Справа № 444/2153/21
Провадження № 3/444/1054/2021
м. Жовква
15 липня 2021 року суддя Жовківського районного суду Львівської області Оприск З. Л. розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла від Державної прикордонної служби України Західного регіонального управління Львівського прикордонного загону ВПС “Рава-Руська” відносно ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 ,
за ч. 2 ст. 204-1 КУпАП,
за участі особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 ,
перекладача Кулеша В.С.
захисника Скоропада М.Д.
представника прикордонної служби Березюка Н.П.
ОСОБА_1 12.07.2021 року о 23:10 год. діючи в складі групи осіб (спільно з громадянами Турецької Республіки ОСОБА_3 та ОСОБА_4 ), вчинив спробу незаконного перетину державного кордону України в Республіку Польща поза пунктом пропуску через державний кордон України, на напрямку 643 прикордонного знаку на відстані 1500 метрів від лінії державного кордону, територія Рава-Руської ОТГ Львівського району Львівської області, внаслідок чого 12.07.2021 року був затриманий прикордонним нарядом, чим вчинив правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 204-1 КУпАП.
ОСОБА_1 в судовому засіданні пояснив, що він прибув в Україну з туристичною метою, не мав наміру перетинати державний кордон. Пояснив, що він був в стані алкогольного сп'яніння.
Захисник в судовому засіданні просив застосувати мінімальний розмір штрафу.
Представник прикордонної служби в судовому засіданні пояснив, що ОСОБА_1 прибув в Україну 11.07.2021 року і відразу попрямував в напрямку кордону із Польщею, жодних туристичних об'єктів в районі затримання особи немає. ОСОБА_1 був затриманий біля лісу на відстані 1500 метрів від державного кордону в контрольованому прикордонному районі без підтверджуючих документів для перебування іноземців в такому районі.
Суддею встановлено, що ОСОБА_1 винен у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченогоч. 2 ст. 204-1 КУпАП, і підлягає адміністративній відповідальності.
Факт вчинення адміністративного правопорушення ОСОБА_1 підтверджується зібраними доказами, які знаходяться в матеріалах справи, а саме: протоколом про адміністративне правопорушення ЗхРУ № 239490, протоколом про адміністративне затримання від 12.07.2021 року, рапортом від 13.07.2021 року, довідкою з бази даних «Ризик».
Дії правопорушника слід кваліфікувати за ч.2 ст.204-1 КУпАП, так як він вчинив спробу незаконного перетину державного кордону в групі осіб.
Обставин, що виключають адміністративну відповідальність судом не встановлено. Обставин, що обтяжують чи пом'якшують відповідальність, судом не встановлено. Підстав для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудовому колективу немає. Підстав звільнення від адміністративної відповідальності не встановлено.
При накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
За таких обставин до правопорушника слід застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу з конфіскацією знарядь і засобів вчинення правопорушення.
Крім того, відповідно до ст. 4 ч 2. п. 5 Закону України “Про судовий збір” з правопорушника в користь держави потрібно стягнути судовий збір.
Керуючись ст. 204-1, 280, 283, 284, 307, 308 КУпАП, суддя,
ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.204-1 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі п'ятсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 8500 /вісім тисяч п'ятсот/ грн. 00 коп. в дохід держави з конфіскацією знарядь і засобів вчинення правопорушення.
Стягнути з ОСОБА_1 454,00 грн. судового збору в дохід держави.
Строк пред'явлення виконавчого документу до виконання - 3 місяці.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках здійснення нагляду за додержанням законів при застосуванні заходів впливу за адміністративні правопорушення шляхом реалізації повноважень щодо нагляду за додержанням законів при застосуванні заходів примусового характеру, пов'язаних з обмеженням особистої свободи громадян.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного суду через Жовківський районний суд Львівської області.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, за винятком постанов про застосування стягнення, передбаченого статтею 32 або 32-1 цього Кодексу.
Суддя Оприск З. Л.