14 липня 2021 рокуЛьвівСправа № 300/3596/20 пров. № А/857/9801/21
Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого-судді Курильця А.Р.,
суддів Затолочного В.С., Пліша М.А.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області на рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 12 квітня 2021 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання до їх вчинення,-
суддя в 1-й інстанції - Боршовський Т.І.,
час ухвалення рішення - 12.04.2021 року,
місце ухвалення рішення - м. Івано-Франківськ,
дата складання повного тексту рішення - не вказано,
У грудні 2020 року ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулася з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (далі - відповідач) про визнання протиправними дій та скасування рішення відділу з питань перерахунків пенсій № 3 управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області № 75 від 02.12.2020 року; зобов'язання відповідача провести перерахунок та виплату пенсії позивачу по втраті годувальника з 13.12.2019 року у розмірі 60% від середньомісячного (чинного) заробітку, на підставі довідки Офісу Генерального прокурора від 10.04.2020 року № 21-685зп у зв'язку з підвищенням заробітної плати, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 657 та відповідно до вимог ч. 20 ст. 86 Закону України “Про прокуратуру” від 14.10.2014 року № 1697-VІІ (далі - Закон № 1697) в первинній редакції, без обмеження її максимального розміру, однією сумою, з подальшою виплатою пенсії у розмірі встановленому законодавством.
Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 12 квітня 2021 року позов задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано рішення відповідача про відмову в перерахунку пенсії позивачу від 02.12.2020 року за № 75. Зобов'язано відповідача здійснити з 13.12.2019 року перерахунок та виплату позивачу пенсії по втраті годувальника за померлого ОСОБА_2 відповідно до ст. 86 Закону № 1697 на підставі довідки Офісу Генерального прокурора від 10.04.2020 року за № 21-685зп, з виплатою різниці між фактично отриманою та перерахованою сумою пенсії. В задоволенні решти позову відмовлено.
Не погоджуючись з таким рішенням суду, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на неправильне застосування норм матеріального та процесуального права та невстановлення всіх обставин справи, просить оскаржуване рішення скасувати та прийняти нове про відмову в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Апеляційну скаргу обґрунтовує тим, що Рішенням Конституційного Суду України від 13.12.2019 року № 7-р(ІІ)/2019 положення ч. 20 ст. 86 Закону № 1697 визнано таким, що не відповідає Конституції України, є неконституційним. Відповідно, право на перерахунок пенсії виникає для осіб за зверненнями починаючи з 13.12.2019 року, для яких момент виникнення права на перерахунок пенсії настає не раніше 13.12.2019 року. При цьому п. 7 постанови Кабінету Міністрів України “Про умови оплати праці прокурорів” від 11.12.2019 року за № 1155 встановлено, що зміна розмірів посадових окладів для працівників прокуратури, передбачених цією постановою, не є підставою для перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про прокуратуру”. Таким чином, після прийняття рішення Конституційним Судом України рішення № 7-р(ІІ)/2019 від 13.12.2019 року не здійснювалось підняття заробітної плати працівників прокуратур, яке б давало підстави для проведення перерахунку пенсії.
Колегія суддів вважає можливим розглянути дану справу в порядку письмового провадження відповідно до п.3 ч.1 ст. 311 КАС України.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та апеляційну скаргу в межах наведених у ній доводів, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення виходячи з наступного.
Судом встановлено, що позивачка з 22.04.2015 року отримує пенсію по втраті годувальника відповідно до Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 № 1789-ХІІ (далі - Закон № 1789) в розмірі 60% від суми місячного заробітку за померлого чоловіка ОСОБА_2 , який працював прокурором відділу Генеральної прокуратури України.
У зв'язку з ухваленням рішення Конституційного Суду України № 7-р(ІІ)/2019 від 13.12.2019 року, Офісом Генерального прокурора видано довідку про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії позивача від 10.04.2020 року за № 21-685зп. Згідно вказаної довідки станом на 06.09.2017 року розмір заробітної плати, що враховується для перерахунку пенсії позивача, становить 45352,84 грн., в тому числі: посадовий оклад - 7140 грн., надбавка за класний чин/оклад за військовим званням - 2400 грн., надбавка за вислугу років (40%) - 2856 грн., інші щомісячні надбавки, доплати (надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи в розмірі 96%) - 11900,16 грн., премія (60%) - 14577,70 грн., матеріальні допомоги - 3239,49 грн. та 3239,49 грн. Вказана довідка видана згідно постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 657 (далі - Постанова № 657).
01.12.2020 року позивач звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії відповідно до довідки Офісу Генерального прокурора 10.04.2020 року за № 21-685зп.
02.12.2020 року відповідач прийняв рішення за № 75 про відмову позивачу в перерахунку пенсії за вислугу років. Вказане рішення мотивоване тим, що перерахунок пенсії проводиться у разі зміни розмірів посадових окладів прокуратури після 13.12.2019 року (а.с. 14-15).
Колегія суддів зазначає, що на час призначення позивачу пенсії по втраті годувальника особливості пенсійного забезпечення прокурорів і слідчих визначалися ст. 50-1 Закону № 1789, згідно якої пенсія призначається в розмірі 60 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на
загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.
До ст. 50-1 Закону № 1789 вносилися зміни Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 року № 3668-VI (далі - Закон № 3668), унаслідок яких наведена вище ч. 17 ст. 50-1 Закону № 3668 з 01.10.2011 року стала вісімнадцятою, - тобто відбулась зміна порядкового номеру частини статті, що регламентувала порядок та підстави перерахунку пенсії, проте її текст залишився незмінним.
14.10.2014 року ухвалено новий Закон № 1697.
Ч. 20 ст. 86 Закону № 1697 (в первинній редакції) мала такий текст: «Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки».
Отже, первісна редакція ч. 20 ст. 86 Закону № 1697 та ч. 18 ст. 50-1 Закону № 1789 містили аналогічні за змістом положення щодо підстав та порядку перерахунку пенсій за вислугу років, призначених працівникам прокуратури.
З 15.07.2015 року втратив чинність Закон № 1789 (крім пункту 8 частини першої статті 15, частини четвертої статті 16, абзацу першого частини другої статті 46-2, статті 47, частини першої статті 49, частини п'ятої статті 50, частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1, частини третьої статті 51-2, статті 53 щодо класних чинів).
01.01.2015 року набрав чинності Закон України від 28 грудня 2014 року № 76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» (далі - Закон № 76), яким, з-поміж іншого, внесено такі зміни:
ч. 18 ст. 50-1 Закону № 1789 (діяла до 15.07.2015 року) викладено в такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України»;
ч. 20 ст. 86 Закону № 1697 (набрала чинності 15.07.2015 року) викладено у такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України».
Таким чином, законодавець делегував повноваження щодо встановлення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури Кабінету Міністрів України.
Судами неодноразово встановлювалось, що Кабінет Міністрів України впродовж 2015-2019 років не визначив умов та порядку перерахунку пенсій працівникам прокуратури.
У грудні 2019 року Конституційний Суд України за результатами розгляду справи № 3-209/2018 (2413/18, 2807/19) ухвалив рішення від 13.12.2019 року № 7-р(II)/2019, яким визнав таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення ч. 20 ст. 86 Закону № 1697 зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України; положення ч. 20 ст. 86 Закону № 1697 зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Також Конституційний Суд України встановив такий порядок виконання рішення №7 р(II)/2019: ч. 20 ст. 86 Закону № 1697 зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення; ч. 20 ст. 86 Закону № 1697 підлягає застосуванню в первинній редакції: «Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки».
Таким чином, у позивача є право на перерахунок пенсії з 13.12.2019 року.
Відповідач, зокрема, посилається на положення постанови Кабінету Міністрів України «Про умови оплати праці прокурорів» від 11.12.2019 № 1155 за змістом п. 7 якої встановлено, що зміна розмірів посадових окладів для працівників прокуратури, передбачених цією постановою, не є підставою для перерахунку пенсій, що призначені згідно із Законом України «Про прокуратуру».
Апеляційний суд зазначає, що чинна з 13.12.2019 року норма ч. 20 ст. 86 Закону № 1697 визначає умовою перерахунку пенсії за вислугу років підвищення заробітної плати прокурорським працівникам. Суд враховує, що грошове забезпечення працівників прокуратури істотно збільшилося ще в жовтні 2017 року.
Крім того, слід звернути увагу, що постанова Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 657 є чинною, а тому відсутні підстави для її незастосування.
Враховуючи вищенаведене, позивач має право на перерахунок пенсії відповідно до ст. 86 Закону № 1697 на підставі довідки Офісу Генерального прокурора від 10.04.2020 року № 21-685зп з 13.12.2019 року (дата ухвалення Конституційним Судом України рішення №7-р(II)/2019), а тому рішення відповідача про відмову у проведенні перерахунку пенсії є протиправним.
Ключовим правовим питанням у справі, щодо якого фактично виник спір, є право позивача на перерахунок пенсії за втратою годувальника у зв'язку з підвищенням заробітної плати працівникам органів прокуратури відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 657.
Відповідно питання щодо відсоткового розміру заробітної плати для перерахунку пенсії і питання обмеження пенсії максимальним розміром є похідними і повинні вирішуватись після вирішення питання про наявність відповідного права на перерахунок.
Як вбачається з оскаржуваного у цій справі рішення, відповідач у відповідь на заяву позивача відмовив йому у перерахунку пенсії з мотивів відсутності законодавчих підстав для такого перерахунку. Відтак спору щодо відсоткового розміру заробітної плати для перерахунку пенсії і щодо виплати перерахованої пенсії у подальшому без будь-яких стягнень та відрахувань на час звернення позивача у цій справі до суду не існувало.
Суд зауважує, що відповідач ще не ухвалював рішення щодо перерахунку призначеної позивачу пенсії, а тому відсутні підстави вважати, що права позивача у зазначеній частині при здійсненні такого перерахунку будуть порушені.
Оскільки судовому захисту підлягають порушені права чи інтереси особи, а не ті, що можливо/ймовірно будуть порушені у майбутньому, у задоволенні цих позовних вимог слід відмовити, як передчасних.
Відповідно до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а рішення суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
З огляду на викладене колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції правильно встановив фактичні обставини справи та надав їм належну правову оцінку, доводами апеляційної скарги висновки, викладені в судовому рішенні не спростовуються і підстав для його скасування немає.
Враховуючи вищевикладене, апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області слід залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін.
Керуючись ст.ст. 308,311,315,316,321,322,325,328,329 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області залишити без задоволення, а рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 12 квітня 2021 року у справі № 300/3596/20 - без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного суду лише з підстав, визначених ст. 328 КАС України, протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя А. Р. Курилець
судді В. С. Затолочний
М. А. Пліш
Повне судове рішення складено 14 липня 2021 року.