14 липня 2021 рокуЛьвівСправа № 380/694/21 пров. № А/857/8905/21
Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючої судді Хобор Р.Б.,
суддів Кухтея Р.В., Шевчук С.М.
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу Львівської міської ради на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 25 березня 2021 року, ухвалене суддею Ланкевич А.З. у м. Львові за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін у справі № 380/694/21 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Львівського міського голови Садового Андрія Івановича, за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивачки - ОСОБА_2 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
Позивачка звернулася до суду з позовом у якому просить суд визнати протиправними дії відповідача щодо переадресування до Сихівської районної адміністрації Львівської міської ради, всупереч ст. 7 Закону України «Про звернення громадян», скарги від 07.09.2020 року ОСОБА_1 та ОСОБА_2 на протиправну бездіяльність голови Сихівської районної державної адміністрації Львівської міської ради зобов'язати відповідача розглянути та прийняти рішення по суті скарги.
Позовні вимоги мотивовано тим, що 08.09.2020 року відповідач зареєстрував скаргу позивачки про поновлення порушених прав позивачки щодо відновлення газопостачання; реєстрації місця проживання; виплати затриманих пенсій; ненадання відповіді директором ЛКП «Під Зуброю» на заяву позивачки; невиконання судового рішення Львівського окружного адміністративного суду у справі № 1340/5992/18; видачі на її ім'я документа про передачу земельної ділянки площею 1,43 га у власність; не розгляду Львівською обласною державною адміністрацією звернень позивачки від 15.09.2016 року, від 01.04.2017 року, від 18.06.2018 року, 13.07.2018 року, 01.08.2018 року, 09.11.2018 року, 22.11.2018 року, 02.08.2019 року, 14.08.2019 року; не розгляду звернень позивачки від 18.02.2015 року, 01.08.2018 року, 20.08.2018 року, 18.122018 року адресованих голові Сихівської районної адміністрації Львівської міської ради, яка була направлена Центром надання адміністративних послуг Львівської міської ради на розгляд і для надання відповіді до Сихівської районної адміністрації Львівської міської ради.
Позивачка зазначає, що дії відповідача щодо направлення скарги позивачки до Сихівської районної адміністрації є протиправними та суперечать нормам ч.4 ст.7 Закону України «Про звернення громадян», яка передбачає заборону направлення для розгляду скарг посадовим особам, дії чи рішення яких оскаржуються.
Таким чином, позивачка вважає, що відповідач порушив її право на належний розгляд її скарги.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 25 березня 2021 року адміністративний позов задоволено.
Визнано протиправними дії Львівської міської ради щодо направлення скарги ОСОБА_1 від 07.09.2020 року на розгляд Сихівської районної адміністрації Львівської міської ради.
Зобов'язано Львівську міську раду розглянути звернення ОСОБА_1 від 07.09.2020 року, відповідно до Закону України «Про звернення громадян» та письмово повідомити її про результат розгляду.
Не погодившись із цим рішенням суду, його оскаржив відповідач, який просить рішення суду першої інстанції скасувати та постановити нове рішення, яким відмовити в задоволенні адміністративного позову.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги, відповідач зазначає те, що суд першої інстанції при прийнятті рішення порушив норми матеріального та процесуального права, неповно з'ясував обставин справи. Відповідач вважає, що правильно направив скаргу позивачки для розгляду до Сихівської районної адміністрації Львівської міської ради, оскільки до компетенції адміністрації належить розгляд питань порушених у скарзі.
Заслухавши суддю - доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, апеляційний суд при розгляді цієї справи виходить з наступних міркувань.
Суд першої інстанції встановив те, що 07.09.2020 року позивачка звернулася до відповідача із скаргою в порядку Закону України «Про звернення громадян», в якій, серед іншого, просила голову Львівської міської ради розглянути звернення позивачки від 18.02.2015 року, 01.08.2018 року, 20.08.2018 року, 18.12.2018 року та інші, в т.ч. запит від 08.11.2018 року, адресовані голові Сихівської районної адміністрації, які нерозглянуті по суті порушених питань по сьогоднішній день.
22.10.2020 року в.о. голови Сихівської районної адміністрації Львівської міської ради надав відповідь № 34-вих.-83761 на вищевказану скаргу позивачки.
Приймаючи рішення у справі, суд першої інстанції виходив з того, що відповідач порушив ч.4 ст.7 Закону України «Про звернення громадян», яка передбачає заборону направлення для розгляду скарг особам, дії чи рішення яких оскаржуються, зважаючи на те, що скарга частково стосується і дій Сихівської районної адміністрації Львівської міської ради.
Апеляційний суд погоджується із вказаним висновком з огляду на наступні обставини.
Питання практичної реалізації громадянами України наданого їм Конституцією України права на звернення регулює Закон України «Про звернення громадян».
Відповідно до ч.ч.1, 4 ст.3 Закону України «Про звернення громадян», під зверненнями громадян слід розуміти викладені в письмовій або усній формі, зокрема, скарги.
Так, скарга - звернення з вимогою про поновлення прав і захист законних інтересів громадян, порушених діями (бездіяльністю), рішеннями державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, посадових осіб.
Згідно з ч.1 ст.5 Закону України «Про звернення громадян», звернення адресуються органам державної влади і місцевого самоврядування, підприємствам, установам, організаціям незалежно від форм власності, об'єднанням громадян або посадовим особам, до повноважень яких належить вирішення порушених у зверненнях питань.
Відповідно до ч.1 та ч.4 ст.7 Закону України «Про звернення громадян», звернення, оформлені належним чином і подані у встановленому порядку, підлягають обов'язковому прийняттю та розгляду. Забороняється направляти скарги громадян для розгляду тим органам або посадовим особам, дії чи рішення яких оскаржуються.
Суд першої інстанції вірно встановив, що скарга позивачки частково стосується протиправних дій голови Сихівської районної адміністрації Львівської міської ради щодо не розгляду звернень позивачки від 18.02.2015 року, від 01.08.2018 року, від 20.08.2018 року, від 18.12.2018 року, в тому числі запиту від 08.11.2018 року.
Зважаючи на наведені вище норми права, апеляційний суд вважає, що відповідач протиправно перенаправив скаргу позивачки від 07.09.2020 року на адресу Сихівської районної адміністрації Львівської міської ради, оскільки позивачка скаржиться Львівському міському голові, крім іншого, на дії голови Сихівської районної адміністрації Львівської міської ради.
Таким чином апеляційний суд погоджується з судом першої інстанції в тому, що дії відповідача щодо направлення скарги позивачки слід визнати протиправними та зобов'язати Львівську міську раду розглянути скаргу позивачки від 07.09.2020 року, відповідно до Закону України «Про звернення громадян», та письмово повідомити її про результат розгляду.
Відповідно до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
З огляду на викладене, апеляційний суд дійшов до переконання в тому, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Таким чином, апеляційний суд вважає доводи апеляційної скарги безпідставними та такими, що не спростовують висновків суду першої інстанції, а тому апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а оскаржуване рішення суду першої інстанції без змін.
Судові витрати новому розподілу не підлягають.
Керуючись ст.ст. 308, 311, 315, 316, 321, 325, 328, 329, 331 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Апеляційну скаргу Львівської міської ради залишити без задоволення, а рішення Львівського окружного адміністративного суду від 25 березня 2021 року в справі № 380/694/21 - без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом другим частини п'ятої статті 328 КАС України, за наявності яких постанова може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту постанови, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуюча суддя Р. Б. Хобор
судді Р. В. Кухтей
С. М. Шевчук
Повний текст постанови складений 14.07.2021 року