13 липня 2021 року Чернігів Справа № 620/5635/21
Чернігівський окружний адміністративний суду складі:
головуючого судді Клопота С.Л.,
за участю секретаря Шевченко А.В.,
представників позивача Костюка О.П., Трухана В.В.,
представника відповідача Пуценко Т.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом Приватного підприємства "ВЕТТОР" до Управління Держпраці у Чернігівській області про визнання протиправними дій, визнання протиправною та скасування постанови,
Приватне підприємство "ВЕТТОР" звернулось до суду з адміністративним позовом до Управління Держпраці у Чернігівській області та просить:
1. Визнати протиправними дії Управління Держпраці у Чернігівській області щодо здійснення з 16 квітня по 29 квітня 2021 року інспекційного відвідування Приватного підприємства «ВЕТТОР».
2. Визнати протиправною та скасувати постанову Управління Держпраці у Чернігівській області № 25-01-1242/0022/53 від 21.05.2021 про накладення штрафу на Приватне підприємства «ВЕТТОР» уповноваженими посадовими особами.
Свої вимоги обґрунтовує тим, що у період з 16 квітня по 29 квітня 2021 року інспекційного відвідування Приватного підприємства «ВЕТТОР» співробітниками Управління Держпраці у Чернігівській області фактично не проводилось, викладені у оскаржуваній постанові порушення норм чинного законодавства позивачем не допускались, а відповідачем не встановлювались. Від так постанова накладення штрафу є безпідставною, не правомірною та підлягає скасуванню.
Представники позивача в судовому засіданні позов підтримали та просили його задовольнити в повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.
Представники відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнала, просила відмовити в задоволенні позову, посилаючись на заперечення, які викладені у відзиві на позовну заяву, що приєднаний до матеріалів справи.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення сторін, суд вважає позов задоволенню не підлягає з наступних підстав.
У період з 16 квітня по 29 квітня 2021 року співробітниками Управління Держпраці у Чернігівській області проводилось інспекційне відвідування Приватного підприємства «ВЕТТОР».
За наслідками інспекційного відвідування було винесено постанову № 25-01-1242/0022/53 від 21.05.2021 року про накладення штрафу на Приватне підприємства «ВЕТТОР» в сумі 96000 грн.
Не погодившись з такою постановою, позивач оскаржив її до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Згідно частини 4 статті 2 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» заходи контролю здійснюються, зокрема, органами державного нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю та зайнятість населення у встановленому цим Законом порядку з урахуванням особливостей, визначених законами у відповідних сферах та міжнародними договорами, зокрема
державного нагляду (контролю).
У відповідності до частини 5 статті 2 вищевказаного Закону зазначені у частині четвертій цієї статті органи (в тому числі і Управління), що здійснюють державний нагляд (контроль) у встановленому цим Законом порядку з урахуванням особливостей, визначених законами у відповідних сферах та міжнародними договорами, зобов'язані забезпечити дотримання вимог статті 1, статті 3, частин першої, четвертої, шостої - восьмої, абзацу другого частини десятої, частин тринадцятої та чотирнадцятої статті 4, частин першої - четвертої статті 5, частини третьої статті 6, частин першої - четвертої та шостої статті 7, статей 9, 10, 19, 20, 21 частини третьої статті 22 цього Закону.
Згідно частини 3 статті 6 вищевказаного Закону суб'єкт господарювання повинен ознайомитися з підставою проведення позапланового заходу з наданням йому копії відповідного посвідчення (направлення) на проведення заходу державного нагляду (контролю).
Згідно зі ст. 12 Конвенції Міжнародної організації праці № 81 інспектори праці, забезпечені відповідними документами, що засвідчують їхні повноваження, мають право безперешкодно, без попереднього повідомлення і в будь-яку годину доби проходити на будь-яке підприємство, яке підлягає інспекції, та здійснювати будь-який огляд, перевірку чи розслідування, які вони можуть вважати необхідними для того, щоб переконатися у тому, що правові норми суворо дотримуються. Згідно зі ст. 16 вказаної Конвенції інспекції на
підприємствах проводяться так часто і так ретельно, як це необхідно для забезпечення ефективного застосування відповідних правових норм.
Інспекційне відвідування - це одна із форм перевірки, яке обумовлено необхідністю реалізації статті 259 КЗпП України та статті 34 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Так, статтею 259 КЗпП України, унормовано, що державний нагляд та контроль за додержанням законодавства про працю юридичними особами незалежно від форми власності, виду діяльності, господарювання, фізичними особами - підприємцями, які використовують найману працю, здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 № 823 затверджено Порядок здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю (далі - Порядок), відповідно до якого інспекторами праці є посадові особи Держпраці та її територіальних органів, виконавчих органів рад (далі - органи контролю), посадовими обов'язками яких передбачено повноваження щодо здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю (далі - контрольні повноваження).
Згідно з пунктом 2 Порядку заходи державного контролю за додержанням законодавства про працю здійснюються у формі інспекційних відвідувань та невиїзних інспектувань, що проводяться інспекторами праці Держпраці та її територіальних органів.
Підставою для проведення інспекційного відвідування позивача було рішення керівника органу контролю про проведення інспекційних відвідувань, прийнятого з врахуванням інформації викладеної у доповідній записці завідувача сектору з питань додержання законодавства щодо застрахованих осіб, дитячої праці та координаційної роботи з органами місцевих рад та ОТГ ОСОБА_1 (підпункт 3 пункту 5 Порядку).
Керуючись пунктом 5 Порядку, Управлінням Держпраці у Чернігівській області видано наказ від 16.04.2021 № 611-Н про проведення інспекційного відвідування позивача щодо додержання законодавства про працю в частині використання найманої праці без належного оформлення трудових відносин.
В тому числі, на підставі наказу видано направлення на проведення контрольного заходу від 16.04.2021 № 296 у період з 16 по 29 квітня 2021 року головним державним інспектором сектору з питань додержання законодавства щодо застрахованих осіб, дитячої праці та координаційної роботи з органами місцевих рад та ОТГ ОСОБА_2 за участю завідувача сектору з питань додержання законодавства щодо застрахованих осіб, дитячої праці та координаційної роботи з органами місцевих рад та ОТГ ОСОБА_3 .
Інспекційне відвідування ПП «ВЕТТОР» розпочато о 08 год. 00 хв. 16.04.2021 на трасі Новгород-Сіверський-Чернігів, біля зупинки с. Вознесенське Чернігівського району Чернігівської області, під час якого інспектором праці ОСОБА_2 було пред'явлено водіям автотранспортних засобів ПП «ВЕТТОР» ОСОБА_4 (керував транспортним засобом НОМЕР_1 ), ОСОБА_5 (керував транспортним засобом НОМЕР_2 ) службове посвідчення інспектора праці.
При проведенні контрольного заходу водіям було запропоновано надати письмові пояснення щодо оформлення між ними та суб'єктом господарювання трудових відносин. Водіям було роз'яснено статтю 63 Конституції України та запропоновано надати письмові пояснення, від надання яких вони відмовились. При цьому, водії повідомили про свого роботодавця ПП «ВЕТТОР», у якого вони працюють та погодились назвати своє прізвище, ім'я, по батькові.
Згідно п. 11 Порядку, вимога інспектора праці про надання об'єктом відвідування для ознайомлення документів та/або їх копій або витягів з документів, пояснень, доступу до всіх видів приміщень, організації робочого місця, внесена в межах повноважень, є обов'язковою для виконання.
На виконання вказаного вище пункту, інспектором праці було видано вимогу про надання документів від 19.04.2021 № 25-01-009/0075, якою керівника ПП «ВЕТТОР» зобов'язано до 16 год. 00 хв. 26.04.2021 надати документи (належним чином завірену копію наказу про призначення керівника позивача; належним чином завірену копію витягу з ЄДРПОУ про державну реєстрацію позивача; завірену належним чином копію штатного розпису на 2021 рік; завірену належним чином копію паспорту та ідентифікаційного коду керівника позивача; письмові пояснення керівника стосовно роботи підприємства, використання праці найманих працівників, фактичного місцезнаходження підприємства, а саме - місцезнаходження автотранспортних засобів, де здійснюється технічний огляд автотранспортних засобів, де здійснюється медичний огляд водіїв та звідки автотранспортні засоби виїжджають на маршрути; завірені належним чином накази про прийом працівників, повідомлень про прийняття на роботу працівників за 2021 рік; завірені належним чином відомості по нарахуванню та виплаті заробітної плати працівникам за 2021 рік; завірені належним чином копії табелів обліку використання робочого часу працівниками позивача за 2021 рік; завірені належним чином копії ліцензії на пасажирські перевезення, з переліком (та номерами) автотранспортних засобів і переліком маршрутів, по яким здійснює перевезення позивач; завірені належним чином копії договорів про виконання робіт або надання послуг, укладених позивачем з фізичними або юридичними особами (за наявності) на 2021 рік; подорожні листи на 2021 рік; журнал проходження водіями позивача медичного огляду та наказ про прийом медпрацівника на роботу для проведення медоглядів або договорів на надання послуг з медогляду водіїв; журнал технічного огляду та журнал виїзду в рейс автотранспортних засобів позивача).
Вимога направлена на адресу позивача рекомендованим листом від 19.04.2021 № 1401305466482, вручена, за даними AT «Укрпошта», 20.04.2021.
У скарзі позивача від 26.05.2021 підтверджується факт її отримання.
Керівництвом позивача направлено скаргу на вимогу, яка надійшла на адресу Управління 26.04.2021. В 1 абзаці першої сторінки скарги позивач зазначив про отримання вимоги 20.04.2021, в 5 абзаці 3 сторінки скарги вказано, що описова частина оскаржуваної вимоги не містить посилань на вид та тип заходу державного нагляду (контролю), підставу її проведення...».
Типова форма вимоги про надання документів затверджена наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 27.10.2020 №2161.
Від так складена інспектором праці вимога про надання документів від 19.04.2021 № 25-01-009/0075 відповідає типовій формі та не потребує внесення будь-яких інших відомостей, на які вказує позивач.
Наказом від 22.04.2021 № 646-Н матеріали розпочатого головним державним інспектором сектору з питань додержання законодавства щодо застрахованих осіб, дитячої праці та, координаційної роботи з органами місцевих рад та ОТГ ОСОБА_2 інспекційного відвідування ПП «ВЕТТОР» передано для його завершення завідувачу сектору з питань додержання законодавства щодо застрахованих осіб, дитячої праці та координаційної роботи з органами місцевих рад та ОТГ ОСОБА_3 .
Відповідно до п. 26 Порядку вимогу інспектора праці може бути оскаржено у одноденний строк з дати її отримання до керівника або заступника керівника відповідного територіального органу. Подання в установлений строк скарги тимчасово припиняє виконання припису або вимоги інспектора прані.
Скаргу на вимогу подано з порушенням строку на її оскарження.
Відповідь на скаргу направлено на юридичну адресу підприємства листом від 28.04.2021 № 02-04/4111.
Згідно п. 14 Порядку у разі створення об'єктом відвідування перешкод у діяльності інспектора праці (відмова у допуску до проведення відвідування, зокрема ненадання на письмову вимогу інспектора праці інформації, необхідної для проведення інспекційного відвідування; перешкода в реалізації інших прав, передбачених пунктом 10 цього Порядку) складається акт про неможливість проведення інспекційного відвідування із зазначенням відповідних підстав, який у разі можливості підписується об'єктом відвідування або іншою уповноваженою ним особою.
Запитувані документи не були надані позивачем, що стало перешкодою для проведення інспекційного відвідування.
Завідувачем сектора з питань додержання законодавства щодо застрахованих осіб, дитячої праці та координаційної роботи з органами рад та ОТГ Управління Луцишиною Вікторією Михайлівною складено акт про неможливість проведення заходу державного контролю від 29.04.2021 № 25-01- 1242/0022 та протокол про адміністративне правопорушення від 29.04.2021 № 25-01-1242/0245, які разом із направленням на проведення інспекційного відвідування від 16.04.2021 № 296 направлено рекомендованим листом № 1403703545328 та вручено 05.05.2021.
На виконання п. 23 Порядку у двох примірниках складено акт про відмову від підпису від 14.05.2021 № 25-01-1242/0048 у зв'язку із не надходженням протягом семи робочих днів після відправлення позивачу підписаного примірника акту.
Відповідно до пункту 18 Порядку № 823 зауваження можуть бути подані об'єктом відвідування не пізніше трьох робочих днів після дня підписання акту.
Щодо посилання позивача на проведення у період з 24.03.2021 по 06.04.2021 інспекційного відвідування, суд зазначає наступне.
Попереднє інспекційне відвідування проведено за рішенням керівника, враховуючи інформацію доповідної записки т.в.о. завідувача сектора з питань додержання законодавства щодо застрахованих осіб, дитячої праці та координаційної роботи з органами рад та ОТГ Управління Олександра Кульбака від 24.03.2021 № 595. Тобто, інспекційні відвідування позивача були проведені з урахуванням різних правових підстав. При тому, що під час проведення інспекційного відвідування на вимогу інспектора праці від 29.03.2021 № 25-01-009/0060 позивачем були надані документи і за результатами проведення інспекційного відвідування був складений акт від 06.04.2021 № 25-01-009/0295, яким виявлено порушення позивачем ч. 3 ст. 24 КЗпП України, де директор ОСОБА_6 зазначив, що зауважень до інспекційного відвідування не має.
Тобто, у період проведення інспекційних відвідувань видавались різні вимоги про надання документів, які згідно п. 11 Порядку є обов'язковими до виконання та інспектор не обмежений у праві їх складання з такої причини, що під час попереднього контрольного заходу вимога вже виносилась. Документи, які надавались позивачем в межах попереднього заходу, стали підставою для завершення інспекційного відвідування і перебувають в матеріалах єдиної справи попереднього контрольного заходу. В межах даного контрольного заходу інспектор мав право вимагати документи у суб'єкта господарювання, незалежно від наявності матеріалів попереднього інспекційного відвідування. Норми Порядку не забороняють інспектору винести вимогу в наступних контрольних заходах, оскільки таке право інспектора праці не обмежується ні за яких умов.
Відповідно до ч. 1 ст. 259 КЗпП України державний нагляд та контроль за додержанням законодавства про працю юридичними особами незалежно від форми власності, виду діяльності, господарювання, фізичними особами - підприємцями, які використовують найману працю, здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Згідно з ч.ч. 1, 2, 4 ст. 265 КЗпП України посадові особи органів державної влади та органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, винні у порушенні законодавства про працю, несуть відповідальність згідно з чинним законодавством.
Штрафи, зазначені у частині другій цієї статті, накладаються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 4 Положення про Управління Держпраці у Чернігівській області, затвердженого наказом Державної служби України з питань праці 03.08.2018 № 84 Управління відповідно до покладених на нього завдань: накладає у випадках, передбачених законом, штрафи за порушення законодавства, невиконання розпоряджень посадових осіб Управління.
Механізм накладення на суб'єктів господарювання та роботодавців штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення, передбачених частиною другою ст. 265 Кодексу законів про працю України та частинами другою - сьомою ст. 53 Закону України «Про зайнятість населення», визначений Порядком накладення штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2013 № 509 із змінами (далі - Порядок № 509).
Відповідно до пункту 2 Порядку № 509 штрафи накладаються Головою Держпраці, його заступниками, керівниками територіальних органів Держпраці та їх заступниками (з підстав, визначених абзацами третім - сьомим цього пункту), керівниками виконавчих органів міських рад міст обласного значення, сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад та їх заступниками (з підстав, визначених абзацами четвертим - шостим цього пункту) (далі - уповноважені посадові особи). Штрафи накладаються на підставі акту про неможливість проведення інспекційного відвідування/невиїзного інспектування, що спростовує твердження позивача про протиправність винесення постанови.
Справа про накладення штрафу розглядається у 45-денний строк з дня, що настає за днем одержання уповноваженою посадовою особою документів, зазначених в абзацах третьому - сьомому пункту 2 цього Порядку, (п. 3 Порядку № 509).
Про дату одержання документів, зазначених в абзацах третьому - сьомому пункту 2 цього Порядку, уповноважена посадова особа письмово повідомляє суб'єкту господарювання та роботодавцю не пізніше ніж через п'ять днів після їх отримання рекомендованим листом чи телеграмою, телефаксом, телефонограмою або шляхом вручення повідомлення їх представникам, про що на копії повідомлення, яка залишається в уповноваженої посадової особи, що надіслала таке повідомлення, робиться відповідна позначка, засвідчена підписом такого представника.
Повідомленням Управління Держпраці у Чернігівській області від 07.05.2021 за вих. № 10-04/4321 було інформовано позивача про одержання уповноваженою посадовою особою 06.05.2021 акту про неможливість проведення заходу державного контролю від 29.04.2021 № 25-01-1242/0022, яким встановлено факт створення перешкод у проведенні інспекційного відвідування з питань додержання законодавства про працю в частині використання найманої праці без належного оформлення трудових відносин ПП «ВЕТТОР», для розгляду справи про накладення штрафу за порушення законодавства про працю.
Повідомлення отримано позивачем 11.05.2021.
На підставі абзацу 8 частини 2 ст. 265 Кодексу законів про працю України за створення перешкод у проведенні інспекційного відвідування з питань додержання законодавства про працю в частині використання найманої праці без належного оформлення трудових відносин шляхом ненадання інформації, документів, пояснень, що є порушенням ч. 1 ст. 259 КЗпП України, 21.05.2021 винесено постанову про накладення штрафу № 25-01-1242/0022/53 на ПП «ВЕТТОР» у розмірі 96000,00 грн.
На виконання пункту 4 Порядку № 509 постанова про накладення штрафу була направлена позивачу рекомендованим листом 21.05.2021 № 1400051711876 та отримана позивачем 24.05.2021.
Зважаючи на наведене, судом встановлено, що здійснюючи інспекційне відвідування Приватного підприємства «ВЕТТОР» у період з16 квітня по 29 квітня 2021 року компетентні співробітники Управління Держпраці у Чернігівській області діяли правомірно, в межах своєї компетенції та повноважень.
Також судом встановлено, що постанова Управління Держпраці у Чернігівській області № 25-01-1242/0022/53 від 21.05.2021 про накладення штрафу на Приватне підприємства «ВЕТТОР» винесена обгрунтовано та правомірно і у суду відсутні правові підстави для його скасування.
Враховуючи вищевикладене, в задоволенні адміністративного позову Приватного підприємства "ВЕТТОР" необхідно відмовити.
Керуючись ст. ст.139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В задоволенні адміністративного позову Приватного підприємства "ВЕТТОР" (пр. Миру, 49-а,м.Чернігів,14000) до Управління Держпраці у Чернігівській області (вул.П'ятницька, буд.39, каб.802,м.Чернігів,14000) про визнання протиправними дій, визнання протиправною та скасування постанови - відмовити в повному обсязі.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Повний текст рішення виготовлено 14 липня 2021 року.
Суддя С.Л. Клопот