Рішення від 14.07.2021 по справі 540/2140/21

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 липня 2021 р.м. ХерсонСправа № 540/2140/21

Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Попова В.Ф., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (далі - відповідач), в якому просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо невиплати ОСОБА_1 пенсії у розмірі 100% від перерахованої, починаючи із 05.03.2019 р., та зобов'язати провести перерахунок та виплату пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум) ОСОБА_1 з 05 березня 2019 року з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач є військовим пенсіонером та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262-ХІІ ). З 01.01.2007 року позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Херсонській області. З 05.03.2019 року позивач набув право на отримання пенсії із урахуванням додаткових видів грошового забезпечення у розмірі 100% підвищення. У квітні 2021 року ОСОБА_1 звернувся із заявою до ГУ ПФУ із вимогою провести перерахунок та виплату пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум), починаючи з 05 березня 2019 року з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року, тобто, відшкодувати заборгованість з виплати пенсії. Відповідач відмовив у задоволенні заяви позивача, зазначивши у листі від 23.04.2021 № 2632-2395/П-03/8-2100/21, що перерахована пенсія виплачується відповідно до норм чинного законодавства, тобто заборгованість по перерахунку пенсії відсутня. Позивач вважає відмову протиправною, оскільки пункти 1, 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі - Постанова №103), які передбачали розстрочення виплат перерахованих з 01.01.2018 року підвищень до пенсій, визнано протиправними та скасовано. Позовні вимоги просить задовольнити.

Відповідач у відзиві зазначив, що позовні вимоги не визнає та просив відмовити у задоволенні позову. Свою позицію обґрунтовує тим, що Постановою №103 встановлений порядок та механізм масового перерахунку пенсій відповідної категорії осіб. Зокрема, військовослужбовцям перерахунок здійснюється із урахуванням трьох складових грошового забезпечення, визначеного на 01.03.2018 року відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 03.08.2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі - Постанова №704) - окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років. Згідно з пунктом 2 Постанови №103 виплата перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводиться в таких розмірах: з 01 січня 2018 р. по 31 грудня 2018 р. - 50 відсотків; з 01 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків; з 01 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року. 05.03.2019 набрало законної сили рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 по справі №826/3858/18, яким визнано протиправними та нечинними, зокрема, пункти 1, 2 Постанови №103. Відповідач звертає увагу на те, що визнання акта суб'єкта владних повноважень нечинним означає втрату чинності таким актом з моменту набрання чинності відповідним судовим рішенням або з іншого визначеного судом моменту після прийняття такого акта. Отже, як вважає відповідач, виплата пенсії позивачу з урахуванням 50% підвищення у період з 01.01.2018 по 04.03.2019 здійснювалася згідно з вимогами чинного у той період нормативно-правового акта - Постанови №103. Також відповідач звертає увагу, що 14.08.2019 Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову №804 "Деякі питання захисту окремих категорій громадян" (далі - Постанова №804), якою передбачено, що виплата пенсій, призначених згідно із Законом до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським) та перерахованих з 01.01.2018 з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення зі служби, що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до Постанови КМУ №704, здійснюється у 2019 році в розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01.03.2018. Крім того, 24.12.2019 Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову №1088 "Деякі питання виплати пенсій окремим категоріям громадян" (далі - Постанова №1088), якою виключено пункти 1-3 Постанови №103 та встановлено, що з 01.01.2020 виплата пенсій, призначених згідно із Законом до 01.03.2018 (крім пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським) та перерахованих з 01.01.2018 з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби, що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до Постанови КМУ №704, здійснюється у підвищеному розмірі з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018. Окрім цього, відповідно до ст. 8 Закону № 2262-ХІІ виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України. Вважає, що дії Головного управління щодо перерахунку та виплати позивачеві пенсії є правомірними.

Відповідно до ч. 1 ст. 263 КАС України, суд розглядає справу в порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали справи, суд установив.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Херсонській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону № 2262-ХІІ.

Відповідно до розрахунку пенсії, наявного у матеріалах пенсійної справи позивача ГУ ПФУ в Херсонській області з 01.01.2018 року здійснило перерахунок пенсії позивача в основному розмірі 90% грошового забезпечення, а саме: посадового окладу - 5220,00 грн, окладу за військове звання - 1340,00 грн, процентної надбавки за вислугу років 50% - 3280,00 грн.

На підставі Постанови КМУ №103 виплата підвищення, яке складає 5554,80 виплачується таким чином:

з 01.01.2018 р. по 31.12.2018 р. щомісячно 50% від підвищення 2777,40 грн;

з 01.01.2019 р. по 31.12.2019 р. щомісячно 75% від підвищення 4166,10 грн;

з 01.01.2020 р. 100% щомісячно 100% від підвищення: 5554,80 грн.

Позивач вважає, що розстрочення виплати підвищення є протиправним, оскільки з 05.03.2019 року він має право на отримання 100% підвищення пенсії.

На звернення позивача, відповідач листом від 23.04.2021 року повідомив, що пенсія перерахована та виплачується відповідно до норм чинного законодавства і підстави для виплати з 05.03.2019 року 100% суми підвищення відсутні.

Надаючи правову оцінку спірним відносинам та відповідним доводам сторін, суд виходить з такого.

Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до ст. 63 Закону № 2262-XII, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Частиною 2 ст. 51 Закону України № 2262-XII встановлено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Так, Постановою № 704 було встановлено нові (підвищені) розміри грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб.

Відповідно до п. 10 Постанови № 704, ця постанова набирає чинності з 1 березня 2018 року.

Разом з тим, Постановою № 103 визначено: перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (п. 1).

Відповідно до пункту 2 Постанови № 103, виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах: з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків; з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.

Пунктом 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 (далі-порядок № 45) визначено: під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Пунктом 4 порядку № 45 встановлено, що перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.

Підставою для перерахунку пенсії позивача є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців. Вказані підвищення (підвищені розміри окладів та інших складових грошового забезпечення) встановлені Постановою № 704, яка набрала чинності з 01.03.2018 року.

01.03.2018 року - момент виникнення у позивача права на перерахунок пенсії.

З огляду на вищезазначене, військовослужбовцям та деяким іншим особам перерахунок пенсій здійснюватиметься із урахуванням трьох складових оновленого грошового забезпечення, визначеного на 1 березня 2018 року - окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років. Виплата перерахованих пенсій здійснюватиметься поетапно починаючи з 1 січня 2018 року у таких розмірах: з 1 січня 2018 року - 50 відсотків; з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків; з 1 січня 2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року. Органи Пенсійного фонду здійснюватимуть перерахунок пенсій на підставі довідок про складові оновленого грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, які будуть видані відповідними міністерствами та відомствами.

Таким чином, нормативний підхід до розуміння норм права, що регулюють відносини перерахунку і виплати пенсій на умовах норм Закону № 2262-ХІІ, дає можливість зробити висновок, що зі зміною правового регулювання підстав проведення перерахунку пенсії Кабінету Міністрів України делеговано право встановлювати умови, порядок та розміри пенсійних виплат при перерахунку пенсії військовослужбовців, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, що узгоджується з функціями Уряду України, визначеними в пунктах 2, 3 статті 116 Конституції України.

Разом із цим, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 р. у справі № 826/3858/18 визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови КМУ № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Зобов'язано Кабінет Міністрів України невідкладно після набрання рішенням суду законної сили опублікувати резолютивну частину рішення суду про визнання нормативно-правого акта протиправним та нечинним в окремій його частині у виданні, в якому було офіційно оприлюднено нормативно-правовий акт. Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 р. вказане рішення залишено без змін.

Постановою Верховного Суду від 12.11.2019 року у справі № 826/3858/18 касаційну скаргу Кабінету Міністрів України залишено без задоволення, а рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року залишено без змін.

Таким чином, 05.03.2019 р. рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 р. у справі № 826/3858/18 набрало законної сили і відповідно з 05.03.2019 р. пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" є нечинними.

Відповідно до ч. 2 ст. 265 КАС України, нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.

Оскільки, рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва по справі № 826/3858/18 скасовано п. 2 Постанови №103, яким встановлено поступовий розмір виплати підвищення перерахованих пенсій станом на 01.01.2018 р. відповідно до Постанови № 704, позивач має право отримувати пенсію, перерахунок якої здійснено з 01.01.2018 р. на підставі Закону України № 2262-XII, Постанов № 704, № 103, № 45 з урахуванням 100% виплати підвищення пенсії, яка підлягала виплаті у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення військовослужбовцям за аналогічною посадою з 05.03.2019 року (з дати набрання законної сили рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва по справі № 826/3858/18).

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у рішенні від 06 серпня 2019 року у зразковій справі № 160/3586/19.

Разом із тим, 04.09.2019 р. набула чинності Постанова №804, якою установлено, що виплата пенсій, призначених згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із зазначеним Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським) та перерахованих з 1 січня 2018 р. з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, заклади вищої освіти), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017р. №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", здійснюється у 2019 році в розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 1 березня 2018 року.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 23.01.2020 р. у справі №640/19133/19, залишеного без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 31.03.2020 р., визнано Постанову №804 протиправною та нечинною повністю. Наведене рішення набрало законної сили 31.03.2020 року.

Таким чином, з 04.09.2019 р. Кабінетом Міністрів України знову встановлено обмеження на виплату сум підвищення до пенсії, визначивши її на рівні 75 відсотків.

Враховуючи положення ст. 265 КАС України, у період з 04.09.2019 р. по 31.03.2020 р. сума виплати підвищення перерахованої пенсії була обмежена чинною у вказаному періоді Постановою №804.

Крім того, 01.01.2020 р. набула чинності Постанова № 1088, відповідно до підпункту 1 якої з 1 січня 2020 р. виплата пенсій, призначених згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 1 березня 2018 р. (крім пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським) та перерахованих з 1 січня 2018 р. з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, заклади вищої освіти), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (Офіційний вісник України, 2017 р., № 77, ст. 2374), здійснюється у підвищеному розмірі з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 р.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 06.04.2020 у справі №640/559/20 визнано підпункт 1 пункт 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 24.12.2019 №1088 "Деякі питання виплати пенсії окремим категоріям громадян" протиправним та нечинним.

Вказане рішення залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 08.09.2020 р. і набрало законної сили у цей же день.

З матеріалів пенсійної справи позивача вбачається, що з 01.01.2020 р. позивачу виплачується 100% суми підвищення пенсії.

Відповідач не спростував право позивача на отримання з 05 березня 2019 року по 03.09.2019 року суми підвищення до перерахованої пенсії у розмірі 100 відсотків.

Таким чином, позовні вимоги за вказаний період з 05.03.2019 р. до 03.09.2019 р. є обґрунтованими і підлягають задоволенню.

У іншій частині періоду позовні вимоги задоволенню не підлягають, оскільки відповідач у періоди часу з 01.01.2018 р. до 04.03.2019 р. та з 04.09.2019 р. до 31.12.2019 р. правомірно виплачує суму підвищення пенсії в обмеженому розмірі на підставі чинних у вказаних періодах нормативно-правових актів.

Щодо посилань позивача на зразкову справу №160/3586/19, слід звернути увагу на позицію Суду, викладену у рішенні у вказаній справі, зокрема висновки Верховного Суду у цій зразковій справі підлягають застосуванню в адміністративних справах щодо звернення осіб, звільнених з військової служби, які отримують пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служб, та деяких інших осіб" до суду з адміністративними позовами до територіальних органів Пенсійного фонду України, на обліку яких перебувають позивачі, з позовними вимогами щодо визнання протиправними дій відповідачів щодо зменшення розміру пенсії позивачів за рахунок виплати з 05 березня 2019 року 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року, та зобов'язання відповідача провести перерахунок та виплату (із врахуванням раніше виплачених сум) пенсії з 05 березня 2019 року з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року.

Зміна правового регулювання спірних правовідносин або визначення Кабінетом Міністрів України нових умов та порядку перерахунку пенсії або розмірів грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, є обставинами, які можуть впливати на інше застосування норм матеріального права, ніж у зразковій справі.

З огляду на те, що постанови КМУ №804 (від 14.08.2019р.) та №1088 (від 24.12.2019р.) прийняті після ухвалення зразкового рішення у справі №160/3586/19 від 06.08.2019р., суд застосовує у даній справі висновки Верховного Суду у зразковій справі №160/3586/19 лише в частині правовідносин, що виникли до зміни правового регулювання цих правовідносин.

Таким чином, суд дійшов до висновку про часткове задоволення позову.

Судові витрати зі сплати судового збору розподілу не підлягають, оскільки позивач звільнений від його сплати на підставі Закону України "Про судовий збір".

Керуючись статтями 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо виплати ОСОБА_1 з 05 березня 2019 року до 03 вересня 2019 року 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (код ЄДРПОУ 21295057, 73005, м. Херсон, вул. 28 Армії, 6) виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) за період з 05 березня 2019 року до 03 вересня 2019 року 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року, із урахуванням раніше виплачених сум.

У задоволенні іншої частини позову відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя В.Ф. Попов

кат. 112010201