Ухвала від 14.07.2021 по справі 542/1080/21

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

про залишення позовної заяви без руху

14 липня 2021 року справа № 542/1080/21

провадження № 2/542/461/21

Суддя Новосанжарського районного суду Полтавської області Кашуба М.І., розглянувши позовну заяву першого заступника керівника Решетилівської окружної прокуратури Полтавської області в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах - Державного підприємства «Новосанжарське лісове господарство», Полтавського обласного управління лісового та мисливського господарства, Полтавської обласної державної адміністрації до Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області, ОСОБА_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог: Товариство з обмеженою відповідальністю «Агростандарт натуральний продукт» про визнання незаконним та скасування наказу Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області №256-УБД від 20.01.2021 «Про затвердження документації із землеустрою та надання земельної ділянки у власність», скасування у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно запису про проведення державної реєстрації права приватної власності, скасування державної реєстрації земельної ділянки, витребування земельної ділянки з чужого незаконного володіння , -

ВСТАНОВИВ:

Перший заступник керівника Решетилівської окружної прокуратури Полтавської областізвернувся до суду із позовною заявою в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах - Державного підприємства «Новосанжарське лісове господарство», Полтавського обласного управління лісового та мисливського господарства, Полтавської обласної державної адміністрації до Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області, ОСОБА_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог: Товариство з обмеженою відповідальністю «Агростандарт натуральний продукт» про визнання незаконним та скасування наказу Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області №256-УБД від 20.01.2021 «Про затвердження документації із землеустрою та надання земельної ділянки у власність», скасування у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно запису про проведення державної реєстрації права приватної власності, скасування державної реєстрації земельної ділянки, витребування земельної ділянки з чужого незаконного володіння, в якій просив:

-визнати незаконним та скасувати наказ Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області №256-УБД від 20.01.2021 «Про затвердження документації із землеустрою та надання земельної ділянки у власність», яким затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_1 , загальною площею 2,0000 га (кадастровий номер 5323482200:00:003:0050) для ведення особистого селянського господарства на території Кунцівської сільської ради Новосанжарського району (на даний час територія Новосанжарської селищної ради Полтавського району) Полтавської області за межами населених пунктів;

-скасувати у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно запис про проведення державної реєстрації права приватної власності за номером 40314290 від 25.01.2021 за ОСОБА_1 на земельну ділянку загальною площею 2,0000 га з кадастровим номером 5323482200:00:003:0050, яка знаходиться в адміністративних межах Новосанжарської селищної ради Полтавського району Полтавської області.

-скасувати державну реєстрацію земельної ділянки загальною площею 2,0000 га з кадастровим номером 5323482200:00:003:0050, яка знаходиться в адміністративних межах Новосанжарської селищної ради Полтавського району Полтавської області.

-витребувати на користь Державного підприємства «Новосанжарське лісове господарство» (ЄДРПОУ 00992734, вул. Пролетарська, 3, смт. Нові Санжари, Полтавська область, 39300) з чужого незаконного володіння ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) - земельну ділянку площею 2,0000 га з кадастровим номером 5323482200:00:003:0050, вартістю 62171,22 гривень, яка розташована в адміністративних межах Новосанжарської селищної ради Полтавського району Полтавської області.

-стягнути з відповідачів на користь Полтавської обласної прокуратури (м. Полтава, вул. 1100-річчя Полтави, 7, р/р UA118201720343130001000006160, банк ДКСУ м. Київ МФО 820172, код ЄДРПОУ 02910060) судовий збір в сумі 9080 грн.

Однак, дослідивши матеріали справи, вважаю, що вказана позовна заява підлягає залишенню без руху, з огляду на таке.

Згідно з частиною 1 статті 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

За правилами цивільного процесуального законодавства, позовна заява за формою та змістом повинна відповідати статті 175 ЦПК України, а також вимогам статті 177 цього Кодексу.

Дослідивши матеріали позовної заяви вважаю, що її слід залишити без руху з огляду на таке.

Так, частиною 4 статті 177 ЦПК визначено, що до позовної заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Відповідно до частини 1 статті 4 Закону України «Про судовий збір» судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Згідно з частинами 1, 2 статті 9 цього ж Закону судовий збір сплачується за місцем розгляду справи та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України. Суд перед відкриттям (порушенням) провадження у справі, прийняттям до розгляду заяв (скарг) перевіряє зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України.

Прокурор вказує ціну позову у розмірі 62171,22 грн., посилаючись на витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки.

Однак, з таким розрахунком позивача неможливо погодитись, оскільки відповідно до пункту 2 частини 1 статті 176 ЦПК України ціна позову визначається: у позовах про визнання права власності на майно або його витребування - вартістю майна.

Відповідно до ст. 5 Закону України «Про оцінку земель» грошова оцінка земельних ділянок залежно від призначення та порядку проведення може бути нормативною і експертною.

Нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні (крім випадків спадкування спадкоємцями першої та другої черги за законом (як випадків спадкування ними за законом, так і випадків спадкування ними за заповітом) і за правом представлення, а також випадків спадкування власності, вартість якої оподатковується за нульовою ставкою) та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, вартості земельних ділянок площею понад 50 гектарів для розміщення відкритих спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.

Експертна грошова оцінка земельних ділянок та прав на них проводиться з метою визначення вартості об'єкта оцінки.

Експертна грошова оцінка земельних ділянок використовується при здійсненні цивільно-правових угод щодо земельних ділянок та прав на них, крім випадків, визначених цим Законом, а також іншими законами.

Підпунктом «а» пункту 12 Постанови Пленуму Верховного Суду України №20 від 22.12.1995 року «Про судову практику у справах за позовами про захист права приватної власності», вартість спірного майна визначається за погодженням сторін, а за його відсутністю - за дійсною вартістю майна на час розгляду спору. Під дійсною вартістю розуміється грошова сума, за яку майно може бути продано в даному населеному пункті чи місцевості.

Відповідно до пункту 3 Національного стандарту №1 «Загальні засади оцінки майна і майнових прав», затверджених постановою Кабінетів Міністрів України №1440 від 10.09.2003 року, ринкова вартість - це вартість, за яку можливе відчуження об'єкта оцінки на ринку подібного майна на дату оцінки за угодою, укладеною між покупцем та продавцем, після проведення відповідного маркетингу за умови, що кожна із сторін діяла із знанням справи, розсудливо і без примусу.

Процедури оцінки майна встановлюються нормативно-правовими актами з оцінки майна. У випадках проведення незалежної оцінки майна складається звіт про оцінку майна.

Відповідно до пункту 3 розділу І Методики експертної грошової оцінки земельних ділянок, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України №1531 від 11.10.2002 експертна грошова оцінка передбачає визначення ринкової (імовірної ціни продажу на ринку) або іншого виду вартості об'єкта оцінки (заставна, страхова, для бухгалтерського обліку тощо), за яку він може бути проданий (придбаний) або іншим чином відчужений

на дату оцінки відповідно до умов угоди.

За змістом положень ч. 1 ст. 7 Закону України «Про оцінку земель» оцінювачами з експертної грошової оцінки земельних ділянок можуть бути громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які склали кваліфікаційний іспит та одержали кваліфікаційне свідоцтво оцінювача з експертної грошової оцінки земельних ділянок відповідно до вимог цього Закону та Закону України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні".

За статтею 3 Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні» незалежною оцінкою майна вважається оцінка майна, що проведена суб'єктом оціночної діяльності - суб'єктом господарювання.

Документом, що містить висновки про вартість майна та підтверджує виконані процедури з оцінки майна суб'єктом оціночної діяльності - суб'єктом господарювання відповідно до договору є звіт про оцінку майна (стаття 12 Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні»). Звіт підписується оцінювачами, які безпосередньо проводили оцінку майна, і скріплюється печаткою та підписом керівника суб'єкта оціночної діяльності.

З системного аналізу змісту всіх видів вартості майна, передбачених чинним законодавством, слід дійти висновку про те, що наявне в судовій практиці поняття «дійсна вартість» є тотожним за своїм значенням до закріпленого в законодавстві поняття «ринкова вартість», під яким розуміється «вартість майна», за яку можливе відчуження об'єкта оцінки на ринку подібного майна на дату оцінки.

Тобто прокурор повинен був визначити ціну позову не за нормативною грошовою оцінкою земельної ділянки, а за дійсною ринковою вартістю майна на час розгляду спору, яка визначається за результатами проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки, у порядку встановленому законом.

Предмет позову містить чотири матеріально-правові вимоги: одну майнового та три немайнового характеру.

Законом України «Про судовий збір» передбачені розміри ставок судового збору.

При цьому, п. 1.1 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» встановлено, що ставка судового збору за подання до суду юридичною особою позовної заяви майнового характеру складає 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (2270 грн.) і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (794500 грн.).

Отже, сума судового збору за вимогу майнового характеру становить від 2270,00 грн. до 794500,00 грн., за вимогу немайнового характеру сума судового збору становить 2270,00 грн.

Згідно з пунктом 10 частини 1 статті 176 ЦПК України ціна позову визначається у позовах, що складаються з кількох самостійних вимог, - загальною сумою всіх вимог.

Частиною 3 статті 6 Закону України «Про судовий збір» передбачено, що за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру.

Вказане також регламентує і п. 12 Постанови Пленуму Вищого Спеціалізованого суду України з розгляду цивільних та кримінальних справ № 10 від 17.10.2014 року «Про застосування судами законодавства про судові витрати у цивільних справах», згідно з яким у випадках об'єднання в одній заяві вимог як майнового, так і немайнового характеру судовий збір згідно з частиною третьою статті 6 Закону № 3674-VI підлягає сплаті як за ставками, встановленими для позовів майнового характеру, так і за ставками, встановленими для позовних заяв зі спорів немайнового характеру, наприклад, зняття арешту з майна та визнання права власності на це майно. При цьому судовий збір може бути сплачений окремо за кожною вимогою або загальною сумою за всіма позовними вимогами.

Таким чином, загальна сума судового збору у даній справі становить:

-за вимогу майнового характеру - сума судового збору, сплачена у порядку пункту 1 частини 2 статті 4 Закону України «Про судовий збір», що визначена відповідно до положень Методики експертної грошової оцінки земельних ділянок, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України №1531 від 11.10.2002 та Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні»;

-за три вимоги немайнового характеру - 2270,00 грн. + 2270,00 грн. + 2270,00 грн. = 6810,00 грн.

З урахуванням того, що прокурором сплачено судовий збір у розмірі 9080,00 грн., сплатити слід суму судового збору за вимогу майнового характеру у порядку та розмірі, зазначеному у даній ухвалі, за наступними реквізитами:

Отримувач коштівГУК у Полт. обл/тг смт Н.Санж/22030101

Код отримувача (код за ЄДРПОУ)37959255

Банк отримувачаКазначейство України (ел. адм. подат.)

Рахунок отримувачаUA788999980313141206000016620

Код банку отримувача (МФО)899998

Код класифікації доходів бюджету22030101

Найменування коду класифікації доходів бюджету Судовий збір (Державна судова адміністрація України, 050)

Судом при постановленні ухвали враховується прецедентна практика Європейського суду з прав людини, яка виходить з того, що реалізуючи п.1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод щодо доступності правосуддя та справедливого судового розгляду кожна держава-учасниця цієї Конвенції вправі встановлювати правила судової процедури, в тому числі й процесуальні заборони і обмеження, зміст яких - не допустити судовий процес у безладний рух.

З цього приводу прецедентними є рішення Європейського суду з прав людини у справах «Осман проти Сполученого королівства» від 28.10.1998 року та «Круз проти Польщі» від 19 червня 2001 року.

У вказаних Рішеннях зазначено, що право на суд не є абсолютним. Воно може бути піддане обмеженням, дозволеним за змістом, тому що право на доступ до суду за самою своєю природою потребує регулювання з боку держави.

У зв'язку з наведеним, вказані вимоги суду не є порушенням права на справедливий судовий захист та не можуть вважатися обмеженням права доступу до суду.

Керуючись статтями175, 177, 185, 187 ЦПК України, -

ПОСТАНОВИВ:

Позовну заяву першого заступника керівника Решетилівської окружної прокуратури Полтавської області в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах - Державного підприємства «Новосанжарське лісове господарство», Полтавського обласного управління лісового та мисливського господарства, Полтавської обласної державної адміністрації до Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області, ОСОБА_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог: Товариство з обмеженою відповідальністю «Агростандарт натуральний продукт» про визнання незаконним та скасування наказу Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області №256-УБД від 20.01.2021 «Про затвердження документації із землеустрою та надання земельної ділянки у власність», скасування у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно запису про проведення державної реєстрації права приватної власності, скасування державної реєстрації земельної ділянки, витребування земельної ділянки з чужого незаконного володіння - залишити без руху.

Надати прокурору строк для усунення вищевказаних недоліків, який не може перевищувати десять днів з дня отримання копії ухвали суду.

Роз'яснити, що в разі невиконання ухвали суду у встановлений строк, позовна заява буде вважаться неподаною і повернута позивачу.

Копію ухвали направити першому заступнику керівника Решетилівської окружної прокуратури Полтавської області.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Ухвала не підлягає оскарженню окремо від рішення суду.

Суддя Новосанжарського районного суду

Полтавської області Кашуба М. І.