Іменем України
13 липня 2021 року
Київ
справа №9901/39/19
адміністративне провадження №П/9901/39/19
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого судді - Гімона М.М. (суддя-доповідач),
суддів: Білоуса О.В., Желтобрюх І.Л., Усенко Є.А., Ханової Р.Ф.,
розглянувши в порядку письмового провадження за правилами загального позовного провадження адміністративну справу №9901/39/19 за позовом ОСОБА_1 до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України про визнання протиправними дій,
21 січня 2019 року ОСОБА_1 (надалі також позивач) звернувся до Верховного Суду як суду першої інстанції з позовом до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України (надалі також - відповідач, ВККС України, Комісія), в якому, з урахуванням заяви про збільшення позовних вимог, просить:
- визнати протиправними дії ВККС України щодо здійснення оцінювання судді Львівського апеляційного адміністративного суду ОСОБА_1 на відповідність займаній посаді судді;
- визнати протиправним і скасувати рішення ВККС України від 12 листопада 2018 року №1963/КО-18 про невідповідність судді Львівського апеляційного адміністративного суду ОСОБА_1 займаній посаді;
- зобов'язати ВККС України повторно провести етап кваліфікаційного оцінювання судді Львівського апеляційного адміністративного суду ОСОБА_1 - дослідження досьє та проведення співбесіди відповідно до вимог чинного законодавства в іншому складі ВККС України;
- стягнути з ВККС України на користь позивача моральну шкоду у розмірі один мільйон гривень.
Ухвалою від 13 липня 2021 року Верховний Суд закрив провадження у справі №9901/39/19 за позовом ОСОБА_1 до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України в частині позовних вимог про визнання протиправним і скасування рішення ВККС України від 12 листопада 2018 року №1963/КО-18 про невідповідність судді Львівського апеляційного адміністративного суду ОСОБА_1 займаній посаді; зобов'язання ВККС України повторно провести етап кваліфікаційного оцінювання; стягнення з ВККС України на користь позивача моральної шкоди.
Вирішуючи позовну вимогу ОСОБА_1 про визнання протиправними дій ВККС України щодо здійснення його оцінювання як судді Львівського апеляційного адміністративного суду на відповідність займаній посаді, колегія суддів виходить з такого.
В обґрунтування своїх вимог в цій частині ОСОБА_1 посилався на те, що оцінювання відповідності судді займаній посаді відбувається не на підставі закону, а проведення будь-якого оцінювання судді, призначеного на посаду безстроково, з подальшим можливим звільненням судді з посади не відповідає європейським стандартам, тому дії, які вчинені суб'єктом владних повноважень на проведення такого оцінювання вже є протиправними та не повинні спричиняти негативні наслідки для особи.
ВККС України подало відзив на адміністративний позов, в якому, посилаючись на безпідставність доводів позивача в цій частині, зазначає, що метою судової реформи, окрім досягнення міжнародних стандартів судочинства, є, в першу чергу, відновлення довіри суспільства до судової влади. Досягнення такої мети є справжнім викликом для держави Україна та неможливе без застосування дієвих, виняткових заходів, серед яких здійснення оцінювання суддів на відповідність займаній посаді.
Підтвердження здатності здійснювати правосуддя у відповідному суді та підтвердження відповідності займаній посаді хоча відрізняються метою їх проведення, однак є спільними за змістом, оскільки в обох процедурах передбачено встановлення відповідності судді (кандидата на посаду судді) критеріям кваліфікаційного оцінювання: компетентності, професійній етиці та доброчесності. Встановлення відповідності судді зазначеним критеріям здійснюється в межах процедури кваліфікаційного оцінювання, яка є закріпленою Законом та є загальною процедурою спрямованою на визначення кваліфікаційного рівня судді.
У судове засідання, призначене на 13 липня 2021 року, сторони (їх представники) не з'явилися. Від позивача надійшло клопотання про проведення судового засідання без його участі.
Відповідно до частини першої статті 205 КАС України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
При цьому, частиною сьомою статті 205 КАС України визначено, що у разі розгляду справи за відсутності позивача або відповідача суддя-доповідач оголошує стислий зміст позовної заяви або відзиву відповідно.
Колегія суддів (більшістю голосів) вирішила здійснити розгляд справи в порядку письмового провадження, оскільки сторони про дату і час слухання справи повідомлені належним чином, наявних у справі пояснень позивача і відповідача, а також зібраних доказів достатньо для ухвалення судового рішення.
Обговоривши позицію сторін у справі в означеній частині вимог, дослідивши надані докази на підтвердження обґрунтованості заявлених вимог та заперечень, суд встановив такі обставини.
ОСОБА_1 з 13 січня 1986 року по 17 липня 1990 року займав посаду народного судді Городоцького районного народного суду.
Ухвалою Львівської обласної ради народних депутатів від 29 січня 1991 року №113 позивач призначений головою Мостиського районного народного суду Львівської області.
Згідно з постановою Верховної Ради України від 18 вересня 2008 року №533-VІ «Про обрання суддів» ОСОБА_1 (обраний раніше безстроково) обраний на посаду судді Львівського апеляційного адміністративного суду.
Рішенням Вищої ради юстиції від 30 травня 2011 року №297/0/15-11 ОСОБА_1 призначено на посаду голови Львівського апеляційного адміністративного суду строком на п'ять років з 31 травня 2011 року по 30 травня 2016 року включно (суддівське досьє, том 1 стор. 81).
У зв'язку з набранням 11 квітня 2014 року чинності Законом України «Про відновлення довіри до судової влади в Україні) та на підставі Закону України «Про судоустрій і статус суддів» Наказом Львівського апеляційного адміністративного суду від 10 квітня 2014 року ОСОБА_1 визнано звільненим з посади голови цього суду (суддівське досьє, том 1 стор. 83).
Рішенням №05/1 зборів суддів Львівського апеляційного адміністративного суду від 14 квітня 2014 року ОСОБА_1 обрано і призначено на посаду голови цього суду строком на 1 (один) рік з 14 квітня 2014 року (суддівське досьє, том 1 стор. 84, 85)
На цій посаді ОСОБА_1 перебував станом на 1 лютого 2018 року.
1 лютого 2018 року рішенням ВККС України №8/зп-18 призначено кваліфікаційне оцінювання суддів місцевих та апеляційних судів на відповідність займаній посаді, в тому числі судді Львівського апеляційного адміністративного суду ОСОБА_1 (том 1, а. с. 68)
2 березня 2018 року ВККС України рішенням №33/зп-18 затвердила графік проведення іспиту в межах кваліфікаційного оцінювання стосовно 1673 суддів місцевих та апеляційних судів на відповідність займаній посаді, зокрема, 11 квітня 2018 року - для суддів апеляційних судів (адміністративна спеціалізація) згідно з додатком 13, в тому числі, судді ОСОБА_1 (том 1 а.с.71-73)
Позивачем було складено іспит у відповідності до встановлених вимог.
За результатами першого етапу оцінювання суддів на відповідність займаній посаді «Іспит», ОСОБА_1 отримав за виконані тестові завдання - 79,2 бали з 90 балів, за практичне завдання - 81,5 балів з 120 балів (том 1 а.с.74-78).
Відповідним рішенням ВККС України від 20 червня 2018 року №147/зп-18 ОСОБА_1 допущено до другого етапу оцінювання - «Дослідження досьє та проведення співбесіди» (суддівське досьє, том 1 стор. 69-72).
3 липня 2018 року з ОСОБА_1 було проведено співбесіду, за результатами якої оголошено перерву.
12 листопада 2018 року ВККС України прийняла рішення №1963/КО-18, яким вирішила, що суддя Львівського апеляційного адміністративного суду ОСОБА_1 за результатами кваліфікаційного оцінювання суддів місцевих і апеляційних судів на відповідність займаній посаді набрав 646,7 бала, а також визнала суддю Львівського апеляційного адміністративного суду ОСОБА_1 таким, що не відповідає займаній посаді (том 1 а.с.79-84).
30 липня 2020 року Вища рада правосуддя ухвалила рішення № 2317/0/15-20, яким відмовила у задоволенні подання Комісії про звільнення ОСОБА_1 з посади судді Львівського апеляційного адміністративного суду на підставі підпункту 4 пункту 16-1 розділу XV «Перехідні положення» Конституції України з тих підстав, що рішення ВККС не містить достатніх мотивів на обґрунтування висновку про невідповідність судді Львівського апеляційного адміністративного суду ОСОБА_1 займаній посаді (том 3 а. с. 4-14).
Вважаючи протиправними дії Відповідача по проведенню щодо ОСОБА_1 оцінювання на відповідність займаній посаді судді, позивач звернувся в суд з даним позовом.
Надаючи правову оцінку діям ВККС щодо проведення кваліфікаційного оцінювання, колегія суддів виходить з такого.
За правилами частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Як зазначено в параграфі 42 Рекомендації CM/Rec (2010) 12 Комітету Міністрів Ради Європи державам-членам щодо суддів: незалежність, ефективність та обов'язки, з метою сприяння ефективному здійсненню правосуддя та постійному підвищенню його якості відповідно до параграфа 58 держави-члени мають впроваджувати системи оцінювання суддів органами судової влади.
За параграфом 58 цієї Рекомендації системи для оцінювання роботи суддів мають ґрунтуватися на об'єктивних критеріях, які повинен оприлюднити компетентний судовий орган. Процедурою має бути передбачений дозвіл суддям висловлювати погляди щодо власної діяльності та її оцінювання, а також оскаржувати оцінювання в незалежному органі влади або суді.
З набранням чинності 30 червня 2016 року Закону України № 1401-VIII «Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)» (далі - Закон № 1401-VIII) та Закону України від 02 червня 2016 року № 1402-VIII «Про судоустрій і статус суддів» (далі - Закон № 1402-VIII) в Україні розпочалась судова реформа, яка передбачала, серед іншого, й підвищення вимог та професійних стандартів для суддівського корпусу.
Відповідно до підпункту 4 пункту 16-1 розділу XV «Перехідні положення» Конституції України з дня набрання чинності Законом № 1401-VIII відповідність займаній посаді судді, якого призначено на посаду строком на п'ять років або обрано суддею безстроково до набрання чинності Законом № 1401-VIII, має бути оцінена в порядку, визначеному законом. Виявлення за результатами такого оцінювання невідповідності судді займаній посаді за критеріями компетентності, професійної етики або доброчесності чи відмова судді від такого оцінювання є підставою для звільнення судді з посади. Порядок та вичерпні підстави оскарження рішення про звільнення судді за результатами оцінювання встановлюються законом.
У висновках Консультативної ради європейських суддів (КРЄС) № 17 (2014) «Щодо оцінювання діяльності суддів, якості правосуддя і поваги до незалежності судової влади» та № 18 (2015) «Щодо позиції судової влади та її відносини з іншими гілками влади в умовах сучасної демократії» наголошено, що незалежність суддів не означає, що судді не несуть відповідальності за свою діяльність. Необхідно підтримувати та підвищувати якість й ефективність судових систем в інтересах усіх громадян. Метою індивідуального оцінювання суддів має бути вдосконалення судової системи та забезпечення її якомога вищої якості. Оцінювання суддів проводиться для визначення можливостей окремих суддів, якості й кількості завдань, які вони виконали, а також установлення сильних і слабких ланок судової системи. Оцінювання може допомогти підтримати або навіть підвищити якість судової системи. Воно повинне допомогти у підтримці довіри громадськості до судочинства.
Пунктом 20 розділу ХІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 1402-VIII передбачено, що відповідність займаній посаді судді, якого призначено на посаду строком на п'ять років або обрано суддею безстроково до набрання чинності Законом № 1401-VIII, оцінюється колегіями ВККС у порядку, визначеному цим Законом.
Повноваження Комісії щодо проведення кваліфікаційного оцінювання суддів закріплено також у пункті 7 частини першої статті 93 Закону № 1402-VIII.
Відповідно до ст. 83 Закону № 1402-VIII кваліфікаційне оцінювання проводиться ВККС з метою визначення здатності судді (кандидата на посаду судді) здійснювати правосуддя у відповідному суді за визначеними законом критеріями. Критеріями кваліфікаційного оцінювання є: 1) компетентність (професійна, особиста, соціальна тощо); 2) професійна етика; 3) доброчесність.
Підставами для призначення кваліфікаційного оцінювання є: 1) заява судді (кандидата на посаду судді) про проведення кваліфікаційного оцінювання, у тому числі для участі у конкурсі; 2) рішення ВККС про призначення кваліфікаційного оцінювання судді у випадках, визначених законом (ч. 4 ст. 83 Закону № 1402-VIII).
Отже, система оцінювання суддів, як одна зі складових судової реформи, впроваджувалась для сприяння ефективному здійсненню правосуддя та підвищенню якості судової системи держави. Метою кваліфікаційного оцінювання є визначення здатності судді й надалі здійснювати правосуддя за критеріями компетентності, професійної етики та добропорядності.
Слід також зазначити, що кваліфікаційне оцінювання запроваджено щодо усіх суддів, яких призначено на посаду строком на п'ять років або обрано суддею безстроково до набрання чинності Законом № 1401-VIII, тобто процес оцінювання не має вибіркового характеру та не має на меті зашкодити репутації окремих суддів, у тому числі й позивача.
Аналогічна правова позиція висловлена Великою Палатою Верховного Суду, зокрема, у постановах від 12 березня 2019 року у справі №9901/636/18, від 6 серпня 2019 року у справі №9901/780/18.
Крім того, на виконання вимог Закону №1402-VІІІ Комісія рішенням від 3 листопада 2016 року затвердила Положення про порядок та методологію кваліфікаційного оцінювання, показники відповідності критеріям кваліфікаційного оцінювання та засоби їх встановлення №143/зп-16 (надалі - Положення №143/зп-16), а рішенням від 4 листопада 2016 року №144/зп-16 - Порядок проведення іспиту та методику встановлення його результатів у процедурі кваліфікаційного оцінювання (далі - Порядок №144/зп-16).
Відповідно до пункту 4 Розділу V Положення №143/зп-16 (у редакції рішення Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 13 лютого 2018 року № 20/зп-18) для участі у кваліфікаційному оцінюванні з метою підтвердження відповідності займаній посаді суддя повинен зареєструвати на офіційному вебсайті Комісії свої наміри на проходження такого оцінювання або подати до Комісії заяву у довільній формі.
Пунктом 8 визначено, що суддя не пізніше 10 робочих днів з моменту оприлюднення (отримання) повідомлення про призначення кваліфікаційного оцінювання для підтвердження відповідності займаній посаді зобов'язаний подати до Комісії заповнену анкету кандидата на посаду судді, форму якої визначено у додатку до Положення про проведення конкурсу на зайняття вакантної посади судді, а також пояснення щодо скасованих і змінених з 2012 року судових рішень, ухвалених за його участі.
ОСОБА_1 25 квітня 2018 року подав заповнену анкету кандидата на посаду судді (суддівське досьє том 1 стор. 27-38), тим самим висловив згоду на участь у проведенні кваліфікаційного оцінювання, з'явився у визначений день для складання іспиту, а в подальшому - на співбесіди. Погоджуючись пройти відповідну процедуру оцінювання, позивач як суддя мав передбачати, що його наслідки можуть бути як позитивними, так і негативними.
Водночас, після ухвалення ВККС Рішення №1963/КО-18 про невідповідність займаній посаді, тобто після отримання негативного результату, позивач висловив незгоду з проведенням відносно нього кваліфікаційного оцінювання, що свідчить про неузгодженість позиції ОСОБА_1 . До того ж способом захисту своїх прав у цій справі позивач одночасно обрав зобов'язання відповідача повторно провести другий етап кваліфікаційного оцінювання, що також свідчить про згоду позивача на його проведення.
У зв'язку з викладеним, колегія суддів дійшла висновку, що вимоги ОСОБА_1 про визнання протиправними дій ВККС України щодо здійснення його оцінювання, як судді Львівського апеляційного адміністративного суду, на відповідність займаній посаді є безпідставними і задоволенню не підлягають.
На підставі викладеного та керуючись статтями 241-246, 266 КАС України, суд -
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України про визнання протиправними дій щодо здійснення його оцінювання, як судді Львівського апеляційного адміністративного суду, на відповідність займаній посаді - відмовити.
Рішення Верховного Суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду може бути подана до Великої Палати Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Судді: М. М. Гімон
О. В. Білоус
І. Л. Желтобрюх
Є. А. Усенко
Р. Ф. Ханова