Справа № 560/4828/21
іменем України
12 липня 2021 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Блонського В.К.
розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання відповіді незаконною та зобов'язання вчинити дії,
Позивач звернувся в суд з позовом до відповідача, в якому просить:
-визнати незаконною відповідь Пенсійного фонду України, Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 08.04.2021 року № 2810-2261/1-03/8-2200/21 як таку, що порушує права ОСОБА_1 на пенсійне забезпечення за віком;
-прийняти рішення яким зарахувати в страховий стаж ОСОБА_1 період роботи в колгоспі "Перше травня" який зазначений в трудовій книжці ОСОБА_1 , з 25.06.1978 року по 30.10.1979 року, термін покарання відбутий в Російській Федерації з 4 листопада 1982 року по 27 травня 1991 року, так як там ОСОБА_1 працював, та термін покарання який ОСОБА_1 відбуває у статусі довічно позбавленого волі із 12.04.1998 року по сьогодні так як не працював і не працює по причині відсутності робочих місць і роботи чи зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області;
-зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком.
Свій позов позивач мотивує тим, що 22.03.2021 року він звернувся до відповідача із заявою про призначення йому пенсії за віком.
До заяви позивач додав всі необхідні документи і пояснення щодо призначення пенсії за віком.
Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області у своїй відповіді від 08.04.2021 року вказало, що чоловіки 1961 року народження після досягнення віку 60 років та наявності стажу не менше 28 років мають право на призначення пенсії за віком.
Позивач зазначає, що не має стажу роботи терміном 28 років по причині незалежній від нього, тобто він не був забезпечений роботою.
Також у відповіді вказано, що до трудового стажу позивача не зараховано період роботи в колгоспі "Перше травня", оскільки в трудовій книжці відсутні записи про відпрацьовані трудодні.
Записи у трудовій книжці проведенні адміністрацією підприємства і чому там відсутня інформація яка необхідна пенсійному органу для призначення пенсії, позивачу невідомо.
Таким чином позивач, вважаючи відповідь відповідача про відмову йому у призначенні пенсії за віком незаконною, звернувся до суду за захистом своїх прав.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 26 квітня 2021року відкрито провадження у даній адміністративній справі про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Представник відповідача подала в суд відзив на позовну заяву позивача, який зареєстрований в суді 14.05.2021 року.
Позивач надав суду дві відповіді на відзив, а саме: від 19.05.2021 року та від 21.05.2021 року.
Не визнаючи позовні вимоги позивача, представник відповідача у відзиві на позов пояснила суду, що 22.03.2021 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою про призначення пенсії за віком.
Так як заява позивача не відповідає вимогам "Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", вона була розглянута відповідно до вимог Закону України "Про звернення громадян" від 02.10.1996 року № 393/96-ВР.
До страхового стажу позивача не враховано періоди роботи в колгоспі "Перше травня" з 25.06.1978 року по 30.10.1979 року, оскільки в трудовій книжці відсутня інформація про відпрацьовані трудодні.
Також не враховано в страховий стаж для призначення пенсії за віком термін покарання відбутий в Російській Федерації з 04 листопада 1982 року по 27 травня 1991 року, та термін покарання який відбуває позивач із 12.04.1998 року як довічно позбавлений волі.
Не включення часу відбування покарання у вигляді позбавлення волі до загального трудового стажу, крім випадків, спеціально передбачених у законі, є умовами відбування покарання відповідно до статті 8 ВТК України, який діяв до 01.01.2004 року.
Термін відбування покарання у вигляді довічного позбавлення волі не підтверджується фактом сплати страхових внесків, оскільки позивач не був працевлаштований за місцем відбування покарання.
Згідно із поданими документами та індивідуальними відомостями про застраховану особу, страховий стаж позивача становить 8 років 9 місяців 17 днів, що є недостатнім для призначення пенсії за віком.
Враховуючи наведене, відповідач вважає, що у задоволенні позову необхідно відмовити.
Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню частково, з таких підстав.
В судовому засіданні встановлено, що 22.03.2021 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою про призначення йому пенсії за віком. До заяви позивач подав трудову книжку, копію документу, що посвідчує його особу та всі наявні у нього документи за переліком згідно із додатком до заяви.
В зв'язку із тим, що Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області вважаючи, що оскільки заява позивача не відповідає вимогам "Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", вона була розглянута відповідно до вимог Закону України "Про звернення громадян" від 02.10.1996 року № 393/96-ВР.
Внаслідок розгляду заяви, позивачу направлений лист від 08.04.2021 року № 2810-2261/1-03/8-2200/21 яким його повідомлено про результати розгляду заяви про призначення пенсії за віком.
У відповіді відповідач вказав, що відповідно до статті 122 Кримінально-виконавчого кодексу України, засуджені мають право на загальних підставах на призначення та отримання пенсії за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених законодавством про пенсійне забезпечення.
Пенсії засудженим за наявності відповідного права призначаються територіальними органами Пенсійного фонду України за місцем відбування покарання. Особа, яка під час відбування покарання набула право на пенсію, надає адміністрації виправного закладу клопотання про забезпечення необхідних умов для призначення їй пенсії за місцезнаходженням цього виправного закладу, у тому числі щодо виклику представників Пенсійного фонду України з метою подання у встановленому порядку необхідних документів безпосередньо особою, яка відбуває покарання, або представником особи, яка відбуває покарання, за нотаріальним дорученням.
Адміністрація виправного закладу не більш як протягом 30 днів з дня реєстрації клопотання забезпечує зустріч засудженого з представником Пенсійного фонду України та всебічно сприяє належному оформленню і поданню ним відповідних документів або забезпечує умови для оформлення і подання необхідних документів через представника особи, яка відбуває покарання.
Відповідно до статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", право на призначення пенсії за віком мають особи після досягнення 60 років та при наявності страхового стажу у чоловіків 1961 року народження не менше 28 років.
Відповідно до "Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року № 637, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
До стажу роботи позивача не може бути зараховано період роботи в колгоспі "Перше травня" у 1978-1979 роках, оскільки в трудовій книжці відсутня інформація про відпрацьовані трудодні.
За підрахунками пенсійного органу, тривалість страхового стажу позивача згідно із поданими документами становить 8 років 9 місяців 17 днів, що є недостатнім для призначення пенсії за віком.
Відносно правових підстав щодо зарахування чи відмови у зарахуванні до страхового стажу позивача періодів відбування ним покарання у вигляді позбавлення волі, у листі відповідача не зазначено.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Частиною 2 статті 122 Кримінально-виконавчого кодексу України від 11 липня 2003 року № 1129-IV (далі КВК України), встановлено, що засуджені мають право на загальних підставах на призначення та отримання пенсії за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених законодавством про пенсійне забезпечення.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, визначені Законом України від 09.07.2003 року № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі Закон № 1058-IV).
Згідно із пунктом 1) частини 1 статті 8 Закону № 1058-IV, право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж.
Пунктом 1 частини 1 статті 9 Закону № 1058-IV встановлено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначається така пенсійна виплата як пенсія за віком.
Відповідно до частини 1 статті 26 Закону № 1058-IV, починаючи з 1 січня 2018 року, мають право на призначення пенсії за віком після досягнення 60 років, особи за наявності страхового стажу з 1 січня 2021 року по 31 грудня 2021 року - не менше 28 років.
Таким чином, право на призначення пенсії за віком виникає у особи при досягненні 60 років, за наявності страхового стажу в період з 1 січня 2021 року по 31 грудня 2021 року - не менше 28 років.
Відповідно до частин 1, 2, 4 статті 24 Закону № 1058-IV, страховий стаж-період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку-на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
Згідно із частинами 1, 2 статті 44 Закону № 1058-IV, призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.
Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Призначення пенсії за віком здійснюється автоматично (без звернення особи) у разі набуття застрахованою особою права на призначення пенсії за віком при досягненні пенсійного віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону, на підставі відомостей, наявних у системі персоніфікованого обліку, якщо до досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, особа не повідомила про бажання одержувати пенсію з більш пізнього віку.
У разі відсутності в системі персоніфікованого обліку даних про страховий стаж, необхідний для призначення пенсії за віком (у тому числі за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку), територіальний орган Пенсійного фонду інформує застраховану особу, у тому числі через її особистий електронний кабінет на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду, про відсутність таких відомостей та необхідність їх подання (за наявності). Документи про страховий стаж можуть бути подані до територіального органу Пенсійного фонду або через особистий електронний кабінет на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду.
Особливості порядку звернення за призначенням пенсії за віком, особам засудженим до позбавлення волі, передбачені частиною 3 статті 122 КВК України, а саме: пенсії засудженим за наявності відповідного права призначаються територіальними органами Пенсійного фонду України за місцем відбування покарання. Особа, яка під час відбування покарання набула право на пенсію, надає адміністрації виправного закладу клопотання про забезпечення необхідних умов для призначення їй пенсії за місцезнаходженням цього виправного закладу, у тому числі щодо виклику представників Пенсійного фонду України з метою подання у встановленому порядку необхідних документів безпосередньо особою, яка відбуває покарання, або представником особи, яка відбуває покарання, за нотаріальним дорученням.
Адміністрація виправного закладу не більш як протягом 30 днів з дня реєстрації клопотання забезпечує зустріч засудженого з представником Пенсійного фонду України та всебічно сприяє належному оформленню і поданню ним відповідних документів або забезпечує умови для оформлення і подання необхідних документів через представника особи, яка відбуває покарання.
Відповідно до пункту 12 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 01.03.2001 № 121, Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" правління Пенсійного фонду України постановою від 25.11.2005 року № 22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846, затвердило "Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі Порядок № 22-1).
Згідно із пунктом 1 розділу I Порядку № 22-1, заява про призначення пенсії, (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1), подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб.
Із змісту наведених правових норм Закону № 1058-IV, КВК України, Порядку № 22-1, вбачається, що позивач в зв'язку із досягненням 60 років та вважаючи, що у нього достатньо страхового стажу для призначення йому пенсії за віком, має право на подання заяви про призначення йому такої пенсії до територіального органу Пенсійного фонду України за місцем відбування покарання за правилами, встановленими Порядком № 22-1, із певними особливостями звернення із такою заявою, передбаченими статтею 122 КВК України.
При цьому форма та зміст заяви про призначення пенсії за віком встановлені додатком 1 до Порядку № 22-1.
Законодавцем передбачена можливість забезпечити особу належною допомогою при оформленні заяви про призначення пенсії за віком в установленій формі та поданні необхідних документів для вирішення питання про її призначення.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про звернення громадян" від 02.10.1996 року № 393/96-ВР (далі Закон № 393/96-ВР), громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.
Незважаючи на те, що позивач без відповідних консультацій із адміністрацією установи місця відбування покарання та спеціалістами пенсійного органу про порядок звернення за призначенням пенсії за віком, фактично самостійно звернувся до пенсійного органу із заявою щодо призначення пенсії за віком яка не відповідає формі заяви згідно із додатком 1 Порядку № 22-1, суд приходить до висновку, що відповідач неправомірно прийняв рішення щодо розгляду такої заяви за нормами Закону № 393/96-ВР, оскільки хоча заява про призначення пенсії за віком не відповідає встановленій формі, разом з тим у ній чітко прослідковується прохання позивача про призначення йому пенсії за віком в зв'язку із настанням певних обставин за яких позивач зробив висновок про його право на отримання пенсійних виплат.
Такі заяви повинні розглядатися за правовими нормами спеціального законодавства, а саме нормами Закону № 1058-IV та інших нормативних актів, прийнятих на виконання такого Закону.
Відповідно до частини 5 статті 45 Закону № 1058-IV, документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Як зазначено вище у мотивувальній частині позову, відповідно до частин 1, 2 статті 44 Закону № 1058-IV, призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.
Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.
Призначення пенсії за віком здійснюється автоматично (без звернення особи) у разі набуття застрахованою особою права на призначення пенсії за віком при досягненні пенсійного віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону, на підставі відомостей, наявних у системі персоніфікованого обліку, якщо до досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, особа не повідомила про бажання одержувати пенсію з більш пізнього віку.
У разі відсутності в системі персоніфікованого обліку даних про страховий стаж, необхідний для призначення пенсії за віком (у тому числі за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку), територіальний орган Пенсійного фонду інформує застраховану особу, у тому числі через її особистий електронний кабінет на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду, про відсутність таких відомостей та необхідність їх подання (за наявності). Документи про страховий стаж можуть бути подані до територіального органу Пенсійного фонду або через особистий електронний кабінет на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 45 Закону № 1058-IV, пенсія за віком, що призначається автоматично (без звернення особи), призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, крім випадків відсутності в системі персоніфікованого обліку відомостей про страховий стаж застрахованої особи, необхідний для призначення пенсії за віком при досягненні пенсійного віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону.
Отже, вирішення питання про призначення пенсії за віком позивачу могло би бути вирішено автоматично без його звернення із заявою, у разі набуття застрахованою особою права на призначення пенсії за віком при досягненні пенсійного віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону, на підставі відомостей, наявних у системі персоніфікованого обліку, якщо до досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, а у разі відсутності в системі персоніфікованого обліку даних про страховий стаж, необхідний для призначення пенсії за віком (у тому числі за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку), територіальний орган Пенсійного фонду інформує застраховану особу про відсутність таких відомостей та необхідність їх подання (за наявності).
Трактуючи норми Закону № 1058-IV, Порядку № 22-1, суд приходить до висновку, що відповідач-Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зобов'язане було за результатами розгляду заяви позивача про призначення йому пенсії за віком, прийняти рішення про призначення або про відмову в призначенні йому такої пенсії.
Натомість відповідач за результатами розгляду заяви позивача не прийняв рішення про призначення або про відмову йому в призначенні пенсії за віком, обмежившись тільки листом від 08.04.2021 року № 2810-2261/1-03/8-2200/21, яким повідомив позивача про відмову у призначенні пенсії та правові підстави такої відмови.
Таким чином, враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що відповідач вчинив протиправну бездіяльність не прийнявши рішення за результатами розгляду заяви позивача про призначення або про відмову в призначенні йому пенсії за віком за його заявою.
Суд при вирішенні спору не надає правову оцінку змісту листа яким позивач повідомлений про відмову у призначенні йому пенсії за віком та правові підстави такої відмови, оскільки лист, як документ при вирішенні питання про призначення або відмову у призначенні пенсії за віком в результаті розгляду заяви позивача з проханням про призначення йому такої пенсії не передбачений чинним законодавством, що регулює питання призначення пенсій.
З метою більш повного та належного захисту прав та інтересів позивача за встановлених обставин, суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача повторно розглянути заяву позивача про призначення йому пенсії за віком та прийняти одне із рішень відповідно до частини 5 статті 45 Закону № 1058-IV.
Так як заява позивача розглянута неналежним чином і відповідач як наслідок такого розгляду не прийняв рішення за результатами розгляду заяви, суд вважає за необхідне відмовити у задоволенні позовних вимог позивача в яких він просить, а саме:
-прийняти рішення яким зарахувати в страховий стаж ОСОБА_1 період роботи в колгоспі "Перше травня" який зазначений в трудовій книжці ОСОБА_1 , з 25.06.1978 року по 30.10.1979 року, термін покарання відбутий в Російській Федерації з 4 листопада 1982 року по 27 травня 1991 року так як там ОСОБА_1 працював, та термін покарання який ОСОБА_1 відбуває у статусі довічно позбавленого волі із 12.04.1998 року по сьогодні так як не працював і не працює по причині відсутності робочих місць і роботи чи зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області;
-зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком,-
як таких які заявлені передчасно, оскільки лист, яким позивач повідомлений про відмову у призначенні йому пенсії за віком не породжує будь-яких правових наслідків щодо права чи відсутності права на отримання позивачем пенсійних виплат згідно із такою пенсією.
На підставі наведеного, суд вважає, що позов підлягає задоволенню частково.
Згідно із статтею 139 КАС України судові витрати розподілу не підлягають.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання відповіді незаконною та зобов'язання вчинити дії задовольнити частково.
Визнати протиправним лист Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 08.04.2021 року № 2810-2261/1-03/8-2200/21, яким ОСОБА_1 відмовлено у призначенні пенсії за віком.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо неприйняття рішення відповідно до частини 5 статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 від 23.03.2021 року про призначення йому пенсії за віком.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 23.03.2021 року про призначення йому пенсії за віком та прийняти рішення відповідно до частини 5 статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
В решті позовних вимог відмовити.
Судові витрати розподілу не підлягають.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1
Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)
Головуючий суддя В.К. Блонський