Справа №297/1499/21
13 липня 2021 року м. Берегове
Берегівський районний суд Закарпатської області в складі: головуючого судді ОСОБА_1 , при секретарі судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду справу за поданням начальника Берегівського РВП ГУНП України в Закарпатській області ОСОБА_3 про встановлення адміністративного нагляду відносно:
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканця АДРЕСА_1 , із середньою освітою, непрацюючого, неодруженого, судимого вироком Берегівського районного суду Закарпатської області від 13 лютого 2013 року за ч. 1 ст. 185, ч. 3 ст. 185 КК України, із застосуванням ст. 70 КК України на 3 роки позбавлення волі, на підставі ст. 75 КК України звільненого від відбування покарання з іспитовим строком 2 роки, вироком Берегівського районного суду Закарпатської області від 20 червня 2013 року за ч. 2 ст. 185 КК України, із застосуванням ч. 1 ст. 71 КК України, на 3 роки і 3 місяці позбавлення волі, 17 червня 2014 року ухвалою Володимирецького районного суду Рівненської області якому скорочено невідбуту частину основного покарання на 1 рік 1 місяць 29 днів, вироком Берегівського районного суду від 10 грудня 2015 року за ч. 2 ст. 185 КК України до позбавлення волі строком на 3 роки, на підставі ст. 75 КК України звільненого від відбування покарання з іспитовим строком на 2 роки, вироком Берегівського районного суду Закарпатської області від 08 квітня 2016 року за ч. 2 ст. 186 КК України, із застосуванням ч. 1 ст. 71 КК України на 5 років позбавлення волі, громадянина України,
встановив:
Начальник Берегівського РВП ГУНП України в Закарпатській області ОСОБА_5 звернувся до Берегівського районного суду Закарпатської області з поданням про встановлення адміністративного нагляду відносно ОСОБА_4 .
Подання мотивував тим, що ОСОБА_4 , будучи звільненим 02 червня 2021 року з місць позбавлення волі, прибув на постійне місце проживання в Окремий Хутір б/н м. Берегове Закарпатської області, та незважаючи на неодноразові попередження підрозділу поліції, систематично вчиняє правопорушення. Тому, з метою запобігання вчинення правопорушень, а також здійснення виховного впливу відносно нього, просить встановити щодо ОСОБА_4 адміністративний нагляд і застосуванням обмежень у виді заборони виходу з будинку з 22:00 год. до 06:00 год.; заборони виїзду за межі Берегівського району Закарпатської області, без дозволу Берегівського РВП ГУНП в Закарпатській області, заборони відвідувати торгівельні заклади де реалізують алкогольні напої «на розлив», та зобов'язання з'являтись на реєстрацію кожну п'ятницю з 09:00 год. по 13:00 год. до Берегівського РВП ГУНП України в Закарпатській області.
Представник Берегівського РВП ГУНП України в Закарпатській області ОСОБА_6 в судове засідання не з'явився, однак подав до суду заяву, згідно якої просив подання розглянути без його участі, таке підтримує (а.с. 24).
Особа, відносно якої вирішується подання про встановлення адміністративного нагляду ОСОБА_4 в судове засідання не з'явився, однак подав до суду заяву, згідно якої просив подання розглянути без його участі (а.с. 23).
Дослідивши матеріали справи, зокрема: копію довідки про звільнення ОСОБА_4 з місць позбавлення волі серії ХМЛ №24794 (а.с. 7), копію вироку Берегівського районного суду Закарпатської області від 08 квітня 2016 року (а.с. 15-17), копії постанов по справі про адміністративне правопорушення серії ГАБ №959448 від 05 червня 2021 року, серії ГАБ №959373 від 11 червня 2021 року, серії ГАБ №959374 від 11 червня 2021 року, серії ГАБ №471979 від 12 червня 2021 року, серії ГАБ №959391 від 13 червня 2021 року (а.с. 5, 7, 9, 11, 13), попередження особи щодо якої може бути встановлено адміністративний нагляд про припинення антигромадського способу життя (а.с. 6, 8, 10, 12), довідку про судимість (а.с. 18-20), суд приходить до наступного.
Так, відповідно до ст. 2 ЗУ «Про адміністративний нагляд за особами звільненими з місць позбавлення волі», адміністративний нагляд встановлюється з метою запобігання вчиненню кримінальних правопорушень окремими особами, звільненими з місць позбавлення волі, і здійснення виховного впливу на них.
Згідно п. «в» ст. 3 ЗУ «Про адміністративний нагляд за особами звільненими з місць позбавлення волі», адміністративний нагляд встановлюється щодо повнолітніх осіб, засуджених до позбавлення волі за тяжкі та особливо тяжкі злочини або засуджених два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо вони після відбування покарання або умовно-дострокового звільнення від відбування покарання, незважаючи на попередження органів внутрішніх справ, систематично порушують громадський порядок і права інших громадян, вчиняють інші правопорушення.
Відповідно до ст. 5 ЗУ «Про адміністративний нагляд за особами звільненими з місць позбавлення волі», адміністративний нагляд встановлюється щодо осіб, зазначених у п. «в» ст. 3 цього Закону, в судовому засіданні одноособово суддею районного, районного у місті, міського та міськрайонного суду за місцем проживання особи, звільненої з місць позбавлення волі, за поданням начальника органу Національної поліції.
Як вбачається з ст. 6 ЗУ «Про адміністративний нагляд за особами звільненими з місць позбавлення волі», адміністративний нагляд встановлюється у визначеному статтею 5 цього Закону порядку терміном від одного року до двох років і не може перевищувати термінів, передбачених законом для погашення або зняття судимості.
Як встановлено в судовому засіданні, ОСОБА_4 , будучи неодноразово судимим, востаннє вироком Берегівського районного суду Закарпатської області від 08 квітня 2016 року до позбавлення волі за тяжкий злочин, після звільнення з місця позбавлення волі по відбуттю строку покарання, незважаючи на неодноразові попередження органу поліції, систематично вчиняє адміністративні правопорушення, а тому, з метою запобігання вчинення адміністративних та кримінальних правопорушень та здійснення виховного впливу відносно нього, суд вважає, що є всі підстави для встановлення відносно ОСОБА_4 адміністративного нагляду строком на 1 рік.
Керуючись п. «в» ст. 3, ст. 2-6, 10 ЗУ «Про адміністративний нагляд за особами звільненими з місць позбавлення волі», ст. ст. 371, 372, 392 КПК України, суд,-
Подання начальника Берегівського РВП ГУНП України в Закарпатській області про встановлення адміністративного нагляду відносно ОСОБА_4 - задоволити.
Встановити відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканця АДРЕСА_1 адміністративний нагляд строком на 1 (один) рік, встановивши піднаглядному наступні обмеження:
- заборонити ОСОБА_4 вихід з будинку з 22:00 до 06:00 години;
- заборонити ОСОБА_4 виїжджати за межі Берегівського району Закарпатської області без дозволу Берегівського РВП ГУНП в Закарпатській області;
заборонити ОСОБА_4 відвідувати торгівельні заклади, де продають алкогольні напої «на розлив»;
- зобов'язати ОСОБА_4 з'являтися на реєстрацію в Берегівський РВП ГУНП України в Закарпатській області кожну п'ятницю з 09:00 год. по 13:00 год. щомісяця.
Постанова протягом 10 діб з дня її проголошення може бути оскаржена до Закарпатського апеляційного суду.
Суддя ОСОБА_7