Рішення від 12.07.2021 по справі 620/4660/21

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 липня 2021 року Чернігів Справа № 620/4660/21

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лобана Д.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін в приміщенні суду справу за позовом ОСОБА_1 до Чернігівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до адміністративного суду з позовом, в якому просить:

- визнати протиправними дії відповідача в частини відмови у підготовці та наданні оновленої/скорегованої довідки “Про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії” ОСОБА_1 , станом на 01.01.2021, з включенням до складу грошового забезпечення: посадового окладу та окладу за військовим званням, обчислених шляхом множення 3000 грн (як величини, що складає 50 % розміру мінімальної заробітної плати, що встановлена статтею 8 Закону України від 15.12.2020 № 1082-ІХ “Про Державний бюджет України на 2021 рік” станом на 01.01.2021, із зазначенням відомостей про оновлені розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення;

- зобов'язати Чернігівський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України скерувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області нову/скореговану довідку “Про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії” ОСОБА_1 , станом на 01.01.2021, у відповідності до вимог статей 43, 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”, із зазначенням відомостей про оновлені розміри складових грошового забезпечення: посадового окладу за посадою начальник військового представництва Міністерства оборони України та окладу за військовим званням полковник, обчислених шляхом множення 3000 грн (як мінімальний множник для обрахунку розмірів посадового окладу та окладу за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців у 2021 році, відповідно до 50 % розміру мінімальної заробітної плати, що встановлена статтею 8 Закону України від 15.12.2020 № 1082-ІХ “Про Державний бюджет України на 2021 рік” станом на 01.01.2021, на відповідні тарифні коефіцієнти, із зазначенням відомостей про оновлені розміри складових грошового забезпечення: надбавки за вислугу років у розмірі 50 % надбавки за особливості проходження служби та виконання особливо важливих завдань у розмірі 65%, надбавки за службу в умовах режимних обмежень у розмірі 15%, премії у розмірі 35%, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.02.2021 основного розміру пенсії ОСОБА_1 .

В обґрунтування позову позивач зазначив, що неправильне визначення відповідачем розміру посадового окладу та окладу за військовим званням привело до неправильного визначення розміру інших щомісячних основних і додаткових видів грошового забезпечення позивача, розміри яких визначаються у відсотковому значенні до посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням, що в кінцевому результаті призвело до неправильного обчислення пенсійним органом розміру пенсії позивача станом на 01 січня 2021 року. Відтак, відповідачем порушено право позивача на гідне пенсійне забезпечення, починаючи з 01.02.2021.

Ухвалою судді Чернігівського окружного адміністративного суду у справі відкрито провадження та призначено слухання справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами.

Відповідач надав до суду відзив на адміністративний позов, у якому просив у задоволенні позову відмовити, посилаючись на те, що визнання судом протиправними та скасування пункту 6 постанови КМУ № 103 не зумовлює автоматичне відновлення дії попередньої редакції норм пункту 4 постанови КМУ № 704. На теперішній час у Чернігівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України відсутні правові підстави для видачі довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2021 з обрахуванням нових розмірів посадових окладів та окладів за військове звання шляхом множення прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановлених законом на 01.01.2021 на відповідні тарифні коефіцієнти згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови КМУ № 704 та направлені її до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області.

Від позивача до суду надійшла відповідь на відзив, у якій він заперечив проти доводів, викладених у відзиві на позов, крім того клопотав про залишення відзиву без розгляду, та просив задовольнити позов з підстав, викладених у позові.

Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 09.06.2021 повернуто відзив на позов та додані до нього матеріали у справі № 620/4660/21 відповідачу без розгляду.

Від відповідача надійшов новий відзив на позов, із зазначенням аналогічних підстав для відмови у задоволенні позову.

Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, відповідь на відзив, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено таке.

Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вивчивши норми матеріального та процесуального права, якими врегульовані спірні правовідносини вважає, виходить з наступних підстав та мотивів.

Судом встановлено, що полковник запасу ОСОБА_1 , проходив військову службу у Збройних Силах України.

Згідно наказу Міністра оборони України від 08.11.2002 року № 0152 (по особовому складу) був призначений на посаду начальника 5213 Міністерства оборони України військового представництва.

Згідно наказу Міністра оборони України від 27.11.2003 року № 640 (по особовому складу) був відряджений до Національного космічного агентства України, з залишенням на військової службі.

Згідно наказу Міністра оборони України від 29.11.2006 року № 1898 (по особовому складу) позивач був звільнений з військової служби у запас за пунктом 67 підпунктом «б» (за станом здоров'я) та у зв'язку з реформуванням Збройних Сил України.

Положення про проходження військової служби особами офіцерського складу, прапорщиками (мічманами) Збройних Сил України», загальна вислуга складає 28 років.

Позивач знаходиться на обліку у Чернігівському обласному територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України (далі Чернігівський ОТЦК та СП), особова справа № ФЧ55183, та отримує пенсійне забезпечення у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Чернігівській області (далі ГУ ПФУ в Чернігівській області), пенсійна справа № 2501004806, пенсіонер МО України.

05.12.2006 позивачу призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону України від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених із військової служби, та деяких інших осіб».

З 24.06.2011, як особа із інвалідністю внаслідок війни ІІ групи, позивач отримує пенсію по інвалідності, відповідно до статті 21 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених із військової служби, та деяких інших осіб» (додатки 5, 20).

За змістом довідки 19 Фінансового відділу Міністерства оборони України від 27.10.2005 № 239 та довідки 1285 Головного військового представництва МО України від 23.12.2003 № 37, до відрядження до Національного космічного агентства України, позивач отримав грошове забезпечення за штатною посадою начальник військового представництва МО України до складу якого входили: посадовий оклад у розмірі 181 грн; оклад за військовим званням полковник у розмірі 135 грн; процентна надбавка за вислугу років у розмірі надбавка до грошового забезпечення у розмірі 100%; надбавка за безперервну військову службу у розмірі 70%; надбавка за роботу в умовах режимних обмежень у розмірі 15%; премія у розмірі 33,3%.

02.04.2018 Чернігівським ОВК скерована та направлена до ГУ ПФУ в Чернігівській області довідка «Про розмір грошового забезпечення, що враховуються при перерахунку пенсії» ОСОБА_1 станом на 01.03.2018.

Зі змісту довідки Чернігівського ОВК від 02.04.2018 «Про розмір грошового забезпечення, що враховуються для перерахунку пенсії» ОСОБА_1 слідує, що до складу грошового забезпечення враховані: посадовий оклад, за посадою начальник військового представництва Міністерства оборони України, по 40 тарифному розряду тарифним коефіцієнтом 4,16 у розмірі 7330 грн; оклад за військовим званням полковник, за тарифним коефіцієнтом 0,84 у розмірі 1480 грн; надбавка за вислугу років у розмірі 50%, що складає 4405 грн. Додаткові виді грошового забезпечення військкоматом не враховані.

23.04.2018 ГУ ПФУ в Чернігівській області здійснило перерахунок пенсії позивачу на підставі довідки Чернігівського ОВК від 02.04.2018 з обчисленням розміру пенсії з урахуванням посадового окладу у розмірі 7330 грн; окладу за військовим званням у розмірі 1480 грн; надбавки за вислугу років у розмірі 50%, що складає 4405 грн; надбавок інваліду війни ІІ групи, усього: 13215 грн. Додаткові види грошового забезпечення при перерахунку пенсії не враховані.

Право позивача на отримання пенсії за довідкою Чернігівського ОТЦК та СП із урахуванням додаткових видів грошового забезпечення поновлено за розглядом спору у справі № 620/437/21 за участю сторін.

29.01.2020 постановою Шостого апеляційного адміністративного суду у справі № 826/6453/18 визнано протиправним та скасовано пункт 6 Постанови № 103, згідно із якого внесено зміни, зокрема, до пункту 4 Постанови № 704.

Отже, починаючи з 29.01.2020 у редакції Постанови № 704 діючої до внесення змін скасованим пунктом 6 Постанови № 103, у позивача виникло право на перерахунок пенсії із урахуванням посадового окладу та окладу за військовим званням, які визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 14 до Постанови № 704, за скоригованою довідкою про розмір грошового забезпечення за формою, що передбачена додатком 2 до Порядку № 45.

14.04.2021 та 26.04.2021 позивач звернувся із заявою до Чернігівського ОТЦК та СП з проханням скласти та надати до ГУ ПФУ в Чернігівській області довідку «Про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії» станом на 01.01.2021, з включенням до складу грошового забезпечення: посадового окладу за посадою начальник військового представництва МО України та окладу за військовим званням полковник, обчислених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» станом на 01.01.2021 (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року) на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 14 до Постанови № 704, із зазначенням відомостей про оновлені розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за вислугу років у розмірі 50%; надбавки за особливості проходження служби та виконання особливо важливих завдань у розмірі 65%; надбавки за службу в умовах режимних обмежень у розмірі 15%; премії у розмірі 35%.

27.04.2021 Чернігівський ОТЦК та СП вих. № 5/2810с відмовив у наданні зазначеної довідки, пославшись на відсутність списків для здійснення перерахунку пенсії відповідному колу осіб у зв'язку з набранням чинності постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 у справі № 826/6453/18 про визнання протиправним та скасування пункту 6 Постанови № 103.

Вважаючи, що відмова Чернігівського ОТЦК та СП надати оновлену довідку «Про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії» призвела до порушення матеріального права позивача на легітимно очікуваний перерахунок пенсії з 01.02.2021 із врахуванням оновлених розмірів складових грошового забезпечення обчислених згідно діючих норм законодавства, за відповідною довідкою скерованою відповідачем, протиправною, позивач звернувся до суду.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та доводам позовної заяви та відзиву на позов, суд виходить з наступного.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон № 2262-ХІІ.

Правовою основою для реалізації гарантії перерахунку призначених пенсій у зв'язку зі збільшенням рівня грошового забезпечення діючих військовослужбовців є положення частини третьої статті 43 та частини четвертої статті 63 Закону № 2262-XII.

Відповідно до частин першої, другої, четвертої статті 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Відповідно до ч. 3 ст. 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-XII, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (далі по тексту - Порядок № 45).

Пунктом 1 Порядку № 45 визначено, що пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Аналіз наведених вище норм права в системному взаємозв'язку дає підстави для висновку, що підставою для проведення перерахунку пенсії особам, які отримують пенсію за нормами Закону № 2262-ХІІ, є зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, або введення для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, проведеного на підставі рішення Кабінету Міністрів України, позаяк саме цьому органу законодавчо надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри грошового забезпечення для такого перерахунку. Перерахунок пенсії здійснюється головними управліннями Пенсійного фонду після надходження від уповноваженого органу, з якого пенсіонер звільнився зі служби, відповідної довідки та виключно з урахуванням тих складових грошового забезпечення, які вказані у такій довідці.

Частиною четвертою статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" передбачено, що грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.

Постановою Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 № 704 (далі по тексту Постанова № 704) встановлено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.

Отже, з набранням чинності Постановою № 704, якою змінено (збільшено) розміри грошового забезпечення військовослужбовців, у позивача з 01.01.2018 виникли підстави для перерахунку пенсії.

Пунктом 2 Постанови № 704 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Додатком 1 до Постанови № 704 встановлено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.

Згідно з пунктом 4 Постанови № 704 (в первинній редакції на дату прийняття) встановлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.

Також додатки 1, 12, 13, 14 до Постанови № 704 містять примітки, відповідно до яких, зокрема посадові оклади за розрядами тарифної сітки та оклади за військовим (спеціальним) званням визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт.

На момент набрання чинності Постанови № 704 (01.03.2018) пункт 4 цього нормативно-правового акту було викладено в редакції пункту 6 постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб" від 21.02.2018 №103 (далі за текстом - постанова КМ України № 103), а саме: "4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 р., на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14".

При цьому, суд звертає увагу на те, що зміни до додатків 1, 12, 13 і 14 не вносилися.

З урахуванням викладеного, колегія суддів вважає, що згідно з Постановою № 704 (в редакції Постанови № 103) розрахунковою величиною для визначення розмірів посадових окладів та окладів за військовим званням, як складових грошового забезпечення військовослужбовців, що проходять військову службу, для складання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за відповідною посадою, є розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, визначений законом на 01.01.2018, а мінімальна заробітна плата (чи її частина) для розрахунків розмірів цих окладів станом на момент надання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії не застосовується.

Отже, станом на 01.01.2018 та 01.01.2019 пункт 4 постанови КМ України № 704 визначав, що при обчисленні розмірів посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу використовується такий показник, як "розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року".

Водночас, постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 по справі № 826/6453/18 за наслідками апеляційного перегляду справи було скасовано рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 16.10.2019 в частині відмови в задоволенні позову до Кабінету Міністрів України, треті особи: Міністерство соціальної політики України, Пенсійний фонд України, про визнання протиправним та скасування пункту постанови і прийнято в цій частині нову постанову, якою позов до Кабінету Міністрів України, треті особи: Міністерство соціальної політики України, Пенсійний фонд України, про визнання протиправним та скасування пункту постанови - задоволено.

Визнано протиправним та скасовано пункт 6 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб". У іншій частині рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 16.10.2019 залишено без змін.

Отже, з 29.01.2020, тобто з дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/6453/18, пункт 6 постанови Кабінету Міністрів України № 103 втратив чинність, та була відновлена дія пункту 4 постанови КМУ №704 у первісній редакції, тобто в редакції, що передбачає визначення посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт.

Суд визнає, що частина друга статті 265 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з якою нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду, не регулює питань щодо можливості застосування нормативно-правових актів, визнаних судом протиправними. Предметом її регулювання є встановлення моменту втрати чинності нормативно-правовим актом, визнаним судом нечинним.

Суд наголошує на неможливості виконання положення нормативно-правового акту, визнаного судом протиправним та таким, що прийнятий поза межами повноважень, не в порядку та спосіб, передбачені законом.

За таких обставин, з 29.01.2020, а саме: з дня набрання чинності постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 по справі № 826/6453/18, у позивача виникли правові підстави для перерахунку пенсії, призначеної згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, які визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт.

Враховуючи викладене, оскільки зміни внесені постановою № 103, зокрема, до пункту 4 Постанови №704, визнані у судовому порядку нечинними, з 29.01.2020 діє редакція пункту 4 Постанови № 704, яка діяла до зазначених змін, в якій передбачено, що для визначення посадового окладу та окладу за військовим званням застосовується не прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2018, а прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, але з гарантією того, що такий показник прожиткового мінімуму повинен становити не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року.

З урахуванням викладеного, суд вважає, що починаючи з 21.01.2020 у позивача виникло право на отримання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за формою, що передбачена додатком 2 до Порядку № 45, з урахуванням оновлених даних про розмір посадового окладу та окладу за військовим званням, який визначається шляхом застосування пункту 4 Постанови № 704 в первинній редакції.

Підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.

Аналогічний правовий висновок міститься у постанові Верховного Суду від 11.08.2020 у справі №520/2986/19.

Згідно пункту 3 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 06.12.2016 №1774-VІІІ, який набрав чинності 01.01.2017, установлено, що після набрання чинності цим законом мінімальна заробітна плата не застосовуються як розрахункова величина для визначення посадових окладів та заробітної плати працівників та інших виплат.

Як свідчить зміст Закону № 1774-VIII, цим Законом вносилися зміни до низки законів України щодо незастосування мінімальної заробітної плати як розрахункової величини для визначення посадових окладів та заробітної плати працівників та інших виплат.

Отже, таким приписом законодавець заборонив застосовувати розмір мінімальної заробітної плати як розрахункової величини для визначення посадових окладів осіб, які отримують заробітну плату (грошове забезпечення) за рахунок коштів Державного бюджету України.

З прийняттям Закону № 1774-VIII в Україні змінено підхід щодо застосування мінімальної заробітної плати як розрахункової величини не лише при визначенні посадових окладів, а й щодо розрахунку всіх виплат, де раніше застосовувалася як розрахункова величина мінімальна заробітна плата.

Аналіз такого правового регулювання дає підстави зробити висновок про те, що законодавець, по-перше, заборонив застосовувати для визначення розмірів посадових окладів розмір мінімальної заробітної плати; по-друге, чітко передбачив, що для визначення посадових окладів має застосовуватися розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установлений на 01 січня відповідного календарного року.

Водночас, згідно з п. 4 Постанови № 704 (в первинній редакції) розрахунковою величиною для визначення розмірів посадових окладів та окладів за військовим званням, як складових грошового забезпечення військовослужбовців, що проходять військову службу, як була, так і залишилася стала розрахункова величина - розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, визначений законом на відповідний рік, в той час як врахування мінімальної заробітної плати (зокрема її частини 50 %) для розрахунків розмірів цих окладів у випадку якщо розмір прожиткового мінімуму є меншим від розміру 50 % мінімальної заробітної плати є гарантією не зменшення розміру грошового забезпечення.

Отже, суд вважає, що в спірних правовідносинах мінімальна заробітна плата не застосовується як розрахункової величина при визначенні розміру посадових окладів та розміру окладів за військове звання, оскільки розглядається не як розрахункова величина, а як гарантія забезпечення щорічного зростання грошового забезпечення військовослужбовців залежно від збільшення рівня соціальних стандартів в державі.

В свою чергу, судом встановлено, що рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 23 червня 2021 року у справі № 620/4660/21 позов ОСОБА_1 задоволено частково, визнано протиправними дії Чернігівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України в частини відмови у підготовці та наданні оновленої довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 станом на 29.01.2020 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ, положень Постанови №704 із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу, окладу за військове звання та інших видів грошового забезпечення, розмір яких визначається із застосуванням розміру посадового окладу, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2020 (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017, для проведення перерахунку основного розміру пенсії з 01.02.2020, зобов'язано Чернігівський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України скерувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області нову (скореговану) довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 станом на 29.01.2020, у відповідності до вимог статей 43, 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із зазначенням відомостей про оновлені розміри складових грошового забезпечення: посадового окладу за посадою начальник військового представництва МО України та окладу за військовим званням полковник, обчислених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2020 (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017, для із зазначенням відомостей про оновлені розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.02.2020 основного розміру пенсії ОСОБА_1 .

Суд не може ґрунтувати своє рішення на припущеннях про те, що відповідач не буде виконувати рішення суду у справі № 620/4660/21.

Згідно частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За вищевказаних обставин, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для відмови у задоволенні позову.

Підстави для розподілу судових витрат у відповідності до ст. 139 КАС України відсутні.

Керуючись статтями 72-74, 77, 139, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Чернігівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України (вул. Г. Полуботка, 68, м. Чернігів, 14013) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Повний текст рішення виготовлено 12 липня 2021 року.

Суддя Д.В. Лобан