Ухвала від 13.07.2021 по справі 540/3294/21

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

13 липня 2021 р. м. ХерсонСправа № 540/3294/21

Суддя Херсонського окружного адміністративного суду Кисильова О.Й., перевіривши виконання вимог статей 160-161 КАС України за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Генічеської районної державної адміністрації, Херсонського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

встановила:

ОСОБА_1 (далі-позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління соціального захисту населення Генічеської районної державної адміністрації (далі-відповідач 1), Херсонського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних (далі-відповідач 2), в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність відповідачів у відношенні до позивача щодо нездійснення перерахунку та невиплати разової щорічної допомоги до 5 травня за 2020 рік, виходячи з розміру пяти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням виплачених коштів;

- зобов'язати відповідачів здійснити перерахунок та виплату разової щорічної допомоги до 5 травня за 2020 рік, виходячи з розміру пяти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням виплачених коштів.

Відповідно до ч.1 ст.171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема чи: відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.

Позовна заява не відповідає вимогам ст. 161 КАС України, з огляду на таке.

Так, відповідно до ч. 6 ст. 161 КАС України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.

Статтею 122 КАС Країни встановлено, що позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

За загальним правилом перебіг строку на звернення до адміністративного суду починається з дня виникнення права на адміністративний позов, тобто з дня, коли особа дізналася або могла дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Незнання про порушення прав через небажання дізнатися не можна вважати поважною причиною пропуску строку звернення до суду.

Позивач, звертаючись до суду з даним позовом вказує на те, що виплата разової грошової допомоги до 5 травня у 2020 році у розмірі 1390 грн здійснена 01.07.2020. Відмічає, що відповідачі повині були нарахувати та виплатити 8190,00 грн, натомість протиправно виплатили лише 1390,00 грн.

Виплата допомоги до 5 травня є періодичним платежем, який виплачується щорічно, а отже, особа, отримуючи їх, є обізнаною щодо їх розміру і в разі незгоди має можливість оскаржити рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, які, на п думку, стали підставою для заниження розміру отримуваної нею допомоги.

Згідно із ч. 4 ст. 17-1 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" особи, які не отримали разової грошової допомоги до 5 травня, мають право звернутися за нею та отримати її до 30 вересня відповідного року, в якому здійснюється виплата допомоги.

З огляду на наведене, перебіг строку звернення особи до суду з позовною вимогою про визнання протиправною бездіяльності щодо ненарахування щорічної разової допомоги в необхідному розмірі на підставі Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" слід обраховувати з 30 вересня відповідного поточного року.

Вказана позиція відповідає висновкам Верховного Суду, викладеним у постанові від 06.02.2018 у справі № 607/7919/17, зокрема, про те, що 30 вересня поточного року - це встановлений законом кінцевий строк, до якого могла бути здійснена виплата грошової допомоги, і до якого позивач міг очікувати на отримання більшої суми, ніж та, яка була йому нарахована.

Таким чином, про порушення своїх прав позивач повинен був дізнатися 30.09.2020.

Отже, строк звернення до суду з даним позовом закінчився 31.03.2021.

Разом з тим, позивач звернувся до суду з даним позовом 08.07.2021, тобто з пропуском встановленого строку.

При цьому, позивач надав до суду заяву про поновлення строку звернення до суду мотивуючи тим, що в березні 2021 із засобів масової інформації (Інтернет) дізнався, зокрема, про те, що учасникам бойових дій виплатили разову грошову допомогу до 5 травня 2020 року у меншому розмірі, ніж це передбачено законодавством. До цього позивач вважав, що грошова допомога виплачена йому у повному обсязі. У зв'язку з цим позивач звернувся до відповідача 24.03.2021 із заявою про проведення перерахунку, однак відповіді не отримав.

Проте, наведені позивачем підстави не можуть бути визнані такими, що об'єктивно перешкоджали своєчасному зверненню позивача до суду.

Відповідно до ч. 1 ст. 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому, протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.

Тому, у разі не визнання судом підстав пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду неповажними, позов залишається без руху.

За змістом ч. 1, ч. 2 ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

З огляду на викладене, позовна заява відповідно до ч. 1 ст. 169 КАС України підлягає залишенню без руху із встановленням позивачу строку для усунення її недоліків шляхом надання до суду обґрунтованої заяви про поновлення пропущеного строку звернення до суду, вказавши належні підстави для поновлення строку та надання доказів поважності причини пропуску такого строку.

Керуючись ч. 1 ст. 169 КАС України, -

ухвалила:

Залишити позовну заяву без руху.

Надати позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви - десять днів з дня вручення даної ухвали.

Після усунення недоліків позовної заяви документи до суду направляти із вказівкою на номер справи 540/3294/21 та зазначенням прізвища судді, який прийняв ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

У разі невиконання цієї ухвали, позовна заява буде вважатися неподаною та повернута позивачу.

Ухвала окремо не оскаржується.

Суддя О.Й. Кисильова