Справа № 405/4534/21
1-кс/405/2143/21
13 липня 2021 року слідчий суддя Ленінського районного суду м. Кіровограда ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання старшого слідчий з ОВС відділу розслідування кримінальних проваджень слідчого управління Головного управління ДФС у Кіровоградській області ОСОБА_3 укримінальному провадженні внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 06.01.2021 № 32021120010000001, за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.212 КК України, про надання тимчасового доступу до речей і документів,
встановив:
слідчий за погодженням з прокурором звернувся до суду з клопотанням, в якому просить надати тимчасовий доступ до речей та документів, які перебувають у володінні КЗ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Кіровоградської обласної ради.
В обґрунтування клопотання слідчий вказав, що службові особи ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) в особі директора ОСОБА_4 протягом 2016-2020 років перевищив обсяг доходу для платника єдиного податку ІІІ групи та не зареєструвався платником податку на додану вартість, в результаті чого занизив податкові зобов'язання з податку на додану вартість, які підлягають нарахуванню та сплаті до бюджету на загальну суму 8 476 734,13 грн.
ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » зареєстроване за адресою: АДРЕСА_1 , основний вид діяльності - КВЕД №35.30 «Постачання пари, гарячої води та кондиційованого повітря», перебуває на спрощеній системі оподаткування та зареєстроване платником єдиного податку третьої групи (5%).
В ході досудового розслідування враховуючи інформацію з аналітично-інформаційних систем ДФС України та інформації отриманої з публічно доступних джерел, проведено аналіз фінансово-господарської діяльності ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » за період з 01.01.2016 року по 31.12.2020 року в результаті якого встановлено факти порушення норм податкового законодавства.
Протягом 01.01.2016 по 31.12.2020 років ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » отримало на розрахункові рахунки підприємства державні кошти за надані послуги з постачання теплової енергії в сумі 50 569 271 грн.
Згідно відомостей Єдиного веб-порталу використання публічних коштів ІНФОРМАЦІЯ_3 , протягом 2016 року з рахунків ІНФОРМАЦІЯ_4 на розрахункові рахунки ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », за виконані роботи та послуги, зараховані бюджетні кошти на загальну суму 6 629 832 грн. Службові особи ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » в особі директора ОСОБА_4 достовірно знаючи, що на рахунки підприємства від розпорядників бюджетних коштів, зокрема з ІНФОРМАЦІЯ_5 , надійшли кошти, за надані послуги з теплопостачання, в сумі 6 629 832 грн. вніс до податкової декларації платника єдиного податку третьої групи за 2016 рік завідомо неправдиві відомості в частині обсягу доходів за звітній (податковий) період, в сумі 3 254 252,27 грн.
Відповідно до п.3 пп.291.4 ст.291 Податкового Кодексу України визначено, що «третя група - фізичні особи - підприємці, які не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, обмежена, та юридичні особи - суб'єкти господарювання будь-якої організаційно-правової форми, у яких протягом календарного року обсяг доходу не перевищує 5 000 000 грн.»
Директор ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » ОСОБА_4 перевищив обсяг доходу визначеного для платників єдиного податку третьої групи.
Відповідно до п.10 ст.299 Податкового кодексу України реєстрація платником єдиного податку є безстроковою та може бути анульована шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку за рішенням контролюючого органу в тому числі, у випадках, визначених пп.2,3 п.2 пп.6,8 п.8 ст.298 Податкового кодексу України.
Згідно пп.2,3 п.3, п.2 ст.298 Податкового кодексу України платники єдиного податку зобов'язані перейти на сплату інших податків і зборів, визначених Податковим кодексом України у разі перевищення протягом календарного року встановленого обсягу доходу платниками єдиного податку з першого числа місяця, наступного за податковим (звітнім) кварталом, у якому відбулося таке перевищення.
Тобто, ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » з 01.01.2017 року було зобов'язане перейти на загальну систему оподаткування та у відповідності до п.181.1 ст.181, п.183.1 п.183.2 ст.183, Податкового кодексу України зобов'язане зареєструватися платником ПДВ по досягненню обсягу оподатковуваних операцій в сумі 1 000 000 грн.
Відповідно вимог п.1 п. 293.4. ст. 293 ПКУ «Ставка єдиного податку встановлюється для платників єдиного податку першої - третьої групи у розмірі 15 відсотків: до суми перевищення обсягу доходу, визначеного у підпунктах 1, 2 і 3 пункту 291.4 статті 291 Кодексу».
Враховуючи норми п.3 пп. 291.4 ст. 291, п.299.10. ст.299, п.п. 298.2.3 п. 298.2, п. 298.8.6, п. 298.8, п.3 п.п.298.2.3. п.298.2 ст.298, п.181.1 ст.181, п.183.1 п.183.2 ст.183, Податкового кодексу України ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » з 01.01.2017 року було зобов'язане перейти на загальну систему оподаткування та по досягненню обсягу оподатковуваних операцій 1 000 000 грн. зобов'язане зареєструватися платником ПДВ.
Згідно відомостей Єдиного веб-порталу використання публічних коштів ІНФОРМАЦІЯ_3 ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » в лютому 2017 року досягло обсягу оподатковуваних операцій в розмірі 1 000 000 грн.
Відповідно п.181.1 ст.181, п.183.1 п.183.2 ст.183, Податкового кодексу України, визначено:
-у разі якщо загальна сума від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню, у тому числі з використанням локальної або глобальної комп'ютерної мережі, нарахована (сплачена) такій особі протягом останніх 12 календарних місяців, сукупно перевищує 1000000 гривень (без урахування податку на додану вартість), така особа зобов'язана зареєструватися як платник податку у контролюючому органі за своїм місцезнаходженням (місцем проживання) з дотриманням вимог, передбачених статтею 183 цього Кодексу, крім особи, яка є платником єдиного податку;
-будь-яка особа, що підлягає обов'язковій реєстрації як платник податку, подає до контролюючого органу за своїм місцезнаходженням реєстраційну заяву;
-у разі обов'язкової реєстрації особи як платника податку реєстраційна заява подається до контролюючого органу не пізніше 10 числа календарного місяця, що настає за місяцем, в якому вперше досягнуто обсягу оподатковуваних операцій, визначеного у статті 181 Податкового кодексу України.
Тобто, ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » було зобов'язане перейти на загальну систему оподаткування та у відповідності до п.181.1 ст.181, п.183.1 п.183.2 ст.183, Податкового кодексу України було зобов'язане зареєструватися платником ПДВ.
Зважаючи на вищевикладене службові особи ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » достовірно знали про суми отриманих коштів від покупців в обсязі що перевищує 1 000 000 грн. та в порушення вимог п.181.1 ст.181, п.183.1, п.183.2 ст.183 Податкового кодексу України, умисно не подали до контролюючого органу за своїм місцезнаходженням реєстраційну заяву для реєстрації платником податку на додану вартість.
Згідно відомостей Єдиного веб-порталу використання публічних коштів ІНФОРМАЦІЯ_3 протягом 2017 - 2020 років з рахунків ІНФОРМАЦІЯ_6 на рахунки ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_7 " за надані послуги зараховано кошти в загальній сумі 43 939 442 грн.
Враховуючи викладене з урахуванням вимог Податкового Кодексу України з 01.01.2017 року ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_7 " мало б знаходитися на загальній системі оподаткування та після досягнення обсягу від здійснення операцій з постачання товарів/послуг в сумі 1 000 000 грн. мало би зареєструватися платником ПДВ.
Враховуючи викладене службові особи ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » в особі директора ОСОБА_4 в порушення вимог п.299.10. ст.299, п.3 п.п.298.2.3. п.298.2 ст.298 Податкового Кодексу України не перейшли на сплату податку на прибуток підприємств та в порушення вимог п.181.1 ст.181, п.183.1 п.183.2 ст.183 Податкового Кодексу України не подали до контролюючого органу за своїм місцезнаходженням реєстраційну заяву для реєстрації платником податку на додану вартість, що призвело до ненадходження в бюджет сум податків за 2017 - 2020 роки в загальній сумі 8 746 734,13 грн.
В ході досудового розслідування встановлено, що протягом 2019-2020 років ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » уклало ряд договорів з постачання пари та гарячої води (теплової енергії) з КЗ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Кіровоградської обласної ради (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), а саме наступні договори:
-№98 від 06.11.2019 на загальну суму 767 619 грн.;
-№20 від 21.01.2020 на загальну суму 1 428 023,52 грн.
03.06.2021 призначено судово-почеркознавчу експертизу документів виконання якої доручено експертам експертного сектору ІНФОРМАЦІЯ_8 .
Проведення судово-почеркознавчої експертизи підтвердить факт підписання договорів надання робіт/послуг та документів до них безпосередньо ОСОБА_4 .
Слідчий в клопотанні вказує, що у кримінальному провадженню виникла необхідність у отриманні оригіналів документів надання зазначених вище послуг, зокрема, з метою документального підтвердження фактів отримання ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » сум доходу, проведення судово-почеркознавчої експертизи.
За вказаних обставин, слідчий просить надати тимчасовий доступ до документів, які перебувають у володінні КЗ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Кіровоградської обласної ради (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), за адресою: АДРЕСА_2 .
Слідчий в судове засідання не з'явився, про дату та час повідомлений належним чином, звернувся до суду з заявою, в якій просить провести розгляд клопотання у його відсутність та задовольнити.
Представник КЗ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Кіровоградської обласної радив судове засідання не з'явився.
Вивчивши клопотання, надавши оцінку доданим матеріалам на предмет їх належності та допустимості, слідчий суддя дійшов наступних висновків.
Встановлено, що у провадженні слідчого управління Головного управління ДФС у Кіровоградській області знаходяться матеріали кримінального провадження, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 06.01.2021 № 32021120010000001, за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.212 КК України
У відповідності до ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх.
Відповідно до п. 4 ч. 2 ст.160 КПК України у клопотанні про тимчасовий доступ до речей і документів зазначається зокрема: підстави вважати, що речі і документи перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи.
Так, 15.06.2021 ОСОБА_4 повідомлено про підозру у вчиненні злочину, передбаченого ч. 3 ст. 212 КК України.
Викладені в клопотанні доводи дають обґрунтовані підстави вважати, що вчинено кримінальне правопорушення, документи до яких слідчий просить отримати доступ перебувають у володінні КЗ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Кіровоградської обласної ради, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні і можуть бути використані як докази.
Іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих документів неможливо, тому існує необхідність у наданні тимчасового доступу до документів, а клопотання підлягає задоволенню.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.159-166, 369-372 КПК України,
постановив:
клопотання слідчого про надання тимчасового доступу до речей та документів - задовольнити.
Надати старшому слідчому з ОВС першого ВРКП СУФР ГУ ДФС у Кіровоградській області ОСОБА_3 , заступнику начальника управління - начальнику другого ВРКП СУ ГУ ДФС у Кіровоградській області ОСОБА_5 , заступнику начальника першого ВРКП СУФР ГУ ДФС у Кіровоградській області ОСОБА_6 , заступнику начальника другого ВРКП СУФР ГУ ДФС у Кіровоградській області ОСОБА_7 , старшому слідчому з ОВС другого ВРКП СУФР ГУ ДФС у Кіровоградській області ОСОБА_8 , старшому слідчому з ОВС другого ВРКП СУФР ГУ ДФС у Кіровоградській області ОСОБА_9 , старшому слідчому з ОВС першого ВРКП СУФР ГУ ДФС у Кіровоградській області ОСОБА_10 , старшому слідчому з ОВС першого ВРКП СУФР ГУ ДФС у Кіровоградській області ОСОБА_11 , старшому слідчому з ОВС другого ВРКП СУФР ГУ ДФС у Кіровоградській області ОСОБА_12 , тимчасовий доступ до речей і документів, з можливістю вилучення оригіналів документів, по взаємовідносинам між ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) та КЗ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Кіровоградської обласної ради (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) протягом 2019-2020 років, що перебувають у володінні КЗ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Кіровоградської обласної ради (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), за адресою: АДРЕСА_2 , а саме:
-№98 від 06.11.2019 на загальну суму 767 619 грн. з додатками до нього, додатковими угодами, актами виконаних робіт/послуг та оплату/квитанції/платіжні доручення до нього;
-№20 від 21.01.2020 на загальну суму 1 428 023,52 грн. з додатками до нього, додатковими угодами, актами виконаних робіт/послуг та оплату/квитанції/платіжні доручення до нього.
Зобов'язати слідчого залишити власнику документів належним чином завірені копії.
Строк дії ухвали визначити до 13.08.2021.
Роз'яснити, що у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями КПК України з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_13 Тьор