Справа № 560/3747/21
іменем України
15 липня 2021 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Лабань Г.В. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Подільського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки про скасування постанови,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Подільського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки про визнання протиправною та скасування постанови Подільського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки про застосування адміністративно-господарського штрафу від 04.01.2021 №227131.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, зазначив, що 06.11.2020 до проведення процедури зважування працівниками Укртрансбезгіеки на а/д М-12 Стрий-Тернопіль-Кропивницький-Знам'янка водієм ОСОБА_2 проведено огляд місця зважування. Під час огляду ваг водієм виявлено, що ваги розміщені не на спеціально обладнаному для проведення габаритно-вагового контролю місці (майданчику для відпочинку, стоянці та майданчику для короткочасної зупинки автомобілів, обладнаних перехідно-швидкісними смугами), а на напрямному острівців (згідно розділу 34 Дорожня розмітка 1.16.1-1.16.3 ПДР України), що є порушенням п. 2 розділу II наказу Міністерства інфраструктури України № 255 від 28.07.2016 року "Про затвердження Вимог до облаштування та технічного оснащення пунктів габаритно-вагового контролю на автомобільних дорогах загального користування", так і розділу 34 Дорожня розмітка 1.16.1-1.16.3 ПДР України. Крім того, при огляді ваг а/д М-12 Стрий-Тернопіль-Кропивницький-Знам'янка від 06.11.2020 водієм ОСОБА_2 виявлено, що вони розміщені не на рівній поверхні, шириною менше 7 м. На його зауваження відносно того, що ваги розміщені не на рівній поверхні із поздовжнім та поперечним ухилом більше ніж < 3 проміле та шириною менше 7 м працівниками Укртрансбезпеки було проігноровано та зобов'язано його заїхати на дані ваги.
Також 06 листопада 2020 року складено акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом №029961, у якому зафіксовано виявлене в ході перевірки порушення, зокрема перевезення вантажу з перевищенням навантаження на строєну вісь без відповідного дозволу.
04.01.2021 Північним міжрегіональним у правлінням Укртрансбезпеки відносно ОСОБА_1 винесено постанову № 227131 перевищення встановлених законодавством габаритно- вагових норм понад від 5 до 20% за що передбачена відповідальність абз. 14 ч.1 ст. 60 3У "Про автомобільний транспорт" про стягнення адміністративно-господарського штрафу у розмірі 8500 грн.
Позивач вважає вказану постанову протиправною, оскільки при проведенні габаритно-вагового контролю не дотримано процедури, що встановлена для такого контролю, а тому отримані в ході перевірки результати не можуть бути покладені в основу прийнятого рішення. Також у позовній заяві йдеться про те, що методика визначення навантаження на вісь (осі) транспортного засобу, про яку йдеться у пункті 2 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27 червня 2007 року №879, не затверджена спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері метрології.
Ухвалою від 21 квітня 2021 року відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Представником відповідача подано до суду відзив на позовну заяву, у якому відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог повністю. Зазначає, що 06.11.2020 року у пункті габаритно-вагового контролю на а/д М-12 Стрий-Знам'янка 423 км посадовими особами Подільського міжрегіонального Управління Укртрансбезпеки було проведено габаритно-ваговий контроль транспортного засобу марки DAF XF105.460 реєстраційний номер НОМЕР_1 з причепом СМТ W25-50 реєстраційний номер НОМЕР_2 під керуванням водія ОСОБА_2 що використовувався перевізником ОСОБА_1 . Посадовими особами Подільського міжрегіонального Управління Укртрансбезпеки було виявлено факт перевезення вантажу із перевищенням вагових обмежень (без дозволу, виданого компетентними уповноваженими органами, або документа про внесення плати за проїзд великовагових транспортних засобів - у разі неподільного вантажу), встановлених Правилами дорожнього руху України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 № 1306. Відповідно до пункту 22.5 ПДР рух транспортних засобів та їх составів з навантаженням на одиночну вісь понад 11 т, здвоєні осі - понад 16 т, строєні осі - понад 22 т або фактичною масою 40т. Під час зважування транспортного засобу марки DAF XF 105.460 реєстраційний номер НОМЕР_1 з причепом СМТ W25-50 реєстраційний номер НОМЕР_2 було встановлено фактичне на строєну вісь з одиничними шинами 23,660 т при нормативно допустимих 22т, та загальною масою 41,455 т при нормативно допустимих 40т. За результатами проведеної перевірки посадовими особами було складено Акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом № 229520 від 06.11. 2020 року,
З огляду на викладене, відповідач вважає що постанова про застосування до позивача адміністративно-господарського штрафу № 227131 від 04.01.2021 є правомірною, оскільки позивачем перевищено габаритно-вагові норми понад 5%, за що відповідно до абзацу 14 частини 1 статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» передбачено штраф у розмірі п'ятиста неоподаткованих мінімумів доходів громадян.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, оцінивши надані сторонами докази, суд встановив наступне.
06.11.2020 року у пункті габаритно-вагового контролю на а/д М-12 Стрий-Знам'янка 423 км посадовими особами Подільського міжрегіонального Управління Укртрансбезпеки було проведено габаритно-ваговий контроль транспортного засобу марки DAF XF105.460 реєстраційний номер НОМЕР_1 з причепом СМТ W25-50 реєстраційний номер НОМЕР_2 під керуванням водія ОСОБА_2 що використовувався перевізником ОСОБА_1 .
Посадовими особами Подільського міжрегіонального Управління Укртрансбезпеки було виявлено факт перевезення вантажу із перевищенням вагових обмежень (без дозволу, виданого компетентними уповноваженими органами, або документа про внесення плати за проїзд великовагових транспортних засобів - у разі неподільного вантажу), встановлених Правилами дорожнього руху України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 № 1306 (далі-ПДР).
Відповідно до пункту 22.5 ПДР рух транспортних засобів та їх составів з навантаженням на одиночну вісь понад 11 т, здвоєні осі - понад 16 т, строєні осі - понад 22 т або фактичною масою 40т.
Під час зважування транспортного засобу марки DAF XF 105.460 реєстраційний номер НОМЕР_1 з причепом СМТ W25-50 реєстраційний номер НОМЕР_2 було встановлено фактичне на строєну вісь з одиничними шинами 23,660 т при нормативно допустимих 22т, та загальною масою 41,455 т при нормативно допустимих 40т.
За результатами проведеної перевірки посадовими особами було складено Акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом № 229520 від 06.11. 2020 року,
Акт про перевищення транспортних засобом нормативно вагових параметрів № 029961 від 06.11.2020 року
Довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю №030461 від 06.11.2020 року на підставі яких проведено
Розрахунок № 029961 від 06.11.2020 року плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування та нараховано плату за проїзд на суму383,40 євро.
04.01.2021 Північним міжрегіональним у правлінням Укртрансбезпеки відносно ОСОБА_1 винесено постанову № 227131 перевищення встановлених законодавством габаритно- вагових норм понад від 5 до 20% за що передбачена відповідальність абз. 14 ч.1 ст. 60 3У "Про автомобільний транспорт" про стягнення адміністративно-господарського штрафу у розмірі 8500 грн.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли, суд зважає на таке.
Засади організації та діяльності автомобільного транспорту визначені Законом України "Про автомобільний транспорт" (надалі - Закон).
Частиною 6 статті 6 цього Закону передбачено, що центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, здійснює в тому числі й габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування.
Постановою Кабінету Міністрів України №879 від 27 червня 2007 року "Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування" затверджено Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні (надалі - Порядок №879).
Відповідно до пункту 2 Порядку №879 габаритно-ваговий контроль - контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів.
Пунктом 3 Порядку №879 передбачено, що габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та уповноваженими підрозділами Національної поліції.
За результатами габаритно-вагового контролю на стаціонарному або пересувному пункті водієві транспортного засобу видається довідка про здійснення габаритно-вагового контролю із зазначенням часу і місця його здійснення (пункту 18 Порядку №879).
Крім того, за результатами габаритно-вагового контролю посадові особи та/або працівники Укртрансбезпеки або її територіальних органів визначають належність транспортного засобу до великовагових та/або великогабаритних. У разі виявлення факту перевищення хоча б одного вагового та/або габаритного нормативного параметра більш як на 2 відсотки подальший рух транспортного засобу забороняється до внесення плати за його проїзд автомобільними дорогами загального користування. Плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, що рухався без відповідного дозволу, здійснюється у подвійному розмірі за пройдену частину маршруту по території України (пункти 20, 21 Порядку №879).
Як передбачено пунктом 23 Порядку №879, власник великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу або уповноважена ним особа має право привести габаритно-вагові параметри транспортного засобу у відповідність з установленими нормативами шляхом часткового розвантаження, перевантаження на інший транспортний засіб або у будь-який інший спосіб.
Частиною 1 та 2 статті 48 Закону визначено, що автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення. Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є: для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством; для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством.
Відповідно до частини 4 статті 48 Закону у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше п'яти відсотків.
Водночас, статтею 60 Закону передбачено відповідальність за порушення законодавства про автомобільний транспорт, згідно із якою до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи, зокрема, за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм від 5% до 10% включно при перевезенні вантажу без відповідного дозволу - штраф у розмірі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Разом із тим, відповідно до підпункту 3 пункту 2 Порядку №879 великовагові та великогабаритні транспортні засоби - транспортні засоби, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні навантаження на вісь (осі) та загальна маса або габарити яких перевищують один з параметрів, що зазначені у пункті 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року №1306 (надалі Правила дорожнього руху).
Водночас, абзацом 1 пункту 22.5 Правил дорожнього руху за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.
Рух транспортних засобів та їх составів з навантаженням на одиночну вісь понад 11 т, здвоєні осі - понад 16 т, строєні осі - понад 22 т або фактичною масою понад 40 т (для контейнеровозів - навантаження на одиночну вісь - понад 11 т, здвоєні осі - понад 18 т, строєні осі - понад 24 т або фактичною масою понад 44 т, а на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - понад 46 т) у разі перевезення подільних вантажів автомобільними дорогами забороняється (абзац 3 пункту 22.5 Правил дорожнього руху).
Аналіз пункту 22.5 Правил дорожнього руху свідчить про те, що у разі перевезення небезпечних вантажів та при вантажних перевезеннях понад встановлені нормативи габаритно-вагових параметрів (крім подільних вантажів) спеціальними правилами таких перевезень є отримання відповідного дозволу або документу про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, про що йдеться у частині 4 статті 48 Закону.
Критично слід оцінити твердження позивача на незастосуванні органом Укртрансбезпеки під час проведення габаритно-вагового контролю методики, про яку згадується у підпункті 2 пункту 2 Порядку 879, зважаючи на таке.
Постановою Кабінету Міністрів України від 20 травня 2013 року №385 "Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 18 січня 2001 року №30 і від 27 червня 2007 року №879" пункт 19 Порядку №879 викладено в такій редакції: "Під час проведення габаритно-вагового контролю Укртрансінспекція або її територіальні органи керуються методикою, затвердженою Мінекономрозвитку".
Іншою постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №671 "Про внесення змін до Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні" виключено пункт 19 Порядку №879.
Відтак, виключення з Порядку №879 положення, що передбачало обов'язок Укртрансінспекції або її територіальних органів під час проведення габаритно-вагового контролю застосовувати методику, свідчить про відмову Уряду від раніше запроваджених змін.
При цьому, неприведення у відповідність до таких змін приписів підпункту 2 пункту 2 Порядку №879 (в частині, що стосується методики) не свідчить про те, що при проведенні габаритно-вагового контролю органи Укртрансінспекції зобов'язані керуватися такою методикою.
Також не заслуговують на увагу доводи позивача як на підставу для задоволення позовної вимоги на те, що під час габаритно-вагового контролю не дотримано пунктів 3, 8 розділу ІІ Вимог до облаштування та технічного оснащення пунктів габаритно-вагового контролю на автомобільних дорогах загального користування, що затверджені наказом Міністерства інфраструктури України від 28 липня 2016 року №255, з огляду на таке.
Так, пунктом 3 розділу ІІ згаданих Вимог передбачено, що пересувний пункт габаритно-вагового контролю повинен мати: 1) позначення відповідними тимчасовими дорожніми знаками; 2) рівну поверхню із поздовжнім та поперечним ухилом ? 3 проміле; 3) тверде покриття (асфальтобетонне або цементобетонне) без деформацій дорожнього одягу; 4) ширину не менше ніж 7,0 м.
Вимірювальне і вагове обладнання пересувного пункту повинно бути атестовано на проведення вимірювань та мати відповідне свідоцтво спеціально уповноваженого органу у сфері метрології (пункт 8 розділу ІІ Вимог).
Відтак, вказаними приписами передбачено окремі вимоги, яким має відповідати пересувний пункт габаритно-вагового контролю та вимірювальне і вагове обладнання такого пункту.
Проте, позивачем не доведено того, що пункт габаритно-вагового контролю не відповідав наведеним вище вимогам, адже в підтвердження не надано будь-яких належних доказів.
Відповідно до статей 9, 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд, згідно зі статтею 90 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Отже, підсумовуючи викладене, суд вважає, що постанова про застосування адміністративно-господарського штрафу від 04.01.2021 №227131 є правомірною та скасуванню не підлягає.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зважає на положення статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, частиною 1 якої визначено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Подільського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки про визнання протиправною та скасування постанови Подільського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки про застосування адміністративно-господарського штрафу від 04.01.2021 №227131 - відмовити.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_3 )
Відповідач:Подільське міжрегіональне управління Укртрансбезпеки (21036, м.ВІнниця, Хмельницьке шосе,23 , код ЄДРПОУ - 39816845)
Головуючий суддя Г.В. Лабань