Справа № 755/13109/20
"13" липня 2021 р. м. Київ
Дніпровський районний суд міста Києва в складі головуючого судді Савлук Т.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації до ОСОБА_1 , третя особа: Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про стягнення суми боргу,
Позивач Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації, звернулося до Дніпровського районного суду м. Києва з позовом, в якому просить суд: стягнути з ОСОБА_1 на користь Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, суму боргу в розмірі 2774,56 грн, та судовий збір в розмірі 2102,00 гривень на користь Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації.
Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що 01 жовтня 2015 року до Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації звернувся ОСОБА_1 , із заявою про призначення житлової субсидії. В декларації про доходи і витрати осіб, які звернулись за призначенням субсидії ОСОБА_1 зазначив три особи: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , син - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , син - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 . 11 січня 2016 року рішенням управління ухвалено уповноваженому власнику квартири АДРЕСА_1 призначено житлову субсидію. В результаті моніторингу соціальних виплат та при опрацюванні особової справи Управлінням виявлено, що ОСОБА_1 одружений. Оскільки відповідач, не надав інформацію до управління про доходи та майновий стан членів сім'ї, тому у зв'язку зі змінами майнового стану зареєстрованих осіб переплата житлової субсидії: за лютий 2019 року - 1368,33 грн, за березень 2019 року - 1406,23 грн, а всього на загальну суму у розмірі 2774,56 грн, яку позивач просить стягнути з відповідача.
25 вересня 2020 року Дніпровським районним судом міста Києва відкрито провадження у цивільній справі в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Положеннями ст.174 ЦПК України закріплено, що при розгляді справи судом у порядку позовного провадження учасники справи викладають письмово свої вимоги, заперечення, аргументи, пояснення та міркування щодо предмета спору виключно у заявах по суті справи, визначених цим Кодексом. Заявами по суті справи є: позовна заява; відзив на позовну заяву (відзив); відповідь на відзив; заперечення; пояснення третьої особи щодо позову або відзиву. Подання заяв по суті справи є правом учасників справи.
11 листопада 2020 року Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних плат подало письмові пояснення по суті справи з викладенням своїх міркувань по суті предмету позову з посиланням на норми чинного законодавства, які регулюють спірні правовідносини та просило задовольнити позовні вимоги.
Відповідачем копію ухвали, копію позовної заяви з доданими до неї документами не було отримано, а конверт разом з копією позовної заяви та доданими до неї документами повернувся до суду із відміткою поштового відділення «за закінченням встановленого строку зберігання».
У відповідності до ч.8 ст.279 ЦПК України при розгляді справи у порядку спрощеного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, а у випадку розгляду справи з повідомленням (викликом) учасників справи - також заслуховує їх усні пояснення та показання свідків. Судові дебати не проводяться.
На підставі ч.1 ст.280 Цивільного процесуального кодексу України суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів за одночасного існування таких умов: відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання; відповідач не з'явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин; відповідач не подав відзив; позивач не заперечує проти такого вирішення справи
Таким чином, розглянувши подані позивачем документи, з'ясувавши фактичні обставини, оцінивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд прийшов до висновку, що надані позивачем докази та повідомлені ним обставини, на яких вони ґрунтуються у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, є достатніми для прийняття рішення у справі в порядку спрощеного позовного провадження без виклику у судове засідання сторін, як це передбачено ст.279 ЦПК України.
Суд у порядку спрощеного позовного провадження без виклику у судове засідання сторін, дослідивши письмові докази, наявні в матеріалах справи, всебічно перевіривши обставини, на яких вони ґрунтуються у відповідності з нормами матеріального права, встановив наступні обставини та дійшов до наступних висновків.
Положення «Про порядок призначення житлових субсидій», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів від 21 жовтня 1995 року №848, визначає механізм використання коштів, передбачених у державному бюджеті Мінсоцполітики для виплати пільг і житлових субсидій громадянам на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу у грошовій формі, умови призначення та порядок надання громадянам житлових субсидій.
Згідно п. 3 Положення «Про порядок призначення житлових субсидій», житлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогою вразливим споживачам житлово-комунальних послуг - мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком та витрати на комунальні послуги в такому будинку. Суми призначеної, але не виплаченої у зв'язку із смертю одержувача житлової субсидії виплачуються одному із членів домогосподарства, з урахуванням яких призначалася субсидія.
Право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України (далі - громадяни), що проживають у житлових приміщеннях (будинках).
Згідно п. 9 Положення «Про порядок призначення житлових субсидій», Заяви про призначення та надання житлової субсидії у грошовій формі за формою, встановленою Мінсоцполітики (далі - заява), з необхідними документами приймаються від громадян структурними підрозділами з питань соціального захисту населення. З 1 січня 2021 р. заяви з необхідними документами приймаються від громадян структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних держадміністрацій лише у разі надіслання їх поштою або в електронній формі (через офіційний веб-сайт Мінсоцполітики, інтегровані з ним інформаційні системи органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування або Єдиний державний веб-портал електронних послуг).
Як вбачається з матеріалів справи, 01 жовтня 2015 року, ОСОБА_1 звернулась до Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації з заявою про призначення житлової субсидії з надання житлово - комунальних послуг за адресою: АДРЕСА_1 .
11 січня 2016 року Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації ухвалено рішення про призначення субсидії ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 .
Відповідно до п. 78 Положення «Про порядок призначення житлових субсидій», після закінчення строку отримання житлової субсидії структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснюють призначення житлової субсидії на наступний період для домогосподарств, як отримували житлову субсидію у попередній період. На підставі рішень Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації Табанець Т.Г. і надалі призначалась субсидія.
Постановою Кабінету Міністрів України від 27 квітня 2018 року № 329 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України та визнання такою, що втратила чинність постанови Кабінету Міністрів України від 26 грудня 2016 року № 1022» внесено суттєві зміни до Положення, які набули чинності з 01 травня 2018 року.
Зокрема, з 01 травня 2018 року призначення житлової субсидії здійснюється лише після подання нових заяв і декларації, якщо у складі домогосподарства є особи, члени сім'ї яких не зареєстровані за адресою домогосподарства.
Для призначення відповідачу житлової субсидії у законний спосіб, Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації було направлено лист від 24 вересня 2018 року № 37/02-12844 з проханням надати новий пакет документів та задекларувати чоловіка відповідача (у разі одруження) та чоловіка доньки (у разі одруження) або підтвердити попередній сімейний стан. Відповіді від відповідача на адресу Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації не надійшло.
В результаті моніторингу соціальних виплат та при опрацюванні особової справи Управлінням соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації виявлено, що ОСОБА_1 одружений.
Відповідно до п. 24 Положення «Про порядок призначення житлових субсидій», житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства, до складу домогосподарства включаються всі особи, що зареєстровані в житловому приміщенні (будинку) (для орендарів, внутрішньо переміщених осіб - особи, які фактично проживають). На таких осіб розраховуються соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування і їх доходи враховуються під час призначення житлової субсидії. Під час призначення житлової субсидії враховуються також доходи членів сім'ї особи із складу домогосподарства у разі, коли їх зареєстроване (фактичне) місце проживання відмінне від адреси домогосподарства (крім доходів одного з подружжя, якщо обом більше 60 років і вони проживають у сільській місцевості або селищах міського типу, доходів батьків у разі призначення субсидії студентам, які зареєстровані у гуртожитку за місцем навчання, та доходів одного з батьків дитини у разі призначення субсидії другому з батьків з дитиною у разі, коли батьки розлучені або не перебували у шлюбі, а також осіб, які вважаються безвісно відсутніми за рішенням суду або мають правовий статус осіб, зниклих безвісти). При цьому соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування за адресою домогосподарства на таких осіб не розраховуються.
При визначенні права на призначення субсидії враховується майновий стан члена сім'ї особи із складу домогосподарства, який зареєстрований за іншою адресою, відмінною від адреси домогосподарства, а саме, наявність у власності члена сім'ї автотранспортного засобу, з дати випуску якого минуло менше п'яти років, здійснення членом сім'ї купівлі, оплати послуг або набуття права власності на майно у інший законний спосіб, вартість якого перевищує 50 000 грн., відсутність у члена сім'ї доходів та перебування його за кордоном строком більше ніж 60 днів і таке інше.
Відсутність інформації про сімейний стан ОСОБА_1 і, як наслідок, відсутність інформації про доходи та майновий стан його дружини, унеможливлює визначення права домогосподарства на призначення субсидії та здійснення розрахунку її розміру, відповідно до п.п. 29,30 Положення.
З 01 квітня 2019 року ОСОБА_1 припинено призначення житлової субсидії.
14 липня 2020 року Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації зверталось до відповідача з вимогою повернути грошові кошти у вигляді наданої житлової субсидії: за лютий 2019 року - 1368,33 грн, за березень 2019 року - 1406,23 грн, а всього на загальну суму у розмірі 2774,56 грн, однак вказані вимоги залишились без належного реагування зі сторони відповідача.
Відповідно до п. 49 Положення, громадянин несе відповідальність за подані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення житлової субсидії та на визначення її розміру.
Згідно ч. 1 ст. 81 Цивільного процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Статтею 89 Цивільного процесуального кодексу України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
За таких обставин, оцінивши докази, подані сторонами, встановивши характер спірних правовідносин, суд приходить до висновку, що позов Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації до ОСОБА_1 , третя особа: Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про стягнення суми боргу є обґрунтованим та таким підлягає задоволенню в повному обсязі, оскільки відповідач при зверненні до Управління про надання житлової субсидії не вказала дані, які є підставою для зміни розміру субсидії, крім того відповідачем не надано будь-яких належних та допустимих доказів, що мали підтвердити звернення до Управління (Центр) надання адміністративних послуг Дніпровської районної в м. Києві державної адміністрації, з відповідною заявою та документами, необхідних для надання адміністративних послуг, здійснення їх реєстрації та подання документів (їх копій) відповідним суб'єктам надання адміністративних послуг, та в подальшому отримала відмову про неможливість отримання відповідної інформації щодо майнового стану членів сім'ї.
В порядку ст. 141 Цивільного процесуального кодексу України, суд присуджує до стягнення з ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації судові витрати по сплаті судового збору в сумі 2 102,00 грн.
Враховуючи викладене та керуючись Положенням «Про порядок призначення житлових субсидій», статтями 2, 10, 49, 76-81, 89, 141, 264 - 265, 274, 279, 280, 354 Цивільного процесуального кодексу України, суд, -
Позов Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації до ОСОБА_1 , третя особа: Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про стягнення суми коштів грошової допомоги, виплачені внаслідок подання документів з недостовірними відомостями,- задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат (код ЄДРПОУ 22886300, Держказначейська служба України, м. Київ, КЕКВ 2730, КПКВ 2501480, р/р UA898201720343100015000054086) суми боргу в розмірі 2774 ( дві тисячі сімсот сімдесят чотири) грн 56 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації (код ЄДРПОУ 37397200, УДКСУ у Дніпровському р-ні м. Києва, МФО 820172, р/р UA108201720344260005000077873) судовий збір в розмірі 2102,00 грн.
Позивач: Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації, юридична адреса: м. Київ, вул. Курнатовського, 7а, корп. 1, код ЄДРПОУ 37397200.
Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 , адреса проживання: АДРЕСА_1 .
Відповідно до ст. 354 ЦПК України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до ст. 284 ЦПК України заочне рішення може бути переглянуте Дніпровським районним судом м. Києва за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Відповідно до п. 15.5 Перехідних положень Цивільного процесуального кодексу України в редакції Закону № 2147-VIII від 03.10.2017,апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. Уразі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Суддя: