Справа № 120/1954/21-а
Головуючий у 1-й інстанції: Маслоід О.С.
Суддя-доповідач: Драчук Т. О.
14 липня 2021 року
м. Вінниця
Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Драчук Т. О.
суддів: Полотнянка Ю.П. Ватаманюка Р.В.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 09 квітня 2021 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
в березні 2021 року позивач ОСОБА_1 звернувся до Вінницького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання протиправними дії щодо відмови відповідача у здійсненні перерахунку пенсії позивачеві з 05.03.2019 з урахуванням основних та додаткових видів грошового забезпечення на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 03.02.2021 № 11/3953, виданої Адміністрацією державної прикордонної служби України та зобов'язання відповідача з 05.03.2019 здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачеві з урахуванням основних та додаткових видів грошового забезпечення на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 03.02.2021 № 11/3953, виданої Адміністрацією державної прикордонної служби України.
Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 09.04.2021 позов задоволено частково.
Визнано протиправними дії щодо відмови Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 05.03.2019 з урахуванням основних та додаткових видів грошового забезпечення на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 03.02.2021 № 11/3953, виданої Адміністрацією державної прикордонної служби України.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням основних та додаткових видів грошового забезпечення на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 03.02.2021 № 11/3953, виданої Адміністрацією державної прикордонної служби України, з урахуванням проведених раніше виплат з 01.03.2021.
У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Стягнуто з Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 560 грн. 50 коп.
Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції в частині відмови у задоволенні позовних вимог, позивачем подано апеляційну скаргу, в якій останній просить рішення суду першої інстанції скасувати в частині дати початку перерахунку та виплати пенсії, та прийняти в цій частині нову постанову, якою зобов'язати перерахувати та виплатити пенсію позивачу з урахуванням основних та додаткових видів грошового забезпечення на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 03.02.2021 № 11/3953, виданої Адміністрацією державної прикордонної служби України з 01.04.2019.
Відповідно до п.3 ч.1 ст.311 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).
Враховуючи, що в матеріалах справи достатньо доказів для правильного вирішення апеляційної скарги, колегія суддів визнала за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.
Заслухавши, суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційних скарг, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу слід задовольнити, а рішення суду першої інстанції скасувати.
Як встановлено судом першої інстанції, підтверджується матеріалами справи, позивач знаходиться на пенсійному обліку у відповідача, де й отримує пенсію за вислугу років.
На виконання Постанова № 103 відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018 року у зв'язку із зміною розміру грошового забезпечення відповідно до Постанови №704.
Окружний адміністративний суд м. Києва рішенням від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 року, визнав протиправними та нечинними п. 1, 2 Постанови № 103 та зміни до п. 5 і додатком 2 Порядку № 45.
23.02.2021 позивач звернувся до відповідача щодо надання інформації щодо проведення перерахунку пенсії позивачеві на підставі довідки, виданої Адміністрацією Державної прикордонної служби України від 03.02.2021 № 11/3953.
Відповідач, за наслідками розгляду запиту за вих. № 1642-1686/Г-02/8-0200/21 від 03.03.2021, повідомив про відмову у здійсненні перерахунку пенсії позивача, посилаючись на відсутність правових підстав для цього.
Не погоджуючись з цим, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Приймаючи оскаржуване рішення суд першої інстанції виходив з того, що пенсія за віком, за вислугу років та інші її види, що призначаються у зв'язку з трудовою діяльністю, заслужені попередньою працею та є однією з форм соціального захисту. Цим визначається зміст і характер обов'язку держави стосовно тих громадян, які набули право на одержання пенсії. Однією з таких гарантій є перерахунок пенсії, який забезпечує належний та достатній рівень життя пенсіонерів. Підставою для перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
З матеріалів справи вбачається, що відповідач, на виконання приписів Постанови № 103, здійснив перерахунок пенсії позивача без врахування додаткових видів грошового забезпечення.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, в адміністративній справі № 826/3858/18 визнано протиправними та нечинними п. 1, 2 Постанови № 103 та зміни до п. 5 і додатку 2 Порядку № 45.
Таким чином, з 05.03.2019, з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18, виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки саме з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою № 704 у відповідності до вимог ст. 43 і 63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та ст. 9 «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
За таких обставин, суд першої інстанції приходить до висновку про визнання протиправними дії щодо відмови відповідача у здійсненні перерахунку пенсії позивачеві з 05.03.2019 з урахуванням основних та додаткових видів грошового забезпечення на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 03.02.2021 року № 11/3953, виданої Адміністрацією державної прикордонної служби України та про задоволення позовних вимог у цій частині.
В частині вимоги позивача про зобов'язання відповідача з 05.03.2019 здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачеві з урахуванням основних та додаткових видів грошового забезпечення на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 03.02.2021 № 11/3953, виданої Адміністрацією державної прикордонної служби України, суд першої інстанції зазначає, що позовні вимоги в частині визнання протиправними дії щодо відмови відповідача у здійсненні перерахунку пенсії позивачеві з 05.03.2019 з урахуванням основних та додаткових видів грошового забезпечення на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 03.02.2021 № 11/3953, виданої Адміністрацією державної прикордонної служби України, задоволено, відповідно позовні вимоги щодо зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачеві з урахуванням основних та додаткових видів грошового забезпечення на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 03.02.2021 № 11/3953, виданої Адміністрацією державної прикордонної служби України також підлягають задоволенню, як похідні.
Однак, позивач просить здійснити такий перерахунок з 05.03.2019. Проте, до моменту отримання належної довідки у територіального органу Пенсійного фонду України не виникає обов'язку з перерахунку пенсії позивача.
Згідно з ч. 3 ст. 51 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно із цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
На підставі вказаного, суд першої інстанції вважає за необхідне зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачеві з урахуванням основних та додаткових видів грошового забезпечення на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 03.02.2021 № 11/3953, виданої Адміністрацією державної прикордонної служби України з урахуванням проведених раніше виплат з 01.03.2021.
Колегія суддів частково не погоджується з висновками суду першої інстанції та зазначає наступне.
У відповідності до ч.1 ст.308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
В свою чергу, доводи апеляційної скарги зводяться до непогодження дати з якої необхідно здійснити перерахунок.
Згідно з вимог ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до вимог ч.1 ст.5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Згідно з вимогами ч.1 ст.6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Статтею 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок №3-1.
Відповідно до пункту 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону №2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Згідно з пунктом 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону №2262-ХІІуповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють орган ПФ України.
Отже, з 05.03.2019 - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою № 704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та статті 9 Закону №2011-ХІІ.
Разом із цим до моменту отримання належної довідки у Пенсійного органу не виникає обов'язку з перерахунку пенсії позивача.
Водночас, відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.
Згідно з ч. 3 ст. 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно із цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Враховуючи наведені положення нормативно-правових актів та встановлені обставини даної справи, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про наявність у позивача права на здійснення перерахунку пенсії відповідно до довідки від 03.02.2021 №11/3953 про розмір грошового забезпечення, виданої Адміністрацією Державної прикордонної служби України.
При цьому перерахунок може бути здійснено після надходження до органу Пенсійного фонду довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій військовослужбовців.
Згідно ч. 2 ст. 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
За таких обставин колегія суддів вважає, що Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області зобов'язано здійснити перерахунок та виплату (із врахуванням раніше виплачених сум) пенсії позивачу з 01.04.2019 з урахуванням проведених виплат.
Враховуючи вказане, колегія суддів погоджується з доводами апелянта в частині дати перерахунку пенсії.
У відповідності з ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Судова колегія зазначає, що згідно з практикою ЄСПЛ, зокрема, в рішенні по справі "Серявін та інші проти України" від 10 лютого 2010 року, відповідно до п. 58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" (Ruiz Torija v. Spain) від 9 грудня 1994 року, п. 29).
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.
Враховуючи зазначене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов помилкового висновку в частині визначення дати перерахунку пенсії, а тому оскаржуване рішення підлягає скасуванню в цій частині, з прийняттям нової постанови про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням основних та додаткових видів грошового забезпечення на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 03.02.2021 № 11/3953, виданої Адміністрацією державної прикордонної служби України, з урахуванням проведених раніше виплат з 01.04.2019.
Також, згідно з ч.6 ст.139 КАС України якщо суд апеляційної чи касаційної інстанції, не повертаючи адміністративної справи на новий розгляд, змінить судове рішення або ухвалить нове, він відповідно змінює розподіл судових витрат.
Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
З матеріалів справи встановлено, що за подання адміністративного позову та апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції позивачем сплачено судовий збір в сумі 908 грн. 00 коп. згідно з квитанцією №3 від 05.03.2021 за подання адміністративного позову (а.с.27) та 1362 грн. 00 коп. згідно з квитанцією №26 від 29.04.2021 за подання апеляційної скарги.
Враховуючи зазначене, а також задоволення позовних вимог ОСОБА_1 в межах даної адміністративної справи, підлягає стягненню судовий збір в розмірі 2270 грн. 00 коп., за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити повністю.
Рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 09 квітня 2021 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити певні дії скасувати в частині вимоги зобов'язального характеру.
Прийняти в цій частині нову постанову, якою зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням основних та додаткових видів грошового забезпечення (надбавка за особливості проходження служби - 20%, надбавка за службу в умовах режимних обмежень - 10%, надбавка за кваліфікацію клас 1 - 5%, премія - 40%), на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 03.02.2021 № 11/3953, виданої Адміністрацією державної прикордонної служби України, з урахуванням проведених раніше виплат з 01.04.2019.
В решті рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 09 квітня 2021 року залишити без змін.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (вул. Хмельницьке шосе, б. 7, м. Вінниця, ЄДРПОУ 13322403) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір в сумі 2270 грн. 00 коп.
Постанова суду набирає законної сили з моменту прийняття та оскарженню не підлягає.
Головуючий Драчук Т. О.
Судді Полотнянко Ю.П. Ватаманюк Р.В.