Справа № 314/1922/21
Провадження № 3/314/643/2021
.07.2021 м. Вільнянськ
Суддя Вільнянського районного суду Запорізької області Свідунович Н.М., за участю прокурора Пересади Ю.І., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , секретар судового засідання Печонкіна В.П., розглянувши матеріали, які надійшли з Управління стратегічних розслідувань Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, паспорт серії НОМЕР_1 , виданий 03.12.1996 Заводським РВ МВС України в Запорізькій області, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , інші відомості суду не відомі,
за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією № 190 складеним 19.04.2021, ОСОБА_1 , депутат Гнаровської сільської ради Вільнянського району Запорізької області, будучи згідно з п. п. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3, ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», приміткою до ст. 172-6 КУпАП суб'єктом відповідальності за адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, у порушення вимог ч. 1 ст. 45, п. 5-1 розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції», подав несвоєчасно щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функції держави за 2018 рік, а саме лише 15.03.2021, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП (в редакції Закону України № 1700-VII від 14.10.2014)-несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією № 191 складеним 19.04.2021, ОСОБА_1 , депутат Гнаровської сільської ради Вільнянського району Запорізької області, будучи згідно з п. п. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3, ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», приміткою до ст. 172-6 КУпАП суб'єктом відповідальності за адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, у порушення вимог ч. 1 ст. 45, п. 5-1 розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції», Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» від 17.03.2020 № 530-IX подав несвоєчасно щорічну декларацію особи уповноваженої на виконання функцій держави за 2019 рік, а саме лише 08.02.2021, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП (в редакції Закону № 1700-VII від 14.10.2014)-несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією № 192 складеним 19.04.2021, ОСОБА_1 , депутат Гнаровської сільської ради Вільнянського району Запорізької області, будучи згідно з п. п. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3, ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», приміткою до ст. 172-6 КУпАП суб'єктом відповідальності за адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, у порушення вимог ч. 1 ст. 45, п. 5-1 розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції», подав несвоєчасно декларацію особи, яка припиняє виконання функцій держави за період не охоплений раніше поданими деклараціями, а саме 08.02.2021, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП (в редакції Закону України № 1700-VII від 14.10.2014)-несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функції держави або місцевого самоврядування.
У судовому засіданні ОСОБА_1 підтвердив обставини викладені у протоколах, однак вину не визнав. Пояснив суду, що так як не має вдома комп'ютера та інтернету просив голову сільської ради допомоги у заповненні щорічних декларацій особи, уповноваженої на виконання функції держави за 2018 та 2019 роки на що отримав відмову. Про необхідність подання декларації після припинення діяльності, за період не охоплений раніше поданими деклараціями, не знав.
Прокурор на притягненні ОСОБА_1 до відповідальності наполягала, вважає підстави достатніми.
Дослідивши матеріали справи, вислухавши порушника, прокурора, суд дійшов таких висновків.
Відповідно до п. 1 примітки до ст. 172-6 КУпАП, суб'єктами декларування у цій статті є особи, які зазначені у п. 1 п. п. «а» та «в» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», які відповідно до ч. ч. 1,2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Як встановлено з матеріалів справи, рішенням першої сесії сьомого скликання Гнаровської сільської ради Вільнянського району Запорізької області від 09.11.2015 «Про підсумки виборів депутатів Гнаровської сільської ради та визнання їх повноважень» затверджено список депутатів Гнаровської сільської ради, згідно з яким до сільської ради депутатом виборчого округу № 10 обрано ОСОБА_1 .
За приписами ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у п. 1 п.п. «а» і «в» п. 2 ч. 1 ст. 3 цього Закону зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України», спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19) від 17.03.2020 № 530, внесено зміни до Закону України «Про запобігання корупції», згідно з якими встановлено, що декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, які відповідно до ст. 45 цього Закону подаються за минулий рік до 01 квітня, у 2020 році суб'єкти декларування подають до 01.06.2020, тобто продовжено термін подання щорічних декларацій та декларацій після звільнення.
Відповідно до п. п. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», суб'єктами на яких поширюється дія цього Закону є народні депутати України, депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутати місцевих рад, сільські, селищні, міські голови.
Відповідно абз. 1 ч. 2 ст. 45 закону України «Про запобігання корупції», особи, що зазначені у п. 1 п. п. «а», «в» п. 2, п. 5 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Рішенням № 1 від 03.02.2021 Національного агентства з питань запобігання корупції «Щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» передбачено, що декларації, передбачені абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» (декларації осіб, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування) подаються не пізніше двадцять робочих днів з дня припинення діяльності, пов'язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншої діяльності, зазначеної у п. п. «а», «в» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції». Декларація перед звільненням охоплює період, який не був охоплений деклараціями, раніше поданими таким суб'єктом декларування.
За приписами Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» передбачено, що повноваження депутата місцевої ради починаються з дня відкриття першої сесії відповідної ради з моменту офіційного оголошення підсумків виборів відповідною територіальною виборчою комісією і закінчуються в день відкриття першої сесії цієї ради нового скликання, крім передбачених законом випадків дострокового припинення повноважень місцевої ради або ради, до складу якої його обрано.
Матеріалами справи встановлено, що ОСОБА_1 в порушення ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно подав щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2018 рік, а саме 15.03.2021, та несвоєчасно подав щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2019 рік, а саме 08.02.2021, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Законом України «Про внесення змін до деяких законів України, щодо впорядкування окремих питань організації та діяльності органів місцевого самоврядування і районних державних адміністрацій» від 17.11.2020, Гнаровська сільська рада увійшла до складу Петро-Михайлівської громади.
З копії рішення Петро-Михайлівської сільської ради Вільнянського району Запорізької області від 20.11.2020 № 1 «Про початок повноважень депутатів Петро-Михайлівської сільської ради» вбачається, що перша сесія восьмого скликання Петро-Михайлівської сільської ради відбулася 20.11.2020. Відповідно, починаючи з 20.11.2020 ОСОБА_1 припинив виконання функцій або місцевого самоврядування та у строк до 18.12.2020 повинен був подати декларацію особи, яка припиняє виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період не охоплений раніше поданим деклараціями. Натомість вказану декларацію ОСОБА_1 подав лише 08.02.2021.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП підтверджується дослідженими судом доказами, зокрема даними, що містяться в протоколі про вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, яким встановлено факт вчинення порушення вимог Закону України «Про запобігання корупції», витягом з веб/порталу сторінки публічної частини інформаційно-телекомунікаційної системи «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», декларацією перед звільненням особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (охоплює період, який не був охоплений раніше поданими деклараціями) 01.01.2020-30.11.2020, подану 08.02.2021, письмовими поясненнями та іншими матеріалами справи в їх сукупності.
Докази, на яких ґрунтується протокол про скоєння корупційного правопорушення, походять з різних джерел, а тому не можуть вважатися однобічними і необ'єктивними.
ОСОБА_1 було відомо, що він є суб'єктом, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», а тому був зобов'язаний подати декларацію перед звільненням особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування у визначені Законом строки (до 18.11.2020).
Оцінивши у сукупності докази, суд приходить до висновку про доведеність вини ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП (за несвоєчасне подання декларації перед звільненням особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування).
Відповідно до положень ч. 4 ст. 38 КУпАП, адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, а також правопорушень, передбачених ст. ст. 212-15, 212-21 цього Кодексу, може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.
За даними протоколів про адміністративні правопорушення, пов'язаних з корупцією № 190, № 191 днем виявлення правопорушень є день складання протоколів, тобто 19.04.2021.
Разом з тим, складання протоколу це остаточний, завершальний етап складання процесуального документу на підставі раніше виявлений фактів щодо встановлених порушень, які підпадають під встановлені заборони встановлені законодавством у сфері боротьби з корупцією. Суд звертає увагу на те, що діючим законодавством чітко не визначено, який момент слід розуміти під виявленням правопорушення.
З матеріалів справи вбачається, що щорічну декларацію за 2018 рік ОСОБА_1 подано 15.03.2021, протокол складено 19.04.2021, щорічну декларацію за 2019 рік ОСОБА_1 подано 08.02.2021, протокол складено 19.04.2021.
Встановлено, що ОСОБА_1 повинен був подати щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2018 рік у строк до 01.04.2019, а щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2019 рік, з урахуванням Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України», спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19) від 17.03.2020 № 530, яким внесені зміни до Закону України «Про запобігання корупції», у строк до 01.06.2020. Тобто, інформацією про правопорушення, яке інкримінується ОСОБА_1 спеціально уповноважені органи у сфері протидії корупції, згідно з положеннями ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції», володіли вже 01.04.2019 та 01.06.2020 відповідно, що в даному випадку є найбільш вірогідними днями виявлення інкримінованих ОСОБА_1 правопорушень.
Так, протокол про адміністративне правопорушення є документом, який фіксує факт, час та місце вчинення правопорушення. Однак, не можна ототожнювати дату складання протоколу та дату виявлення правопорушення, оскільки виявлення і фіксування правопорушення є різними юридичними фактами.
Аналогічний висновок щодо суті поняття «день виявлення правопорушення» зроблено з постанови Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду по справі № 166/46/17 від 14.08.2018.
Зволікання, як з проведенням ефективної перевірки так і зі складенням протоколу про вчинення адміністративного правопорушення, не може бути підставою для штучного подовження строків, визначених у ст. 38 КУпАП.
Таким чином, на момент розгляду судом першої інстанції справи про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відносно ОСОБА_1 закінчились строки, передбачені ст. 38 КУпАП.
Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених ст. 38 цього Кодексу.
Враховуючи вимоги ст. 247 КУпАП, суд приходить до висновку про необхідність закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 у зв'язку із закінченням строків притягнення до адміністративної відповідальності на момент розгляду справи (за неподання щорічних декларацій особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2018 рік, за 2019 рік) та про доведеність вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 (за несвоєчасне подання декларації перед звільненням особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування).
Керуючись ст. ст. 33, 36,283, 284, 287, 294 КУпАП, суд-
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, паспорт серії НОМЕР_1 , виданий 03.12.1996 Заводським РВ МВС України в Запорізькій області, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, та застосувати до нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, паспорт серії НОМЕР_1 , виданий 03.12.1996 Заводським РВ МВС України в Запорізькій області, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , судовий збір у розмірі 454 (чотириста п'ятдесят чотири) гривень 00 копійок в дохід держави.
Роз'яснити, що згідно зі ст. 307 КУпАП штраф повинен бути сплачений порушником не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати штрафу у строк, встановлений ч. 1 ст. 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу, згідно з ч. 1 ст. 308 КУпАП, надсилається для примусового виконання до відділу державно виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті КУпАП та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень.
Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених ч. 5 ст. 7 та ч. 1 ст. 287 КУпАП, протягом десяти днів з дня її винесення.
Апеляційна скарга подається до Запорізького апеляційного суду через Вільнянський районний суд Запорізької області.
Повний текст постанови суду складений 13.07.2021.
Суддя Н.М. Свідунович
13.07.2021