Рішення від 09.07.2021 по справі 580/3009/21

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 липня 2021 року справа № 580/3009/21

10 годин 08 хвилин м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі: судді - Трофімової Л.В., за участі секретаря - Безпалого А.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу № 580/3009/21

за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) [позивач ОСОБА_1 - особисто]

до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (вул. Смілянська, 23, м. Черкаси, 18001, ідентифікаційний код юридичної особи в ЄДРПОУ 21366538) [представник відповідача - не прибув]

про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії, прийняв рішення.

17.05.2021 ОСОБА_1 , звернувшись до Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, просить:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо виплати позивачу перерахованої пенсії за вислугу років з 01.01.2018 до 31.12.2019 у зниженому розмірі та не нарахування з 01.01.2018 правильного її розміру шляхом не включення до перерахунку з 01.01.2018 до 31.12.2018 щомісячного підвищення 50 відсотків, з 01.01.2019 до 31.12.2019 щомісячно підвищення 75 відсотків обчисленої на підставі довідки Черкаського інституту пожежної безпеки імені Героїв Чорнобиля Національного університету цивільного захисту України від 21.03.2018 № 76 про грошове забезпечення, встановленого станом на 01.03.2018 у сумі 15960 грн, згідно з положеннями постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяким іншим категоріям осіб» у редакції станом до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», пункт 1 якої скасовано постановою Кабінету Міністрів України від 24.12.2019 № 1088 «Деякі питання виплати пенсій окремим категоріям громадян»;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області провести (здійснити) ОСОБА_1 з 01.01.2018 по 31.12.2018, з 01.01.2019 по 04.03.2019, з 05.03.2019 по 31.12.2019 перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з урахуванням її збільшення в розмірі 100% суми підвищення пенсії на підставі положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяким іншим категоріям осіб», ст.ст. 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», в порядку встановленому статтями 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», на підставі Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у редакції станом до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» з дати виникнення права на перерахунок з урахуванням раніше виплачених сум.

Ухвалою від 20.05.2021 відкрито спрощене провадження у справі, призначено судове засідання на 04.06.2021. Ухвалою від 04.06.2021 розгляд справи було відкладено до 09.07.2021.

Позовні вимоги мотивовано тим, що з 01.01.2018 позивачу здійснено перерахунок пенсії з урахуванням таких видів грошового забезпечення: посадового окладу - 9160,00 грн, окладу за спеціальним званням (полковник) - 1480,00 грн та відсоткової надбавки за вислугу років (50%) - 5320,00 грн. Не погоджуючись з наведеним перерахунком, 15.04.2021 позивач звернувся до відповідача із заявою щодо проведення з 01.01.2018 по 04.03.2019 та з 05.03.2019 по 31.12.2019 перерахунку та виплату пенсії з урахуванням її збільшення в розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії. Відповідач листом від 28.04.2021 повідомив, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 виплата пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262, і перерахованих з 01.01.2018 у 2019 році здійснюється у розмірі 75% суми підвищення пенсії. Позивач у судове засідання прибув, позовні вимоги підтримав, позов просив задовольнити.

Відповідач позов не визнав, 15.06.2021 представник відповідача подав до суду відзив на позов, де зазначив, що перерахунок пенсії позивача відбувся з 01.01.2018 відповідно до пункту 2 Постанови № 103 у таких розмірах: з 01.01.2018 - 50%, з 01.01.2019 до 31.12.2019 - 75%, з 01.01.2020 - 100% суми підвищення пенсії. Постанова № 103 на час вчинення спірних дій була чинною, не була визнана неконституційною та застосовувалась до спірних правовідносин. Представник відповідача посилається на правову позицію Верховного Суду, визначену у постанові від 16.09.2019 у справі № 2040/6740/18. З 01.01.2020 позивач отримує пенсію з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01.01.2018. Дії відповідача є правомірними, а вимоги позивача не належать задоволенню. Відповідач свого представника у судове засідання не направив, 01.07.2021 подав клопотання про розгляд справи без участі його представника.

Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши повідомлені позивачем та відповідачем доводи/аргументи щодо обставин справи, належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів сукупно, суд дійшов висновку, що позов належить задовольнити частково з огляду на таке.

Відповідно до частини 1 статті 7 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Згідно частини 3 статті 7 Кодексу адміністративного судочинства України у разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, що має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.

Конституцією України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Згідно частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. Відповідно до частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія).

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є військовим пенсіонером, отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі - Закон №2262) у розмірі 70% грошового забезпечення. Згідно з пенсійним посвідченням від 20.12.2016 серії НОМЕР_2 (а.с.13) позивач отримує пенсію за вислугу років. Згідно з довідкою МСЕК від 05.12.2016 серії 12ААА № 534185 позивачу встановлено 2 групу інвалідності (а.с.26).

25.03.2018 позивачу здійснено перерахунок пенсії з 01.01.2018 із розрахунку 70% грошового забезпечення на підставі довідки Черкаського інституту пожежної безпеки імені Героїв Чорнобиля від 21.03.2018 № 76, що має такі складові грошового забезпечення: посадовий оклад - 9160,00 грн, оклад за військовим званням (полковник) - 1480,00 грн, надбавка за вислугу років (50%) - 5320 грн (а.с.20).

Після здійснення перерахунку пенсії з березня 2018 року відповідачем підвищення до пенсії виплачувалось у неповному розмірі: з 01.01.2018 по 31.12.2018 - у розмірі 50% суми підвищення пенсії, з 01.01.2019 по 31.12.2019 - у розмірі 75% і лише з 01.01.2020 - у розмірі 100%.

15.04.2021 позивач звернувся із заявою (а.с.14-18) до відповідача про здійснення перерахунку пенсії із 01.01.2018 до 04.03.2019 та з 05.03.2019 до 31.12.2019 з урахуванням 100% суми підвищення пенсії.

Листом відповідача від 28.04.2021 № 2670-2628/С-03/8-2300/21 позивачу повідомлено, що умови перерахунку пенсії були передбачені відповідно до пунктів 1,2 постанови № 103. Після скасування рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва у справі № 826/3858/18 пунктів 1,2 постанови № 103, що набрало чинності 05.03.2019, Кабінет Міністрів України не приймав нормативно-правових актів щодо умов та порядку проведення перерахунку пенсій. Для перерахунку пенсії з урахуванням 100% підвищення законодавчих підстав немає (а.с.19).

Вважаючи зазначену відмову протиправною, позивач звернувся до суду за захистом порушених прав.

Суд зазначає, що спірні правовідносини визначаються у правильності перерахунку пенсії та різному тлумаченні норм Постанови №103 учасниками справи.

Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262) визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.

Відповідно до частини 4 статті 63 Закону №2262 у редакції Закону України від 06.12.2016 №1774-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України», що набрала чинності з 01.01.2017 усі призначені за цим Законом пенсії належать перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частинами 2, 3 статті 51 цього Закону. Кабінету Міністрів України делеговано право встановлювати умови, порядок та розміри пенсійних виплат під час перерахунку пенсії звільненим із служби військовослужбовцям та особам, які мають право на пенсію за цим Законом, що узгоджується з функціями Уряду України, визначеними, зокрема статті 116 Конституції України. Відповідно до статті 117 Конституції України Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов'язковими до виконання.

Кабінетом Міністрів України 21.02.2018 з метою реалізації положень частини 4 статті 63 Закону №2262 прийнято Постанову №103. Відповідно до пункту 1 Постанови № 103 постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова № 704). Згідно з пунктом 2 Постанови № 103 виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) постановлено проводити у таких розмірах: з 01.01.2018 - 50 %; з 01.01.2019 до 31.12.2019 - 75 %; з 01.01.2020 - 100 % суми підвищення пенсії, визначених за станом на 01.03.2018.

Суд зазначає, що пунктом 2 Постанови № 103 було визначено порядок виплати перерахованої пенсії, а не перерахунку пенсії/встановлення підвищення (надбавки) з 01.01.2018 - 50 %; з 01.01.2019 до 31.12.2019 - 75 %; з 01.01.2020 - 100 %.

Судом встановлено, що відповідно до перерахунку пенсії від 25.03.2018 з 01.01.2018 ОСОБА_1 (а.с.21), відповідачем було здійснено перерахунок з суми грошового забезпечення 15960,00 грн, за такими складовими: посадовий оклад - 9160,00 грн; оклад за військовим званням - 1480,00 грн; процентна надбавка за вислугу років (50%) - 5320,00 грн. Основний розмір пенсії: 70% грошового забезпечення. Підсумок пенсії (з надбавками) - з урахуванням попередньої суми пенсії 6568,96 грн та підвищення 2301,52 (50% від 4603,04 грн) станом на 01.04.2018 становить - 8870,48 грн.

Різниця між місячним розміром підвищеної пенсії та розміром пенсії станом на 01.03.2018 становить 4603,04 грн (11172,00 грн - 6568,96 грн). Підвищення виплачується: з 01.01.2018 до 31.12.2018 у сумі 2301,52 грн (4603,04 грн х 50 %); з 01.01.2019 до 31.12.2019 у сумі 3452,28 грн (4603,04 грн х 75 %); з 01.01.2020 у сумі 4603,04 (4603,04 грн х 100 %).

Суд дійшов висновку, що позивачем не обґрунтовано з відсилкою на норми чинних нормативно-правових актів наявність іншого права на перерахунок та виплату пенсії за довідкою від 21.03.2018 № 76 з розрахунку перерахованої підвищеної пенсії до проценту підвищення станом на: 01.01.2018 - з розрахунку 50%; 01.01.2019 - з розрахунку 75%; 01.01.2020 - з розрахунку 100%, не надано власного розрахунку щодо розбіжностей та/або виявлених деструктивних відхилень від обчислення вчиненого відповідачем.

Відповідно до пункту 6 Постанови №103 внесено зміни до постанов КМУ, зокрема постанови КМУ від 13.02.2008 №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та до постанови КМУ від 17.07.1992 №393, а саме пункт 5 викладено в такій редакції: «під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням».

Судом встановлено за наявним у матеріалах справи перерахунком пенсії позивачу (а.с.21-23), починаючи з 01.01.2018 виплата перерахованої пенсії позивача здійснювалася поетапно у таких розмірах: з 01.01.2018 до 31.12.2018 - 8870,48 грн (6568,96 грн + 2301,52 грн (4603,04 грн х 50%); з 01.01.2019 до 31.12.2019 - 10021,24 (попередня сума пенсії станом на 01.01.2018 6568,96 грн + 3452,28 грн (4603,04 грн х 75%)); з 01.01.2020 - 11172,00 грн (100% суми підвищення пенсії за станом на 01.03.2018 з урахуванням надбавок).

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, залишеного без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Відповідно до частини 2 статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 набрало законної сили 05.03.2019.

Частиною 2 статті 265 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.

Положення пунктів 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою КМУ від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» втратили чинність з 05.03.2019.

Враховуючи, що пункт 2 Постанови №103 втратив чинність з 05.03.2019, виплата позивачу пенсії в розмірі 75 % суми підвищення пенсії за цим пунктом постанови з 05.03.2019 є безпідставною.

Суд під час розгляду даної справи враховує висновки Верховного Суду у справі №160/3586/19. У рішенні Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 06.08.2019 у справі №160/3586/19, залишеного без змін за результатами апеляційного перегляду постановою Великої Палати Верховного Суду від 11.03.2020, зазначено: у зв'язку із скасуванням пункту 2 постанови КМУ від 21.02.2018 №103 рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, що залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, обмеження щодо часткової виплати суми підвищення до пенсії скасовано, тому суд дійшов висновку, що дії відповідача щодо зменшення розміру пенсії позивача з 05.03.2019 75 % суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018, є протиправними.

Відповідно до частини 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України під час вибору і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду. Згідно частини 5 статті 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов'язковими для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.

Судом встановлено, що 14.08.2019 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №804 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» (набрала чинності 04.09.2019). Відповідно до пункту 1 встановлено, що виплата пенсій, призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із зазначеним Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським) та перерахованих з 01.01.2018 з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, заклади вищої освіти), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови КМУ від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», здійснюється у 2019 році в розмірі 75% суми підвищення пенсії, визначеної на 01.03.2018. Враховуючи, що постанова Кабінету Міністрів України від 14.08.2019 №804 набрала чинності 04.09.2019, виплата позивачу пенсії в розмірі 75% суми підвищення пенсії є протиправною у період з 05.03.2019 до 04.09.2019 з підстав необґрунтованого обмеження фінансового інтересу позивача.

Постанова Кабінету Міністрів України №804 скасована рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 23.01.2020 у справі №640/19133/19, що залишене без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 31.03.2020.

Постановою Кабінету Міністрів України від 24.12.2019 №1088 «Деякі питання виплати пенсій окремим категоріям громадян» передбачено, що з 01.01.2020 виплата пенсій, призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 01.03.2018 (крім пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським) та перерахованих з 01.01.2018 з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, заклади вищої освіти), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», здійснюється у підвищеному розмірі з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018.

З 04.09.2019 Кабінетом Міністрів України запроваджено на 2019 рік виплату пенсій, призначених згідно із Законом №2262 та відповідно до постанови №704 у розмірі 75% суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01.03.2018.

Суд зазначає, що з 05.03.2019 до 03.09.2019 (до дати набрання чинності постановою №804) Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області мало виплачувати позивачу підвищену пенсію, розраховану відповідно до Закону №2262 та постанови №704 у розмірі 100 % суми підвищення пенсії.

Згідно Кодексу адміністративного судочинства України (частина 1 статті 77) кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 Кодексу адміністративного судочинства України. Відповідно до Кодексу адміністративного судочинства України (частина 2 статті 77) у адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд зазначає, що відповідно до постанови Верховного Суду України від 24.11.2015 у справі № п/800/259/15 (ЄДРСР 54398764) бездіяльність - це триваюча пасивна поведінка суб'єкта, що виражається у формі невчинення дії (дій), яку він зобов'язаний був і міг вчинити. Бездіяльність не має чітко окреслених часових меж, а саме явище бездіяльності є триваючим.

Згідно із частиною 2 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Оцінюючи дії відповідача за критеріями частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України щодо виплати позивачу перерахованої пенсії з 05.03.2019 до 03.09.2019 у зниженому розмірі щомісячного підвищення пенсії на підставі довідки від 21.03.2018 № 76, суд дійшов висновку, що відповідач діяв протиправно, тобто не на підставі, не у межах повноважень та не у спосіб, що визначені законами України, без використання повноважень з метою, з якою ці повноваження надано, необґрунтовано, тобто без урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, у зв'язку з чим суд дійшов висновку, що позов належить задовольнити частково, визнавши протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо не виплати позивачу 100 % суми підвищення пенсії з 05.03.2019 до 03.09.2019 включно та ефективно за наявною довідкою від 21.03.2018 № 76 відновити порушене право шляхом зобов'язання відповідача провести перерахунок та виплату пенсії позивачу з 05.03.2019 до 03.09.2019 (включно) у розмірі 100 % суми підвищення пенсії з урахуванням проведених виплат.

ЄСПЛ у рішенні від 10.02.2010 у справі Серявін та інші проти України, № 4909/04, пункт 58 зазначив, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 ЄКПЛ зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною залежно від характеру рішення (рішення у справі Ruiz Torija проти Іспанії від 09.12.1994, № 303-A, пункт 29).

Вирішуючи питання розподілу судових витрат, суд зазначає про таке.

Згідно частини 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України у разі часткового задоволення позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. Суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору. Враховуючи, що позов особи, звільненої від сплати судового збору відповідно до пункту 9 частини 1 статті 5 Закону України «Про судовий збір» задоволено частково, а доказів понесення інших судових витрат позивачем не надано, суд дійшов висновку про відсутність підстав для вирішення питання розподілу судових витрат.

Керуючись статтями 2, 6-16, 19, 73-78, 90, 139, 242-246, 255, 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо не виплати ОСОБА_1 у 2019 році 100 % підвищення пенсії, починаючи з 05.03.2019 до 03.09.2019.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області перерахувати та виплатити пенсію ОСОБА_1 згідно статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ та постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" з урахуванням 100 відсотків суми підвищення, починаючи з 05.03.2019 до 03.09.2019, з урахуванням раніше проведених виплат.

У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Копію рішення направити учасникам справи.

Рішення набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, що може бути подана протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення може бути оскаржене у апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України до Шостого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи з урахуванням підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 Розділу VII Перехідних положень та з урахуванням пункту 3 розділу VI Прикінцевих положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Учасники справи:

позивач: ОСОБА_1 [ АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ];

відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області [вул.Смілянська, 23, м. Черкаси, 18000, код ЄДРПОУ 21366538].

Повне судове рішення складено 12.07.2021.

Суддя Л.В. Трофімова