Справа № 560/5458/21
Головуючий у 1-й інстанції: Фелонюк Д.Л.
Суддя-доповідач: Іваненко Т.В.
13 липня 2021 року
м. Вінниця
Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Іваненко Т.В.
суддів: Сторчака В. Ю. Граб Л.С.
за участю:
секретаря судового засідання: Бень Я.О.,
представників позивача,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Обслуговуючого кооперативу "Житлово-будівельний кооператив "Успішний 2019" на ухвалу Хмельницького окружного адміністративного суду від 12 травня 2021 року у справі за адміністративним позовом Обслуговуючого кооперативу "Житлово-будівельний кооператив "Успішний 2019" до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області про визнання незаконним та скасування клопотання з питань дотримання вимог земельного законодавства від 17.04.2020 року №200-ДК/0025/КВ06/011-20,
в травні 2021 року Обслуговуючий кооператив "Житлово-будівельний кооператив "Успішний 2019" звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, в якому просив визнати незаконними та скасувати клопотання з питань дотримання вимог земельного законодавства від 17.04.2020 року №200-ДК/0025/КВ06/011-20, внесене до Нетішинської міської об'єднаної територіальної громади Хмельницької області заступником Головного державного інспектора у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель у Хмельницькій області, заступником начальника - начальником Управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області Вжешневським Олександром Валерійовичем.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 12 травня 2021 року у відкритті провадження у справі відмовлено.
Мотивуючи прийняту ухвалу, суд першої інстанції зазначає, що оскаржене клопотання з питань дотримання вимог земельного законодавства від 17.04.2020 року №200-ДК/0025/КВ06/011-20 не є рішенням суб'єкта владних повноважень у розумінні статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України і саме по собі не зумовлює виникнення будь-яких прав і обов'язків для учасників цих правовідносин та інших осіб. Тому оскарження вказаного клопотання Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області не може бути предметом розгляду як в порядку адміністративного судочинства, так і взагалі не підлягає судовому розгляду.
Не погоджуючись з даним рішенням суду, позивач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом норм процесуального права, просить скасувати ухвалу суду першої інстанції та направити справу для продовження розгляду до суду першої інстанції.
В судовому засіданні представники позивача підтримали доводи апеляційної скарги та просили суд задовольнити її.
Відповідач в судове засідання не з'явився, про дату, час і місце розгляду справи були повідомлені належним чином, відзиву на апеляційну скаргу до суду не надходило.
Відповідно до ч. 2 ст. 313 Кодексу адміністративного судочинства України, неявка сторін або інших учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає розгляду справи.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу слід задовольнити, ухвалу суду першої інстанції - скасувати та прийняти нову постанову, якою направити справу для продовження розгляду до суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Згідно з частиною 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Вжитий у цій процесуальній нормі термін "суб'єкт владних повноважень", за визначенням, наведеним в пункті 7 частини 1 статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України, орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
Як зазначено у п.1 Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №15 від 14.01.2015 року, Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства і який реалізує державну політику у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності, земельних відносин, землеустрою, у сфері Державного земельного кадастру, державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів.
Згідно п.2 Порядку підготовки та внесення до органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування клопотань з питань дотримання вимог земельного законодавства, затвердженого Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України №124 від 05.03.2018 року, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 17.05.2018 року за №605/32057 (далі - Порядок), клопотання - письмове звернення до органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування про необхідність вжиття заходів щодо забезпечення дотримання вимог земельного законодавства.
У відповідності до розділу VI Порядку клопотання Головного державного інспектора України у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель та його заступників, головних державних інспекторів у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі та їх заступників оскаржуються у порядку, встановленому Кодексом адміністративного судочинства України.
Враховуючи, що чинними положеннями норм права чітко передбачено можливість оскаржити в порядку адміністративного судочинства клопотання з питань дотримання вимог земельного законодавства, суд першої інстанції дійшов помилкового висновку про відмову у відкритті провадження на підставі п.1 ч.1 ст.170КАС України.
Відповідно до статті 320 КАС України, підставами для скасування ухвали суду, яка перешкоджає подальшому провадженню у справі, і направлення справи для продовження розгляду до суду першої інстанції є неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; невідповідність висновків суду обставинам справи; неправильне застосування норм матеріального права чи порушення норм процесуального права, які призвели до неправильного вирішення питання.
За наведених обставин, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції порушено норми процесуального права, що призвело до неправильного вирішення питання, що відповідно до статті 320 Кодексу адміністративного судочинства України, є підставою для скасування ухвали судді та направлення справи до суду першої інстанції для продовження розгляду.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 320, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
апеляційну скаргу Обслуговуючого кооперативу "Житлово-будівельний кооператив "Успішний 2019" задовольнити.
Ухвалу Хмельницького окружного адміністративного суду від 12 травня 2021 року скасувати.
Справу направити до Хмельницького окружного адміністративного суду для продовження розгляду.
Постанова суду набирає законної сили з моменту проголошення та оскарженню не підлягає.
Постанова суду складена в повному обсязі 14 липня 2021 року.
Головуючий Іваненко Т.В.
Судді Сторчак В. Ю. Граб Л.С.