Рішення від 14.07.2021 по справі 160/12848/19

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 липня 2021 року Справа № 160/12848/19

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Верба І.О., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

І. ПРОЦЕДУРА

1. 19.12.2019 ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про:

- визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 , як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС відповідно до статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»;

- зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області відповідно до статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» здійснити з 25.04.2019 перерахунок ОСОБА_1 пенсії з інвалідності, обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року з подальшим перерахунком в залежності від зміни мінімальної заробітної плати;

- зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області виплатити різницю між належною до сплати та фактично виплаченою пенсією за період з 25.04.2019 до моменту здійснення перерахунку та виплачувати в подальшому.

2. Ухвалою суду від 24.12.2019:

- прийнято адміністративний позов до розгляду, відкрито позовне провадження, призначено справу до розгляду у порядку спрощеного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні);

- встановлено відповідачу строк для надання відзиву;

- витребувано від Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області: заяву про призначення пенсії; рішення (протокол) про призначення пенсії; заяву про перерахунок пенсії від 22.10.2019 з доданими до неї документами; наказ № 428 від 03.07.1986 міського відділу охорони здоров'я; довідку № 269 від 18.08.1993 Стоматологічної поліклініки № 2.

3. 16.01.2020 від відповідача надійшов відзив на позов з додатками (а.с.29-42).

4. Ухвалою суду від 31.01.2020 зупинено провадження у справі до набрання законної сили рішенням Верховного Суду у зразковій справі № 520/12609/19.

5. У зв'язку із прийняттям 21.04.2021 Великою Палатою Верховного Суду постанови у справі № 520/12609/19, ухвалою суду поновлено провадження у цій справі.

ІІ. ДОВОДИ ПОЗИВАЧА

6. Позивач зазначає, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1-ї категорії, інвалідом 3-ї групи, за захворюванням, пов'язаним з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

7. Згідно військового квитка, мобілізаційного припису та наказу міського відділу охорони здоров'я позивач в період з 09.07.1986 по 11.08.1986 перебував в 30-кілометровій зоні (зоні відчуження) в м. Чорнобиль та виконував роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

8. Відповідно до частини 2 постанови кабінету Міністрів України від 15.11.2017 № 851 «Про внесення змін до Порядку обчислення пенсії особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» ухвалено «Доповнити Порядок пунктом 9-1 такого змісту: « 1. За бажанням осіб, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби та в наслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року за відповідною формулою».

9. Позивач звернувся 22.10.2019 до відповідача із заявою про перерахунок пенсії за вказаною нормою, проте відповідач протиправно повідомив у незастосуванні вказаної норми.

10. Військовослужбовці та призвані на військові збори військовозобов'язані користувались всією повнотою соціально-економічних, політичних та особистих прав і свобод і несли усі обв'язки громадян СРСР, передбачені конституцією СРСР.

11. З посиланням на статтю 29 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», рішення Конституційного суду України від 25.04.2019 у справі № 3-14/2019, позивач просив позов задовольнити, зазначив, що фактичні обставини свідчать про те, що позивач був військовослужбовцем та приймав участь у ліквідації наслідків аварії па Чорнобильській АЕС.

ІІІ. ДОВОДИ ВІДПОВІДАЧА

12. Відповідач проти позову заперечив повністю, зазначивши, що відповідно до пункту 2.1 «Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій з заявою про призначення пенсії учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС» подаються наступні документи:

- посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року № 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями).

13. Отже, основним документом, що визначає час виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС безпосередньо в зоні відчуження являється довідка ф. 122, яка видається на підставі первинних документів лише тими підприємствами, установами, організаціями, в складі яких працівник безпосередньо виконував роботи по ліквідації наслідків аварії.

14. Особи, що були призвані на військові збори, можуть підтвердити виконання робіт в зоні довідками військових частин про виконання робіт в зоні, архівними документами Міністерства Оборони.

15. Позивач 22.10.2019 звернувся із заявою щодо перерахунку пенсії в п'ятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої Законом на 01 січня встановленого року відповідно до частини третьої статті 59 Закону № 796-ХІІ.

16. Листом № 7837/Б-09 від 09.12.2019 позивачу відмовлено в даному перерахунку пенсії, оскільки в матеріалах пенсійної справи ОСОБА_1 значиться наказ № 428-к від 03.07.1986 міського відділу охорони здоров'я про те, що він був направлений у відрядження в м. Чорнобиль строком з 9 липня по 11 серпня 1986 року та довідка № 269 від 18.08.1993 стоматологічної поліклініки № 2 про те, що позивач приймав участь по наданню кваліфікованої медичної допомоги ліквідаторам наслідків Чорнобильської катастрофи в якості лікаря-стоматолога з 9 липня 1987 року по 9 серпня 1987 року.

17. Отже, будь які підтвердження того, що позивач був призваний на військові збори та проходив військову службу в період ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС відсутні.

18. Таким чином, враховуючи вищезазначене, на позивача не поширюється постанови Кабінету Міністрів України від 26.06.2019 № 543.

ІV. ОБСТАВИНИ СПРАВИ

19. 02.08.1982 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , одержав військовий квіток НОМЕР_1 , згідно записів якого (а.с.22-23):

- пункт 5: військове звання: лейтенант м/с, присвоєно наказом МО СССР № 120 від 05.06.1981;

- пункт 6: ВОС № 6446 902901;

- пункт 7: склад: медичний;

- пункт 8: запас: 1 розряду.

20. Наказом Міського відділу охорони здоров'я Виконавчого комітету Дніпропетровської міської ради народних депутатів від 03.07.1986 № 428-к, відповідно до наказу Дніпропетровського облздороввідділу № 377 від 03.07.1986 нижчепойменованих медичних працівників командирувати в місто Чорнобиль строком з 9 липня по 11 серпня 1986 року: ОСОБА_1 - лікаря стоматолога стоматполіклініки № 2 (а.с.16).

21. Вкладкою у військовий квіток від 02.08.1982 ВУ № 095827 є мобілізаційний припис:

- команда № 50587;

- ВОС № 902901 ст. л-т ОСОБА_1 ;

- на підставі Конституції СРСР і Закону СРСР «Про загальний військовий обов'язок» з оголошенням мобілізації Ви зобов'язані, не чекаючи повістки військового комісаріату, з'явитися протягом двох годин за адресою АДРЕСА_1 ;

- при неможливості прибути за цією адресою Ви зобов'язані з'явитися за адресою с. Мар'янівка Новомосковський район, 1 км;

- при явці Ви повинні мати документи і речі, зазначені на звороті;

- печатка РВК (відбиток), районний (міський) військовий комісар (штамп Ліровскій);

- 09.07.1986.

22. У контрольному талоні № 2 мобілізаційного припису проставлені відмітки: Чорнобиль, лікар РГ-26-96-22, кл. № 375.

23. Довідкою Стоматологічної поліклініки № 2 від 18.08.1993 № 269 за ф. 1к підтверджено, що ОСОБА_1 приймав участь у наданні кваліфікованої медичної допомоги ліквідаторам наслідків Чорнобильської катастрофи в якості лікаря-стоматолога. Працював безпосередньо в зоні відчуження (в 1 зоні) з 09.07.1987 по 09.08.1987 в поліклініці м. Чорнобиль.

24. Згідно експертного висновку № 11985 від 18.04.2011, складеного Дніпропетровською регіональною міжвідомчою експертною комісією на засіданні від 28.04.2011, протокол № 604, за результатами розгляду клопотання ОСОБА_1 та наданої документації з питання встановлення причинного зв'язку захворювання (інвалідності), з дією іонізуючого випромінення та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС (а.с.15):

- висновок: захворювання пов'язані з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

25. 14.07.2011 на підставі висновку позивачеві видана довідка до акта огляду МСЕК серії 10 ААА № 070322 про проведення ОСОБА_1 первинного огляду, встановлення третьої групи інвалідності з 04.07.2011, причина інвалідності: захворювання пов'язано з роботами по ліквідації аварії на ЧАЕС, інвалідність встановлена безстроково (а.с.17).

26. Довідкою до акта огляду МСЕК серії 10 ААА № 071565 від 24.07.2011 ОСОБА_1 встановлено ступінь втрати працездатності 50% з 04.07.2011 (а.с.18).

27. З 04.07.2011 ОСОБА_1 ГУ ПФУ в Дніпропетровській області призначено пенсію по інвалідності (у розмірі відшкодування фактичних збитків) за статтею 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», пенсійна справа № 912430153739 (а.с.19).

28. 09.09.2011 Дніпропетровською обласною державною адміністрацією видано ОСОБА_1 посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1), серія НОМЕР_2 , посвідчення перереєстровано згідно відмітки (а.с.23).

29. 22.10.2019 ОСОБА_1 звернувся до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області із заявою вхідний № 7837/Б-09, згідно якої (а.с.14):

- перебуваю на обліку та отримую пенсію по інвалідності з 04.07.2011, як особа з інвалідністю 3 групи від захворювання пов'язаного з роботами по ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи;

- відповідно до наказу Дніпропетровського обласного відділу охорони здоров'я від 03.07.1986 № 428-к був відкомандирований в м. Чорнобиль, як військовозобов'язаний, для проведення робіт по ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи;

- відповідно до постанови Верховного Суду України від 01.03.2016 про громадян з числа військовозобов'язаних які виконували роботи по ліквідації наслідків на ЧАЕС вважаються такими, що проходять військову службу та користуються гарантіями держави на рівні з іншими військовослужбовцями;

- таким чином я брав участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи і маю право на отримання пенсії відповідно до частини третьої статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»;

- враховуючи зазначене, прошу перерахувати мені пенсію в п'ятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої Законом з 01 січня встановленого року;

- відповідь про результати проведеного перерахунку прошу повідомити в установлений законодавством термін.

30. Самарський відділ обслуговування громадян (сервісний центр) управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області за результатами розгляду звернення позивача від 22.10.2019, листом від 09.12.2019 № 7837/Б-09 повідомив наступне (а.с.12-13):

- Вам призначено пенсію по інвалідності III групи у розмірі відшкодування фактичних збитків згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»;

- Законом України «Про бюджет України на 2019 рік» з 01.07.2019 розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, підвищено з 1497 грн до 1564 грн;

- крім того, постановою Кабінету Міністрів України від 26.06.2019 № 543 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету міністрів України», розширено коло осіб, що мають право на призначення пенсії виходячи із п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня відповідного року відповідно до пункту 9 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 23.11.2011 №1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»;

- до кола таких осіб належать військовослужбовці, зокрема, військовозобов'язані, призвані на військові збори, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження військової служби (військових зборів) і внаслідок цього стали особами з інвалідністю;

- в матеріалах Вашої пенсійної справи значиться наказ № 428 від 03.07.1986 міського відділу охорони здоров'я про те, що Ви були направлені у відрядження в місто Чорнобиль та довідка № 269 від 18.08.1993 стоматологічної поліклініки № 2 про те, що ви приймали участь по наданню кваліфікованої медичної допомоги ліквідаторам наслідків Чорнобильської катастрофи в якості лікаря-стоматолога;

- враховуючи вищезазначене на Вас не поширюється дія постанови Кабінету Міністрів України від 26.06.2019 № 543.

V. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН

31. Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 № 796-XII (далі - Закон № 796-XII) визначає основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

32. Відповідно до пункту 1 частини першої статті 9 Закону № 796-XII особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, є учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків.

33. Згідно із статтею 10 Закону № 796-XII учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців*, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.

34. Згідно із приміткою «*»: тут і надалі до військовослужбовців належать: особи офіцерського складу, прапорщики, мічмани, військовослужбовці надстрокової служби, військовозобов'язані, призвані на військові збори, військовослужбовці-жінки, а також сержанти (старшини), солдати (матроси), які перебувають (перебували) на дійсній строковій службі у збройних силах, керівний і оперативний склад органів Комітету державної безпеки, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, а також інших військових формувань.

35. Пунктом 1 частини першої статті 14 Закону № 796-XII встановлено, що для встановлення пільг і компенсацій визначаються такі категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи:

- особи з інвалідністю з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілих від Чорнобильської катастрофи (статті 10, 11 і частина третя статті 12), щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, хворі внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу, - категорія 1.

36. Відповідно до частини третьої статті 59 Закону № 796-XII особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

37. Словосполучення «дійсної строкової», яке міститься у положеннях частини третьої статті 59, визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 25.04.2019 № 1-р(II)/2019.

38. Частиною першою статті 54 Закону № 796-XII встановлено, що пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством.

39. Відповідно до статті 5 Закону СРСР «Про загальний військовий обов'язок» від 12.10.1967 військова служба складається з дійсної військової служби та служби в запасі Збройних Сил СРСР.

40. Згідно із статтею 6 вказаного закону, громадяни, які перебувають на дійсній військовій службі, іменуються військовослужбовцями, а перебувають в запасі - військовозобов'язаними.

41. Військовозобов'язані можуть бути покликані крім навчальних зборів на перевірочні збори на строк до 10 днів (стаття 55 Закону СРСР «Про загальний військовий обов'язок»).

42. Військовослужбовці і призвані на збори військовозобов'язані користуються всією повнотою соціально-економічних, політичних і особистих прав і свобод і несуть усі обов'язки громадян СРСР, передбачені Конституцією СРСР. Права і обов'язки військовослужбовців і призваних на збори військовозобов'язаних, що випливають з умов військової служби, встановлюються цим Законом та військовими статутами (стаття 68 Закону СРСР «Про загальний військовий обов'язок»).

43. Згідно із статтею 106 Закону СРСР «Про загальний військовий обов'язок» при оголошенні мобілізації:

1) всі особи, які перебувають на той час в рядах Збройних Сил СРСР, затримуються до особливого розпорядження;

2) військовозобов'язані з'являються в пункти і в строки, зазначені в їх мобілізаційних приписах, в одержуваних повістках або в наказах районних (міських) військових комісарів.

44. Військовозобов'язані, які не з'явилися за мобілізації в зазначені їм пункти і строки, несуть відповідальність за законами воєнного часу.

45. Згідно із частиною шостою статті 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 № 2232-XII (далі - Закон № 2232-XII) видами військової служби, зокрема, є військова служба за призовом під час мобілізації, на особливий період; військова служба за призовом осіб офіцерського складу.

46. Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі (частина третя статті 1 Закону № 2232-XII).

47. Щодо військового обов'язку громадяни України поділяються на такі категорії (абзац шостий частини дев'ятої статті 1 Закону № 2232-XII):

- допризовники - особи, які підлягають приписці до призовних дільниць;

- призовники - особи, приписані до призовних дільниць; військовослужбовці - особи, які проходять військову службу;

- військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави;

- резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період.

48. Виконання військового обов'язку в запасі полягає в дотриманні військовозобов'язаними порядку і правил військового обліку, проходженні зборів для збереження та вдосконалення знань, навичок і умінь, необхідних для виконання обов'язків військової служби в особливий період (частина восьма статті 2 Закону № 2232-XII).

49. Призов резервістів та військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації проводиться в порядку, визначеному цим Законом та Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (стаття 39 Закону № 2232-XII).

50. Частиною п'ятою статті 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 № 3543-XII визначено, що призов громадян на військову службу під час мобілізації або залучення їх до виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, здійснюють територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.

51. Питання соціального і правового захисту військовослужбовців, резервістів та військовозобов'язаних, призваних на збори врегульовані статтею 16 Закону України «Про Збройні Сили України» від 06.12.1991 № 1934-XII (далі - Закон № 1934-XII), зокрема, Держава забезпечує соціальний і правовий захист військовослужбовців, резервістів, які виконують обов'язки служби у військовому резерві, та військовозобов'язаних, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, членів їх сімей, працівників Збройних Сил України, а також членів сімей військовослужбовців, резервістів та військовозобов'язаних, які загинули (померли), пропали безвісти, стали особами з інвалідністю під час виконання службових обов'язків або постраждали у полоні в ході бойових дій (війни), в умовах надзвичайного стану чи під час виконання службових обов'язків за межами України в порядку військового співробітництва або у складі національного контингенту чи національного персоналу у міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки.

52. Соціальний і правовий захист військовослужбовців, резервістів, які виконують обов'язки служби у військовому резерві, військовозобов'язаних, призваних на навчальні (або перевірочні) і спеціальні збори, та членів їх сімей здійснюється відповідно до Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та інших нормативно-правових актів.

VІ. ОЦІНКА СУДУ

53. Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 № 796-XII спрямований на захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та розв'язання пов'язаних з нею проблем медичного і соціального характеру, що виникли внаслідок радіоактивного забруднення території.

54. Із врахуванням Рішення Конституційного Суду України від 25.04.2019 № 1-р (ІІ)/2019 у справі № 3-14/2019 (402/19, 1737/19), чинними після 25.04.2019 є положення частини третьої статті 59 Закону № 796-XII, згідно з якими особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до Закону або за бажанням таких осіб - з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

55. Таким чином, особи, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби та є інвалідами внаслідок цього, мають право на обчислення пенсії, виходячи з п'ятикратного розміру згідно з частиною 3 статті 59 Закону № 796-XII з 26.04.2019.

56. У цій справі позивач заявляє, що є особою, на яку розповсюджується дія частини третьої статті 59 Закону № 796-XII з чим не погоджується, відповідач, зазначаючи, що основним документом є довідка за ф. 122, а надані документи не підтверджують, що позивач був призваний на військові збори та проходив військову службу в період ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС.

57. Таким чином, суду належить дати оцінку доводам сторін щодо віднесення позивача до осіб, які проходили службу під час ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС.

58. Надаючи оцінку таким доводам сторін, суд зазначає, що Закон № 796-XII є спеціальним нормативним актом, який визначає умови пенсійного забезпечення осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

59. На час участі позивача у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС діяв Закон СРСР «Про загальний військовий обов'язок» від 12.10.1967, згідно із статтями 5, 6 якого військова служба складається з дійсної військової служби та служби в запасі Збройних Сил СРСР, громадяни, які перебувають в запасі, іменуються військовозобов'язаними.

60. Статтею 106 вказаного закону визначено, що при оголошенні мобілізації 1) всі особи, які перебувають на той час в рядах Збройних Сил СРСР, затримуються до особливого розпорядження; 2) військовозобов'язані з'являються в пункти і в строки, зазначені в їх мобілізаційних приписах, в одержуваних повістках або в наказах районних (міських) військових комісарів. Військовозобов'язані, які не з'явилися за мобілізацією в зазначені їм пункти і строки, несуть відповідальність за законами воєнного часу.

61. З матеріалів справи встановлено:

- наказом Дніпропетровського облздороввідділу № 377 від 03.07.1986 медичний працівник ОСОБА_1 був командирований в місто Чорнобиль;

- мобілізаційним приписом від 09.07.1986 ОСОБА_1 на підставі Конституції СРСР і Закону СРСР «Про загальний військовий обов'язок» з оголошенням мобілізації зобов'язано, не чекаючи повістки військового комісаріату, з'явитися протягом двох годин за адресою АДРЕСА_1 , тобто у пункт збору.

62. Законом СРСР «Про загальний військовий обов'язок» передбачено такі види зборів як навчальні та перевірочні.

63. Є очевидним, що під час ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС збори не могли бути ані навчальними, ані перевірочними. Вказаний закон використовує таке поняття як призовний (збірний) пункт.

64. Закон України «Про Збройні Сили України» передбачає, що військовозобов'язані можуть були призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори.

65. Як зазначено вище, військовий обов'язок включає виконання військового обов'язку в запасі.

66. Фактично, військовозобов'язаного старшого лейтенанта медичної служби ОСОБА_1 (ВОС № НОМЕР_3 , військово-облікова спеціальність терапія), військовозобов'язаного запасу 1 розряду, призивано за мобілізаційним приписом у зв'язку із оголошенням мобілізації.

67. У контрольному талоні № 2 мобілізаційного припису проставлені відмітки: Чорнобиль, лікар РГ-26-96-22, кл. № 375.

68. Оскільки позивач, перебуваючи у запасі Збройних Сил СРСР, який є складовою військової служби, був призваний за мобілізацією з метою виконання військового обов'язку за мобілізаційним приписом військового комісару, суд вважає, що під час перебування у м. Чорнобиль позивач проходив службу, яка дає право на обчислення пенсії, виходячи з п'ятикратного розміру згідно з частиною 3 статті 59 Закону № 796- XII.

69. Надаючи оцінку доводам відповідача, що основним документом, що визначає час виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС безпосередньо в зоні відчуження являється довідка за ф. 122, суд зазначає, що Постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях № 122 від 09.03.1988 затверджено «Зразок довідки форми 122, яка надається учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС до заяви про призначення пенсії зі зниженням віку відповідно до статті 55 Закону», проте у заявленому спорі не йдеться про призначення пенсії зі зниженням віку.

VІІ. ВИСНОВКИ СУДУ

70. З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що позивач має право за бажанням обрати обчислення пенсії по інвалідності з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, відповідно до частини третьої статті 59 Закону № 796-XII, як особа, яка брала участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і внаслідок цього стала особою з інвалідністю.

71. Проаналізовані норми Закону № 796-XII не передбачають можливість відмови військовозобов'язаним, призваним на військову службу по мобілізації, у обчисленні за її бажанням пенсії по інвалідності з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, відповідно до частини третьої статті 59 Закону № 796-XII.

72. Таким чином, відмова Самарського відділу обслуговування громадян (сервісний центр) управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області у здійсненні перерахунку пенсії з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, викладена у листі від 09.12.2019 № 7837/Б-09, є протиправною.

73. Позивач заявляє позовні вимоги про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії з 25.04.2019, з подальшим перерахунком в залежності від зміни мінімальної заробітної плати, та виплатити різницю між належною до сплати та фактично виплаченою пенсією за період з 25.04.2019 до моменту здійснення перерахунку та виплачувати в подальшому.

74. Надаючи оцінку обраному позивачем способу захисту, суд зазначає, що відсутні підстави для зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії з 25.04.2019, оскільки із заявою, у який висловлено бажання обрати обчислення пенсії по інвалідності з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, пенсіонер звернувся 22.10.2019, до вказаного періоду у позивача відсутні підстави для здійснення обчисленні пенсії у заявленому порядку.

75. Обчислення основної державної пенсії по інвалідності позивача, відповідно вимог частини третьої статті 59 Закону № 796-XII, підлягає з дати звернення із заявою, виходячи з того, що означеною законодавчою нормою передбачено, що обчислення пенсії по інвалідності, призначеної на умовах Закону № 796-XII, в розмірі, який обчислюється з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, можливе лише за бажанням пенсіонера.

76. Таким чином, саме активні дії пенсіонера - звернення до пенсійного органу з відповідною заявою, можуть посвідчувати бажання останнього стосовно такого обчислення його пенсії.

77. Оскільки позивач 22.10.2019 виявив бажання щодо виплати основної державної пенсії по інвалідності, виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, відповідно до вимог частини третьої статті 59 Закону № 796-XII, суд приходить до висновку, що обчислення основної державної пенсії по інвалідності позивача підлягає з дати його звернення із відповідною заявою.

78. Отже, належним способом захисту порушеного права є зобов'язання відповідача здійснити з 22.10.2019 перерахунок (обчислення) та виплату пенсії на підставі поданої позивачем 22.10.2019 вхідний № 7837/Б-09 заяви, із урахуванням проведених платежів та правової оцінки суду, наданої у цьому рішенні.

79. Інші позовні вимоги заявлені на майбутнє, коли як судовому захисту підлягають порушені права.

80. При вирішенні спору судом враховані правові висновки Верховного Суду, висловлені у постановах від 20.05.2020 у справі № 520/12609/19, від 25.02.2020 у справі № 520/1972/19.

81. Керуючись статтями 241-246, 263 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

82. Адміністративний позов ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ; код НОМЕР_4 ; АДРЕСА_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427; вул. Набережна Перемоги, буд. 26, м. Дніпро, 49094) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

83. Визнати протиправною відмову у здійсненні ОСОБА_1 перерахунку пенсії, викладену у листі Самарського відділу обслуговування громадян (сервісний центр) управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 09.12.2019 № 7837/Б-09.

84. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити ОСОБА_1 з 22.10.2019 перерахунок та виплату пенсії по інвалідності з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року згідно із частиною третьою статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 № 796-XII, на підставі поданої заяви від 22.10.2019 вхідний № 7837/Б-09, із урахуванням проведених платежів та правової оцінки суду, наданої у цьому рішенні.

85. В іншій частині позовних вимог відмовити.

86. Рішення суду набирає законної сили відповідно до статті 255 КАС України та може бути оскаржено в порядку та у строки, встановлені статтями 295, 297 КАС України.

Суддя І.О. Верба