Рішення від 22.06.2021 по справі 480/1162/21

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 червня 2021 року Справа №480/1162/21

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Опімах Л.М.,

за участю секретаря судового засідання - Бондаренко Л.В.,

представника позивача - адвоката Міненка С.А.,

представника відповідача - Савченко С.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/1162/21 за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Сумській області, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

11 лютого 2021 року позивач, фізична особа-підприємець ОСОБА_1 , звернувся до суду з позовом, який його представник підтримав в судовому засіданні, мотивуючи вимоги тим, що на виконання умов договору складського зберігання зерна №80 від 08.12.2020 року, укладеного між Селянським (фермерським) господарством «Урожай» (Зерновий склад) та позивачем передана на зберігання та доведення до базисних кондицій сільськогосподарська продукція урожаю 2020 року - кукурудза 3 класу фізичною вагою 646 100 кг. заліковою вагою 693 847 кг. За надані послуги зернового складу ФОП ОСОБА_1 перерахував грошові кошти з сумі 215 937 гри. 74 коп. Зерновим складом складено податкову накладну №45 від 14.12.2020 на уму 215 937 грн. 74 коп. (з ПДВ), дана податкова накладна була зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних.

14 грудня 2020 р. між позивачем та Селянським (фермерським) господарством «Урожай» укладений договір поставки сільськогосподарської продукції врожаю 2020 року №80, згідно з п.1.1 якого позивач зобов'язується передати у власність покупцеві сільськогосподарську продукцію врожаю 2020 року власного виробництва , а покупець зобов'язується прийняти товар і оплатити його на умовах, передбачених цим Договором.

На виконання умов договору поставки позивачем (постачальником) передано у власність покупця за тристороннім актом прийому-передачі зерна при переоформленні №157 від 14.12.2020 (сторони за актом СФГ «Урожай» (Зерновий склад), ФОП ОСОБА_1 (Поклажодавець) та СФГ «Урожай» (як новий власник)) та накладної №8 від 14.12.2020 зерно - кукурудзу 3 класу урожаю 2020 року вагою 593 568 кг. Згідно рахунку на оплату №8 від 14.12.2020 року Постачальником виставлено до сплати Покупцю до сплати за поставку кукурудзи згідно Договору поставки суму 3 976 903.22 грн.. в тому числі ПДВ 662 817,2 грн.

14 грудня 2020 року Покупець двома платежами сплатив грошові кошти в загальній сумі 3 314 086,02 грн. в рахунок часткової оплати даного рахунку, про що свідчать платіжні доручення №7211 та 7210 від 14.12.2020, заключна виписка за період з 01.12.2020 по 31.12.2020, акт звірки взаємних розрахунків за період 01.12.2020-01.02.2020.

Позивачем 14.12.2020 складено податкову накладну №1 на суму 3 976 903. 22 грн. зПДВ та направлено для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Згідно квитанції від 21.12.2020, реєстрацію податкової накладної №1 від 14.12.2020 зупинено, підставою зупинення реєстрації зазначено, що коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 1005 відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги. що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

25.12.2020 позивачем подано повідомлення №1 про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, пояснення та копії документів (що підтверджується контролюючим органом), зокрема, копії первинних документів з ПАТ "ЛЕБЕДИНСЬКИЙ НАСІННЕВИЙ ЗАВОД” на придбання насіння кукурудзи (рахунок на оплату, видаткова накладна, договір, якісні посвідчення, оплата); акт витрат насіння; копії первинних документів ФОП ОСОБА_2 на послуги вантажного автотранспорту (рахунок на оплату, акт, договір, заявка, реєстр, оплата); копії первинних документів ФОП ОСОБА_3 на послуги вантажного автотранспорту (рахунок на оплату, акт, договір, заявка, реєстр, оплата); копії первинних документів з зернового складу Селянського (фермерського) господарства «Урожай» (рахунок на оплату, акт. договір, акт-розрахунок, реєстри ТТН. оплата); копії первинних документів з Селянським (фермерським) господарством «Урожай» на реалізацію кукурудзи (рахунок на оплату, видаткова накладна Довіреність, договір, акт прийому - передачі, оплата).

Однак рішенням комісії ГУ ДПС у Сумській області №2283714/2364201812 від 30.12.2020 відмовлено у реєстрації податкової накладної №1 від 14.12.2020, підставами для відмови в реєстрації податкової накладної зазначено ненадання платником податку копій документів, а саме: первинних документів щодо постачання/придбання товарів послуг, зберігання і транспортування, навантаження. розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних (документи, які не надано, підкреслити). Додатково зазначена в рішенні інформація: невідповідність визначеною платником податку виду діяльності наявним у платника податку трудовим ресурсам. Згідно поданої звітності чисельність працюючих - 1 особа. У перевізників ОСОБА_4 та ОСОБА_3 , вказаних у ТТН, згідно 20-опп відсутні об'єкти оподаткування для здійснення і господарської щільності (вантажних перевезень). Відсутні документи щодо придбання ПММ для техніки, документи на придбання добрив. Вирощування кукурудзи не підтверджено довідкою про посіви.

12.01.2021 позивачем була складена та подана скарга до ДПС України на рішення про відмову у реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних та надані копії документів. Однак, рішенням ДПС України №2679/2364201812/2 від 20.01.2021 скаргу залишено без задоволення з тих же підстав, що вказані у рішенні комісії ГУ ДПС в Сумській області.

Рішення відповідачів позивач вважає протиправними та просить скасувати, зазначаючи, що ним подані належні та необхідні документи, що підтверджують інформацію, зазначену в податковій накладній.

Відповідачі подали відзиви на позов, аналогічні за змістом, в яких проти задоволення вимог заперечили, представник відповідачів в судовому засіданні пояснив, що за результатами обробки податкової накладної контролюючим органом позивачу 21.12.2020 надіслана Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної №1 від 14.12.2020 року відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України. Коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 1005, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній, для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної в ЄРПН.

При цьому, чинним законодавством не передбачено обов'язку контролюючого органу зазначати в квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування перелік документів, які потрібно подати платнику разом з повідомленням.

Згідно з п. 10 та п.11 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку оригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 у разі зупинення реєстрації податкової накладної в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

Пунктом 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України та Порядком №1165 передбачено автоматизований моніторинг відповідності податкової накладної / розрахунку коригування критеріям оцінки ступеня ризиків.

Наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019р. № 520 затверджено Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Згідно п.4 Порядку № 520 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.

Пунктом 5 Порядку № 520 визначений Перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі.

ФОП ОСОБА_1 по зупиненій податковій накладній подав повідомлення з поясненнями і копіями первинних документів. Проте, аналізуючи такі документи було встановлено невідповідність визначеного платником податку виду діяльності наявним у платника податку трудовим ресурсам, оскільки згідно поданої звітності, чисельність працюючих - 1 особа. Також, у перевізників ОСОБА_4 та ОСОБА_3 , вказаних в ТТН, згідно з формою 20-ОПП відсутні об'єкти оподаткування для здійснення господарської діяльності (вантажних перевезень). Відсутні документи на придбання ПММ для техніки, документи на придбання добрив. Вирощування кукурудзи не підтверджено довідкою про посіви.

Комісією Головного управління ДПС у Сумській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН було прийняте рішення про відмову позивачу у реєстрації податкової накладної у зв'язку з ненаданням платником податку документів: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних. Додатково зазначено про невідповідність визначеного платником податку виду діяльності наявним у платника податку трудовим ресурсам, оскільки згідно поданої звітності, чисельність працюючих - 1 особа. Також, у перевізників ОСОБА_4 та ОСОБА_3 , вказаних в ТТН, згідно 20-ОПП відсутні об'єкти оподаткування для здійснення господарської діяльності (вантажних перевезень). Відсутні документи щодо придбання ПММ для техніки, документи на придбання добрив. Вирощування кукурудзи не підтверджено довідкою про посіви.

Щодо рішення ДПС України за результатами розгляду скарги позивача на рішення комісії ГУ ДПС у Сумській області, представник зазначив, що оскаржуване рішення ДПС України від 20.01.2021 №2679/2364201812/2 не є юридично значимим для позивача, оскільки жодних заходів його реалізації щодо позивача не передбачає, а лише залишає чинним (таким, що має обтяжувальну дію щодо позивача) винесене раніше рішення про відмову в реєстрації податкової накладної від 14.12.2020 №1. Таким чином, рішення ДПС України, прийняте за результатами розгляду скарги позивача, не має безпосереднього впливу на суб'єктивні права та обов'язки позивача шляхом позбавлення його можливості реалізувати належне йому право або шляхом покладення на нього будь-якого обов'язку.

Заслухавши пояснення учасників справи, дослідивши письмові докази у справі, суд вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що на виконання умов договору поставки ( том 1 а.с.10-13) позивачем (постачальником) передано у власність покупця за тристороннім актом прийому-передачі зерна при переоформленні №157 від 14.12.2020 (сторони за актом СФГ «Урожай» (Зерновий склад), ФОП ОСОБА_1 (Поклажодавець) та СФГ «Урожай» (як новий власник)) та накладної №8 від 14.12.2020 зерно - кукурудзу 3 класу урожаю 2020 року вагою 593 568 кг. Згідно рахунку на оплату №8 від 14.12.2020 року Постачальником виставлено до сплати Покупцю до сплати за поставку кукурудзи згідно Договору поставки суму 3 976 903.22 грн.. в тому числі ПДВ 662 817,2 грн. ( том 1 а.с. 14-17).

14 грудня 2020 року Покупець двома платежами сплатив грошові кошти в загальній сумі 3 314 086,02 грн. в рахунок часткової оплати даного рахунку, про що свідчать платіжні доручення №7211 та 7210 від 14.12.2020, заключна виписка за період з 01.12.2020 по 31.12.2020, акт звірки взаємних розрахунків за період 01.12.2020-01.02.2020 ( том 1 а.с.18,20-21) .

Позивачем 14.12.2020 складено податкову накладну №1 на суму 3 976 903, 22 грн. з ПДВ та направлено для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних ( а.с.22).

Комісією Головного управління ДПС у Сумській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН 30.12.2020 прийняте рішення №2283714/2364201812 про відмову позивачу у реєстрації податкової накладної у зв'язку з ненаданням платником податку документів: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних. Додатково зазначено про невідповідність визначеного платником податку виду діяльності наявним у платника податку трудовим ресурсам, оскільки згідно поданої звітності, чисельність працюючих - 1 особа. Також, у перевізників ОСОБА_4 та ОСОБА_3 , вказаних в ТТН, згідно 20-ОПП відсутні об'єкти оподаткування для здійснення господарської діяльності (вантажних перевезень). Відсутні документи щодо придбання ПММ для техніки, документи на придбання добрив. Вирощування кукурудзи не підтверджено довідкою про посіви ( том 1 а.с.32).

За результатами розгляду скарги позивача на рішення комісії ГУ ДПС у Сумській області, ДПС України прийняла 20.01.2021 рішення №2679/2364201812/2, яким залишено скаргу без задовлення та рішення регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних без змін ( том 1 а.с.58).

Рішення Комісії Головного управління ДПС у Сумській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН №2283714/2364201812 від 30.12.2020 суд вважає протиправним і таким, що підлягає скасуванню, з огляду на таке.

Рішення податкового органу про відмову у реєстрації податкових накладних, суд вважає протиправними з огляду на таке.

Підпунктами "а", "б" пункту 185.1 статті 185 Податкового кодексу України визначено, що об'єктом оподаткування податком на додану вартість є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України та постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України.

Згідно з пунктом 201.1 статті 201 Податкового кодексу України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податків зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.

Положеннями пункту 74.2 статті 74 Податкового кодексу України встановлено, що в Єдиному реєстрі податкових накладних забезпечується проведення постійного автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Відповідно до пункту 74.3 статті 74 Податкового кодексу України зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на контролюючі органи функцій та завдань, а також центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, для формування та реалізації єдиної державної податкової та митної політики.

Згідно з пунктом 2 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року N 1246 (надалі - Порядок N 1246) податкова накладна - це електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України (далі Кодекс) в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.

Відповідно до пункту 12 Порядку N 1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1. статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16. статті 201 Кодексу; дотримання вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

За результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (пункт 13 Порядку N 1246).

Аналогічні норми містяться і у підпункті 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, згідно з якими реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у разі відповідності такої податкової накладної/розрахунку коригування сукупності критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених відповідно до пункту 74.2. статті 74 цього Кодексу.

У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних платнику податку протягом операційного дня контролюючий орган в автоматичному режимі надсилає (в електронному вигляді у текстовому форматі) квитанцію про зупинення реєстрації такої податкової накладної/розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: а) порядковий номер та дата складення податкової накладної/ розрахунку коригування; б) визначення критерію (їв) оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування; в) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та/або копії документів (за вичерпним переліком), достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Відповідно до підпункту 201.16.2 пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України письмові пояснення та/або копії документів, зазначені у підпункті "в" підпункту 201.16.1 цього пункту, платник податку має право подати до контролюючого органу за основним місцем обліку такого платника податку протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у такій податковій накладній/ розрахунку коригування. Такі документи передаються контролюючим органом за основним місцем обліку платника податку не пізніше наступного робочого дня з дня їх отримання до комісії центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику.

Згідно з підпунктом 201.16.3 пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України письмові пояснення та/або копії документів, подані платником податків до контролюючого органу відповідно до підпункту 201.16.2 цього пункту, розглядаються комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику.

Зазначена комісія приймає рішення про: реєстрацію податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних; відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Підстави для прийняття комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Механізм зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов'язки їх членів визначений у Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженому Постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 ( далі - Порядок №1165).

Абзацом 9 п.6 Порядку №1165 визначено, що інформація та копії документів подаються платником податку до ДПС в електронній формі засобами електронного зв'язку з урахуванням вимог Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг", "Про електронні довірчі послуги" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого Мінфіном.

Відповідно до пунктів 10,11 Порядку №1165 у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування зазначаються:

номер та дата складення податкової накладної / розрахунку коригування;

критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;

пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.

Порядок прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 12.12.2019 №520 ( далі - Порядок №520).

Порядком №520 передбачено, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі ( пункт 4 Порядку №520).

Перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати:

договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;

розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством ( пункт 5 Порядку №520).

Пунктом 6 Порядку №520 визначено, що письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній / розрахунку коригування.

Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних / розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні / розрахунки коригування складено на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних / розрахунках коригування відображено однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (ДКПП)).

Відповідно до п.11 Порядку №520 комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі в разі:

ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі;

та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку;

та/або надання платником податку копій документів, складених/ оформлених із порушенням законодавства.

З аналізу наведених норм вбачається, що рішення Комісії повинні містити чіткі підстави для відмови в реєстрації податкових накладних, у даному випадку, або надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішень про реєстрацію податкових накладних/розрахунків коригування, або надання платником податку копій документів, які не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішень про реєстрацію податкових накладних/розрахунків коригування. При цьому, дослідженню підлягають лише документи, пов'язані з підставами зупинення реєстрації податкової накладної.

Зважаючи, на те, що зупинення реєстрації податкових накладних, поданих позивачем, відбулося у зв'язку з тим, що податкові накладні відповідали вимогам п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій, а саме, коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 1005, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання саме в цих рамках комісією і повинні були досліджуватися документи.

При цьому, загальне посилання на вичерпний перелік документів контролюючим органом не є достатнім, а перелік документів, необхідних для прийняття обґрунтованого рішення контролюючим органом, повинен бути конкретизований та чіткий. Дотримання вимоги чіткості і недвозначності щодо інформації, яка зазначена в квитанції про зупинення реєстраціє податкової накладної, є особливо важливим з огляду на специфіку податкового законодавства та наслідки недотримання платником податків вимог щодо подання неповного переліку документів.

Загальне зазначення, що за результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно УКТ ЗЕД, є неконкретизованим та призводить до необґрунтованого обмеження права платника податків бути повідомленим про необхідність надання документів за вичерпним переліком.

Отже, недотримання принципу правової визначеності під час зупинення реєстрації податкової накладної призвело до необізнаності платника податків щодо надання необхідного обсягу документів.

Водночас, приймаючи оскаржуване рішення Комісія ГУ ДПС у Сумській області як підставу до відмови в реєстрації спірної податкової накладної також зазначила ненадання платником податку первинних документів.

Поряд із цим, судом встановлено, що на запит податкового органу позивачем 25.12.2020 було сформовано і подано до податкового органу повідомллення про подання документів та додано пакет документів, які підтверджують факт укладання договору щодо поставки сільськогосподарської продукції врожаю 2020 року з СФГ «УРОЖАЙ» ( том 1 а.с. 26,27-30).

За таких обставин рішення податкового органу про відмову в реєстрації податкової накладної є формальним, оскільки об'єктивно не містить чіткого визначення підстав та мотивів для його прийняття, так само як і мотивів прийняття чи відхилення наданих позивачем пояснень та документів, а тому не може бути визнане законним та обґрунтованим. Невиконання контролюючим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії має наслідком визнання його протиправним.

В контексті вищенаведеного суд також зауважує, що здійснення моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків є превентивним заходом, спрямованим на убезпечення від безпідставного формування податкового кредиту за операціями, що не підтверджені первинними документами або підтверджені платником податку копіями документів, які складені з порушенням законодавства. При цьому здійснення моніторингу не повинне підміняти за своїм змістом проведення податкових перевірок як способу реалізації владних управлінських функцій податкового органу. Водночас, зі змісту оспорюваного рішення вбачається, що контролюючим органом фактично вчинялися дії, які за своєю суттю є податковою перевіркою, зокерма, що дослідження господарської діяльності контрагентів позивача.

За таких обставин, суд погоджується з доводами позивача про відсутність у контролюючого органу правових підстав для відмови у реєстрації податкової накладної від 14.12.2020 № 1.

Статтею 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" встановлено, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.

Європейським Судом з прав людини у рішенні по справі "Суомінен проти Фінляндії" (Suominen v. Finland), № 37801/97, п. 36, від 01.07.2003 року, яке, відповідно до ч.1 статті 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини", підлягає застосуванню судами як джерело права, вказано, що орган влади зобов'язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень.

У рішенні від 10.02.2010 року у справі "Серявін та інші проти України" Європейський суд з прав людини вказав, що у рішеннях суддів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Отже, рішення суб'єкта владних повноважень повинно ґрунтуватися на оцінці усіх фактів та обставин, що мають значення. Мають значення, як правило, ті обставини, які передбачені нормою права, що застосовується. Суб'єкт владних повноважень повинен врахувати усі ці обставини, тобто надати їм правову оцінку: прийняти до уваги або відхилити. У разі відхилення певних обставин висновки повинні бути мотивованими, особливо, коли має місце несприятливе для особи рішення. Принцип обґрунтованості рішення вимагає від суб'єкта владних повноважень враховувати як обставини, на обов'язковість урахування яких прямо вказує закон, так і інші обставини, що мають значення у конкретній ситуації. Для цього він має ретельно зібрати і дослідити матеріали, що мають доказове значення у справі, наприклад, документи, пояснення осіб, тощо. При цьому, суб'єкт владних повноважень повинен уникати прийняття невмотивованих висновків, обґрунтованих припущеннями та неперевіреними фактами, а не конкретними обставинами. Так само недопустимо надавати значення обставинам, які насправді не стосуються справи. Несприятливе для особи рішення повинно бути вмотивованим.

Разом з тим, приймаючи рішення або вчиняючи дію, суб'єкт владних повноважень не може ставати на сторону будь-якої з осіб та не може виявляти себе заінтересованою стороною у справі, виходячи з будь-якого нелегітимного інтересу, тобто інтересу, який не випливає із завдань цього суб'єкта, визначених законом. При цьому, прийняття рішення, вчинення (не вчинення) дії вимагає від суб'єкта владних повноважень діяти добросовісно, тобто з щирим наміром щодо реалізації владних повноважень та досягнення поставлених цілей і справедливих результатів, з відданістю визначеним законом меті та завданням діяльності, передбачувано, без корисливих прагнень досягти персональної вигоди, привілеїв або переваг через прийняття рішення та вчинення дії. Таким чином, висновки та рішення суб'єкта владних повноважень можуть ґрунтуватися виключно на належних, достатніх, а також тих доказах, які одержані з дотриманням закону.

Відтак, рішення ГУ ДПС у Сумській області про відмову в реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних не відповідає критеріям, визначеним ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, тому є протиправним і підлягає скасуванню.

Відповідно до Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних адміністрування Єдиного реєстру податкових накладних відноситься до компетенції ДПС України, тому саме на ДПС України має бути покладений обов'язок здійснити реєстрацію податкової накладної днем її подання на реєстрацію.

Разом з тим, згідно з частиною першою статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист. Тобто, обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду. Порушення має бути реальним, стосуватися (зачіпати), зазвичай, індивідуально виражених прав чи інтересів особи, яка стверджує про їх порушення.

При цьому, неодмінною ознакою порушення права особи є зміна стану її суб'єктивних прав та обов'язків, тобто припинення чи неможливість реалізації її права та/або виникнення додаткового обов'язку.

Так, рішення суб'єкта владних повноважень є такими, що порушує права і свободи особи в тому разі, якщо, по-перше, такі рішення прийняті владним суб'єктом поза межами визначеної законом компетенції, а, по-друге, оспорювані рішення є юридично значимими, тобто такими, що мають безпосередній вплив на суб'єктивні права та обов'язки особи шляхом позбавлення можливості реалізувати належне цій особі право або шляхом покладення на цю особу будь-якого обов'язку.

Однак, в даному випадку оскаржуване рішення ДПС України від 20.01.2021 №2679/2364201812/2 не є юридично значимим для позивача, оскільки жодних заходів його реалізації щодо позивача не передбачає, а лише залишає чинним (таким, що має обтяжувальну дію щодо позивача) винесене раніше рішення про відмову в реєстрації податкової накладної від 14.12.2020 № 1.

Таким чином, рішення ДПС України від 20.01.2021 №2679/2364201812/2, прийняте за результатами розгляду скарги позивача, не має безпосереднього впливу на суб'єктивні права та обов'язки позивача шляхом позбавлення його можливості реалізувати належне йому право або шляхом покладення на нього будь-якого обов'язку, а, відтак, підстави до скасування такого рішення та задоволення позовних вимог в цій частині - відсутні.

Відповідно до ч.1 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України позивачу належить відшкодувати судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань відповідача у розмірі 1816,00 грн. ( том 1 а.с.258,259).

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Головного управління ДПС у Сумській області ( код ЄДРПОУ 43995469, вул.Іллінська,13, м.Суми, 40009), Державної податкової служби України ( код ЄДРПОУ 43005393, Львівська площа,8, м.Київ, 04053) про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.

Визнати протиправним і скасувати рішення Головного управління ДПС у Сумській області від 30 грудня 2020 року № 2283714/2364201812 про відмову у реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної №1 від 14.12.2020, поданої Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 .

Зобов"язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №1 від 14.12.2020, подану Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 , днем її подання.

У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Стягнути з Головного управління ДПС в Сумській області на користь Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 1816 грн. в рахунок відшкодування судового збору.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне рішення складене 29 червня 2021 року.

Суддя Л.М. Опімах