1Справа № 335/5758/21 3/335/1372/2021
про накладення адміністративного стягнення
5 липня 2021 р. суддя Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя Шалагінова А.В. розглянув справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, не працюючого, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , за ст. 91 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення за таких обставин.
16.05.2021 о 13:30 год. ОСОБА_1 порушив п. 3.2.27 Положення про загальногеологічний заказник загальнодержавного значення «Дніпровські пороги», а саме порушив режим загальногеологічного заказника загальнодержавного значення «Дніпровські пороги», а саме здійснив причалювання до о. Хортиця в межах загальногеологічного заказника загальнодержавного значення «Дніпровські пороги» (навпроти с. Нижня Хортиця Запорізького району) на човні «Казанка-5 М-3» з двигуном «Мотор-Січ 40 к.с.».
Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 до суду не з'явився, про день, час та місце розгляду справи повідомлявся судом належним чином. За таких обставин, та враховуючи, що участь особи, яка притягається до адміністративної відповідальності при розгляді даної справи відповідно до вимог статті 268 КУпАП не є обов'язковою, суд вважає за можливе розглянути справу за його відсутності на підставі наявних у справі доказів.
Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, доходжу таких висновків.
Статтею 91 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП) передбачена відповідальність за здійснення в межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду, їх охоронних зон, а також територій, зарезервованих для наступного заповідання, забороненої господарської та іншої діяльності, порушення інших вимог режиму цих територій та об'єктів, самовільна зміна їх меж, невжиття заходів для попередження і ліквідації негативних наслідків аварій або іншого шкідливого впливу на території та об'єкти природно-заповідного фонду.
Вина ОСОБА_1 достовірно підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення № 001727 від 26.05.2021, розрахунком розміру шкоди, який посвідчує наявність шкоди внаслідок незаконного причалювання плавзасобу до берега у межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду, поясненнями ОСОБА_1 , викладеними у протоколі про адміністративне правопорушення.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що дійсно, своїми діями ОСОБА_1 порушив вимоги п. 3.2.27 Режиму загальногеологічного заказника загальнодержавного значення «Дніпровські пороги», чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ст. 91 КУпАП, оскільки допустив порушення вимог режиму території природно-заповідного фонду.
При визначенні адміністративного стягнення суд враховує конкретні обставини по справі, ступінь суспільної небезпеки правопорушення, а також характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, його майновий стан.
Обставин, що пом'якшують або обтяжують відповідальність судом не встановлено.
Враховуючи викладене, на ОСОБА_1 слід накласти адміністративне стягнення у вигляді штрафу в межах санкції ст. 91 КУпАП.
Крім того, оскільки човен «Казанка-5 М-3» з двигуном «Мотор-Січ 40 к.с.» у ОСОБА_1 працівниками Державної екологічної інспекції Південного округу не вилучався, тому вважаю за можливе не застосовувати в даному випадку конфіскацію зазначеного плавзасобу.
Поряд із цим, у супровідному листі поставлене питання про відшкодування ОСОБА_1 шкоди, заподіяної ним внаслідок заїзду та причалювання на заповідній території.
Згідно з розрахунком матеріальної шкоди від 19.05.2021 № 71-06/1-20 причалюванням плавзасобу до берега у межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду заподіяна шкода державі у розмірі 88,00 гривень.
Вимогами ч. 1 ст. 40 КУпАП України передбачено право суду покласти на винного обов'язок відшкодування майнової шкоди, незалежно від її розміру, якщо у результаті вчинення адміністративного правопорушення заподіяно матеріальну шкоду громадянинові, підприємству, установі або організації. Зазначена норма права не встановлює можливості покладання такого обов'язку на винного в разі заподіяння шкоди державі.
За нормою ч. 3 ст. 40 КУпАП в усіх інших випадках питання про відшкодування майнової шкоди, заподіяної адміністративним правопорушенням, вирішується в порядку цивільного судочинства.
Таким чином, оскільки положеннями КУпАП не передбачено можливості покладення обов'язку на винну особу відшкодувати шкоду державі, доходжу висновку про те, що розгляд таких вимог має відбуватись за правилами цивільного судочинства шляхом пред'явлення відповідного позову до ОСОБА_1 .
Тому з урахуванням викладених обставин, суд вважає за доцільне застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення у вигляді штрафу в межах санкції ст. 91 КУпАП, без конфіскації знаряддя вчинення правопорушення.
Крім того, відповідно до ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
На підставі вищевикладеного, ст. 91 КУпАП, керуючись ст.ст. 7, 9, 23, 24, 27, 29, 34, 35, 38, 40-1, 268, 276, 277, 279, 280, 283, 284, 294, 300, 300-1, 307 КУпАП, суд
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 91 КУпАП, і накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в дохід держави в розмірі 153 (сто п'ятдесят три) грн. 00 коп., без конфіскації знаряддя вчинення правопорушення.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь держави судовий збір у розмірі 454 (чотириста п'ятдесят чотири) грн. 00 коп.
Постанова може бути оскаржена до Запорізького апеляційного суду протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Штраф має бути сплачений не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтею 300-1 КУпАП, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті КУпАП та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень.
Суддя А.В. Шалагінова