Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
15 липня 2021 р. № 520/10218/21
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Панова М.М., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області при розрахунку пенсії ОСОБА_1 щодо встановлення премії в розмірі 2037,77 грн;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області перерахувати пенсію ОСОБА_1 , виходячи із суми 10354,12 грн, з 01.01.2018 та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 з урахуванням премії в розмірі 3249,12 грн із розрахунку: 45,73% від 7105,00 грн (2700+2200+2205).
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що з моменту звільнення і по теперішній час він отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Проте, відповідач протиправно при розрахунку пенсії ОСОБА_1 встановив розмір премії в сумі 2037,77 грн, хоча середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, а саме - премія складала 45.73%. У зв'язку із чим позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.
Ухвалою суду від 14.06.2021 відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому статтею 263 Кодексу адміністративного судочинства України, та запропоновано відповідачу надати відзив на позов.
Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження надіслана та вручена відповідачу, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.
12.07.2021 відповідач надав відзив на позовну заяву, в якому він просив відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог в повному обсязі та зазначив, що згідно довідки ГУНП в Харківській області від 27.12.2017 № 350 загальна сума премії, отримана позивачем за період з грудня 2015 року по листопад 2017 року складає 48906,38 грн. Відповідно середня сума премії становить 2037,77 грн. Таким чином, відповідач при перерахунку пенсії діяв у межах та у спосіб чинного законодавства.
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 у період з 17.06.1991 по 19.08.2011 проходив безперервну публічну службу в органах внутрішніх справ України, наказом Головного управління МВС України в Харківській області №173о/с від 19.08.2011 був звільнений за власним бажанням, вислуга років на дату звільнення склала 20 років 02 місяці 00 днів.
11.06.2014 позивач прийнятий на роботу до ГУ МВСУ в Харківській області на посаду слідчого у правовому статусі державного службовця.
11.08.2015 позивач у порядку переводу на підставі п. 5 ст. 36 КЗпП України був звільнений з посади державного службовця, а 13.08.2015 призначений на посаду особи начальницького складу ОВС - заступника командира взводу №3 роти №1 батальйону патрульної служби міліції спеціального призначення "Слобожанщина" ГУ МВСУ в Харківській області.
05.10.2015 позивач призначений на посаду першого заступника начальника - начальника слідчого відділу Дзержинського РВ ХМУ ГУМВСУ в Харківській області.
07.11.2015 у порядку п.п. 9 і 12 розділу ХІ Закону України "Про Національну поліцію" позивач був призначений на посаду заступника начальника - начальника слідчого відділу Дзержинського відділу поліції ГУНП в Харківській області.
26.05.2017 ОСОБА_1 звільнений зі служби в поліції па підставі п. 2ч. 1ст. 77 Закону України "Про національну поліцію" наказом № 729 о/с від цієї ж дати. На момент звільнення ОСОБА_1 займав посаду начальника відділення розслідування злочинів загально-кримінальної спрямованості слідчого відділу Шевченківського ВП ГУ НП в Харківській області.
На момент звільнення зі служби в Національній поліції, ОСОБА_1 нараховані наступні види грошового забезпечення:
- посадовий оклад в сумі 2264,52 грн;
- оклад за спеціальним званням в сумі 1845,16 грн;
- надбавку за стаж служби у розмірі 45% в сумі 1849,35 грн;
- премія щомісячна НПУ (АТ) у розмірі 45.73% в сумі 2725,07 грн;
- індексація 1,26% в сумі 384,22 грн.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 20.08.2011 перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262.
Грошовим атестатом № 350 ОСОБА_1 визначено склад грошового забезпечення, в тому числі премію щомісячну НПУ (АТ) у розмірі 45.730%.
Як вбачається із довідки № 2343 від 01.04.2021 Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області розмір пенсії ОСОБА_1 станом на 01.12.2017/, станом на 01.01.2018 та станом на 01.03.2021 становить:
- посадовий оклад - 2700,00 грн;
- оклад за військове звання - 2200,00 грн;
- процентна надбавка за вислугу років 45% - 2205,00 грн;
- середньомісячна сума додаткових видів ГЗ за 24 місяця у тому числі премія 45,73% - 2037,00 грн.
Не погоджуючись із середньомісячною сумою додаткових видів ГЗ за 24 місяця у тому числі премія 45,73% у розмірі 2037,00 грн представник позивача звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області із адвокатським запитом, відповідно до якого просив здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з врахуванням розміру премії, яка рахується із розрахунку: 45,73% від 7105,00 грн (2700+2200+2205) та здійснити виплату не отриманої різниці, а саме 1211,35 грн.
14.05.2021 відповідач направив позивачу лист № 2000-0203-8/66207, яким повідомив його про те, що пенсійне забезпечення здійснюється відповідно до вимог та норм чинного законодавства, а саме відповідно до пункту 7 постанови КМУ від 17.07.1992 № 393.
Не погоджуючись із вказаною відповіддю, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.
Вирішуючи даний спір по суті, суд зазначає наступне.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування. їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частиною 3 статті 22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Відповідно до статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ" і постанови Верховної Ради України про порядок введення в дію цього Закону Кабінет Міністрів України постановив установити, що для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони, особам, зазначеним у пункті “ж” статті 1-2 такого Закону, до вислуги років зараховуються служба в органах внутрішніх справ України, органах і підрозділах цивільного захисту на посадах начальницького і рядового складу, Службі судової охорони на посадах молодшого, середнього і вищого складу з дня призначення на відповідну посаду.
Відповідно до абз. 3 п. 7 постанови Кабінету Міністрів України № 393 від 17.07.1992 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей" пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів:
- відповідних окладів за посадою (для поліцейських, відряджених до органів державної влади, установ та організацій із залишенням на службі в Національній поліції, які отримували при цьому грошове забезпечення та звільнені із служби безпосередньо з посад у таких органах, установах та організаціях, - відповідних окладів, установлених за рівнозначними (аналогічними) посадами в Національній поліції), військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту - щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням;
- щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Судом встановлено, що згідно довідки Головного управління НП в Харківській області від 27.12.2017 № 350 загальна сума премії, отримана позивачем у період з грудня 2015 року по листопад 2017 року складає 48906,38 грн.
На підставі вказаної довідки Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 393 від 17.07.1992 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей" здійснено розрахунок середньої суми премії, що склала 2037,77 грн (48906,38 грн розділено на 24 місяці).
Суд зазначає, що позивач не оспорював довідку Головного управління НП в Харківській області від 27.12.2017 № 350, яка видана Головному управлінню Пенсійного фонду України в Харківській області для проведення розрахунку пенсії ОСОБА_1 .
Таким чином, суд приходить до висновку, що Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області діяло в межах чинного законодавства та відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 393 від 17.07.1992 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей" при проведенні при розрахунку пенсії ОСОБА_1 із розрахунком середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, а саме - премії у розмірі 45.73%.
Суд вважає необґрунтованим посилання позивача на те, що Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області при обрахунку премії повинно було керуватись наказом № 260 від 06.04.2016 "Про затвердження Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських", оскільки вказаний порядок визначає критерії виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції України, у тому числі здобувачам вищої освіти, яким присвоєно спеціальне звання поліції (далі - здобувачі), закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських (далі - ЗВО), тобто працюючи поліцейським.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на те, що відповідачем, як суб'єктом владних повноважень доведено правомірності вчинених ним дій, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 не підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 14, 132, 134, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без задоволення.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя М.М.Панов