Справа №127/17474/21
Провадження №1-кс/127/7984/21
09 липня 2021 року м. Вінниця
Вінницький міський суд Вінницької області
в складі:
слідчого судді ОСОБА_1 ,
при секретарі ОСОБА_2 ,
розглянувши клопотання слідчого відділу слідчого управління Головного управління Національної поліції у Вінницькій області старшого лейтенанта поліції ОСОБА_3 про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні за №42020000000001040 від 09.06.2020, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 366 КК України,-
До Вінницького міського суду Вінницької області надійшло клопотання слідчого відділу слідчого управління Головного управління Національної поліції у Вінницькій області старшого лейтенанта поліції ОСОБА_3 про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні за №42020000000001040 від 09.06.2020, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 366 КК України.
Клопотання мотивовано тим, що Слідчим управлінням ГУНП у Вінницькій області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні, внесеному 09.06.2019 до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42020000000001040, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 366 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено наступні обставини: в період часу з листопада 2015 року до листопаду 2020 року ОСОБА_4 перебував на посаді сільського голови Гранівської сільської ради та в цей час ініціював процедуру добровільного об'єднання з суміжною територіальної громадою села Михайлівка. За результатами реалізації етапів процедури добровільного об'єднання територіальних громад, Гранівською сільською радою та Михайлівською сільською радою направлено до Вінницької обласної державної адміністрації схвалені сільськими радами проекти рішень щодо добровільного об'єднання територіальних громад в Гран оріальну громаду
15.08.2019 Гранівською та Михайлівською сільськими радами прийнято рішення «Про добровільне об'єднання територіальних громад», внаслідок чого утворилась Гранівська сільська об'єднана територіальна громада, до складу якої увійшли територіальні громади сіл Гранів та Михайлівки Гайсинського району Вінницької області.
12.09.2019 у зв'язку з утворенням у межах Вінницької області Гранівської сільської об'єднаної територіальної громади Гайсинського району, до складу якої увійшли Гранівська та Михайлівська сільські територіальні громади Гайсинського району та у відповідності до ч. 8 ст. 7 Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад», Вінницька ОДА листом за № 01.01-47/5357 звернулася до Комісії щодо прийняття рішення про призначення перших виборів депутатів Гранівської сільської ради об'єднаної територіальної громади Гайсинського району Вінницької області та Грановського сільського голови.
11.10.2019 Комісія звернулася до Вінницької ОДА з проханням надати висновок про те, що зазначені обставини не суперечать висновкам Вінницької ОДА, передбаченими ч. 4 ст. 7 Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» та не перешкоджають прийняттю рішення про призначення Комісією відповідних місцевих виборів.
17.10.2019 Вінницька ОДА своїм листом № 01.01-47/6049 за підписом Голови ОСОБА_5 повідомила Комісію про відсутність підстав, які перешкоджають прийняттю ЦВК рішення про призначення перших виборів у Гранівській сільській об'єднаній територіальній громаді.
18.10.2019 до Комісії надійшов лист за підписом Голови Вінницької ОДА ОСОБА_5 № 01.01-47/6074 про відкликання листа № 01.01-47/6049 від 17.10.2019.
Зміст листа №01.01-47/6074 оскаржувався в судовому порядку, за результатами чого Сьомим апеляційним адміністративним судом винесено постанову від 24.03.2021 у якій зазначено наступне.
Розпорядженням Вінницької ОДА №605 від 12.09.2019 рішення про добровільне об'єднання територіальних громад Гранівської сільської ради та Михайлівської сільської ради визнані такими, що відповідають Конституції та законам України.
На 39 сесії 7 скликання Вінницькою обласною радою прийнято рішення №879 від 26.09.2019 «Про внесення змін до рішення 37 сесії обласної Ради 7 скликання від 05 березня 2019 року № 785 «Про схвалення у новій редакції проекту перспективного плану формування територій громад Вінницької області». Вказаним рішенням внесено зміни до проекту перспективного плану формування територій громад Вінницької області, зокрема, до вказаного проекту перспективного плану включено Гранівську ОТГ, як спроможну територіальну громаду із адміністративним центром у с. Гранів, до складу якої увійшли територіальні громади сіл Гранів та Михайлівка.
Таким чином, на момент розроблення нового проекту перспективного плану формування територій громад Вінницької області Гранівська ОТГ, в розумінні положень ст. 8 Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад», вже була утвореною спроможною об'єднаною територіальною громадою, а тому, на переконання суду, мала б бути врахована Вінницькою ОДА при розробці відповідного проекту.
Виходячи зі змісту наведеного пункту 4 Методики формування спроможних територіальних громад, перспективний план має формуватися з урахуванням утворених об'єднаних територіальних громад та не передбачає можливості включення в Перспективний план формування територій громад області однієї утвореної об'єднаної територіальної громади до складу іншої утвореної територіальної громади.
Разом з тим, зміст проекту Перспективного плану, направленого листом від 14.02.2020 за № 01.01-06/1123 на затвердження КМУ, свідчить про те, що Вінницькою ОДА під час його формування не дотримано вимог п.4 Методики, оскільки замість включення до Перспективного плану вже сформованої ОТГ, відповідач, передбачивши утворення в Гайсинському районі Гайсинської, Краснопільської та Кунківської об'єднаних територіальних громад, Гранівську ОТГ відніс до Краснопільської об'єднаної територіальної громади, визначивши, при цьому, Гранівську ОТГ неспроможною.
В призмі встановлених обставин, судова колегія погоджується з висновками суду першої інстанції про безпідставність доводів Вінницької ОДА щодо недотримання критеріїв оцінки рівня спроможності Гранівської ОТГ, які в повному обсязі спростовуються прийнятим Вінницькою ОДА розпорядженням від 12.08.2019 №605 «Про затвердження висновків щодо відповідності Конституції та законам України проектів рішень окремих сільських рад Гайсинського району щодо добровільного об єднання територіальних громад».
Крім того, представником Вінницької ОДА ні в суді першої інстанції, ні в ході перегляду справи судом апеляційної інстанції, не було наведено жодних обставин, які б свідчили про неможливість включення до проекту перспективного плану Гранівської ОТГ та Краснопільськоі ОТГ, як двох окремих спроможних територіальних громад, які, як зазначив представник відповідача, за наслідками оцінки рівня спроможності отримали однаковий середній рівень спроможності.
Будь-яких документів або інших фактичних даних щодо причетності народного депутата ОСОБА_6 до підроблення вищевказаних документів у ОСОБА_4 не має та досудовим розслідуванням їх не знайдено.
Вищевказаною постановою суду не була надана оцінка факту підроблення зазначених в заяві про злочин документів, проте, на думку ОСОБА_4 , ці документи підроблені і використовувались з метою перешкодити або затягнути час в процесі утворення Гранівської ОТГ.
02.06.2021 на підставі п. 2 ч. 1 ст. 284 КПК України слідчим прийнято рішення про закриття вказаного кримінального провадження.
08.07.2021 постановою прокурора відділу Вінницької обласної прокуратури винесено постанову про скасування постанови про закриття кримінального провадження.
Строки досудового розслідування у кримінальному провадженню завершуються 16.07.2021, однак у зв'язку із відсутністю достатнього часу, у кримінальному провадженні не проведені усі необхідні та можливі слідчі дії, які забезпечать повне, всебічне та неупереджене досудове розслідування, зокрема необхідно: звернутися до суду з клопотанням про тимчасовий доступ до оригіналу листа від 18.10.2019 №01.01-47/6074 та, в разі задоволення такого клопотання, провести його виїмку, після чого необхідно провести почеркознавчу експертизу достовірності реквізитів цього листа.
Виконання вищевказаних слідчих (процесуальних) дій необхідне для досудового розслідування кримінального провадження № 62019240000000994, потребуватиме тривалого часу, з урахуванням особливої складності, має важливе значення для повного, об'єктивного та неупередженого досудового розслідування даного кримінального провадження, отримання належних та допустимих доказів, а також прийняття законного та обґрунтованого рішення, тому слідчий просить клопотання задовольнити.
Слідчий в судове засідання не зявився, подав заяву про розгляд клопотання у його відсутність у якій підтримав вимоги клопотання та просив їх задовольнити.
Слідчий суддя, вивчивши матеріали клопотання слідчого, матеріали кримінального провадження, прийшов до наступного висновку.
Згідно ч. 1 ст. 294 КПК України, якщо досудове розслідування злочину або кримінального проступку до моменту повідомлення особі про підозру неможливо закінчити у строк, зазначений в абзаці другому частини першої статті 219 цього Кодексу, вказаний строк може бути неодноразово продовжений слідчим суддею за клопотанням прокурора або слідчого, погодженого з прокурором, на строк, встановлений пунктами 1-3 частини другої статті 219 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 4 ст. 294 КПК України строк досудового розслідування злочину може бути продовжений до трьох місяців, якщо його неможливо закінчити внаслідок складності провадження, до шести місяців - внаслідок особливої складності провадження, до дванадцяти місяців - внаслідок виняткової складності провадження.
Згідно ч. 2 ст. 294 КПК України, якщо внаслідок складності провадження неможливо закінчити досудове розслідування з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні кримінального проступку (дізнання) у строк, зазначений у пункті 1 абзацу третього частини першої статті 219 цього Кодексу, він може бути продовжений в межах строку, встановленого пунктом 1 частини другої статті 219 цього Кодексу, районним (міським) або іншим прирівняним до нього прокурором.
Відповідно до ч. 5 ст. 294 КПК України, клопотання про продовження строку досудового розслідування подається не пізніше п'яти днів до спливу строку досудового розслідування, встановленого статтею 219 цього Кодексу. Строк досудового розслідування, що закінчився, поновленню не підлягає.
Згідно ст. 295-1 КПК України, у випадках, передбачених статтею 294 цього Кодексу, продовження строку досудового розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, постановленої за відповідним клопотанням прокурора або слідчого.
У клопотанні про продовження строку досудового розслідування до повідомлення особі про підозру зазначаються: 1) найменування (номер) кримінального провадження; 2) всі слідчі (розшукові) та інші процесуальні дії, проведені під час кримінального провадження; 3) обставини, що перешкоджали здійснити інші необхідні процесуальні дії раніше; 4) строк, необхідний для проведення або завершення процесуальних дій; 5) інші відомості, що обґрунтовують необхідність продовження строку досудового розслідування.
До клопотання також мають бути додані оригінали або копії документів та інших матеріалів, якими прокурор, слідчий обґрунтовує доводи клопотання, а також витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань щодо кримінального провадження, в рамках якого подається клопотання. При цьому слідчий, прокурор зобов'язані зазначити у відповідному клопотанні найкоротший строк, достатній для потреб досудового розслідування.
Слідчий суддя зобов'язаний розглянути клопотання про продовження строку досудового розслідування протягом трьох днів з дня його одержання, але в будь-якому разі до спливу строку досудового розслідування, за участю слідчого або прокурора, а також підозрюваного та його захисника, у разі розгляду клопотання про продовження строку досудового розслідування після повідомлення особі про підозру.
Слідчий суддя відмовляє у задоволенні клопотання про продовження строку досудового розслідування до повідомлення особі про підозру у разі його протиправності та необґрунтованості.
Крім підстав, передбачених частиною четвертою цієї статті, слідчий суддя відмовляє у задоволенні клопотання про продовження строку досудового розслідування після повідомлення особі про підозру, якщо слідчий не доведе, що додатковий строк необхідний для отримання доказів, які можуть бути використані під час судового розгляду, або для проведення чи завершення проведення експертизи, за умови що ці дії не могли бути здійснені чи завершені раніше з об'єктивних причин, а також якщо досліджені під час вирішення цього питання обставини свідчать про відсутність достатніх підстав вважати, що сталася подія кримінального правопорушення, яка дала підстави для повідомлення про підозру, та/або підозрюваний причетний до цієї події кримінального правопорушення.
Про відмову у задоволенні клопотання про продовження строку досудового розслідування слідчим суддею постановляється вмотивована ухвала.
Ухвала слідчого судді про продовження строку досудового розслідування повинна відповідати загальним вимогам до судових рішень, передбачених цим Кодексом, а також містити новий визначений строк досудового розслідування.
Ухвала слідчого судді, прийнята за результатами розгляду клопотання про продовження строку досудового розслідування, оскарженню не підлягає.
З клопотання слідчого та доданих до нього матеріалів вбачається,що Слідчим управлінням ГУНП у Вінницькій області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні, внесеному 09.06.2019 до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42020000000001040, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 366 КК України.
02.06.2021 на підставі п. 2 ч. 1 ст. 284 КПК України слідчим прийнято рішення про закриття вказаного кримінального провадження.
08.07.2021 постановою прокурора відділу Вінницької обласної прокуратури винесено постанову про скасування постанови про закриття кримінального провадження.
Строки досудового розслідування у кримінальному провадженню завершуються 16.07.2021, однак у зв'язку із відсутністю достатнього часу, у кримінальному провадженні не проведені усі необхідні та можливі слідчі дії, які забезпечать повне, всебічне та неупереджене досудове розслідування, зокрема необхідно: звернутися до суду з клопотанням про тимчасовий доступ до оригіналу листа від 18.10.2019 №01.01-47/6074 та, в разі задоволення такого клопотання, провести його виїмку, після чого необхідно провести почеркознавчу експертизу достовірності реквізитів цього листа.
Виконання вищевказаних слідчих (процесуальних) дій необхідне для досудового розслідування кримінального провадження № 62019240000000994, потребуватиме тривалого часу, з урахуванням особливої складності, має важливе значення для повного, об'єктивного та неупередженого досудового розслідування даного кримінального провадження, отримання належних та допустимих доказів, а також прийняття законного та обґрунтованого рішення.
Слідчий суддя вважає, що вищевказані дії не могли бути здійснені та завершені раніше з об'єктивних причин, беручи до уваги ступінь тяжкості та характер вчиненого злочину і те, що строк досудового розслідування кримінального провадження №42020000000001040 від 09.06.2020, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 366 КК України закінчується 16.07.2021, слідчий суддя вважає, що клопотання слідчого підлягає задоволенню та вважає за необхідне продовжити строк досудового розслідування у кримінальному провадженні №42020000000001040 від 09.06.2020, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 366 КК України, на 6 місяців, тобто до 03.01.2022 року.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 294, 295-1, 309, 395 КПК України, слідчий суддя,-
Клопотання слідчого відділу слідчого управління Головного управління Національної поліції у Вінницькій області старшого лейтенанта поліції ОСОБА_3 про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні за №42020000000001040 від 09.06.2020, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 366 КК України - задовольнити.
Продовжити строк досудового розслідування у кримінальному провадженні №42020000000001040 від 09.06.2020, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 366 КК України, на 6 місяців, тобто до 03.01.2022 року.
Ухвала слідчого судді остаточна та оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя