Рішення від 23.06.2021 по справі 444/1073/21

Справа № 444/1073/21

Провадження № 2/444/639/2021

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 червня 2021 року м. Жовква

Жовківський районний суд Львівської області у складі:

головуючий суддя Мікула В. Є.

секретар судового засідання Сагаль Д.А.

розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в місті Жовква Львівської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Рава-Руської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення органу місцевого самоврядування, скасування рішення та запису про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся в суд з позовом про визнання протиправним та скасування рішення органу місцевого самоврядування, скасування рішення та запису про державну реєстрацію прав та їх обтяжень. Свої позовні вимоги позивач мотивує тим, що позивачу належить на праві власності: - 3/10 частин на об'єкт нерухомого майна що розташований за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується реєстраційним посвідченням серія НОМЕР_1 від 03.03.1998 р. виданого Червоноградським міжміським БЮРО технічної інвентаризації та договором купівлі - продажу, котрий посвідчений Жовківською ДНК 19.02.1998 р. за реєстром № 1-754. - 3/10 частин на об'єкт нерухомого майна що розташований за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується реєстраційним посвідченням серія НОМЕР_2 від 02.01.2002 р. виданого Червоноградським міжміським БЮРО технічної інвентаризації та договором купівлі - продажу, зареєстрованим на ТБ «Західно-Українська Біржа Нерухомості» 04.12.2001 р. за реєстром № 93-01/9. Довідка Червоноградського міжміського БЮРО технічної інвентаризації від 29.12.2020 р. № 7459 підтверджує, що станом на 31.12.2012р., право власності на будівлю по АДРЕСА_1 зареєстроване: 3/10 частин - за позивачем; 3/10 частин - за позивачем; 4/10 частин - за територіальною громадою в особі Рава - Руської міської ради.

У зв'язку із чим, позивач звернувся до Державного реєстратора прав на нерухоме майно в Жовківську міську раду Львівського району Львівської області, щоб зареєструвати за собою право власності часток вищевказаного приміщення. Проте отримав Рішення про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень № 57084464 у зв'язку з тим, що право власності на будівлю в цілому за адресою: АДРЕСА_1 , зареєстровано в комунальну власність за Рава -Руською міською радою Жовківського району, Львівської області, що підтверджується інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна.

Позивач вказує, що реєстрація вищевказаного приміщення в цілому було зареєстровано реєстратором на підставі рішення виконавчого комітету Рава - Руської міської ради Жовківського району, Львівської області № 246 від 30.11.2018 р. 16.03.2021 р. Позивач звернувся в Рава - Руську міську раду з заявою про надання пояснень про правомірність реєстрації речового права (в цілому) на нежитлове приміщення за вищевказаною адресою, за Рава - Руською міською радою. Проте відповіді не отримав. У зв'язку з чим позивач вважає, що рішення органу місцевого самоврядування є протиправним та просить позов задоволити.

Позивач в підготовче судове засідання не з'явився, хоча про дату, час та місце проведення такого був повідомлений належним чином, однак надіслав на адресу суду заяву про розгляд справи у його відсутності, позовні вимоги підтримує, просить позов задоволити, проти винесення заочного рішення не заперечує.

Представник відповідача - Рава - Руської міської ради, Львівського району Львівської області в підготовче судове засідання не з'явилися, хоча про дату, час та місце проведення такого були повідомлені належним чином, що підтверджується рекомендованими повідомленнями про вручення поштового відправлення. Однак, представник відповідача - Рава - Руської міської ради, Львівського району Львівської області надіслав на адресу суду клопотання про розгляд справи у відсутності представника, позов визнає повністю.

Оскільки всі учасники справи в судове засідання не з'явилися, фіксування судового процесу відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Згідно із ст. 4 ЦПК України здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законами України.

Відповідно до ст. ст. 10 , 60 , 61 Цивільного процесуального кодексу України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Обставини, визнані сторонами, не підлягають доказуванню.

Судом встановлено, що позивачу належить на праві власності: - 3/10 частин на об'єкт нерухомого майна, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується реєстраційним посвідченням серія НОМЕР_1 від 03.03.1998 р.. виданого Червоноградським міжміським БЮРО технічної інвентаризації та договором купівлі - продажу, котрий посвідчений Жовківською ДНК 19.02.1998 р. за реєстром № 1-754. - 3/10 частин на об'єкт нерухомого майна що розташований за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується реєстраційним посвідченням серія НОМЕР_2 від 02.01.2002 р. виданого Червоноградським міжміським БЮРО технічної інвентаризації та договором купівлі - продажу, зареєстрованим на ТБ «Західно-Українська Біржа Нерухомості» 04.12.2001 р. за реєстром № 93-01/9. З довідки Червоноградського міжміського БЮРО технічної інвентаризації від 29.12.2020 р. № 7459 вбачається, що станом на 31.12.2012 р., право власності на будівлю по АДРЕСА_1 зареєстроване: 3/10 частин - за позивачем; 3/10 частин - за позивачем; 4/10 частин - за територіальною громадою в особі Рава - Руської міської ради.

Державний реєстратор прав на нерухоме майно прийняв рішення про відмову позивачу у державній реєстрації прав та їх обтяжень № 57084464. у зв'язку з тим, що право власності на будівлю в цілому за адресою: АДРЕСА_1 , зареєстровано в комунальну власність за Рава -Руською міською радою Жовківського району, Львівської області, що підтверджується інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна.

Реєстрація вищевказаного приміщення в цілому було зареєстровано реєстратором на підставі рішення виконавчого комітету Рава - Руської міської ради Жовківського району, Львівської області № 246 від 30.11.2018 р.

Дослідивши матеріали справи та перевіривши їх доказами, а відтак, з'ясувавши дійсні обставини справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача належить задовольнити з наступних підстав.

Відповідно до положень ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Згідно ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути, зокрема, визнання права.

Відповідно до ч. 2 ст. 328 ЦК України право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Ст. 392 ЦК України встановлено, що власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до п. 10 ст. 59 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 Закону України « Про місцеве самоврядування в Україні» спори про поновлення порушених прав юридичних і фізичних осіб, що виникають в результаті рішень, дій чи бездіяльності органів або посадових осіб місцевого самоврядування, вирішуються в судовому порядку.

Конституцією України (ст. 41) та ст. 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод , до якої Україна приєдналася 17 липня 1997 року відповідно до Закону України від 17 липня 1997 року № 475/97-ВР Про ратифікацію Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, Першого протоколу та протоколів № 2, 4, 7 та 11 до Конвенції, закріплено принцип непорушності права приватної власності, який означає право особи на безперешкодне користування своїм майном та закріплює право власника володіти, користуватися і розпоряджатися належним йому майном, на власний розсуд вчиняти щодо свого майна будь- які угоди, відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб (ст. ст. 316 , 317 , 319 , 321 ЦК України ).

Гарантуючи захист права власності, закон надає власнику право вимагати усунення будь-яких порушень його права хоч би ці порушення і не були поєднані з позбавленням володіння. Способи захисту права власності передбачені нормами ст. ст. 16 , 386 , 391 ЦК України.

Згідно ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Також, Ст. 202 ЦК України визначено, що правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Порядок проведення державної реєстрації права власності на об'єкти нерухомого майна регламентується Законом України « Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» , а також Тимчасовим положенням про порядок державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 07.02.2002 року №7/5 , норми якого діють в тій частині, що не суперечить вимогам Закону.

Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» , який введено в дію з 01.01.2013 року, врегульовано відносини, пов'язані з державною реєстрацією прав на нерухоме майно та їх обтяжень, а також встановлено спеціальний Порядок державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень та Порядок надання інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, які затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 22.06.2011 N 703.

Згідно ч. 1 ст. 6 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» систему органів державної реєстрації прав становлять Міністерство юстиції України, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації прав, органи державної реєстрації прав, утворені Міністерством юстиції України в установленому законодавством порядку.

Ст. 9 Закону зазначає, що орган державної реєстрації прав: проводить державну реєстрацію прав та їх обтяжень або відмовляє у їх реєстрації; забезпечує ведення Державного реєстру прав; забезпечує облік безхазяйного нерухомого майна; здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом та іншими законами України.

Як вбачається з ч. 3ст. 3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» права на нерухоме майно та їх обтяження, що виникли до набрання чинності цим Законом, визнаються дійсними у разі відсутності їх державної реєстрації, передбаченої цим Законом, за таких умов: якщо реєстрація прав та їх обтяжень була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення, або якщо на момент виникнення прав та їх обтяжень діяло законодавство, що не передбачало обов'язкової реєстрації таких прав та їх обтяжень.

Ст. 10, 18. Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» зазначено, що при проведені державної реєстрації, державний реєстратор зобов'язаний перевірити документи та/або відомостей Державного реєстру прав, відомостей реєстрів (кадастрів), автоматизованих інформаційних систем на наявність підстав для зупинення розгляду заяви, зупинення державної реєстрації прав, відмови у проведенні державної реєстрації прав та прийняття відповідних рішень. Даною статтею також зазначено, що перелік документів для здійснення державної реєстрації прав визначається Кабінетом Міністрів України у Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень.

Відповідно до ст. 11 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державний реєстратор самостійно приймає рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень або про відмову в такій реєстрації. Втручання будь-яких органів, посадових і службових осіб, громадян та їх об'єднань у діяльність державного реєстратора, пов'язану з проведенням державної реєстрації прав, забороняється і тягне за собою відповідальність згідно із законом. Наказом Міністерства юстиції України №3502/5 від 12.12.2011р . затверджено «Порядок прийняття і розгляду заяв про внесення змін до записів, внесення записів про скасування державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень та скасування записів Державного реєстру речових прав на нерухоме майно».

Частиною 3 ст. 26 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» визначено, що у разі скасування на підставі рішення суду рішення про державну реєстрацію прав до Державного реєстру прав вноситься запис про скасування державної реєстрації прав. Процедуру прийняття і розгляду заяв щодо внесення змін до записів, внесення записів про скасування державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав) та скасування записів (далі - заява) Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (далі - Державний реєстр прав), перелік документів, необхідних для внесення змін до записів, внесення записів про скасування державної реєстрації прав та скасування записів Державного реєстру прав, права та обов'язки суб'єктів, що є учасниками зазначеної процедури врегульовано Порядком прийняття і розгляду заяв про внесення змін до записів, внесення записів про скасування державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень та скасування записів Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, затвердженим наказом Міністерства юстиції України від 12.12.2011 № 3502/5 (далі-Порядок).

Зібрані по справі докази, оцінені судом належним чином кожен окремо на їх достовірність та допустимість, а також їх достатність та взаємний зв'язок у сукупності, встановлені судом обставини свідчать про те, що у суду є всі підстави для задоволення позовних вимог повному обсязі.

Керуючись статтею 23, ч. 3 ст. 200, ч. 4 ст. 206, ч. 2 ст. 247, статтями 258, 259, 264, 265, 354 Цивільного процесуального кодексу України, суд, -

УХВАЛИВ :

Позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення виконавчого комітету Рава-Руської міської ради, Жовківського району, Львівської області № 246 від 30.11.2018 року «Про державну реєстрацію права комунальної власності нежитлових приміщень по АДРЕСА_1 за територіальною громадою м. Рава - Руська в особі Рава - Руської міської ради».

Скасувати запис за № 30483559 про право власності на нежитлові приміщення № 1-5 в літ Б-1 в реєстрі речових прав на нерухоме майно та реєстрі прав власності на нерухоме майно.

Визнати право власності за територіальною громадою в особі Рава -Руської міської ради на 4/10 частки нежитлового приміщення по АДРЕСА_1 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга з врахуванням п. 15.5 розділу ХIII "Перехідні положення" ЦПК України, тобто до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, подається до Львівського апеляційного суду через Жовківський районний суд Львівської області.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повне рішення складено 02.07.2021 року.

Суддя: Мікула В. Є.