Рішення від 07.07.2021 по справі 580/3578/21

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 липня 2021 року справа № 580/3578/21

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Рідзеля О.А., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправним та скасування рішення і зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

02.06.2021 у Черкаський окружний адміністративний суд надійшов позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (далі - відповідач), в якому просить:

визнати протиправним та скасувати рішення відповідача від 24.05.2021 №971010189705 щодо відмови позивачу в перерахунку з 15.07.2020 пенсії державного службовця з інвалідності 2 групи відповідно до ст.37 Закону України “Про державну службу” із суми заробітку 60%, зазначеної в довідках Черкаської митниці ДФС від 15.07.2020 №18/10/23-70-05-43 та від 04.01.2021 №1/10/23-70-00-43;

зобов'язати відповідача провести позивачу з 15.07.2020 перерахунок пенсії державного службовця з інвалідності 2 групи відповідно до ст.37 Закону України “Про державну службу” із суми заробітку 60%, зазначеної в довідках Черкаської митниці ДФС від 15.07.2020 №18/10/23-70-05-43 та від 04.01.2021 №1/10/23-70-00-43 та здійснити виплату між належною до сплати та фактично виплаченою пенсією з 15.07.2020 до моменту здійснення перерахунку.

В обґрунтування позивач вказує, що відповідач на виконання рішення суду здійснив переведення позивача на пенсію державного службовця, однак не протиправно не врахував для її обрахунку вказані вище довідки про розмір грошового забезпечення, що призвело до зменшення розміру пенсії з 7000 грн. до 1769 грн. Тому спірне рішення є протиправним та підлягає скасуванню, а позовні вимоги - задоволенню.

Ухвалою суду від 07.06.2021 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено розгляд справи здійснювати на виконання ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні).

02.07.2021 від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому він просить суд у задоволенні позову відмовити. Стверджує, що позивачу правомірно відмовлено у перерахунку пенсії відповідно до вказаних вище довідок. Нормативного обґрунтування спірної відмови відзив не містить.

05.07.2021 позивач подав суду відповідь на відзив з аналогічними позовній заяві доводами.

Оцінивши доводи сторін, дослідивши письмові докази, суд встановив таке.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 21.06.2013 призначена пенсія по інвалідності 2-ї групи, відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.

30.06.2020 позивача звільнено з посади завідувача сектору охорони державної таємниці, технічного та криптографічного захисту інформації Черкаської митниці ДФС.

Стаж державної служби складає 26 років, 7 місяців, 7 днів.

Позивач 15.07.2020 звернувся до відповідача із заявою про переведення з пенсії по інвалідності 2-ї групи, призначеної відповідно до Закону №1058-IV, на пенсію по інвалідності у відповідності до статті 37 Закону України “Про державну службу” №3723-XII.

Листом від 21.07.2020 № 2300-0303-8/34951 відповідач відмовив позивачу щодо призначення пенсії у відповідності до статті 37 Закону №3723-XII, у зв'язку з тим, що позивач станом на момент звернення із відповідною заявою не досяг 62-річного віку.

Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 04.11.2020 у справі №580/3907/20, яке набрало законної сили, 05.12.2020, позов ОСОБА_1 задоволено частково.

Визнано протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області у здійсненні переведення ОСОБА_1 з пенсії по інвалідності на пенсію державного службовця.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області призначити та здійснити нарахування і виплату ОСОБА_1 пенсії державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" з 15.07.2020.

У мотивувальній частині вказаного рішення суд зазначив, що позовні вимоги про зобов'язання нарахувати і виплатити пенсію за конкретними довідками (а саме: від 30.06.2020 № 16/10/23-70-05-43 та від 15.07.2020 № 18/10/23-70-05-43) про складові заробітної плати є передчасними, оскільки завданням адміністративного судочинства є захист порушених прав, а не можливо в майбутньому порушеного права.

11.02.2021 позивач звернувся до Головного управління з письмовою заявою з вимогою нарахувати пенсію державного службовця по інвалідності II групи відповідно до статті 37 ЗУ “Про держслужбу”, у розмірі 60 % від заробітку зазначеного у довідці Черкаської митниці ДФС від 15.07.2020 № 18/10/23-70-05-43 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця та довідки від 30.06.2020 № 16/10/23-70-05-43 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця за будь-які 60 календарних місяців роботи перед зверненням за пенсією.

Відповідач листом від 24.02.2021 повідомив ОСОБА_1 , що рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 04.11.2020 у справі за № 580/3907/20 адміністративний позов позивача задоволено частково та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області призначити та здійснити нарахування і виплату пенсії позивачу державного службовця відповідно до статті 37 Закону України “Про державну службу” з 15.07.2020.

Для перерахунку пенсії позивач надав довідки про заробітну плату від 30.06.2020 № 16/10/23-70-05-43 та від 15.07.2020 № 18/10/23/70-05-43 на посаді завідувача сектору охорони державної таємниці, технічного та криптографічного захисту інформації Черкаської митниці ДФС, яку не віднесено до категорії посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону.

Тому, у задоволенні вимог ОСОБА_1 щодо обчислення пенсії на підставі зазначених довідок про заробітну плату від 30.06.2020 № 16/10/23-70- 05-43 та від 15.07.2020 № 18/10/23/70-05-43, виданих Головним управлінням ДПС в Черкаській області, відмовлено. Після переведення позивача на пенсію по інвалідності відповідно до Закону України “Про державну службу” без урахування заробітної плати розмір пенсії зменшився та з лютого 2021 року становить 1769,00 грн.

Вважаючи такі дії протиправними, позивач звернувся з позовом до суду.

Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 08.04.2021 у справі №580/985/21, яке набрало законної сили, 12.05.2021, позов ОСОБА_1 задоволено частково.

Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо неприйняття рішення за заявою ОСОБА_1 від 10.02.2021 про нарахування пенсії державного службовця по інвалідності ІІ група відповідно до статті 37 Закону України “Про державну службу”.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 10.02.2021 про нарахування пенсії державного службовця по інвалідності ІІ група відповідно до статті 37 Закону України “Про державну службу” та прийняти рішення по суті з урахуванням висновків суду.

На виконання вказаного рішення суду відповідач прийняв рішення від 24.05.2021 №971010189705 «Про відмову у перерахунку пенсії ОСОБА_1 ».

У вказаному рішення зазначено, що через відсутність окремих сум за кожною складовою в колонці «Інші виплати» довідка від 30.06.2020 № 16/10/23-70- 05-43 направлена на перевірку. В результаті якої Черкаської митницею ДФС видано нову довідку від 04.01.2021 №1/10/23-70-00-43 із зменшеним розміром надбавки за інтенсивність праці, доплати за роботу, яка передбачає доступ до держаної таємниці.

У зв'язку з цим, вирішено відмовити позивачу у перерахунку пенсії.

Не погоджуючись із цим рішенням, позивач звернувся в суд з даним позовом.

Надаючи оцінку спірним обставинам, суд врахував ч.2 ст.19 Конституції України, якою встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У ч. 1 ст. 46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Відповідно до ст. 55 Конституції України, права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Визначене Конституцією України право громадян на соціальний захист конкретизоване у Законі України від 09.07.2003 №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058), яким встановлено порядок нарахування та виплати пенсії.

Відповідно до ч.1 ст.7 Закону №1058 загальнообов'язкове державне пенсійне страхування здійснюється за принципами: рівноправності застрахованих осіб щодо отримання пенсійних виплат та виконання обов'язків стосовно сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Згідно з п.1 та п.4 ст.8 Закону №1058 право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають: громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані інвалідами в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом; іноземці та особи без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах, мають право на отримання пенсійних виплат і соціальних послуг із системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування на рівні з громадянами України на умовах та в порядку, передбачених цим Законом, якщо інше не передбачено міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.24 Закону №1058 страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Пунктами 8, 12 Розділу XI Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VIII (далі - Закон №889-VIII), що набрав чинності 01.05.2016 і діяв на час звернення позивача з заявою про переведення пенсії, встановлено, що стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.

Для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України 1993 р., N 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., N 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Згідно з ч.1 ст.37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723-ХІІ (далі - Закон №3723-ХІІ) на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Право позивача на переведення на пенсію державного службовця відповідно до статті 37 закону № 3723-ХІІ з 15.07.2020 визначене рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 04.11.2020 у справі №580/3907/20, яке набрало законної сили, 05.12.2020.

Відповідно до частини четвертої статті 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Разом з тим, суд звертає увагу, що визначення середньомісячного заробітку позивача , який має враховуватись під час призначення позивачу державного службовця не було предметом позову та, відповідно, не досліджувалось судом.

Згідно з Порядком призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 №622 (далі - Порядок №662), пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. При цьому:

посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби;

розмір виплат ( крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 р. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні;

у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016 року, середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 року на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016 року, а також для осіб, які не працювали починаючи з 1 травня 2016 року на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 року як за повний місяць;

матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.

За бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому - п'ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 р., за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.

Пунктом 5 Порядку №622 передбачено, що призначення пенсій деяким категоріям осіб передбачено, що форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики.

На момент звернення позивача з заявою про перерахунок його пенсії вимоги до форми довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, були встановлені постановою правління Пенсійного фонду України від 17 січня 2017 року № 1-3 «Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям».

Судом встановлено, що довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 30.06.2020 № 16/10/23-70-05-43 та від 15.07.2020 № 18/10/23-70-05-43 Черкаською митницею ДФС видано за останньою посадою позивача.

Суд врахував, що через відсутність окремих сум за кожною складовою в колонці «Інші виплати» довідка від 30.06.2020 № 16/10/23-70-05-43 направлена на перевірку, в результаті якої Черкаською митницею ДФС видано нову довідку від 04.01.2021 №1/10/23-70-00-43 із зменшеним розміром надбавки за інтенсивність праці, доплати за роботу, яка передбачає доступ до держаної таємниці.

При цьому, довідка від 15.07.2020 № 18/10/23-70-05-43 та нова довідка від 04.01.2021 №1/10/23-70-00-43 складені за формою, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 17 січня 2017 року № 1-3 «Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям», та містять відображення складових заробітної плати: посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років, на які нараховано єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

У затвердженій постановою правління Пенсійного фонду України формі довідки складові заробітної плати складаються з: посадового окладу, надбавку за ранг, надбавки за вислугу років, на які нараховано єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Довідки Черкаської митниці ДФС про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця відповідає формі довідки, яка затверджена постановою правління Пенсійного фонду України від 17 січня 2017 року № 1-3 «Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям», та містить дані про розмір місячної премії та інші виплати (матеріальна допомога, премії, нараховані за період, що перевищує календарний місяць) в частині, що відповідає календарному місяцю, які визначені в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.

Таким чином, суд дійшов висновку, що всі відображені в довідках види оплати праці є складовими частинами заробітної плати позивача, з якої сплачені внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, тому вони мають братися до уваги при розрахунку розміру пенсії позивача.

Такий висновок суду узгоджується з положеннями пункту 1 частини першої статті 41 Закону №1058 відповідно до якої до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються: суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону.

Також суд звертає увагу на те, що за змістом рішення Великої Палати Верховного Суду від 13.02.2019 у зразковій справі №822/524/18 належним способом захисту прав позивача є зобов'язання пенсійного органу призначити та здійснити нарахування і виплату позивачу пенсії державного службовця відповідно до ст. 37 Закону №3723-ХІІ "Про державну службу" у розмірі 60 відсотків від заробітку, зазначеного у відповідній довідці.

Відповідно до ч.5 ст.242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин, суд враховує висновки, щодо застосування норм права, викладених у постановах Верховного Суду.

Враховуючи викладене, суд вважає протиправним спірне рішення щодо неврахування під час обчислення позивачу пенсії вищевказаних довідок про складові заробітної плати.

Тому суд вважає, що в даному випадку наявні підстави визнати протиправним та скасувати спірне рішення відповідача та зобов'язання відповідача провести перерахунок та виплату позивачу з 15.07.2020 пенсії державного службовця з інвалідності 2 групи відповідно до ст.37 Закону України “Про державну службу” із суми заробітку 60%, зазначеної у вказаних вище довідках.

Тому позовні вимоги у цій справі підлягають задоволенню повністю.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору і на надав доказів понесених судових витрат, відсутні підстави для їх розподілу.

Керуючись ст.ст. 6, 14, 242-245, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області від 24.05.2021 №971010189705 щодо відмови в перерахунку з 15.07.2020 пенсії ОСОБА_1 , як державного службовця з інвалідності 2 групи відповідно до ст.37 Закону України “Про державну службу” із суми заробітку 60%, зазначеної в довідках Черкаської митниці ДФС від 15.07.2020 №18/10/23-70-05-43 та від 04.01.2021 №1/10/23-70-00-43;

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18000, м.Черкаси, вул. Смілянська, буд.23, код ЄДРПОУ 21366538) провести ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) з 15.07.2020 перерахунок пенсії державного службовця з інвалідності 2 групи відповідно до ст.37 Закону України “Про державну службу” із суми заробітку 60%, зазначеної в довідках Черкаської митниці ДФС від 15.07.2020 №18/10/23-70-05-43 та від 04.01.2021 №1/10/23-70-00-43 та здійснити виплату між належною до сплати та фактично виплаченою пенсією з 15.07.2020 до моменту здійснення перерахунку.

2. Судові витрати розподілу не підлягають.

3. Копію рішення направити учасникам справи.

4. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного його тексту.

Суддя О.А. Рідзель