07 липня 2021 р.м. ХерсонСправа № 540/523/21
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Варняка С.О.,
при секретарі: Шестаковій А.В.,
за участю:
представника позивача - Мінаєвої В.В.,
представника відповідача - Корнелюка В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Сіті Опт" до Департаменту містобудування та землекористування Херсонської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення № 24 від 14.12.2020 р.,
встановив:
Звернувшись до суду, позивач зазначає, що 02.06.2020 року управлінням містобудування та архітектури департаменту містобудування та землекористування Херсонської міської ради був виданий ТОВ "Сіті Опт" паспорт прив'язки тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності "Павільйон по просп. 200-річчя Херсона, 30, (в районі магазину "Каштан")" за реєстр № 20. Паспорт прив'язки виданий на підставі звернення від 21.05.2020 р. № 114-12971-22.
14.12.2020 року директором департаменту містобудування та землекористування Херсонської міської ради Ващуком М. був винесений наказ № 24 від 14.12.2020 року "Про анулювання паспортів прив'язки тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності", у відповідності до якого за результатами перевірки дотримання вимог паспортів прив'язки вимогам чинного законодавства та їх дотримання під час встановлення тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності на території м. Херсона ТОВ "СІТІ ОПТ" (паспорт прив'язки ТС від 02.06.2020 р. № 20), розпорядження міського голови від 07.12.2020 р. № 314р, враховуючи обстеження від 09.12.2020 р., п.п. 2.20, 2.21, 2.22, 2.27 положень Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності від 21.10.2011 р. № 244 наказано анулювати паспорт прив'язки тимчасової споруди, виданий ТОВ "СІТІ ОПТ" (паспорт прив'язки ТС від 02.06.2020 р. № 20). Вказаний наказ був отриманий ТОВ "Сіті Опт" 31.12.2020 р. у відповідь на адвокатський запит № 01-А від 22.12.2020 р.
Позивач вважає вказаний наказ директора департаменту містобудування та землекористування Херсонської міської ради безпідставним, протиправним, та таким, що порушує законні права та інтереси позивача, з огляду на наступне.
По-перше, приймаючи оскаржуваний наказ відповідач вийшов за межі наданих йому повноважень.
По-друге, оскаржуваний наказ, як акт індивідуальної дії, у даному випадку є абсолютно необгрунтованим, невмотивованим, у ньому не наведені суб'єктом владних повноважень конкретні підстави його прийняття (фактичні і юридичні), а також не наведені переконливі та зрозумілі мотиви його прийняття.
Порядком № 244 визначено виключний перелік підстав для анулювання паспорту прив'язки.
Пунктом 2.27 Порядку №244 визначено три виключні умови, за яких дія паспорта прив'язки ТС анулюється, а саме::
недотримання вимог паспорта прив'язки при її встановленні;
невстановлення ТС протягом 6 місяців з дати отримання паспорта прив'язки;
надання недостовірних відомостей у документах, зазначених у пункті 2.6 цього Порядку, під час підготовки паспорта прив'язки ТС.
В оскаржуваному наказі не наведена жодна із вищевказаних вимог, та зі змісту вказаного наказу незрозуміло, наявність яких саме обставин стало підставою для анулювання виданого ТОВ "Сіті Опт" паспорту прив'язки.
Саме лише посилання на окремі пункти Порядку № 244 в оскаржуваному наказі не є його належним обґрунтуванням. У даному випадку в оскаржуваному наказі відсутній не лише мотивований опис нібито виявленого відповідачем порушення, яке могло б стати підставою для винесення оскаржуваного наказу, але даний наказ не містить навіть і посилання на сам факт наявності такого правопорушення. Жодних фактичних обставин, на підставі яких відповідач дійшов висновку про необхідність анулювання виданого ТОВ "СІТІ ОПТ" паспорту прив'язки, у спірному наказі взагалі не наведено.
Вказане свідчить про нечіткість, невизначеність та необґрунтованість оскаржуваного наказу, який в той же час істотно впливає на права та інтереси ТОВ "Сіті Опт", оскільки є підставою для демонтажу встановленої позивачем тимчасової споруди, на яку було витрачено чималі кошти.
З врахуванням викладеного позивач просить суд:
- визнати протиправним та скасувати наказ департаменту містобудування та землекористування Херсонської міської ради № 24 від 14.12.2020 р. "Про анулювання паспортів прив'язки тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності".
Ухвалою суду від 23.02.2021 року позовну заяву було залишено без руху та встановлено строк для усунення її недоліків.
Позивач вимоги суду виконав, недоліки позову усунув.
Ухвалою від 10.03.2021 року відкрито спрощене провадження в адміністративній справі та призначено судове засідання на 31.03.2021 року.
30.03.2021 року до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач позовні вимоги не визнає, вважає їх необґрунтованими. Зазначає, що Порядком розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, затверджений Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21.10.2011 № 244 (далі - Порядок № 244), визначається механізм розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності. Пунктами 2.21, 2.23 Порядку передбачено, що відхилення від паспорта прив'язки ТС не допускається. Після розміщення ТС замовник подає до виконавчого органу сільської, селищної, міської ради або відповідної районної державної адміністрації письмову заяву за формою, наведеною у додатку 2 до цього Порядку, у якій зазначає, що він виконав вимоги паспорта прив'язки. Листом Департамент містобудування та землекористування Херсонської міської ради від 27.11.2020 № 03-31-366 повідомило відповідача, про те, що вимоги паспорта прив'язки не відповідають місцю розташування.
Відповідно до пункту 2.27 Порядку, дія паспорта прив'язки ТС анулюється за таких умов: недотримання вимог паспорта прив'язки при її встановленні; невстановлення ТС протягом 6 місяців з дати отримання паспорта прив'язки; надання недостовірних відомостей у документах, зазначених у пункті 2.6 цього Порядку, під час підготовки паспорта прив'язки ТС.
Враховуючи відповідні документи, 14.12.2020 за № 24 Департаментом містобудування та землекористування Херсонської міської ради видано оскаржуваний наказ про анулювання паспорту прив'язки тимчасової споруди для здійснення підприємницької діяльності ТОВ "СІТІ ОПТ".
Листом від 14.12.2020 року № 03-31-402 Департамент містобудування та землекористування Херсонської міської ради повідомлено відповідача про те, що паспорт прив'язки ТС анульовано, що передбачає подальший демонтаж ТС, звільнення земельної ділянки та приведення її в попередній стан. Рекомендовано здійснити демонтаж до 24.12.2020 року. В оскаржуваному наказі чітко встановленні підстави, за якими і було анульовано паспорт прив'язки тимчасової споруди позивача.
Пунктом 2.30 Порядку передбачено, що у разі закінчення строку дії, анулювання паспорта прив'язки, самовільного встановлення ТС така ТС підлягає демонтажу.
Отже, тимчасова споруда позивача підлягає демонтажу, так як паспорт прив'язки на підставі якого було встановлено ТС - анульовано у зв'язку із порушення пункту 2.20, 2.21, 2.27 Порядку.
Відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
31.03.2021 року відкладено розгляд справи на 21.04.2021 року за клопотанням сторін.
Ухвалою від 21.04.2021 року вирішено адміністративну справу розглядати за правилами загального позовного провадження, призначене підготовче засідання на 07.06.2021 року та продовжено строк підготовчого провадження на тридцять днів.
19.05.2021 року до суду надійшла відповідь на відзив. Позивач зазначає, що доводи відповідач, викладені у відзиві на позовну заяву, є необґрунтованими та безпідставними.
Ухвалою суду від 07.06.2021 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 07.07.2021 року.
У судовому засіданні представник позивача наполягала на позовних вимогах, просила суд задовольнити позов.
Представник відповідача у судовому засіданні по суті позову заперечував, просив у задоволенні позову відмовити.
Заслухавши сторони та дослідивши докази у справі, суд встановив такі обставини.
02.06.2020 року управлінням містобудування та архітектури департаменту містобудування та землекористування Херсонської міської ради ТОВ "Сіті Опт" виданий паспорт прив'язки тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності "Павільйон по просп. 200-річчя Херсона, 30, (в районі магазину "Каштан" за реєстр № 20. Паспорт прив'язки виданий на підставі звернення від 21.05.2020 року № 114-12971-22.
14.12.2020 року директором департаменту містобудування та землекористування Херсонської міської ради Ващуком М. винесений наказ № 24 від 14.12.2020 року "Про анулювання паспортів прив'язки тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності", у відповідності до якого за результатами перевірки дотримання вимог паспортів прив'язки вимогам чинного законодавства та їх дотримання під час встановлення тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності на території м. Херсона ТОВ "СІТІ ОПТ" (паспорт прив'язки ТС від 02.06.2020 р. № 20), розпорядження міського голови від 07.12.2020 р. № 314р, враховуючи обстеження від 09.12.2020 р., п.п. 2.20, 2.21, 2.22, 2.27 положень Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності від 21.10.2011 р. № 244 наказано анулювати паспорт прив'язки тимчасової споруди, виданий ТОВ "СІТІ ОПТ" (паспорт прив'язки ТС від 02.06.2020 р. № 20).
Вирішуючи спір, суд застосовує такі норми права.
Відповідно до частин першої та третьої статті 24 Закону України від 21.05.1997 № 280/97-ВР "Про місцеве самоврядування в Україні" правовий статус місцевого самоврядування в Україні визначається Конституцією України, цим та іншими законами, які не повинні суперечити положенням цього Закону.
Органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.
Законом, який визначає, правові та організаційні основи містобудівної діяльності і спрямований на забезпечення сталого розвитку територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів є Закон України від 17.02.2011 № 3038-VI "Про регулювання містобудівної діяльності" (далі - Закон № 3038-VI).
Згідно із частиною другою статті 28 Закону № 3038-VI тимчасова споруда торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності - це одноповерхова споруда, що виготовляється з полегшених конструкцій з урахуванням основних вимог до споруд, визначених технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд, і встановлюється тимчасово, без улаштування фундаменту.
Тимчасова споруда для здійснення підприємницької діяльності може мати закрите приміщення для тимчасового перебування людей (павільйон площею не більше 30 квадратних метрів по зовнішньому контуру) або не мати такого приміщення.
Положеннями частини четвертої статті 28 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" визначено, що розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності здійснюється в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування, а з внесенням змін до Закону України "Про благоустрій населених пунктів" скасовані повноваження сільських, селищних, міських рад в частині надання дозволу на розміщення на території об'єктів благоустрою будівель і споруд соціально-культурного, побутового, торгового та іншого призначення.
На виконання ч. 4 ст. 28 цього Закону наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21.10.2011 року №244 затверджено Порядок розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності (далі - Порядок № 244), яким визначені механізм розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, в тому числі отримання паспорту прив'язки тимчасової споруди (далі ТС) та підстави анулювання дії паспорту прив'язки ТС.
Згідно з вказаним Порядком № 244 (в редакції станом на день прийняття оскаржуваного наказу) до повноважень виконавчого органу відповідної сільської, селищної, міської, районної ради та районної державної адміністрації, відноситься затвердження своїм рішенням (розпорядженням, наказом) комплексної схеми розміщення тимчасової споруди та архітипу, що розроблені за рішенням сільської, селищної, міської, районної ради (пункт 1.6 Порядку № 244); розміщення тимчасових споруд під час проведення ярмарок, державних та місцевих святкових, урочистих масових заходів на строк проведення таких заходів у порядку, встановленому органами місцевого самоврядування (пункт 1.11 Порядку).
Підставою для розміщення ТС є паспорт прив'язки ТС. Замовник, який має намір встановити ТС, звертається до відповідного виконавчого органу сільської, селищної, міської ради, районної державної адміністрації із відповідною заявою у довільній формі про можливість розміщення ТС (пункти 2.1 та 2.2 Порядку № 244) з вичерпним переліком документів, що визначені пунктом 2.3 Порядку № 244. Пунктом 2.4 Порядку № 244 визначено, що відповідність намірів щодо місця розташування ТС комплексній схемі розміщення ТС (у разі її наявності), будівельним нормам визначає відповідний орган з питань містобудування та архітектури, який утворено у складі виконавчого органу відповідної сільської, селищної, міської ради, районної державної адміністрації, протягом десяти робочих днів з дня подання зазначеної заяви.
Відповідно до пункту 2.5 Порядку № 244, про відповідність намірів замовника щодо місця розташування ТС комплексній схемі розміщення ТС (у разі її наявності), будівельним нормам замовник повідомляється відповідним органом з питань містобудування та архітектури письмово протягом трьох робочих днів з дня такого визначення відповідності намірів або замовнику надається аргументована відмова щодо реалізації намірів розміщення ТС.
Після розміщення ТС, замовник подає до виконавчого органу сільської, селищної, міської ради або відповідної районної державної адміністрації письмову заяву за формою, наведеною у додатку 2 до цього Порядку, у якій зазначає, що він виконав вимоги паспорта прив'язки (пункт 2.23 Порядку № 244).
Пунктом 2.7 Порядку визначено, що паспорт прив'язки ТС оформлюється органом з питань містобудування та архітектури протягом десяти робочих днів з дня подання зазначеної заяви.
Виконавчим органом Херсонської міської ради, який створений для реалізації державної політики у сфері містобудування, архітектури та регулювання земельних відносин, є Департамент містобудування та землекористування Херсонської міської ради.
Положенням про Департамент містобудування та землекористування Херсонської міської ради, затвердженим рішенням міської ради від 27.05.2020 № 2341, передбачено, що Департамент є виконавчим органом Херсонської міської ради, юридичною особою, виконує функції, зокрема, щодо оформлення паспорту прив'язки тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності (п.2.3 Положення). До складу Департаменту входить Управління містобудування та архітектури (як підрозділ без статусу юридичної особи) в складі відділу містобудівного кадастру та охорон пам'яток архітектури та відділу планування і забудови міста у складі трьох секторів за районами міста.
Підпунктом 2.12 пункту 2 Порядку № 244 передбачено, що паспорт прив'язки підписується керівником (заступником керівника) відповідного органу з питань містобудування та архітектури виконавчого органу сільської, селищної, міської ради, районної державної адміністрації.
В даному випадку паспорт прив'язки позивачу був підписаний в.о.начальника управління містобудування та архітектури.
Згідно з пунктом 2.27 Порядку № 244 дія паспорта прив'язки ТС анулюється за таких умов:
- недотримання вимог паспорта прив'язки при її встановленні;
- невстановлення ТС протягом 6 місяців з дати отримання паспорта прив'язки;
- надання недостовірних відомостей у документах, зазначених у пункті 2.6 цього Порядку, під час підготовки паспорта прив'язки ТС. Цей перелік є вичерпним.
Таким чином, анулювання дії паспорта прив'язки має право здійснювати орган, який видав такий паспорт, у разі виникнення підстав, передбачених п. 2.27 Порядку № 244.
При цьому в наказі про анулювання паспорту прив'язки має бути зазначена одна чи декілька з підстав такого анулювання, з переліку підстав, які містяться в п. 2.27 Порядку .
Відповідач в наказі про анулювання паспорту прив'язки не зазначає, яка саме підстава стала причиною анулювання, є посилання на розпорядження міського голови від 07.12.2020 року № 314р, обстеження від 09.12.2020 року, пп. 2.20, 2.21, 2.22, 2.27 Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності від 21.10.2011 № 244.
Отже, суд погоджується з доводами позивача про те, що в оскаржуваному наказі не наведена жодна із вищевказаних вимог Порядку № 244, та зі змісту вказаного наказу незрозуміло, наявність яких саме обставин стало підставою для анулювання паспорту прив'язки тимчасової споруди.
Згідно з п. 19 ч. 1 ст. 4 КАС України, індивідуальний акт - акт (рішення) суб'єкта владних повноважень, виданий (прийняте) на виконання владних управлінських функцій або в порядку надання адміністративних послуг, який стосується прав або інтересів визначеної в акті особи або осіб, та дія якого вичерпується його виконанням або має визначений строк.
Згідно ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Верховним Судом неодноразово висловлювалась правова позиція, зокрема у межах справ №806/1049/15, № 509/4156/15-а, № №804/4435/16, згідно якої, приймаючи рішення, відповідний орган повинен навести усі підстави його прийняття у вказаному рішення. Водночас, рішення суб'єкта владних повноважень вважається прийнятим з порушенням норм чинного законодавства, та не може вважатися обґрунтованим, добросовісним і законним, якщо належних мотивів та причин такої відмови у вказаному рішенні не наведено.
У зв'язку з чим суд дійшов висновку щодо визнання протиправним та скасування наказу Управління містобудування та архітектури Департаменту містобудування та землекористування Херсонської міської ради № 24 від 14.12.2020 "Про анулювання паспортів прив'язки тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності".
За загальним правилом, що випливає з принципу змагальності, кожна сторона повинна подати докази на підтвердження обставин, на які вона посилається, або на спростування обставин, про які стверджує інша сторона. Тобто, обов'язок доводити суду обґрунтованість своїх тверджень або заперечень одночасно покладено на усіх учасників процесу.
Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
На виконання цих вимог відповідачем не доведено жодними доказами правомірності винесення рішення.
Водночас докази, подані позивачами, підтверджують обставини, на які вони посилаються в обґрунтування позовних вимог, та не були спростовані відповідачем.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку про те, що наказ, який є предметом спору, був прийнятий поза межами повноважень та за відсутності визначних законом підстав, у зв'язку є протиправним та підлягає скасуванню.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, сплачений позивачем судовий збір у сумі 2270 грн. підлягає стягненню з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань.
Керуючись статтями 9, 14, 74 - 77, 90, 139, 242 - 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати наказ Департаменту містобудування та землекористування Херсонської міської ради № 24 від 14.12.2020 року "Про анулювання паспортів прив'язки тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності".
Стягнути на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Сіті Опт" (код ЄДРПОУ 39051885, вул. І.Кулика, 131, м. Херсон, 73003) за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту містобудування та землекористування Херсонської міської ради (код ЄДРПОУ 37465453, просп. Ушакова, 37, м. Херсон, 73003) судовий збір у 2270 (дві тисячі двісті сімдесят) грн. 00 коп.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст рішення виготовлений та підписаний 15 липня 2021 р.
Суддя С.О. Варняк
кат. 109010000