Рішення від 13.07.2021 по справі 905/637/21

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.:(057) 702-07-99, факс: (057) 702-08-52,

гаряча лінія: (096) 068-16-02, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua,

код ЄДРПОУ: 03499901, UA628999980313141206083020002

РІШЕННЯ

іменем України

13.07.2021 Справа №905/637/21

Господарський суд Донецької області у складі судді Кротінової О.В.,

при секретарі судового засідання Галагузі М.П.,

за позовом Акціонерного товариства «Українська залізниця», м.Київ, код ЄДРПОУ 40075815, в особі регіональної філії «Донецька залізниця» Акціонерного товариства «Українська залізниця», м.Лиман Донецької області, код ЄДРПОУ 40150216,

до відповідача, Управління соціального захисту населення Лиманської міської ради, м.Лиман Донецької області, код ЄДРПОУ 25953557,

про стягнення 1 625 105,80грн., -

за участі представників сторін:

від позивача: не з'явився;

від відповідача: не з'явився, -

І. Короткий зміст позовної заяви, заперечень та інших заяв, клопотань учасників справи:

Акціонерне товариство «Українська залізниця», м.Київ, в особі регіональної філії «Донецька залізниця» Акціонерного товариства «Українська залізниця», м.Лиман Донецької області, звернулось до Господарського суду Донецької області з позовною заявою №734 від 31.03.2021 до Управління соціального захисту населення Лиманської міської ради, м.Лиман Донецької області, про стягнення 1 625 105,80грн. збитків за пільгове перевезення пасажирів за 12 місяців 2017 року та 12 місяців 2018 року на підставі договорів №82 (Дон/НРП-17014/НЮ) від 02.03.2017 та №68 (Дон/НРП-18033/НЮ-і) від 14.03.2018, ст.ст.89, 91, 102 Бюджетного кодексу України, ст.9 Закону України «Про залізничний транспорт» та Порядку розрахунку обсягів компенсаційних виплат за пільгові перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1359 від 16.12.2009.

В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що є органом, який надає транспортні послуги та на якого, згідно чинного законодавства України, покладено імперативний обов'язок забезпечити надання пільг особам, які мають на це право, а відповідач - є органом, на якого покладено обов'язок компенсувати йому недоотримані за перевезення пільгової категорії населення кошти в повному обсязі. Так, між позивачем та Управлінням соціального захисту населення Лиманської міської ради укладено договори про виплату компенсації за пільговий проїзд окремих категорій громадян залізничним транспортом приміського сполучення №Дон/НРП-17014/НЮ від 02.03.2017 та №Дон/НРП-18033/НЮ-і від 14.03.2018, за якими останній своє зобов'язання щодо компенсації пільгового проїзду за 12 місяців 2017 року та 12 місяців 2018 року не виконано, розрахунки не проведено, внаслідок чого підприємству позивача завдано збитків.

На підтвердження викладених обставин позивач надав у копіях (з урахуванням документів, долучених до листа №1178 від 10.06.2021): договори про виплату компенсації за пільговий проїзд окремих категорій громадян залізничним транспортом приміського сполучення №82 (Дон/НРП-17014/НЮ) від 24.02.2017 (дата реєстрації 02.03.2017) та №68 (Дон/НРП-18033/НЮ-і) від 13.03.2018 (дата реєстрації 14.03.2018); претензію структурного підрозділу «Служба приміських пасажирських перевезень» регіональної філії «Донецька залізниця» Акціонерного товариства «Українська залізниця» №2021/6369 від 13.12.2019 до Управління соціального захисту населення Лиманської міської ради; облікові форми про недоотримані кошти за перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян, витрати на перевезення яких відшкодовуються з державного та місцевих бюджетів за період січень-грудень 2017 року та січень-грудень 2018 року; загальні зведені відомості по типах пільг та квитків у приміському сполучення за період з січень-грудень 2017 року та січень-грудень 2018 року; положення про регіональну філію «Донецька залізниця» Акціонерного товариства «Українська залізниця», витяг з Єдиного держаного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань №24179025 щодо Акціонерного товариства «Українська залізниця», листи структурного підрозділу «Служба приміських пасажирських перевезень» регіональної філії «Донецька залізниця» Акціонерного товариства «Українська залізниця» №2021/6126 від 20.12.2018 та №2021/6122 від 20.12.2018 на ім'я Управління соціального захисту населення Лиманської міської ради та документи на підтвердження повноважень представників.

Нормативно свої вимоги позивач обґрунтовує посиланням на п.п.1, 6 ст.92 Конституції України, ч.ч.1-2 ст.22 ст.ст.526, 610, п.4 ч.1 ст.611, ст.ст.623 Цивільного кодексу України, ст.ст.174, 193 Господарського кодексу України, пп.«г» п.3 ч.1 ст.91, ст.ст.89, 102 Бюджетного кодексу України, ст.9 Закону України «Про залізничний транспорт», ст.19 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальній гарантії», Закон України «Про державну соціальну допомогу інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам», Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Закон України «Про охорону дитинства», Закон України «Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист», Закон України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», п.6 Порядку обслуговування громадян залізничним транспортом, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №252 від 19.03.1997, п.п.3, 5, 8 Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів та здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №256 від 04.03.2002, п.п.3-5, 7, 9, 10 Порядку розрахунку обсягів компенсаційних виплат за пільгові перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1359 від 16.12.2009, Угоду про взаємне визнання прав на пільговий проїзд для інвалідів та учасників Великої Вітчизняної війни, а також осіб, прирівняних до них від 12 березня 1993 року від 12.03.1993.

Одночасно, разом із позовом подано заяву №734/1 від 31.03.2021 про поновлення процесуального строку, у якій позивач просить поновити строк, прийняти заяву про поновлення строку позовної давності та відкрити провадження у справі.

17.05.2021 від відповідача через канцелярію Господарського суду Донецької області отримано відзив б/н б/д на позовну заяву від 31.03.2021 року по справі №734, у якому зазначає, що в укладеному між сторонами договорі №82 від 24.02.2017, з урахуванням додаткової угоди №256 від 15.12.2017 до нього, обумовлено обов'язок Управління в межах суми бюджетних асигнувань сплатити перевізнику компенсацію за пільговий проїзд окремих категорій громадян у розмірі 832 076,85грн. до 31.12.2017, а договором №68 від 13.03.2018 - у розмірі 985 000,00грн. до 31.12.2018. За твердженням відповідача, такий обов'язок ним виконано у повному обсязі та у встановлений строк, а відсутність заборгованості перед Акціонерним товариством «Українська залізниця» на початок звітного року станом на 01.01.2021 підтверджується актом звіряння розрахунків за пільговий проїзд окремих категорій громадян на залізничному транспорті між сторонами, з огляду на що відповідач у повному обсязі виконав свої зобов'язання перед позивачем. Звернуто увагу на межі бюджетних асигнувань.

Окрім того, з посиланням на положення ст.ст.257, 261, 267 Цивільного кодексу України вказує, що акт звіряння розрахунків за пільговий проїзд окремих категорій громадян на залізничному транспорті приміського сполучення між сторонами за 2017 рік станом на 01.01.2018 та остаточний переказ коштів відповідачем за 2017 рік виконано у грудні 2017 року, а отже, позивач з вимогами щодо сплати коштів за перевезення пасажирів залізничним транспортом за 2017 рік повинен був звернутися протягом трьох років, але не пізніше 31.12.2020, з огляду на що є підстави для вирішення питання щодо наслідків спливу строку позовної давності та відмови у позові.

До відзиву додано копії: договору про виплату компенсації за пільговий проїзд окремих категорій громадян залізничним транспортом приміського сполучення №82 від 24.02.2017 разом із додатковою угодою №256 від 15.12.2017 до нього, договору про виплату компенсації за пільговий проїзд окремих категорій громадян залізничним транспортом приміського сполучення №68 від 13.03.2018, акта звірки на надання пільг, рішення Лиманської міської ради Донецької області №7/24-1072 від 16.02.2017, Порядок здійснення компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян на залізничному транспорті приміського та міжміського сполучення за рахунок міського бюджету у 2017р. (додаток №1 до рішення №7/24-1072 від 16.02.2017) та додатки 1-2 до нього, рішення виконавчого комітету Лиманської міської ради Донецької області №38 від 21.02.2018, Порядок використання бюджетних коштів передбачених на здійснення компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян на залізничному транспорті приміського та міжміського сполучення розробленого на виконання програм економічного і соціального розвитку Лиманської об'єднаної територіальної громади на 2018 рік та основні напрямки розвитку на 2019 і 2020 роки, затверджений рішенням №38 від 21.02.2018, платіжних доручень №1 від 14.03.2017, №2 від 24.03.2017, №3 від 24.04.2017, №5 від 23.05.2017, №7 від 20.06.2017, №9 від 20.07.2017, №11 від 28.08.2017, №13 від 22.09.2017, №15 від 23.10.2017, №17 від 22.11.2017, №19 від 20.12.2017, №1 від 22.03.2018, №2 від 22.03.2018, №5 від 25.04.2018, №7 від 25.05.2018, №9 від 21.06.2018, №11 від 26.07.2018, №13 від 21.08.2018, №15 від 26.09.2018, №17 від 24.10.2018, №19 від 20.11.2018, №21 від 18.12.2018, акта звіряння розрахунків за пільговий проїзд окремих категорій громадян на залізничному транспорті (приміського сполучення) КПКВК 0813035 між АТ «Українська залізниця» регіональна філія «Донецька залізниця» та Управлінням соціального захисту населення Лиманської міської ради станом на 01.01.2018, 01.01.2019, 01.04.2021, кошторису Управління соціального захисту населення Лиманської міської ради станом на 2017 рік від 05.01.2017, плану асигнувань (за винятком надання кредитів з бюджет) загального фонду бюджету Управлінню соціального захисту населення Лиманської міської ради станом, довідки про зміни кошторису на 2017 рік, довідки про зміни до плану асигнувань (за винятком надання кредитів з бюджету) загального фонду бюджету на 2017 рік, кошторису Управління соціального захисту населення Лиманської міської ради станом на 2018 рік від 09.01.2018, плану асигнувань (за винятком надання кредитів з бюджет) загального фонду бюджету Управлінню соціального захисту населення Лиманської міської ради станом, довідки про зміни кошторису на 2018 рік, виписки серії АВ №806919 з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань щодо Управління соціального захисту населення Лиманської міської ради, положення про управління соціального захисту населення Лиманської міської ради та документи у підтвердження повноважень представника.

Одночасно від відповідача через канцелярію Господарського суду Донецької області надійшло клопотання №05/22-312 від 14.05.2021 щодо проведення судового засідання без присутності відповідача, яким просить провести судове засідання, що відбудеться 25.05.2021 року о 12:30, без присутності відповідача у зв'язку з карантинними обмеженнями.

07.06.2021 від відповідача через офіційну електронну поштову адресу Господарського суду Донецької області отримано заяву №05/22-368 від 04.06.2021, у якій просить проводити підготовчі судові засідання без участі представника Управління у зв'язку з карантинними обмеженнями. Кваліфікаційним електронним підписом не скріплено.

10.06.2021 від відповідача через канцелярію Господарського суду Донецької області надійшла заява №05/22-368 від 04.06.2021. Просить проводити підготовчі судові засідання без участі представника Управління.

До заяви додано копії наказу Управління соціального захисту населення Лиманської міської ради №103/02 від 26.08.2020 «Про надання права підпису фінансових та банківських документів», розпорядження міського голови Лиманської міської ради Донецької області №68-в від 05.05.2021 «Про надання основної щорічної відпустки начальнику управління соціального захисту населення Лиманської міської ради Мальченко Ганні Вікторівні».

16.06.2021 від позивача через канцелярію суду отримано лист №1178 від 10.06.2021, яким надаються документи на виконання ухвали суду від 30.04.2021, а саме копії документів долучених до позовної заяви №734 від 31.03.2021.

18.06.2021 від позивача на офіційну електронну поштову адресу суду надійшла відповідь №1167 від 10.06.2021 на відзив, у якій викладене у позові підтримав та наголосив, що законодавством не передбачена залежність відшкодування вартості послуг, наданих пільговим категоріям громадян, від фактичного фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету; відповідач в силу закону повинен відшкодувати за рахунок бюджетних коштів понесені витрати позивачеві; несплата відповідачем 1625105,80грн. компенсацій витрат за пільгові перевезення окремих категорій громадян стала підставою звернення відповідача з позовом до суду. Щодо заяви відповідача в порядку ст.267 Цивільного кодексу України зазначено, що пояснення прострочення процесуального строку викладено позивачем у заяві №734/1 від 31.03.2021 про його поновлення.

Просить суд долучити додані докази до справи та стягнути з відповідача - Управління соціального захисту населення Лиманської міської ради Донецької області збитки за пільгове перевезення громадян у розмірі 1 625 105,80грн. та судові витрати у розмірі 24376,59грн.

22.06.2021 отримано відповідь №1167 від 10.06.2021 на відзив через канцелярію Господарського суду Донецької області.

12.07.2021 від відповідача на офіційну електронну поштову адресу суду надійшло клопотання б/н б/д, у якому просить судове засідання призначене по суті справи №905/637/21 призначити на іншу дату, у зв'язку з відрядженням за службовими справами начальника управління та неможливістю прийняти участь у засіданні 13.07.2021.

Клопотання кваліфікованим електронним підписом не скріплено.

13.07.2021 через підсистему "Електронний суд" отримано клопотання відповідача про призначення судового засідання по суті справи №905/637/21 на іншу дату, у зв'язку з відрядженням за службовими справами начальника управління та неможливістю прийняти участь у засіданні 13.07.2021.

13.07.2021 представником позивача подано пояснення №2022/1311 від 08.07.2021, у яких вказує, що за 2017 рік надано послуг з перевезення пільгових категорій пасажирів на загальну суму 1751275,95грн., відповідач частково здійснив відшкодування витрат в сумі 832076,85грн., наведено дати та суми оплат щодо кожного місяця 2017року та визначено, що з урахуванням останніх (фактичного відшкодування) заборгованість складає 919199,10грн. Зазначено, що за 2018 рік було нараховано до відшкодування 1690906,70грн., а фактично відшкодовано 985000,00грн., заборгованість складає 705906,70грн. Вважає, що на день звернення з позовною заявою строк позовної давності не сплинув.

ІІ. Процесуальній дії суду:

З дотриманням приписів ст.32 Господарського процесуального кодексу України, відповідно до Положення про автоматизовану систему документообігу суду, для розгляду справи №905/637/21 визначено суддю Кротінову О.В.

Ухвалою Господарського суду Донецької області від 30.04.2021 прийнято позовну заяву №734 від 31.03.2021 до розгляду та відкрито провадження у справі №905/637/21; визначено розгляд справи за правилами загального позовного провадження; підготовче засідання призначено на 25.05.2021 року; встановлено строк позивачу для надання: відповідно до ст.166 Господарського процесуального кодексу України відповідь на відзив у строк до 25.05.2021; копій документів доданих до позовної заяви №734 від 31.03.2021 засвідчених належним чином уповноваженою особою у строк згідно ч.2 ст.174 Господарського процесуального кодексу України, а саме не більш ніж 10 днів з дня повідомлення про відкриття провадження у справі; встановлено строк відповідачу для надання: відповідно до ст.165 Господарського процесуального кодексу України відзиву на позовну заяву і всіх письмових та електронних доказів (які можливо доставити до суду), висновків експертів і заяв свідків, що підтверджують заперечення проти позову у строк до 18.05.2021, але не пізніше 15 днів з дня повідомлення про відкриття провадження у справі; одночасно надіслати позивачу копію відзиву та доданих до нього документів, докази такого направлення надати суду до початку підготовчого засідання; визнано явку представників сторін у підготовче засідання обов'язковою.

Пояснення позивача, викладені у заяві №2022/860 від 27.04.2021 стосовно заяви №734/1 від 31.03.2021 про поновлення процесуального строку, розцінено судом як заяву про залишення без розгляду зазначеного звернення. Беручи до уваги таке, заяву №734/1 від 31.03.2021 залишено судом без розгляду, про що відображено у наведеному процесуальному документі.

Ухвалою Господарського суду Донецької області від 25.05.2021 відкладено підготовче засідання на 08.06.2021; встановлено строк позивачу для надання відповіді на відзив до 08.06.2021, направити останнє на адресу відповідача та надати суду докази такого направлення; встановлено позивачу виконати вимоги ухвали Господарського суду Донецької області від 30.04.2021 у повному обсязі; визнано явку представників сторін у підготовче засідання обов'язковою.

В ухвалі суду від 25.05.2021 вирішено клопотання відповідача №05/22-312 від 14.05.2021 про проведення підготовчого засідання без його присутності, останнє не задоволено.

Ухвалою суду від 08.06.2021 відкладено підготовче засідання на 22.06.2021; встановлено строк позивачу для надання відповіді на відзив до 22.06.2021, направити останнє на адресу відповідача та надати суду докази такого направлення; встановлено позивачу виконати вимоги ухвали Господарського суду Донецької області від 30.04.2021 у повному обсязі; визнано явку представників сторін у підготовче засідання обов'язковою.

Ухвалою Господарського суду Донецької області від 22.06.2021 закрито підготовче провадження по справі №905/637/21; призначено справу №905/637/21 за позовом Акціонерного товариства «Українська залізниця», м.Київ, в особі регіональної філії «Донецька залізниця» Акціонерного товариства «Українська залізниця», м.Лиман Донецької області, до відповідача, Управління соціального захисту населення Лиманської міської ради, м.Лиман Донецької області, про стягнення 1 625 105,80 грн., до судового розгляду по суті; визначено проведення судового засідання 29.06.2021.

Заяву №05/22-368 від 04.06.2021, у якій відповідач просить проводити підготовчі судові засідання без участі його представника, враховуючи винесення судом ухвали в порядку ст.185 Господарського суду Донецької області, задоволено судом.

29.06.2021 у судовому засідання оголошено перерву; повідомлено Управління соціального захисту населення Лиманської міської ради, м.Лиман Донецької області, про продовження судового засідання, що відбудеться 13.07.2021, про що постановлено відповідну ухвалу суду.

У судове засідання 13.07.2021 представники сторін не з'явились.

Документи надані сторонами прийнято судом та долучено до матеріалів справи.

Відкладення розгляду справи є правом та прерогативою суду, основною умовою для якого є не відсутність у судовому засіданні представників сторін, а неможливість вирішення спору у відповідному судовому засіданні.

Враховуючи суть спору, загальну тривалість розгляду справи, а також забезпечення з боку суду можливості учасників справи для реалізації своїх процесуальних прав, у тому числі шляхом направлення поштою (іншим належним засобом зв'язку) відповідних доказі до суду, з огляду на таке суд дійшов висновку про відсутність підстав для відкладення розгляду справи (оголошення перерви) та існуючою можливість розглянути спір за наявними у справі матеріалами, у судовому засіданні 13.07.2021.

Беручи до уваги таке, у задоволенні клопотання відповідача про призначення судового засідання по суті справи №905/637/21 на іншу дату відмовлено.

ІІІ. Фактичні обставини справи, встановлені судом:

24.02.2017 між Управлінням соціального захисту населення Лиманської міської ради (платник) та Публічним акціонерним товариством «Українська залізниця» в особі регіональної філії «Донецька залізниця» (перевізник) укладено договір про виплату компенсації за пільговий проїзд окремих категорій громадян залізничним транспортом приміського сполучення №82 (№Дон/НРП-17014/НЮ, дата реєстрації 02.03.2017), згідно п.1.1. якого договір регламентує взаємовідносини сторін щодо виплати компенсації за пільговий проїзд окремих категорій громадян залізничним транспортом приміського сполучення платником перевізнику за перевезення окремих категорій громадян, які відповідно до чинного законодавства України мають право на пільговий проїзд в приміському сполученні.

При здійсненні компенсації за пільговий проїзд окремих категорій громадян залізничним транспортом приміського сполучення сторони керуються Бюджетним кодексом України, постановою Кабінету Міністрів України №1359 від 16.12.2009 «Про затвердження Порядку розрахунку обсягів компенсаційних виплат за пільгові перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян» (п.1.2 договору).

Відповідно до п.2.2 договору перевізник зобов'язується здійснювати пільгові перевезення передбачених чинним законодавством України категорій громадян, які зазначені в додатку 1 до Порядку здійснення компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян на залізничному транспорті приміського та міжміського сполучення за рахунок коштів міського бюджету у 2017 році №7/24-1072 від 16.02.2017.

У п.2.3 сторони визначили, що платник в межах суми бюджетних асигнувань зобов'язується сплатити перевізнику компенсацію у розмірі 830000,00грн. до 31.12.2017 за пільговий проїзд окремих категорій громадян на підставі наданих перевізником документів, передбачених цим договором.

Згідно п.п.3.2, 3.3, 3.4 договору перевізник подає щомісячно до 15 числа наступного за звітним розрахунки, наданих пільг при перевезенні за попередній місяць, акт звірки на надання пільг, облікову форму про недоотримані кошти за перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян (затверджена постановою Кабінету Міністрів України №1359 від 16.12.2009).

На підставі наданих перевізником звітів платник перераховує перевізнику суму відшкодування за пільгові перевезення окремих категорій громадян в межах кошторисних призначень.

При повному відшкодуванні платником компенсації за проїзд окремих пільгових категорій громадян договір вважається виконаним.

Сторони погодили, що даний договір набуває чинності з моменту підписання, а умови договору застосовуються згідно ч.3 ст.631 Цивільного Кодексу України з 01.01.2017, і діє в частині надання послуг до 31.12.2017, а в частині проведення розрахунків - до їх повного виконання (п.7.1 договору).

Умови цього договору можуть бути змінені та доповнені за взаємною згодою Сторін шляхом підписання додаткових письмових угод, які є його невід'ємною частиною (п.7.2 договору).

Закінчення строку цього договору не звільняє сторони від відповідальності за його порушення, яке мало місце під час дії цього договору (п.7.3 договору).

15.12.2017 сторони уклали додаткову угоду №256 від 15.12.2017 до договору про виплату компенсації за пільговий проїзд окремих категорій громадян залізничним транспортом приміського сполучення №82 (№Дон/НРП-17014/НЮ) від 24.02.2017, якою внесли зміни до п.2.3 договору в наступній редакції: «Сума договору збільшується на 2076,85грн. (дві тисячі сімдесят шість грн. 85 коп.) в складає 832076,85грн. (вісімсот тридцять дві тисячі сімдесят шість грн. 85 коп.) КПКВК 1513037 КЕКВ 2730».

Договір та додаткова угода до нього підписані сторонами без зауважень та скріплені печатками підприємств.

За період січень - грудень 2017 року позивачем здійснено перевезення пільгових категорій населення за пільговими тарифами.

Донецькою залізницею (позивачем) визначено суму недоотриманих коштів у 2017 році за перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян, витрати на перевезення яких відшкодовуються з державного та місцевих бюджетів, а саме за перевезення наступних категорій пільговиків для приміського сполучення: інвалідів Великої Вітчизняної війни 1, 2, 3 групи та прирівняних до них осіб; учасників Великої Вітчизняної війни, бойових операцій; батьків військовослужбовців, які загинули чи померли; інвалідів 1, 2, 3 групи та осіб, які супроводжують в поїздах інваліда; учасників бойових дій; інвалідів 1, 2, 3 групи та осіб, які супроводжують інвалідів 1 групи; постраждалих внаслідок Чорнобильської аварії 1 категорії, уч. ліквідації, дітей віком від 6-18 років, яким встановлена інв. пов'язана з Чорнобильською катастрофою; пенсіонерів за віком; ветеранів: органів внутрішніх справ, військової служби; дітей віком від 6 до 18 років (до 23 років) з багатодітних сімей; дітей-сиріт і дітей, які залишились без піклування батьків, віком від 16-18 років; дітей-інвалідів віком від 6-18 років по Донецькій області Лиманського району:

у січні 2017 року - на загальну суму 73482,57грн. (з ПДВ) за 6359 оформленими пільговими проїзними документами (квитками);

у лютому 2017 року - на загальну суму 112303,51грн. (з ПДВ) за 11605 оформленими пільговими проїзними документами (квитками);

у березні 2017 року - на загальну суму 159410,30грн. (з ПДВ) за 13366 оформленими пільговими проїзними документами (квитками);

у квітні 2017 року - на загальну суму 152911,00грн. (з ПДВ) за 10611 оформленими пільговими проїзними документами (квитками);

у травні 2017 року - на загальну суму 158215,51грн. (з ПДВ) за 13147 оформленими пільговими проїзними документами (квитками);

у червні 2017 року - на загальну суму 173371,18грн. (з ПДВ) за 14762 оформленими пільговими проїзними документами (квитками);

у липні 2017 року - на загальну суму 154183,54грн. (з ПДВ) за 12873 оформленими пільговими проїзними документами (квитками);

у серпні 2017 року - на загальну суму 144954,27грн. (з ПДВ) за 13514 оформленими пільговими проїзними документами (квитками);

у вересні 2017 року - на загальну суму 152124,31грн. (з ПДВ) за 13267 оформленими пільговими проїзними документами (квитками);

у жовтні 2017 року - на загальну суму 171821,03грн. (з ПДВ) за 14865 оформленими пільговими проїзними документами (квитками);

у листопаді 2017 року - на загальну суму 174136,65грн. (з ПДВ) за 16378 оформленими пільговими проїзними документами (квитками);

у грудні 2017 року - на загальну суму 124362,08грн. (з ПДВ) за 11476 оформленими пільговими проїзними документами (квитками).

За вказаний період залізницею складено облікові форми про недоотримані кошти за перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян, витрати на перевезення яких відшкодовуються з державного та місцевого бюджетів та сформовано загальні зведені відомості по типах пільг та квитків у приміському сполученні.

За даними, що містяться у платіжних дорученнях відповідач здійснив оплати з відшкодування компенсаційних виплат за пільгове перевезення громадян залізничним транспортом за договором №82 від 24.02.2017:

-на суму 125786,75грн. згідно платіжного доручення №1 від 14.03.2017 з призначенням платежу «за 12.16-01.17р.»;

-на суму 112303,51грн. згідно платіжного доручення №2 від 24.03.2017, з призначенням платежу «за 02.17р.»;

-на суму 66000,00грн. згідно платіжного доручення №3 від 24.04.2017 з призначенням платежу «за 03.17р.»;

-на суму 69000,00грн. згідно платіжного доручення №5 від 23.05.2017 з призначенням платежу «за 04.17р.»;

-на суму 69000,00грн. згідно платіжного доручення №7 від 20.06.2017 з призначенням платежу «за 05.17р.»;

-на суму 70000,00грн. згідно платіжного доручення №9 від 20.07.2017 з призначенням платежу «за 06.17р.»;

-на суму 68000,00грн. згідно платіжного доручення №11 від 18.08.2017 з призначенням платежу «за 07.17р.»;

-на суму 69000,00грн. згідно платіжного доручення №13 від 22.09.2017 з призначенням платежу «за 08.17р.»;

-на суму 69000,00грн. згідно платіжного доручення №15 від 23.10.2017 з призначенням платежу «за 09.17р.»;

-на суму 69000,00грн. згідно платіжного доручення №17 від 22.11.2017 з призначенням платежу «за 10.17р.»;

-на суму 44986,59грн. згідно платіжного доручення №19 від 10.12.2017 з призначенням платежу «за 11.17р.».

13.03.2018 між Управлінням соціального захисту населення Лиманської міської ради (платник) та Публічним акціонерним товариством «Українська залізниця» в особі регіональної філії «Донецька залізниця» (перевізник) укладено договір про виплату компенсації за пільговий проїзд окремих категорій громадян залізничним транспортом приміського сполучення №68 (№Дон/НРП-18033/НЮ-і, дата реєстрації 14.03.2018).

Пункти: 1.1, 3.2, 3.3, 3.4, 7.2, 7.3 - є тотожними укладеному договору про виплату компенсації за пільговий проїзд окремих категорій громадян залізничним транспортом приміського сполучення №82 (№Дон/НРП-17014/НЮ-і) від 24.02.2017.

Відповідно до п.2.2 договору перевізник зобов'язується здійснювати пільгові перевезення передбачених чинним законодавством України категорій громадян, які зазначені в Порядку використання бюджетних коштів передбачених на здійснення компенсаційних- виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян на залізничному транспорті приміського та міжміського сполучення розробленого на виконання Програми економічного і соціального розвитку Лиманської об'єднаної територіальної громади на 2018 рік та основні напрямки розвитку на 2019 і 2020 роки, затвердженим рішенням виконавчого комітету Лиманської міської ради №38 від 21.02.2018.

У п.2.3 сторони визначили, що платник в межах суми бюджетних асигнувань зобов'язується сплатити перевізнику компенсацію у розмірі 985000,00грн. до 31.12.2018 за пільговий проїзд окремих категорій громадян на підставі наданих перевізником документів, передбачених цим договором.

Сторони погодили, що даний договір набуває чинності з моменту підписання, а умови договору застосовуються згідно ч.3 ст.631 Цивільного Кодексу України з 01.01.2018, і діє в частині надання послуг до 31.12.2018, а в частині проведення розрахунків - до їх повного виконання (п.7.1 договору).

Договір підписано сторонами без зауважень та скріплено печатками підприємств.

За період січень - грудень 2018 року позивачем здійснено перевезення пільгових категорій населення за пільговими тарифами.

Донецькою залізницею (позивачем) визначено суму недоотриманих коштів у 2018 році за перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян, витрати на перевезення яких відшкодовуються з державного та місцевих бюджетів, а саме за перевезення наступних категорій пільговиків для приміського сполучення: інвалідів Великої Вітчизняної війни 1, 2, 3 групи та прирівняних до них осіб; учасників Великої Вітчизняної війни, бойових операцій; батьків військовослужбовців, які загинули чи померли; інвалідів 1, 2, 3 групи та осіб, які супроводжують в поїздах інваліда; учасників бойових дій; інвалідів 1, 2, 3 групи та осіб, які супроводжують інвалідів 1 групи; постраждалих внаслідок Чорнобильської аварії 1 категорії, уч. ліквідації, дітей віком від 6-18 років, яким встановлена інв. пов'язана з Чорнобильською катастрофою; пенсіонерів за віком; ветеранів: органів внутрішніх справ, військової служби; дітей віком від 6 до 18 років (до 23 років) з багатодітних сімей; дітей-сиріт і дітей, які залишились без піклування батьків, віком від 16-18 років; дітей-інвалідів віком від 6-18 років по Донецькій області Лиманського району:

у січні 2018 року - на загальну суму 121321,70грн. (з ПДВ) за 10534 оформленими пільговими проїзними документами (квитками);

у лютому 2018 року - на загальну суму 112975,66грн. (з ПДВ) за 10145 оформленими пільговими проїзними документами (квитками);

у березні 2018 року - на загальну суму 126567,83грн. (з ПДВ) за 10295 оформленими пільговими проїзними документами (квитками);

у квітні 2018 року - на загальну суму 201982,39грн. (з ПДВ) за 9941 оформленими пільговими проїзними документами (квитками);

у травні 2018 року - на загальну суму 192469,77грн. (з ПДВ) за 9913 оформленими пільговими проїзними документами (квитками);

у червні 2018 року - на загальну суму 144335,75грн. (з ПДВ) за 8051 оформленими пільговими проїзними документами (квитками);

у липні 2018 року - на загальну суму 135561,13грн. (з ПДВ) за 7921 оформленими пільговими проїзними документами (квитками);

у серпні 2018 року - на загальну суму 145365,15грн. (з ПДВ) за 8408 оформленими пільговими проїзними документами (квитками);

у вересні 2018 року - на загальну суму 133377,98грн. (з ПДВ) за 7957 оформленими пільговими проїзними документами (квитками);

у жовтні 2018 року - на загальну суму 140881,39грн. (з ПДВ) за 8122 оформленими пільговими проїзними документами (квитками);

у листопаді 2018 року - на загальну суму 130942,57грн. (з ПДВ) за 8143 оформленими пільговими проїзними документами (квитками);

у грудні 2018 року - на загальну суму 105125,38грн. (з ПДВ) за 6191 оформленими пільговими проїзними документами (квитками).

За вказаний період залізницею складено облікові форми про недоотримані кошти за перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян, витрати на перевезення яких відшкодовуються з державного та місцевого бюджетів та сформовано загальні зведені відомості по типах пільг та квитків у приміському сполученні.

За даними, що містяться у платіжних дорученнях відповідач здійснив оплати з відшкодування компенсаційних виплат за пільгове перевезення громадян залізничним транспортом за договором №68 від 13.03.2018:

-на суму 164000,00грн., згідно платіжного доручення №1 від 22.03.2018 з призначенням платежу «за 01.18р.»;

-на суму 81000,00грн., згідно платіжного доручення №2 від 22.03.2018, з призначенням платежу «за 02.18р.»;

-на суму 82000,00грн., згідно платіжного доручення №5 від 25.04.2018 з призначенням платежу «за 03.18р.»;

-на суму 82000,00грн., згідно платіжного доручення №7 від 25.05.2018 з призначенням платежу «за 04.18р.»;

-на суму 82000,00грн., згідно платіжного доручення №9 від 21.06.2018 з призначенням платежу «за 05.18р.»;

-на суму 82000,00грн., згідно платіжного доручення №11 від 26.07.2018 з призначенням платежу «за 06.18р.»;

-на суму 82000,00грн., згідно платіжного доручення №13 від 21.08.2018 з призначенням платежу «за 07.18р.»;

-на суму 82000,00грн., згідно платіжного доручення №15 від 26.09.2018 з призначенням платежу «за 08.18р.»;

-на суму 82000,00грн., згідно платіжного доручення №17 від 24.10.2018 з призначенням платежу «за 09.18р.»;

-на суму 82000,00грн., згідно платіжного доручення №19 від 20.11.2018 з призначенням платежу «за 10.18р.»;

-на суму 84000,00грн., згідно платіжного доручення №21 від 18.12.2018 з призначенням платежу «за 11.18р.».

За даними Акціонерного товариства «Українська залізниця», відображеними у акті звіряння розрахунків за пільговий проїзд окремих категорії громадян на залізничному транспорті (приміського сполучення) КПКВК 0813035 між ПАТ «Українська залізниця» регіональна філія «Донецька залізниця» та Управлінням соціального захисту населення Лиманської міської ради станом на 01.01.2018 року, заборгованість на початок звітного року, станом на 01.01.2017 становить 52304,18грн., фактично спожито в межах норми з початку року 1751275,95грн., профінансовано 832076,85грн., у тому числі за поточний рік 779772,67грн. та погашення заборгованості минулих років 52304,18грн., заборгованість станом на 01.01.2018 - 971503,28грн.

Відповідачем означений акт підписано, вказано, що за даними Управлінням соціального захисту населення Лиманської міської ради заборгованість на початок звітного року, станом на 01.01.2017 становить 0,00грн., фактично спожито в межах норми з початку року 832076,85грн., профінансовано 832076,85грн., у тому числі за поточний рік 832076,85грн. та погашення заборгованості минулих років 0грн., заборгованість станом на 01.01.2018 - 0грн.

Акціонерним товариством «Українська залізниця» у акті звіряння розрахунків за пільговий проїзд окремих категорії громадян на залізничному транспорті (приміського сполучення) КПКВК 0813035 між АТ «Українська залізниця» регіональна філія «Донецька залізниця» та Управлінням соціального захисту населення Лиманської міської ради станом на 01.01.2019 року відображено, що заборгованість на початок звітного року, станом на 01.01.2018 становить 971503.28грн., фактично спожито в межах норми з початку року 1690906,70грн., профінансовано 985000,00грн., у тому числі за поточний рік 903000,00грн. та погашення заборгованості минулих років 82000,00грн., заборгованість станом на 01.01.2019 - 1677409,98грн.

Управлінням соціального захисту населення Лиманської міської ради означений акт підписано із зауваженнями наступного змісту: «Кредиторська заборгованість станом на 01.01.2019 складає - 0,00грн. в межах бюджетних призначень».

У претензії №2021/6369 від 13.12.2019 структурного підрозділу «Служба приміських перевезень» регіональної філії «Донецька залізниця» Акціонерного товариства «Українська залізниця» на ім'я відповідача, зазначено, що сума наданих залізницею послуг по пільговому перевезенню пасажирів за 2017 рік склала 1175275,95грн., з яких отримано компенсаційних виплат 832076,85грн., тобто загальна сума претензії становить 919199,10грн.

За актом звіряння розрахунків за пільговий проїзд окремих категорії громадян на залізничному транспорті (приміського сполучення) КПКВК 0813035 між АТ «Українська залізниця» регіональна філія «Донецька залізниця» та Управлінням соціального захисту населення Лиманської міської ради станом на 01.04.2021 року, заборгованість на початок звітного року, станом на 01.01.2021 за даними сторін становить 0,00грн.

Означений акт підписано представниками сторін та скріплено печатками підприємства.

За даними кошторису на 2017 рік за кодом класифікації видатків та кредитування державного бюджету 1513037 компенсаційні виплати за пільговий проїзд окремих категорій громадян на залізничному транспорті рахуються надходження у сумі 840000,00грн.

Згідно довідки про зміну до кошторису на 2017 рік збільшено надходження за означеними видатками на 3000,00грн.

За даними кошторису на 2018 рік за кодом класифікації видатків та кредитування державного бюджету 0813035 компенсаційні виплати за пільговий проїзд окремих категорій громадян на залізничному транспорті рахуються надходження у сумі 1000000,00грн.

В поясненнях позивач визначає зарахування всієї суми надходжень у розмірі 832076,85грн. у рахунок погашення зобов'язань за 2017рік, внаслідок чого заборгованість становить за цим періодом 919199,10грн., у розмірі 985000,00грн. - за 2018 рік, в наслідок чого заборгованість за 2018 річ становить 705906,70грн..

Несплата компенсаційних витрат у загальному розмірі 1625105,80грн. внаслідок надання пільгового проїзду окремих категорій громадян, які мають відповідні пільги при користуванні залізничним транспортом, відшкодування якого здійснюється за рахунок коштів місцевого бюджету та що фактично позивачу не відшкодовано, зумовило звернення останнього до суду з розглядуваним позовом.

IV. Мотиви з яких виходить суд та застосовані ним положення законодавства:

Згідно із ст.129 Конституції України однією з засад судочинства є змагальність.

За змістом ст.13 Господарського процесуального кодексу України встановлений такий принцип господарського судочинства як змагальність сторін, згідно з яким судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи не вчиненням нею процесуальних дій.

Відповідно до ст.74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов'язків щодо доказів.

За приписом ст.76 Господарського процесуального кодексу України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Тобто, змагальність полягає в тому, що сторони у процесуальній формі доводять перед судом свою правоту, за допомогою доказів переконують суд у правильності своєї правової позиції.

За змістом п.п.1, 6 ст.92 Конституції України права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод; основні обов'язки громадянина; основи соціального захисту тощо визначаються виключно законами України.

Як вбачається зі ст.9 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» виключно законами України визначаються, зокрема, пільги щодо оплати житлово-комунальних, транспортних послуг і послуг зв'язку та критерії їх надання. Державні соціальні гарантії є обов'язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.

Соціальні пільги на пасажирські перевезення для ряду категорій громадян встановлено, зокрема, Міжурядовою Угодою про взаємне визнання прав на пільговий проїзд для інвалідів та учасників Великої Вітчизняної війни, а також осіб, прирівняних до них від 12.03.1993, Законами України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні», «Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю», «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального статусу», «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», «Про охорону дитинства», «Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист».

Частиною 5 ст.9 Закону України «Про залізничний транспорт» встановлено, що для захисту інтересів окремих категорій громадян на пасажирських перевезеннях, у тому числі приміських, можуть передбачатися пільгові тарифи. Збитки залізничного транспорту загального користування від їх використання відшкодовуються залізницям за рахунок державного або місцевих бюджетів залежно від того, яким органом прийнято рішення щодо введення відповідних пільг.

Пунктом 6 Порядку обслуговування громадян залізничним транспортом, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №252 від 19.03.1997 закріплено обов'язок суб'єктів господарської діяльності, які займаються перевезенням та обслуговуванням пасажирів, забезпечити надання пільг особам, які мають на це право згідно із законодавством України.

З такого слідує, що залізниця здійснює перевезення окремих категорій громадян за пільговими тарифами відповідно до чинних законів України, які передбачають такі пільги для конкретних категорій громадян, а не за окремими угодами, а збитки залізничного транспорту (в розумінні Закону України «Про залізничний транспорт») від їх використання відшкодовуються залізницям за рахунок державного або місцевого бюджетів.

Норми зазначених вище нормативно-правових актів закріплюють реалізацію державних гарантій певним категоріям громадян та є нормами прямої дії: безумовному обов'язку залізничного перевізника надавати пільги визначеним категоріям громадян кореспондується безумовний обов'язок держави в особі її органів відшкодувати такі пільги.

Відповідно до ст.22 Цивільного Кодексу України збитками є: 1) втрати, яких особа зазнала у зв'язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки); 2) доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).

Відповідно до ст.5 Господарського процесуального кодексу України, здійснюючи правосуддя, господарський суд захищає права та інтереси фізичних і юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.

У випадку, якщо закон або договір не визначають ефективного способу захисту порушеного права чи інтересу особи, яка звернулася до суду, суд відповідно до викладеної в позові вимоги такої особи може визначити у своєму рішенні такий спосіб захисту, який не суперечить закону.

З огляду на викладене, суд вважає, що у розглядуваному позові порушується питання не про стягнення збитків в розумінні Цивільного кодексу України, а в розумінні Закону України «Про залізничний транспорт», тобто фактично йдеться про заборгованість з компенсаційних виплат, порядок здійснення яких визначений сторонами в укладених між ними договорах №82 (№Дон/НРП-17014/НЮ) та №68 (№Дон/НРП-18033/НЮ-і), а також встановлений Кабінетом Міністрів України у постановах №256 від 04.03.2002 «Про затвердження Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету», яка діяла під час укладення спірних договорів, та №1359 від 16.12.2009 «Про затвердження порядку розрахунку обсягів компенсаційних виплат за пільгові перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян».

Сторонами у договорах №82 (№Дон/НРП-17014/НЮ) та №68 (№Дон/НРП-18033/НЮ-і) встановлений такий порядок взаємодії, який передбачає подання позивачем (перевізником) облікових форм щомісячно до 15 числа наступного за звітним та перерахування відповідачем (платником) перевізнику суми відшкодування за пільгові перевезення окремих категорій громадян в межах кошторисних призначень.

Крім того, у порядку №256 передбачено, що головні розпорядники коштів місцевих бюджетів здійснюють розрахунки з постачальниками послуг на підставі поданих ними щомісячних звітів щодо послуг, наданих особам, які мають право на відповідні пільги.

У пункті 2 порядку №256 визначено, що фінансування видатків місцевих бюджетів за державними програмами соціального захисту населення провадиться за рахунок субвенцій, передбачених державним бюджетом на відповідний рік, у межах обсягів, затверджених у обласних бюджетах, бюджеті Автономної Республіки Крим, бюджетах міст Києва та Севастополя, міст республіканського Автономної Республіки Крим і обласного значення та у районних бюджетах на зазначені цілі.

Відповідно до п.3 вказаного порядку головними розпорядниками коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення є керівники головних управлінь, управлінь, відділів та інших самостійних структурних підрозділів місцевих держадміністрацій, виконавчих органів рад, об'єднаних територіальних громад, до компетенції яких належать питання праці та соціального захисту населення.

Отже, розпорядником коштів бюджетного фінансування вказаних соціальних пільг у місті Лиман Донецької області є Управління соціального захисту населення Лиманської міської ради.

Відповідно до п.4 порядку №256 перерахування сум субвенцій на фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення провадиться Державною казначейською службою згідно з помісячним розписом асигнувань державного бюджету, але в межах фактичних зобов'язань відповідних бюджетів щодо пільг, субсидій, допомоги та компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян.

Порядок розрахунку обсягів компенсаційних виплат за пільгові перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян, затверджений постановою Кабінету Міністрів України №1359 від 16.12.2009, визначає механізм розрахунку обсягів компенсаційних виплат залізницям за пільгові перевезення окремих категорій громадян, яким таке право надане законом, що здійснюються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів, а також субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на зазначені цілі.

Таким чином, чинне законодавство передбачає відшкодування витрат за надані послуги пільговим категоріям громадян. При цьому зобов'язання сторін по даній справі виникають безпосередньо із актів цивільного законодавства.

Сума недоотриманих коштів обчислюється в автоматизованому режимі під час оформлення кожного безоплатного та пільгового проїзного документа (квитка) як різниця між повною вартістю проїзду, встановленою згідно з діючими тарифами для відповідного виду сполучення, маршруту прямування, категорії поїзда та вагона, і вартістю проїзду, що сплачує пасажир відповідно до наданих пільг (п.4 порядку №1359).

За змістом п.п.9-11 порядку №1359 на підставі місячної станційної звітності залізниці складають облікову форму про недоотримані кошти за перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян, витрати на перевезення яких відшкодовуються з державного або місцевих бюджетів, згідно з додатком.

Для компенсації недоотриманих коштів облікова форма складається окремо для органу виконавчої влади, який є головним розпорядником бюджетних коштів, передбачених на цю мету державним бюджетом, та органу виконавчої влади, який є головним розпорядником коштів, виділених місцевим бюджетом.

Залізниці не пізніше ніж 15 числа місяця наступного звітного періоду подають відповідним головним розпорядникам коштів рахунок на суму, яка підлягає компенсації, та облікові форми.

Головні розпорядники коштів, передбачених на компенсаційні виплати, після надходженні їх на власні рахунки у п'ятиденний строк перераховують зазначені кошти відповідній залізниці.

Вищезазначені нормативні акти покладають на розпорядника обов'язок компенсувати підтверджені обліковими формами недоотримані кошти залізницею за перевезення пільгової категорії населення в повному обсязі.

Пункту 10 вказаного порядку кореспондує п.3.2 спірних договорів в частині строку та обов'язку подання позивачем облікових форм про недоотримані кошти за перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян.

Оскільки у відзиві на позовну заяву на міститься заперечень відповідача проти дотримання позивачем вимог в цій частині, суд розцінює подання позивачем облікових форм за спірний період у передбачений строк як обставину, яка визнається учасниками справи в порядку ч.1 ст.75 Господарського процесуального кодексу України.

Згідно з п.п.«б» п.4 ч.1 ст.89 Бюджетного кодексу України до видатків, які здійснюються з районних бюджетів та бюджетів міст, республіканського Автономної Республіки Крим і міст обласного значення та враховуються при визначенні обсягу міжбюджетних трансфертів, належать видатки на державні програми соціального захисту, в тому числі компенсаційні виплати за пільговий проїзд окремих категорій громадян.

Відповідно до ст.102 Бюджетного кодексу України видатки місцевих бюджетів, передбачені у п.п.«б» п.4 ч.1 ст.89 цього Кодексу, фінансуються за рахунок субвенцій з Державного бюджету України і повинні забезпечувати своєчасність, рівномірність, гарантованість та повноту перерахування трансфертів.

Відповідно до п.п.1, 3 ст.174 Господарського Кодексу України зобов'язання можуть виникати безпосередньо із закону та іншого нормативно-правового акту, що регулює господарську діяльність, а також з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.

У ч.1 ст.193 Господарського Кодексу України унормовано, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

За період січень-грудень 2017 року Донецька залізниця (позивач) перевезла пільгових категорій громадян по Донецькій області Лиманського району на загальну суму проїзду - 1751275,95грн., що підтверджується обліковими формами про недоотримані кошти за перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян за вказаний період, витрати на перевезення яких відшкодовуються з державного та місцевих бюджетів.

Відповідач компенсаційні виплати здійснив частково, в межах п.2.3 договору №82 (Дон/НРП-17014/НЮ) з урахуванням додаткової угоди №256 від 15.12.2017 до нього, на суму 832076,85грн., що підтверджується доданими до матеріалів справи платіжними дорученнями, внаслідок чого у останнього виникла заборгованість, а саме: за березень 2017 року - у розмірі 93410,30грн., за квітень 2017 року - 83911,00грн., за травень 2017 року - 89215,51грн., за червень 2017 року - 103371,18грн., за липень 2017 року - 86183,54грн., за серпень 2017 року - 75954,27грн., за вересень 2017 року - 83124,31грн., за жовтень 2017 року - 102821,03грн., за листопад 2017 року - 129150,06грн., за грудень 2017 року - 124362,08грн.

Як слідує з платіжного доручення №1 від 14.03.2017 на суму 125786,75грн., з урахуванням призначення платежу "12.16 - 01.17" наявна переплата за січень 2017 року у розмірі 52304,18грн.

Позивач враховує всю суму коштів, що надійшли у розмірі 832076,85грн. в рахунок оплати за договором №82 (Дон/НРП-17014/НЮ) за 2017 рік.

З огляду на таке, позивач визначає заборгованість у сумі 919199,10грн.

За період січень-грудень 2018 року Донецька залізниця (позивач) перевезла пільгових категорій громадян по Донецькій області Лиманського району на загальну суму проїзду - 1690906,70грн., що підтверджується обліковими формами про недоотримані кошти за перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян за вказаний період, витрати на перевезення яких відшкодовуються з державного та місцевих бюджетів.

Відповідач компенсаційні виплати здійснив частково, в межах п.2.3 договору №68 (Дон/НРП-18033/НЮ-і), на суму 985000,00грн., що підтверджується доданими до матеріалів справи платіжними дорученнями, внаслідок чого у останнього виникла заборгованість, а саме: за лютий 2018 року - у розмірі 31975,66грн., за березень 2018 року - 44567,83грн., за квітень 2018 року - 119982,39грн., за травень 2018 року - 110469,77грн., за червень 2018 року - 62335,75грн., за липень 2018 року - 53561,13грн., за серпень 2018 року - 63365,15грн., за вересень 2018 року - 51337,98грн., за жовтень 2018 року - 58881,39грн., за листопад 2018 року - 46942,57грн., за грудень 2018 року - 105125,38грн.

Як слідує з платіжного доручення №1 від 22.03.2018 на суму 164000,00грн., з урахуванням призначення платежу "01.18" наявна переплата за січень 2018 року у розмірі 42678,30грн.

Позивач враховує всю суму коштів, що надійшли у розмірі 985000,00грн. в рахунок оплати за договором №68 (Дон/НРП-18033/НЮ-і) за 2018 рік.

З огляду на таке, позивач визначає заборгованість за цей період у сумі 705906,70грн.

Частина 2 ст.218 Господарського кодексу України та ст.617 Цивільного кодексу України прямо передбачають, що відсутність у боржника необхідних коштів не вважаються обставинами, які є підставою для звільнення боржника від виконання зобов'язання.

Законодавством не передбачена залежність відшкодування вартість послуг наданих пільговим категоріям громадян від фактичного фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету.

Закон України «Про залізничний транспорт» та Правила перевезення пасажирів, багажу, вантажобагажу та пошти залізничним транспортом України затверджені наказом Міністерства транспорту та зв'язку України №1196 27.12.2006 не передбачають жодного обмеження щодо надання послуг у разі відсутності коштів на зазначені цілі.

Відповідно до ст.17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року та практику Суду як джерело права.

Згідно з практикою Європейського Суду з прав людини, а саме, у справі «Кечко проти України» (заява №63134/00), ЄСПЛ зауважив, що держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату надбавок з державного бюджету, однак свідома відмова в цих виплатах не допускається, доки відповідні положення є чинними (п.23 рішення Суду). У п.26 вказаного рішення зазначено, що органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.

Перевезення пасажирів на пільгових умовах позивачем виконано не за власною ініціативою, а на виконання імперативних законодавчих вказівок щодо цього. Як наслідок, уповноважений на те державою орган - відповідач у справі у силу закону має відшкодувати за рахунок бюджетних коштів понесені витрати позивачу.

Вищевикладеним спростовуються доводи відповідача про те, що сплата ним перевізнику компенсації за пільговий проїзд окремих категорій громадян відбулась у повному обсязі.

Так, оскільки Управління соціального захисту населення Лиманської міської ради, яке є розпорядником бюджетних коштів, не провело розрахунки за пільгові перевезення окремих категорій громадян в повній мірі, то відповідач зобов'язаний у відповідності до вимог п.п.2, 3, 8 Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №256 від 04.03.2002, відшкодувати понесені залізницею витрати за перевезення пільговиків за період січень-грудень 2017 року та січень-грудень 2018 року.

Твердження відповідача про відсутність заборгованості з посиланням на акт звіряння розрахунків за пільговий проїзд окремих категорій громадян між сторонами станом на 01.04.2021 в частині заборгованості на початок звітного року, станом на 01.01.2021 та платіжні доручення суд відхиляє, оскільки в зазначених документах йдеться про розрахунки між сторонами виключно в межах бюджетних асигнувань, в той час як фактичні витрати позивача, які пов'язані з пільговим проїздом окремих громадян, визначаються в облікових формах залізниці, які формуються на підставі автоматизованої станційної звітності.

V. Висновки суду:

За встановлених обставин, залізниця довела законність своїх вимог щодо відшкодування витрат пільгового проїзду визначеним категоріям пільговиків за період березень-грудень 2017 року та січень-грудень 2018 року, у сумі визначеній нею, що не суперечить дійсним обставинам справи.

Щодо посилання відповідача на пропущення позивачем строків позовної давності за перевезення пасажирів залізничним транспортом за 2017 рік.

Відповідно до ст.256 Цивільного кодексу України позовна давність - це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу.

Загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки (ст.257 Цивільного кодексу України).

Позовна давність застосовується судом лише за заявою сторони у спорі, зробленою до винесення ним рішення (ч.3 ст.267 Цивільного кодексу України).

Сплив позовної давності, про застосування якої заявлено стороною у спорі, є підставою для відмови у позові (ч.4 ст.257 Цивільного кодексу України).

За змістом частини першої статті 261 Цивільного кодексу України позовна давність застосовується лише за наявності порушення права особи.

Отже, перш ніж застосовувати позовну давність, господарський суд повинен з'ясувати та зазначити в судовому рішенні, чи порушене право або охоронюваний законом інтерес позивача, за захистом якого той звернувся до суду. Лише якщо буде встановлено, що право або охоронюваний законом інтерес особи дійсно порушені, але позовна давність спливла і про це зроблено заяву іншою стороною у справі, суд відмовляє в позові у зв'язку зі спливом позовної давності - за відсутності наведених позивачем поважних причин її пропущення.

Термін визначається календарною датою або вказівкою на подію, яка має неминуче настати (ст.252 Цивільного кодексу України).

Перебіг строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов'язано його початок (ст.253 Цивільного кодексу України).

Перебіг позовної давності починається від дня, коли особа довідалася або могла довідатися про порушення свого права або про особу, яка його порушила (п.1 ст.261 Цивільного кодексу України).

Судом встановлено відсутність заборгованості з компенсаційних виплат за обліковими формами про недоотримані кошти за перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян, витрати на перевезення яких відшкодовуються з державного та місцевих бюджетів, за січень-лютий 2017.

Як слідує з норм чинного законодавства України, з урахуванням п.10 порядку №1359, за змістом якого залізниця не пізніше ніж 15 числа місяця наступного звітного періоду подає відповідачу облікові форми, обов'язок останнього здійснити компенсаційні виплати за недоотримані кошти за перевезення пільгових категорій громадян на підставі облікової форми за березень 2017 року настає у квітні 2017 року.

В той же час, відповідно до положень п.12 Прикінцевих та перехідних положень Цивільного Кодексу України, під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені ст.ст.257, 258, 362, 559, 681, 728, 786, 1293 цього Кодексу, продовжуються на строк дії такого карантину.

Вказаний розділ доповнено п.12 згідно із Законом №540-IX від 30.03.2020, який набув чинності 02.04.2020.

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №211 від 11.03.2020 «Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19», установлено з 12.03.2020 на всій території України карантин, який у свою чергу постановами Кабінету Міністрів України №239 від 25.03.2020, №392 від 20.05.2020, №641 від 22.07.2020, №760 від 26.08.2020, №956 від 13.10.2020, №1236 від 09.12.2020, №104 від 17.02.2021, №405 від 21.04.2021, №611 від 16.06.2021 був неодноразово продовжений.

Постановою Кабінету Міністрів України №611 від 16.06.2021 «Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України», зокрема, продовжено карантин до 31.08.2021.

За таких обставин, враховуючи продовження строку, встановленого ст.257 Цивільного Кодексу України, починаючи з 02.04.2020, суд дійшов висновку, що позивачем не пропущено строк позовної давності щодо вимог до відповідача, а відтак останній не застосовується.

Позовні вимоги Акціонерного товариства «Українська залізниця», м.Київ, в особі регіональної філії «Донецька залізниця» Акціонерного товариства «Українська залізниця», м.Лиман Донецької області, про стягнення збитків за пільгове перевезення пасажирів за 12 місяців 2017 року та 12 місяців 2018 року у розмірі 1625105,80грн. підлягають задоволенню у повному обсязі.

Судові витрати підлягають розподілу з урахуванням норм ст.129 Господарського процесуального кодексу України та відносяться на відповідача.

Керуючись ст.ст.4, 7, 13, 42, 73-80, 86, 129, 233, 236-238, 240-241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

1.Позовні вимоги Акціонерного товариства «Українська залізниця», м.Київ, в особі регіональної філії «Донецька залізниця» Акціонерного товариства «Українська залізниця», м.Лиман Донецької області, до відповідача, Управління соціального захисту населення Лиманської міської ради, м.Лиман Донецької області, про стягнення збитків за пільгове перевезення пасажирів у розмірі 1 625 105,80грн. задовольнити.

2.Стягнути з Управління соціального захисту населення Лиманської міської ради (84401, Донецька обл., м.Лиман, вул.Лесі Українки, буд.20А, код ЄДРПОУ 25953557, банківські реквізити не зазначено) на користь Акціонерного товариства «Українська залізниця» (03680 м.Київ, вул.Тверська, 5, код ЄДРПОУ 40075815, банківські реквізити не зазначено) в особі регіональної філії «Донецька залізниця» (84404, Донецька область, Краснолиманський район, м.Лиман, вул.Привокзальна, 22, код ЄДРПОУ 40150216, р/ НОМЕР_1 IBAN НОМЕР_2 філія Донецька обласне управління, АТ «Ощадбанк», МФО 335106) 1625105,80грн., а також відшкодування сплаченого судового збору у розмірі 24376,59грн.

3.Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

4.В судовому засіданні 13.07.2021 оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

5.Згідно із ст.241 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга відповідно до ст.256 Господарського процесуального кодексу України на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складання повного судового судового рішення.

Апеляційна скарга може бути подана учасниками справи до Східного апеляційного господарського суду через Господарський суд Донецької області (п.17.5 Перехідних положень Господарського процесуального кодексу України).

6.Повний текст рішення складено 15.07.2021.

Суддя О.В. Кротінова