі тендерної документації.
Отже, як видно замовник має відхилити тендерну пропозицію в разі якщо тендерна пропозиція не відповідає умовам тендерної документації чи учасник не відповідає кваліфікаційним (кваліфікаційному) критеріям, установленим статтею 16 цього Закону.
По-перше, дослідивши порушення, зазначене у висновку Управління Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області від 28.04.2021 про результати моніторингу процедури закупівлі UA-2020-11-24-007304-c, суд зазначає, що посилання відповідача на недотримання вимог Переліку формальних помилок, затвердженого наказом Міністерства розвитку, торгівлі та сільського господарства України від 15.04.2020 № 710 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29.07.2020 за № 715/34998, а саме, що опис та приклади формальних помилок, наведений в пункті 2 Розділу V «Оцінка тендерної пропозиції» тендерної документації не відповідає вищезгаданому наказу, є помилковим.
Наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України "Про затвердження примірної тендерної документації" від 13.04.2016 р. № 680 (далі - Наказ № 680) передбачено, що примірна тендерна документація формується та подається в електронному вигляді відповідно до вимог Закону України "Про електронні документи та електронний документообіг". Примірна тендерна документація містить: - обов'язкову інформацію, визначену статтею 22 Закону України "Про публічні закупівлі" (далі - Закон), яка оформлюється у вигляді таблиці, що складається з трьох граф та подається замовником окремим файлом. У графі "1" зазначається нумерація, у графі "2" - перелік складових тендерної документації, у графі "3" - вимоги щодо їх заповнення відповідно до Закону; - інформацію, що формується замовником шляхом заповнення окремих полів електронних форм електронної системи закупівель; додатки, що завантажуються до електронної системи закупівель окремими файлами. Зміст кожного розділу Примірної тендерної документації визначається замовником.
Крім того, до вказано Наказу № 680 не внесено зміни у зв'язку із прийняттям наказу Міністерством розвитку, торгівлі та сільського господарства України від 15.04.2020 № 710 «Про затвердження Переліку формальних помилок» (ділі - Наказ № 710).
Суд звертає увагу на те, що тендерна документація даної закупівлі розроблена та затверджена рішенням тендерного комітету КП "АТП-2528" Чернігівської міської ради від 28.02.2020 № 2802220.1 з урахуванням та відповідно з вимогами Наказу № 680 «Про затвердження примірної тендерної документації», ще до прийняття Наказу № 710. Згідно з ним, вимог як щодо змістовного наповнення розділу з переліком несуттєвих помилок, як і наявності самого такого розділу навіть у примірній тендерній документації не встановлено. Наявність такого розділу передбачена пунктом 19 частини 2 статті 22 Закону № 922-VIII: «...опис та приклади формальних (несуттєвих) помилок, допущення яких учасниками не призведе до відхилення їх тендерних пропозицій. Формальними (несуттєвими) вважаються помилки, що пов'язані з оформленням тендерної пропозиції та не впливають на зміст тендерної пропозиції, а саме - технічні помилки та описки». Такий розділ був передбачений тендерною документацією, наведеної у висновку закупівлі (а.с. 27-28).
Також суд бере до уваги, що відмінність вимог щодо змістовного наповнення даного розділу тендерної документації із вимогами Наказу № 710 не стала підставою для відхилення (або створено перевагу) пропозиції учасників даної закупівлі.
По-друге, щодо порушення вимог частини 3 статті 12 Закон № 922-VIII (внаслідок відсутності долученого до матеріалів пропозиції учасника - ТОВ «Чернігівагрошляхбуд» накладеного електронного цифрового підпису), що, на думку органу моніторингу, не відповідає вимогам - пункту 1.4 розділу ІІІ «Інструкція з підготовки тендерної пропозиції» тендерної документації та, як наслідок порушує вищезазначену норму Закону, суд зазначає.
Відповідно до частини 3 статті 12 Закон № 922-VIII під час використання електронної системи закупівель з метою подання тендерних пропозицій/пропозицій та їх оцінки документи та дані створюються та подаються з урахуванням вимог Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги". І в тендерній документації дійсно є відповідне застереження, що «під час використання електронної системи закупівель з метою подання тендерних пропозицій та їх оцінки документи та дані створюються та подаються з урахуванням вимог Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги", тобто тендерна пропозиція у будь-якому випадку повинна містити накладений електронний підпис (або кваліфікований електронний підпис) учасника/уповноваженої особи учасника процедури закупівлі, повноваження якої щодо підпису документів тендерної пропозиції підтверджуються відповідно до поданих документів, що вимагаються згідно п. 1.5. цієї документації» (пункт 1.4 розділу ІІІ «Інструкція з підготовки тендерної пропозиції» тендерної документації
Згідно з абзацом 2 частини 6 статті 12 Закон № 922-VIII під час проведення електронного аукціону авторизовані електронні майданчики повинні забезпечувати дотримання вимог, встановлених цією статтею, рівний і вільний доступ до таких майданчиків усім учасникам та можливість стежити за ходом проведення електронного аукціону в інтерактивному режимі реального часу всім заінтересованим особам. Тобто, Законом № 922 відповідальність за дотримання вимог, встановлених всією статтею 12 Закону № 922, законодавець поклав на авторизовані електронні майданчики.
Також суд бере до уваги повідомлення майданчику «Держзакупівлі.Онлайн» від 09.04.2021, яке надійшло на адресу третьої особи ТОВ «Чернігівагрошляхбуд», про те, що з 16.04.2021 в системі Prozorro при поданні пропозиції в усіх конкурентних закупівлях, крім допорогових, накладення електронного підпису на пропозицію є обов'язковою (а.с. 30 т. 2).
По-третє, в констатуючій частині висновку орган моніторингу зазначає про те, що за результатами аналізу питання розгляду тендерних пропозиції встановлено невідповідність тендерної пропозиції учасника ТОВ «Чернігівагрошляхбуд» вимогам тендерної документації, так як відповідно до вимог пункту 1 Додатку 2 до тендерної документації учасник повинен надати довідку в довільній формі на фірмовому бланку (за наявності) за підписом керівника або уповноваженої особи учасника та відтиском печатки учасника, в якій зазначається перелік власного обладнання та матеріально-технічної бази для виробництва щебеню та гранітного відсіву. На думку органу моніторингу, зазначений учасник у складі тендерної пропозиції надав довідку, в якій відсутні відомості про наявність власного обладнання та матеріально-технічної бази, а в довідці «Технічні вимоги до предмета закупівлі» зазначив, що виробником товару є ТОВ «Юнігран», не надавши, на думку органу моніторингу, додатково документів відповідно до вимог тендерної документації.
Відповідно до вимог пункту 1 Додатку 2 тендерної документації учасник повинен надати довідку в довільній формі на фірмовому бланку (у разі наявності такого бланку) за підписом керівника або уповноваженої особи учасника з відтиском печатки учасника, в якій зазначається перелік власного обладнання та матеріально-технічної бази для виробництва щебеня та гранітного відсіву. У разі відсутності в учасника власного обладнання та матеріально-технічної бази і використання їх на договірних умовах - вказується найменування власника (ПІБ для фізичних осіб) та ідентифікаційний код (номер)/реєстраційний номер облікової картки платника податків, номер та дата укладання відповідного договору, та надається копія такого договору, строк дії якого повинен становити не менше, ніж строк поставки товару, який є предметом оголошених торгів (а.с. 32 т. 1).
ТОВ «Чернігівагрошляхбуд» надав довідку (гарантійний лист від 08.12.2020) у довільній формі (відповідно до вимог тендерної документації), в якій зазначив про те, що асфальтобетонний завод ТОВ «Чернігівагрошляхбуд» знаходиться в межах приміської зони м. Чернігова (не далі 15 км), а саме за адресою: м. Чернігів, вул. Павла Тичини, буд. 69. Словосполучення «асфальтобетонний завод», на думку тендерного комітету замовника, повністю розкриває питання щодо наявності обладнання та матеріально-технічної бази третьої особи (а.с. 55, 105 т. 1).
Разом з тим, суд враховує факт, що даний учасник протягом кількох років на підставі публічних закупівель такого ж товару вже визнавався їх переможцем і з ним вже укладалися подібні правочини на доставку такого ж товару, і він здійснював поставку такого ж товару відповідно до умов таких правочинів (а.с. 58-60, 96, 207-214, 215-224 т. 1).
А щодо зазначення цим учасником в Технічних вимогах до предмета закупівлі від 08.12.2020 того, що виробником товару є ТОВ «Юнігран», не може свідчити про невідповідність тендерної пропозиції пункту 1 Додатку 2 до тендерної документації так як, відповідно до зразка даної довідки у тендерній документації, всі учасники мали заповнити запропоновану таблицю, що і було здійснено, у тому числі і учасником - ТОВ «Чернігівагрошляхбуд», який зазначив виробника товару (а.с. 103-104 т. 1).
Відповідно до положень абзацу другого частини 4 статті 16 Закону № 922-VIII (в редакції, чинній на час затвердження тендерної документації) відсутність документів, що не передбачені законодавством для учасників юридичних, фізичних осіб, у тому числі фізичних осіб-підприємців, у складі тендерної пропозиції не може бути підставою для її відхилення замовником.
В даному контексті суд враховує, що при вирішенні справи, предметом якої є встановлення правомірності, у тому числі, рішення суб'єкта владних повноважень, адміністративний суд, у відповідності до вимог ч. 2 статті 2 КАС України, зобов'язаний перевірити, чи прийняте таке рішення, зокрема пропорційно, тобто з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія).
Необхідно зауважити, що ні Закон № 922-VIII, ні Закон України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" не визначає повноваження відповідача зобов'язувати за результатом здійсненого моніторингу закупівлі її замовника вчиняти дії по розірванню укладеного договору на закупівлю. Зокрема, такі повноваження відсутні і у статтях 2, 5 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні", на які здійснено посилання у констатуючій частини самого оскаржуваного висновку (а.с. 12 т. 1).
Водночас, на думку суду саме встановлення вимоги в оскаржуваному висновку про вчинення позивачем дій щодо розірвання укладеного договору, з огляду на наведену вище позицію, є порушенням принципу пропорційності та, відповідно, свідчить про протиправність оскаржуваного висновку у наведеній частині.
Отже, з урахуванням вищевикладеного, суд приходить до висновку, що захід реагування у вигляді зобов'язання розірвати укладений договір є виключним заходом, обрання якого є можливим лише у разі, якщо виявленні порушення реально створюють загрозу корупційним діям і зловживанням. Зазначені у висновку зауваження мають формальний характер, які не несуть негативного впливу, у зв'язку із чим позовні вимоги є обґрунтованими, а висновок Управління Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області від 28.04.2021 про результати моніторингу процедури закупівлі UA-2020-11-24-007304-c протиправним та таким, що підлягає скасуванню.
Згідно з нормами частин першої, другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Оцінюючи докази у справі в їх сукупності, суд дійшов висновку, що відповідач не спростував належними та допустимими доказами наведені позивачем доводи, а тому позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст. ст.139, 227, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов Комунального підприємства "АТП-2528" Чернігівської міської ради до Управління Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Товариство з обмеженою відповідальністю ''Чернігівагрошляхбуд'', про визнання протиправним та скасування висновку задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати висновок Управління Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області від 28.04.2021 про результати моніторингу процедури закупівлі UA-2020-11-24-007304-c.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області на користь Комунального підприємства "АТП-2528" Чернігівської міської ради судові витрати в сумі 2270 (дві тисячі двісті сімдесят) грн 00 коп.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Позивач: Комунальне підприємство "АТП-2528" Чернігівської міської ради (вул.1-го Травня, 173, м. Чернігів, 14034, код ЄДРПОУ 03358216).
Відповідач: Управління Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області (вул. Єлецька, буд.11, м.Чернігів, 14000, код ЄДРПОУ 40919597).
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Товариство з обмеженою відповідальністю ''Чернігівагрошляхбуд'' (вул. Тичини, 69, м.Чернігів, 14000, код ЄДРПОУ 03582480).
Повний текст рішення складено 13 липня 2021 року
Суддя О.Є. Ткаченко