14.07.2021
Справа № 642/4427/21
Провадження №1-кс/642/2195/21
14 липня 2021 року слідчий суддя Ленінського районного суду міста Харкова ОСОБА_1 , за участю секретаря ОСОБА_2 , розглянувши клопотання старшого слідчого другого слідчого відділу (з дислокацією у м. Харкові) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Полтаві, ОСОБА_3 про продовження строку досудового розслідування по кримінальному провадженню № 62019170000000600 від 15.07.2019 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 190, ч. 2 ст. 364, ч. 3 ст. 365 КК України, -
До Ленінського районного суду м. Харкова надійшло клопотання старшого слідчого другого слідчого відділу (з дислокацією у м. Харкові) ТУ ДБР, розташованого у місті Полтаві, ОСОБА_3 про продовження строку досудового розслідування по кримінальному провадженню № 62019170000000600 від 15.07.2019 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 190, ч. 2 ст. 364, ч. 3 ст. 365 КК України, до шести місяців, тобто до 15 січня 2022 року.
В обґрунтування клопотання слідчий вказує, що Територіальним управлінням Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Полтаві здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 15.07.2019 за №62019170000000600 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 190, ч. 2 ст. 364, ч. 3 ст. 365 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що окремі працівники правоохоронних органів Харківської області, а також службові особи Міністерства юстиції України, у тому числі члени комісії з розгляду скарг у сфері державної реєстрації, зловживаючи службовим становищем, умисно, з метою отримання неправомірної вигоди для себе, вчинили дії в інтересах ТОВ «Фермер-Агро» та ТОВ «Щедрі лани Слобожанщини», чим завдають шкоди законним інтересам ТОВ «АК Агро» та ТОВ «АГРО ЮА Картамиш». Також, встановлено, що невстановлені слідством особи, з метою шахрайського заволодіння правом на користування земельними ділянкам сільськогосподарського призначення розташованих на території Картамиської сільської ради Харківської області, подали Державним реєстраторам завідомо підроблені документи (договори, угоди) відповідно яких до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно внесені відомості та проведено реєстрацію договорів про дострокове розірвання договорів оренди землі, які укладені між власниками таких земельних ділянок та ТОВ «Агро Юа Картамиш» та ТОВ «АК Агро».
Органом досудового розслідування встановлено, що на момент реєстрації у єдиному реєстрі досудових розслідувань за ТОВ "АК АГРО" (код ЄДРПОУ 42226234), ТОВ "СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКЕ ПІДПРИЄМСТВО ДОБРИЙ ГОСПОДАР" (код ЄДРПОУ 37646502), ТОВ "АГРО ЮА КАРТАМИШ" (код ЄДРПОУ 41618785) у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень щодо земельних ділянок сільськогосподарського призначення, розташованих у територіальних межах Картамиської сільської ради Первомайського району Харківської області, зареєстровані, у встановленому законом порядку, земельні ділянки загальною площею 1276 га.
За свідченнями директора ТОВ «СП ДОБРИЙ ГОСПОДАР», ТОВ «АГРО-ЮА КАРТАМИШ» та ТОВ «АК АГРО» у 2018 році було здійснено рейдерське захоплення майнових прав земельних ділянок загальною площею 1276 га та фізичне заволодіння ними на підставі підроблених документів поза встановленою діючим законодавством процедурою, а саме незаконна перереєстрація земельних ділянок, право оренди яких належить вказаним товариствам.
У зв'язку з чим, 25 квітня 2018 року ТОВ «СП ДОБРИЙ ГОСПОДАР» звернувся до Міністерства юстиції України із скаргою на дії державного реєстратора філії комунального підприємства «Реєстраційно-інвентаризаційна служба» Опішнянської територіальної громади в Харківській області ОСОБА_4 , коли вказаний державний реєстратор приймав рішення про скасування договорів оренди за ТОВ «СП ДОБРИЙ ГОСПОДАР» та здійснював перереєстрацію оренди земельних ділянок на ТОВ «ЩЕДРІ ЛАНИ СЛОБОЖАНЩИНИ».
Так, за результатами розгляду вказаної скарги Комісія з розгляду скарг у сфері державної реєстрації прийняла рішення про її задоволення, що стало підставою для винесення Міністерством юстиції України наказу від 06.06.18 № 1738/5 та поновленні реєстраційних записів щодо оренди земельних ділянок за ТОВ «СП ДОБРИЙ ГОСПОДАР».
Також, 29 серпня 2018 року засновник ТОВ «СП ДОБРИЙ ГОСПОДАР» ОСОБА_5 звернувся до Міністерства юстиції України зі скаргою на дії державного реєстратора Комунального підприємства "ЦЕНТР ІНВЕНТАРИЗАЦІЇ ТА РЕЄСТРАЦІЇ НЕРУХОМОСТІ" Протопопівської сільської ради ОСОБА_6 , Державного реєстратора Павлівської сільської ради Богодухівського району Харківської області ОСОБА_7 , Державного реєстратора Комунального підприємства "ЦЕНТР ІНВЕНТАРИЗАЦІЇ ТА РЕЄСТРАЦІЇ НЕРУХОМОСТІ" Протопопівської сільської ради ОСОБА_8 , Державного реєстратора Харківської філії комунального підприємства «Реєстрація нерухомості та бізнесу» ОСОБА_9 , Державного реєстратора Харківської філії комунального підприємства «Реєстрація нерухомості та бізнесу» ОСОБА_10 .
Так, за результатами розгляду вказаної скарги Комісія з розгляду скарг у сфері державної реєстрації прийняла рішення про її задоволення, що стало підставою для винесення Міністерством юстиції України наказу № 2965/5 від 14.09.2018 року та поновленні реєстраційних записів щодо оренди земельних ділянок за ТОВ «СП ДОБРИЙ ГОСПОДАР».
Також, 31 серпня 2018 року засновник ТОВ «СП ДОБРИЙ ГОСПОДАР» ОСОБА_5 звернувся до Міністерства юстиції України зі скаргою на дії державних реєстраторів Харківської філії комунального підприємства «Реєстрація нерухомості та бізнесу» ОСОБА_9 та ОСОБА_10 , державного реєстратора Відділу державної реєстрації виконавчого комітету Первомайської міської ради Харківської області ОСОБА_11 , коли вказані державні реєстратори приймали рішення про реєстрацію скасування договорів оренди за ТОВ «СП ДОБРИЙ ГОСПОДАР» та здійснювали перереєстрацію оренди земельних ділянок на ТОВ «ФЕРМЕР-АГРО».
Так, за результатами розгляду вказаної скарги Комісія з розгляду скарг у сфері державної реєстрації прийняла рішення про її задоволення, що стало підставою для винесення Міністерством юстиції України наказу № 3600/5 від 16.11.2018 року та поновленні реєстраційних записів щодо оренди земельних ділянок за ТОВ «СП ДОБРИЙ ГОСПОДАР».
Також, ТОВ «СП ДОБРИЙ ГОСПОДАР» звернулось до правоохоронних органів із відповідною заявою про вчинення кримінального правопорушення щодо перешкоджання господарській діяльності Товариства шляхом підроблення документів, а також подані заяви на отримання копій відповідних ухвал у справах та ознайомлення з матеріалами справи. Відомості про вчинення злочину внесені у ЄРДР за №12018220400000683.
Після скасування незаконних реєстраційних дій Міністерством юстиції України, державні реєстратори продовжують вчиняти незаконні реєстраційні дії щодо земельних ділянок, право оренди яких належить ТОВ «СП ДОБРИЙ ГОСПОДАР», ТОВ «АГРО-ЮА КАРТАМИШ» та ТОВ «АК АГРО» та повторно реєструють ті ж самі земельні ділянки на інших осіб, які не мають жодних законних прав щодо користування вказаними земельними ділянками.
У подальшому, ОСОБА_12 з метою протиправного заволодіння земельними ділянками, у період 14-16 грудня 2018 року організував проведення протизаконних реєстраційних дій за електронними ключами державних реєстраторів ОСОБА_13 та ОСОБА_14 Харківської обласної філії КП "Центр державної реєстрації" Садківської сільської ради.
За вказаним фактом, СУ Головного управління Національної поліції України в Харківській області на даний час проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні №22018220000000261, під час якого органом досудового розслідування встановлено, що з 14.12.2018 по 16.12.2018 відбулися реєстраційні дії у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно шляхом внесення недостовірних відомостей за електронними ключами державних реєстраторів ОСОБА_13 та ОСОБА_14 Харківської обласної філії КП «Центр державної реєстрації» Садківської сільської ради, внаслідок яких незаконно припинилося право оренди земельних ділянок за ТОВ «СП Добрий Господар» та зареєстровано право оренди з ТОВ «Фермер-Агро» та ТОВ «Щедрі лани Слобожанщини». При цьому, на кожну земельну ділянку на момент проведення реєстраційних дій були наявні заборони власника, не знята судова заборона та не розглянуті заявки від ТОВ «СП ДОБРИЙ ГОСПОДАР», які перебували у стані зупинення через наявні заборони.
В результаті було незаконно розірвано 177 договорів оренди земельних ділянок та зареєстроване це право за ТОВ «ФЕРМЕР-АГРО» та ТОВ «ЩЕДРІ ЛАНИ СЛОБОЖАНЩИНИ». Факт незаконної реєстрації також підтверджується заявами орендодавців земельних ділянок, про те що ними угоди про розірвання оренди з ТОВ «СП Добрий Господар» не укладалися, останні бажають повернути свою землю і мати орендні відносини лише з ТОВ «СП ДОБРИЙ ГОСПОДАР», ТОВ «АГРО-ЮА КАРТАМИШ» та ТОВ «АК АГРО».
Після цього вже за підробленими довіреностями від імені власників землі представники ТОВ «ФЕРМЕР-АГРО» та ТОВ «ЩЕДРІ ЛАНИ СЛОБОЖАНЩИНИ» у державний реєстр внесли заяви про заборону власників на усі 177 земельних ділянок, що перешкоджає подальшій їх реєстрації.
Таким чином, після скасування Міністерством юстиції України незаконних рішень державних реєстраторів щодо переходу права оренди на земельні ділянки за ТОВ «ЩЕДРІ ЛАНИ СЛОБОЖАНЩИНИ» та ТОВ «ФЕРМЕР-АГРО», право оренди на земельні ділянки, які перебували в оренді у ТОВ «СП ДОБРИЙ ГОСПОДАР» та ТОВ «АК АГРО», протягом 14-16 грудня 2018 року знову було незаконно, без будь-яких правових підстав, зареєстровано за ТОВ «ЩЕДРІ ЛАНИ СЛОБОЖАНЩИНИ» та ТОВ «ФЕРМЕР-АГРО».
У травні 2019 року державна реєстрація права оренди на вказані земельні ділянки була відновлена за ТОВ «СП ДОБРИЙ ГОСПОДАР» та з метою недопущення протиправних дій з боку ТОВ «ФЕРМЕР-АГРО» та ТОВ «ЩЕДРІ ЛАНИ СЛОБОЖАНЩИНИ», ОСОБА_15 були вжиті заходи для проведення державної реєстрації прав оренди землі на інші підприємства ТОВ «АК АГРО» та ТОВ «АГРО ЮА КАРТАМИШ».
Не погоджуючись із вказаними діями державних реєстраторів, 29.05.2019 ТОВ «ФЕРМЕР-АГРО» в особі директора ОСОБА_12 та ТОВ «ЩЕДРІ ЛАНИ СЛОБОЖАНЩИНИ» в особі директора ОСОБА_16 звернулися до Комісії з розгляду скарг у сфері державної реєстрації зі скаргою на дії та рішення державного реєстратора КП «Центр реєстрації та надання послуг» Нивотрудівської сільської ради Апостольського району Дніпропетровської області ОСОБА_17 , державних реєстраторів КП «Бюро технічної інвентаризації» Дергачівської районної ради Харківської області ОСОБА_18 та ОСОБА_19 .
ОСОБА_15 особисто була присутня у засіданні Комісії під час розгляду цих скарг та надавала пояснення і документи щодо необґрунтованості скарг та відсутності правових підстав для їх задоволення, у тому числі у зв'язку з наявністю чисельних судових справ щодо спірних земельних ділянок.
Наказами Мінюсту за підписом заступника Міністра Ірини Садовської №2458/7 та 2459/7 від 26.06.2019 відмовлено у задоволенні скарг ТОВ «ФЕРМЕР-АГРО» та ТОВ «ЩЕДРІ ЛАНИ СЛОБОЖАНЩИНИ», у зв'язку з тим, що розгляд питань, порушених у скарзі, не належить до компетенції Міністерства юстиції України, оскільки щодо нерухомого майна наявний судовий спір.
Таким чином, протягом червня-липня 2019 року вказані земельні ділянки зареєстровані на законних підставах на праві оренди за ТОВ «АК АГРО» (право оренди передане з ТОВ «СП ДОБРИЙ ГОСПОДАР») та за ТОВ «АГРО ЮА КАРТАМИШ» (колишня назва ТОВ «СГП ДОБРИЙ ГОСПОДАР»).
Проте, незважаючи на відсутність правових підстав користування земельними ділянками, з 03 липня по 14 липня 2019 співробітники ТОВ «ФЕРМЕР-АГРО» під безпосереднім керівництвом директора та співзасновника цього підприємства- ОСОБА_12 , за допомогою с/г техніки заїхали на земельні ділянки, що на законних підставах використовуються ТОВ «АК АГРО» та ТОВ «АГРО ЮА КАРТАМИШ», які розташовані на території Картамиської сільської ради Первомайського району Харківської області та почали збирати врожай гороху та озимої пшениці.
20 липня 2019 року ці ж особи заїхали на вказані земельні ділянки проводити дискування землі не маючи на землю жодного правовстановлюючого документа.
Ніякого дозволу на заїзд на земельні ділянки, що перебувають в оренді у ТОВ «СП ДОБРИЙ ГОСПОДАР» та ТОВ «АК АГРО» або документи, які б надавали ОСОБА_12 дозвіл на обробку цих земельних ділянок, немає.
Також, ОСОБА_15 пояснила, що за її неодноразовими зверненнями до Первомайського відділу поліції ГУНП в Харківській області протягом 03 липня - 20 липня 2019 року щодо незаконних дій з боку ОСОБА_12 та афілійованих з ним юридичних осіб, які полягали у протиправному збиранні врожаю та обробки землі, працівники поліції бездіяли, не вжили жодних заходів з припинення протиправних дій ОСОБА_12 у зв'язку з чим ТОВ «АК АГРО» та ТОВ «АГРО ЮА КАРТАМИШ» завдано значних матеріальних збитків.
З цього приводу 22.07.2019 ОСОБА_15 звернулась із відповідною заявою до усіх правоохоронних органів, однак до цього часу Первомайський ВП ГУНП в Харківській області не припинив свої рейди на вказані поля з метою вилучення та арешту техніки.
25.07.2019 ТОВ «АК АГРО» було змушене повністю припинити роботи на полях, побоюючись, що працівники Первомайського ВП протиправно вилучать трактори.
Досудовим розслідуванням встановлено, що Міністерство юстиції України вчинило наступні протиправні дії відносно потерпілої сторони.
Як вже зазначалось, у травні 2019 року записи про право оренди землі за ТОВ «СП ДОБРИЙ ГОСПОДАР» були відновлені у ДРРП на нерухоме майно. Як згодом виявилось, протиправна державна реєстрація ОСОБА_13 та ОСОБА_14 , яка мала місце 14-16 грудня 2018 року, була скасована державним реєстратором КП «Центр реєстрації та надання послуг» Новотруднівської сільської ради Апостольського району Дніпропетровської області ОСОБА_17 .
З метою не допущення протиправних дій з боку ОСОБА_12 (ТОВ «ФЕРМЕР-АГРО» та ТОВ «ЩЕДРІ ЛАНИ СЛОБОЖАНЩИНИ»), ОСОБА_15 було вжито заходи для проведення державної реєстрації прав оренди землі на інші підприємства ТОВ «АК АГРО» та ТОВ «АГРО ЮА КАРТАМИШ».
Однак, наказами Мінюсту за підписом заступника Міністра Ірини Садовської №2276 та 2277 від 29.07.2019 задоволені скарги засновників ТОВ «ФЕРМЕР-АГРО» та ТОВ «ЩЕДРІ ЛАНИ СЛОБОЖАНЩИНИ» та скасовані рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 18.05.2019 №46923032, прийняті державним реєстратором КП «Центр реєстрації та надання послуг» Новотруднівської сільської ради Апостольського району Дніпропетровської області ОСОБА_17 .
Тобто, Міністерством юстиції України прийняті до розгляду та задоволені скарги ТОВ «ФЕРМЕР-АГРО», в особі засновника ОСОБА_12 , та ТОВ «ЩЕДРІ ЛАНИ СЛОБОЖАНЩИНИ», в особі засновника ОСОБА_20 , які знову звернулися до Міністерства юстиції України зі скаргами на дії та рішення щодо тих самих державних реєстраторів, по яким наказами Мінюсту за підписом заступника Міністра Ірини Садовської №2458/7 та 2459/7 від 26.06.2019 відмовлено у задоволенні скарг ТОВ «ФЕРМЕР-АГРО» та ТОВ «ЩЕДРІ ЛАНИ СЛОБОЖАНЩИНИ», у зв'язку з тим, що розгляд питань, порушених у скарзі, не належить до компетенції Міністерства юстиції України, оскільки щодо нерухомого майна наявний судовий спір.
Тобто до Міністерства юстиції України фактично звернулися ті самі особи - ОСОБА_12 та ОСОБА_20 , з тих самих підстав щодо тих самих реєстраторів, під час розгляду судових справ за спірними.
земельними ділянками. При цьому, ці особи пропустили 60-денний строк на оскарження рішень державних реєстраторів.
Разом з тим, в оголошенні зазначено, що зацікавленими особами є ТОВ «СП ДОБРИЙ ГОСПОДАР», ТОВ «АК АГРО» та ТОВ «АГРО ЮА КАРТАМИШ». Однак, вказані юридичні особи ніхто не попередив і не повідомив про розгляд скарги, матеріали скарги не надіслали, чим грубо порушено п. п. 9, 10 Порядку розгляду скарг у сфері державної реєстрації. Також, Комісія не викликала і не запитувала документи та пояснення у державних реєстраторів, що вказані у скарзі.
Фактично ТОВ «СП ДОБРИЙ ГОСПОДАР», ТОВ «АК АГРО» та ТОВ «АГРО ЮА КАРТАМИШ» було позбавлено можливості будь-яким чином вплинути на рішення Мінюсту у зв'язку з відсутністю у засіданні, хоча скарги були подані ще 27.06.2019, тобто наступного дня після винесення Міністерством юстиції України наказів про відмову у задоволенні аналогічних за змістом скарг.
Таким чином, Комісією з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації Міністерства юстиції України при складенні висновку та подальшому прийнятті рішень проігноровано положення п. 1 ч. 2 та ч. 3, п.п. 3, 4, 5, 8, 9 ст. 8 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», відповідно до яких Міністерство юстиції України повинно відмовити у задоволенні поданих скарг у зв'язку з наявністю встановлених наступних обставин:
- засновники ТОВ «ФЕРМЕР-АГРО» ОСОБА_12 та ТОВ «ЩЕДРІ ЛАНИ СЛОБОЖАНЩИНИ» ОСОБА_20 , подаючи повторно скарги, пропустили строк для оскарження реєстраційних дій;
- залишено поза увагою той факт, що на теперішній час мають місце велика кількість судових справ щодо цих самих земельних ділянок, які раніше були підставою для відмови у задоволенні скарг;
- існують нескасовані накази Міністерства юстиції України за підписом заступника Міністра Ірини Садовської №2458/7 та 2459/7 від 26.06.2019, якими з цих самих підстав відмовлено у задоволенні скарг ТОВ «ФЕРМЕР-АГРО» та ТОВ «ЩЕДРІ ЛАНИ СЛОБОЖАНЩИНИ», у зв'язку з тим, що розгляд питань, порушених у скарзі, не належить до компетенції Міністерства юстиції України, оскільки щодо нерухомого майна наявний судовий спір;
Крім того, до моменту винесення вказаних наказів та висновків Міністерства юстиції України права оренди на вказані земельні ділянки були відновленні (після їх незаконної перереєстрації) за ТОВ «СП ДОБРИЙ ГОСПОДАР» та були зареєстровані у встановленому законом порядку за ТОВ «АК АГРО» та ТОВ «АГРО ЮА КАРТАМИШ». Проте, Міністерство юстиції України в порушення вимог Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», за результатом винесення наказів від 27.07.2019 №2276/5 та 2277/5 фактично поновило права оренди на вказані земельні ділянки за ТОВ «ФЕРМЕР-АГРО» та ТОВ «ЩЕДРІ ЛАНИ СЛОБОЖАНЩИНИ», які незаконно зареєстрували право користування землею після того, як 14.09.2018 Міністерство юстиції встановило протиправну реєстрацію оренди на вказані земельні ділянки ТОВ «ФЕРМЕР-АГРО» та ТОВ «ЩЕДРІ ЛАНИ СЛОБОЖАНЩИНИ» без наявності документів про припинення права оренди за ТОВ «СП ДОБРИЙ ГОСПОДАР».
Таким чином, після задоволення скарг засновників ТОВ «ФЕРМЕР-АГРО» ОСОБА_12 та ТОВ «ЩЕДРІ ЛАНИ СЛОБОЖАНЩИНИ» ОСОБА_20 та прийняття Міністерством юстиції України наказів №2276 та 2277 від 29.07.2019 на спірні земельні ділянки розповсюджується незаконні рішення державних реєстраторів ОСОБА_13 та ОСОБА_14 Харківської обласної філії КП «Центр державної реєстрації» Садківської сільської ради.
Відповідно до п. 2 ч. 4 ст. 284 КПК України, слідчий приймає постанову про закриття кримінального провадження з підстав, передбачених пунктами 1, 2, 4, 9, 9-1 частини першої цієї статті, якщо в цьому кримінальному провадженні жодній особі не повідомлялося про підозру. У звязку з чим, органом досудового розслідування 14.01.2021, керуючись ст. 40, 110, п.2. ч.1 ст.284 КПК України кримінальне провадження №62019170000000600 від 15.07.2019 закрито на підставі п. 2 ч. 1 ст. 284 КПК України. Процесуальним керівником у вказаному кримінальному провадженні постанова про закриття 22.01.2021 скасована.
Під час проведення досудового розслідування у вказаному кримінальному провадженні проведено ряд слідчих дій щодо наявності складу кримінального правопорушення в діях службових осіб Первомаського ВП ГУНП в Харківській області та Міністерства юстиції України, що також підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами, зокрема: письмовими доказами по кримінальному провадженню, а також іншими зібраними в ході досудового розслідування матеріалами кримінального провадження.
Разом з цим строк досудового розслідування у вказаному кримінальному провадженні спливає 15.07.2021 проте досудове розслідування у ньому не може бути завершено, виходячи з наступного.
По-перше, у органу досудового розслідування є обґрунтовані підстави вважати, що діями службових осіб Міністерства юстиції України можливо завдано шкоду ТОВ «СП ДОБРИЙ ГОСПОДАР», ТОВ «АК АГРО» та ТОВ «АГРО ЮА КАРТАМИШ», що в подальшому впливатиме на кваліфікацію дій підозрюваних.
Після проведення необхідних слідчих дій та допиту усіх членів комісії з розгляду скарг у сфері державної реєстрації у кримінальному провадженні буде вирішене питання щодо прийняття остаточного рішення у кримінальному провадженні.
Отже, вказані слідчі та процесуальні дії не можливо виконати у передбачений КПК строк для проведення досудового розслідування, у зв'язку із чим у сторони обвинувачення виникла необхідність у продовженні строку досудового розслідування.
Слідчий у судове засідання не з'явився, звернувся до суду з заявою про розгляд клопотання у його відсутності. Клопотання підтримує у повному обсязі.
На підставі ч.4 ст.107 КПК України, враховуючи неприбуття в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснюється.
Суд, дослідивши матеріали клопотання, приходить до висновку, що клопотання підлягає задоволенню з наступних підстав.
В провадженні другого слідчого відділу (з дислокацією у м. Харкові) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Полтаві, перебуває кримінальне провадження №62019170000000600 від 15.07.2019 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 190, ч. 2 ст. 364, ч. 3 ст. 365 КК України. Жодній особі не було повідомлено про підозру.
Згідно ст. 219 КПК України строк досудового розслідування обчислюється з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань до дня повідомлення особі про підозру, який становить вісімнадцять місяців - у кримінальному провадженні щодо тяжкого або особливо тяжкого злочину.
Згідно до ст. 294 КПК України, якщо досудове розслідування злочину до моменту повідомлення особі про підозру неможливо закінчити у строк, зазначений в статті 219 КПК України, вказаний строк може бути неодноразово продовжений слідчим суддею за клопотанням прокурора або слідчого, погодженого з прокурором, на строк, встановлений пунктами 1-3 частини другої статті 219 КПК України.
Продовження строку досудового розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, постановленої за відповідним клопотанням прокурора або слідчого.
Відповідно до ч. 2 ст. 295-1 КПК України у клопотанні про продовження строку досудового розслідування слідчий, прокурор зобов'язані зазначити найкоротший строк, достатній для потреб досудового розслідування.
Зокрема ч. 4 ст. 294 КПК України, передбачено, що строк досудового розслідування злочину може бути продовжений до трьох місяців, якщо його неможливо закінчити внаслідок складності провадження, до шести місяців - внаслідок особливої складності провадження, до дванадцяти місяців - внаслідок виняткової складності провадження.
Ухвалою слідчого судді Октябрського районного суду м. Полтави ОСОБА_21 від 22.01.2021 продовжено строк досудового розслідування на шість місяців, тобто до 15.07.2021. Отже, строк досудового розслідування у даному кримінальному провадженні закінчується 15 липня 2021 року.
Конституційний Суд України в рішенні у справі про розгляд судом окремих постанов слідчого вказав, що поняття «розумний строк досудового слідства» є оціночним, тобто таким, що визначається у кожному конкретному випадку з огляду на сукупність усіх обставин вчинення і розслідування злочину (злочинів). Визначення розумного строку досудового слідства залежить від багатьох факторів, включаючи обсяг і складність справи, кількість слідчих дій, число потерпілих та свідків, необхідність проведення експертиз та отримання висновків тощо. Обов'язковість урахування цілого ряду конкретних обставин справи при визначенні розумності строку зумовила також необхідність вироблення Європейським судом переліку взаємопов'язаних критеріїв. Згідно з практикою Європейського суду розумність тривалості провадження повинна визначатись з урахуванням відповідних обставин справи та з огляду на такі критерії, як, зокрема, складність справи, поведінка учасників кримінального провадження. (рішення у справах «Олексій Бугайов проти України», «Юрій Іванов проти України»).
У рішенні по справі «Шиянов проти України» від 02.06.2016 Європейський суд з прав людини вказав, що вимоги щодо проведення розслідування не є обов'язком досягнення результату, але обов'язком вжиття заходів. Іншими словами, державні органи повинні вживати усіх розумних і доступних їм заходів для забезпечення збирання доказів, що стосуються події, включаючи, серед іншого, висновки судових експертиз та інше.
Так, слідчим доведено те, що вказані в клопотанні дії не могли бути виконані в строк, передбачений ст. 219 КПК України, тому слідчий суддя вважає за доцільне клопотання задовольнити та продовжити строк досудового розслідування по кримінальному провадженню до шести місяців, тобто до 15.01.2022.
На підставі викладеного і керуючись ст.ст.219, 294, 295-1, 309, 372 КПК України, суд -
Клопотання старшого слідчого другого слідчого відділу (з дислокацією у м. Харкові) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Полтаві, ОСОБА_3 про продовження строку досудового розслідування - задовольнити.
Продовжити строк досудового розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №62019170000000600 від 15.07.2019 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 190, ч. 2 ст. 364, ч. 3 ст. 365 КК України, до шести місяців, тобто до 15 січня 2022 року.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1