12 липня 2021 р.м. ХерсонСправа № 540/2000/21
Херсонський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Бездрабка О.І., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Херсонської міської ради Херсонської області до Громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону "Твердиня Херсонщини", треті особи: Херсонський відділ поліції Головного управління Національної поліції в Херсонській області, виконавчий комітет Суворовської районної у місті Херсоні ради про припинення діяльності громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону,
встановив:
Херсонська міська рада Херсонської області (далі - позивач) звернулася з позовною заявою до Громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону "Твердиня Херсонщини" (далі - відповідач), треті особи: Херсонський відділ поліції Головного управління Національної поліції в Херсонській області, виконавчий комітет Суворовської районної у місті Херсоні ради, в якій просить припинення діяльності громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону "Твердиня Херсонщини" шляхом примусового розпуску.
Позовні вимоги мотивує тим, що жоден із членів громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону "Твердиня Херсонщини" правову та спеціальну підготовку, з часу реєстрації формування, не проходив, не надаються звіти про виконану співпрацю з підрозділами Національної поліції Херсонської області, Громадське формування з охорони громадського порядку і державного кордону "Твердиня Херсонщини" фактично існує формально. З посиланням ст.25 Закону України "Про громадські об'єднання" просить припинити діяльність відповідача шляхом примусового розпуску.
Ухвалою від 11.05.2021 р. відкрито спрощене провадження в адміністративній справі, відповідачу надано п'ятнадцятиденний строк для подання до суду відзиву на позовну заяву.
Вказану ухвалу направлено на адресу відповідача засобами поштового зв'язку. Проте, до суду повернувся конверт з відміткою "повертається: адресат відсутній за вказаною адресою".
Згідно з ч.4 ст.124 КАС України у разі ненадання учасниками справи інформації щодо їх поштової адреси судовий виклик або судове повідомлення надсилаються: 1) юридичним особам та фізичним особам - підприємцям - за адресою місцезнаходження (місця проживання), що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців та громадських формувань; 2) фізичним особам, які не мають статусу підприємців, - за адресою їх місця проживання чи місця перебування, зареєстрованою у встановленому законом порядку.
У разі відсутності учасників справи за такою адресою вважається, що судовий виклик або судове повідомлення вручено їм належним чином.
Відповідно до п.4 ч.6 ст.251 КАС України визначено, що днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду.
За нормами ч.11 ст.126 КАС України у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.
Станом на 12.07.2021 р. відповідач відзив на позовну заяву та будь-яких документів, що стосуються даного предмету спору, не надав.
Згідно ч.1 ст.262 КАС України розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи за правилами загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.
Положеннями ч.ч.5, 6 ст.162 КАС України визначено, що відзив подається в строк, встановлений судом, який не може бути меншим п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі. Суд має встановити такий строк подання відзиву, який дасть змогу відповідачу підготувати його та відповідні докази, а іншим учасникам справи - отримати відзив до початку першого підготовчого засідання у справі.
У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Частиною 5 статті 262 КАС України визначено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Оскільки від сторін не надходило клопотань про розгляд справи в судовому засіданні, а відповідачем у встановлений судом строк не надано відзив на позовну заяву, суд розглядає справу в письмовому провадженні за наявними у ній матеріалами.
Дослідивши наявні у справі докази, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог виходячи з наступного.
Судом встановлено, що відповідно до протоколу установчих зборів засновників громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордон "Твердиня Херсонщини" від 04.08.2016 р. № 1 прийнято рішення про створення громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону "Твердиня Херсонщини" та рішення про визначення місцезнаходження громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону "Твердиня Херсонщини".
Статут громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону "Твердиня Херсонщини" погоджено Херсонським міським головою, т.в.о. начальника Херсонського відділу поліції ГУНИ в Херсонській області.
За змістом листа Херсонського прикордонного загону Азово-Чорноморського регіонального управління Прикордонної служби України від 31.08.2016 р. № 22/1339 статут громадського формування розглянуто та заперечення щодо його створення відсутні.
23.09.2016 р. внесено запис до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань за номером 14991020000019723 про створення громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону "Твердиня Херсонщини", присвоєно код ЄДРПОУ 40848503.
Згідно протоколу позачергових загальних зборів членів громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону "Твердиня Херсонщини" від 01.12.2016 р. № 3 прийнято рішення щодо обрання новим керівником - Головою Дирекції громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону "Твердиня Херсонщини" ОСОБА_1 з 02.12.2016 р.
Рішенням Херсонської міської ради від 30.08.2017 р. № 826 доповнено повноваження районних у місті Херсоні рад та їх виконавчих органів стосовно здійснення контролю за діяльністю громадських формувань з охорони громадського порядку і державного кордону шляхом заслуховування повідомлень та звітів керівників зазначених формувань, видача посвідчення члена громадського формування з охорони громадського порядку і нарукавної пов'язки.
Листом від 15.12.2020 р. № 8-10698-6/12 голова Суворовської районної у місті Херсоні ради звернувся до Херсонської міської ради щодо розгляду питання стосовно скасування у судовому порядку державної реєстрації громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону "Твердиня Херсонщини".
За інформацією Суворовської районної у місті Херсоні ради громадське формування з охорони громадського порядку і державного кордону "Твердиня Херсонщини", за період існування з 2017 року, жодного звіту про свою діяльність до виконавчого комітету Суворовської районної у місті Херсоні ради не надавала. Посвідчення членам громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону "Твердиня Херсонщини" затверджені головою Суворовської районної у місті Херсоні ради у квітні та липні 2017 року, терміном на 3 роки.
Вважаючи, що громадське формування з охорони громадського порядку і державного кордону "Твердиня Херсонщини" існує формально, позивач звернувся до суду з даною позовною заявою.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступних приписів законодавства.
Відповідно до ст.1 Закону України "Про участь громадян в охороні громадського порядку і державного кордону" від 22.06.2000 р. № 1835-III (далі - Закон № 1835) громадяни України відповідно до Конституції України мають право створювати в установленому цим Законом порядку громадські об'єднання для участі в охороні громадського порядку і державного кордону, сприяння органам місцевого самоврядування, правоохоронним органам, Державній прикордонній службі України та органам виконавчої влади, а також посадовим особам у запобіганні та припиненні адміністративних і кримінальних правопорушень, захисті життя та здоров'я громадян, інтересів суспільства і держави від протиправних посягань, а також у рятуванні людей і майна під час стихійного лиха та інших надзвичайних обставин.
За змістом ч.ч.1-3 ст.3 Закону № 1835 громадські формування з охорони громадського порядку і державного кордону створюються і діють у взаємодії з правоохоронними органами, Державною прикордонною службою України, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, додержуючись принципів гуманізму, законності, гласності, добровільності, додержання прав та свобод людини і громадянина, прав і законних інтересів юридичних осіб, рівноправності членів цих формувань.
Координацію діяльності громадських формувань з охорони громадського порядку і державного кордону здійснюють відповідно місцеві державні адміністрації та органи місцевого самоврядування.
Повсякденна (оперативна) діяльність таких формувань організовується, спрямовується і контролюється відповідними органами Національної поліції, підрозділами Державної прикордонної служби України.
Згідно п.1 ч.1 ст.9 Закону № 1835 основними завданнями громадських формувань з охорони громадського порядку і державного кордону є: у сфері охорони громадського порядку надання допомоги органам Національної поліції у забезпеченні громадського порядку і громадської безпеки, запобіганні адміністративним і кримінальним правопорушенням.
Статтею 11 Закону № 1835 передбачено, що громадські формування з охорони громадського порядку і державного кордону проводять свою діяльність під контролем органів Національної поліції, підрозділів Державної прикордонної служби України шляхом:
1) спільного з поліцейськими, прикордонниками патрулювання і виставлення постів на вулицях, майданах, залізничних вокзалах, в аеропортах, морських і річкових портах, у місцях компактного проживання громадян, розташування підприємств, установ, організацій, навчальних закладів, а також у місцях можливої появи порушників кордону в межах району, що контролюється Державною прикордонною службою України, прикордонної смуги; участі в забезпеченні охорони громадського порядку під час проведення масових заходів, погоджених у випадках, передбачених законом, з виконавчими органами місцевого самоврядування;
2) проведення разом з прикордонниками огляду на маршрутах можливого руху порушників державного кордону, місць їх укриття, транспортних засобів, суміжної з державним кордоном місцевості з метою встановлення причин та умов перебування невідомих осіб;
3) участі у заходах правоохоронних органів, спрямованих на боротьбу з окремими видами правопорушень.
Члени громадських формувань під час виконання своїх обов'язків з охорони громадського порядку і державного кордону після обов'язкового пред'явлення посвідчення члена громадського формування мають право:
1) вимагати від громадян додержання правопорядку, припинення адміністративних і кримінальних правопорушень, додержання режиму державного кордону, в тому числі на територіях, що межують з державним кордоном, де прикордонну смугу не визначено;
2) у разі підозри у вчиненні адміністративних і кримінальних правопорушень перевіряти у громадян документи, що посвідчують їх особу;
3) спільно з поліцейськими та військовослужбовцями Державної прикордонної служби України затримувати і доставляти до органу Національної поліції, підрозділу Державної прикордонної служби України, штабу громадського формування з охорони громадського порядку або громадського пункту охорони порядку осіб, які виявили злісну непокору законним вимогам члена громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону і не виконують вимог щодо припинення адміністративного правопорушення;
4) складати протоколи про адміністративні правопорушення;
5) входити до клубів, кінотеатрів, стадіонів, інших громадських місць і приміщень за згодою власника чи уповноваженого ним органу для переслідування правопорушника, який переховується, або припинення адміністративних чи кримінальних правопорушень;
6) у разі участі спільно з прикордонниками у пошуку порушників кордону за згодою громадян або власника підприємства, установи, організації чи уповноваженого ним органу та в присутності їх представників входити у будь-який час доби до житлових приміщень, на територію і в приміщення підприємств, установ, організацій та оглядати транспортні засоби;
7) у невідкладних випадках використовувати транспортні засоби, що належать підприємствам, установам, організаціям або громадянам (за їх згодою), крім транспортних засобів дипломатичних, консульських та інших представництв іноземних держав, міжнародних організацій, транспортних засобів спеціального призначення, для доставлення до лікувальних закладів осіб, що перебувають у безпорадному стані, а також осіб, які потерпіли від нещасних випадків або правопорушень і потребують термінової медичної допомоги;
8) у разі порушення водіями Правил дорожнього руху, створення реальної загрози життю або здоров'ю громадян вживати заходів до припинення цього правопорушення, здійснювати перевірку документів у водіїв на право користування та керування транспортними засобами, а також не допускати осіб, які не мають документів або перебувають у стані сп'яніння, до подальшого керування транспортними засобами;
9) під час виконання обов'язків члена громадського формування використовувати за власним бажанням свій або інший приватний автомототранспорт за згодою власника або особи, у володінні якої він перебуває. Відшкодування витрат за його використання у таких випадках може провадитися за рахунок коштів громадського формування у порядку, визначеному його положенням (статутом);
10) вести роботу серед населення щодо роз'яснення чинного законодавства про державний кордон України, систему режимних заходів у прикордонній смузі та контрольованому прикордонному районі;
11) застосовувати в установленому порядку заходи фізичного впливу, спеціальні засоби індивідуального захисту та самооборони (ч.3 ст.13 Закону № 1835).
Як вбачається зі статуту громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону "Твердиня Херсонщини", основними завданнями формування є:
а) у сфері охорони громадського порядку:
надання допомоги органам Національної поліції у забезпеченні громадського порядку і громадської безпеки, запобіганні кримінальним і адміністративним правопорушенням;
інформування органів та підрозділів органів Національної поліції про вчинені або ті. що готуються, кримінальні правопорушення, місця зосередження злочинних угруповань;
сприяння органам Національної поліції справ у виявленні кримінальних правопорушень, розшуку осіб, які їх вчинили, захисті інтересів держави, підприємств, установ, організацій, громадян від злочинних посягань:
участь у забезпеченні безпеки дорожнього руху та боротьбі з дитячою бездоглядністю і правопорушеннями неповнолітніх;
б) у сфері охорони державного кордону:
надання допомоги підрозділам Державної прикордонної служби у виявленні та затриманні осіб, які порушили або намагаються порушити державний кордон чи вчиняють інші протиправні дії на державному кордоні;
сприяння військовослужбовцям Державної прикордонної служби в охороні державного кордону, виключної (морської) економічної зони України, а також здійснення контролю за дотриманням режиму державного кордону, прикордонного режиму і режиму в пунктах пропуску через державний кордон, забезпечення разом з ними пропуску громадян до місць відпочинку і роботи;
надання допомоги підрозділам Державної прикордонної служби у виявленні умов та причин, які можуть призвести до злочинної діяльності на державному кордоні, і вжиття заходів для їх усунення;
участь у спостереженні за місцями роботи і відпочинку поблизу державного кордону та за прикордонними інженерними спорудами;
участь у заходах Державної прикордонної служби з профілактики порушень або спроб порушення державного кордону і режиму в пунктах пропуску через державний кордон, незаконного переміщення через державний кордон вантажів, предметів, матеріалів та іншого майна;
в) у разі виникнення надзвичайних ситуацій:
надання невідкладної допомоги особам, які потерпіли від нещасних випадків чи правопорушень;
участь у рятуванні людей і майна, підтриманні громадського порядку.
Листом від 12.02.2020 р. № 36/2408 Херсонський відділ поліції ГУ НП в Херсонській області повідомив голову Суворовської районної у м.Херсоні ради про те, що громадське формування "Твердиня Херсонщини" допомогу територіальному відділу поліції не надає, з пропозиціями щодо проведення спільних заходів не зверталось.
Частиною 1 статті 16 Закону № 1835 визначено, що місцеві державні адміністрації та органи місцевого самоврядування у межах своєї компетенції спільно з органами Національної поліції та підрозділами Державної прикордонної служби України здійснюють координацію та контроль за діяльністю громадських формувань, заслуховують повідомлення і звіти керівників зазначених формувань.
З аналізу вказаних норм вбачається, що громадські формування з охорони громадського порядку та державного кордону, що зареєстровані та діють на території м.Херсона, зобов'язані, окрім виконання статутних завдань, звітувати про результати своєї діяльності перед відповідними виконавчим органами Херсонської міської ради, органами Національної поліції та підрозділами Державної прикордонної служби України.
Проте, як слідує з листа виконавчого комітету Суворовської районної у м.Херсоні ради від 15.12.2020 р. № 4-65-26, громадське формування з охорони громадського порядку і державного кордону "Твердиня Херсонщини" за період існування з 2017 року жодного звіту про свою діяльність не надало.
Крім того, 25.05.2020 р. комісією у складі: головного спеціаліста сектора з розвитку інфраструктури та благоустрою району відділу з питань життєдіяльності району Гошовець Т. та інспектора ювенальної превенції ВП Херсонського ВП ГУНП в Херсонській області майора поліції Сипко Н., проведено візуальний огляд будинку за адресою АДРЕСА_1 , за результатами якого складено акт обстеження.
За результатами обстеження громадської будівлі за адресою АДРЕСА_1 встановлено, що Громадське формування з охорони громадського порядку і державного кордону "Твердиня Херсонщини" за вказаною адресою фактично не знаходиться.
Відповідно до ст.8 Закону № 1835 діяльність громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону може бути припинена шляхом примусового розпуску або саморозпуску відповідно до закону.
За змістом ст.20 Закону № 1835 контроль за діяльністю громадських формувань з охорони громадського порядку та державного кордону здійснюється органами місцевого самоврядування у порядку, встановленому законом.
Правові та організаційні засади реалізації права на свободу об'єднання, гарантованого Конституцією України та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, порядок утворення, реєстрації, діяльності та припинення громадських об'єднань визначені Законом України "Про громадські об'єднання" від 22.03.2012 р. № 4572-VI (далі - Закон № 4572).
Положеннями ч.ч.1, 2 ст.25 Закону № 4572 передбачено, що припинення діяльності громадського об'єднання здійснюється:
1) за рішенням громадського об'єднання, прийнятим вищим органом управління громадського об'єднання, у визначеному статутом порядку, шляхом саморозпуску або реорганізації;
2) за рішенням суду про заборону (примусовий розпуск) громадського об'єднання.
Припинення діяльності громадського об'єднання відбувається в порядку, визначеному Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань".
Частинами 1, 2 ст.28 Закону України "Про громадські об'єднання" передбачено, що громадське об'єднання може бути заборонено судом за позовом уповноваженого органу з питань реєстрації в разі виявлення ознак порушення громадським об'єднанням вимог статей 36, 37 Конституції України, статті 4 цього Закону. Заборона громадського об'єднання має наслідком припинення його діяльності у порядку, встановленому Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань".
Інші підстави для заборони діяльності громадського об'єднання, крім зазначених у частині першій цієї статті, не допускаються (ч.5 ст.28 Закону № 4572).
Обмеження щодо утворення і діяльності громадських об'єднань встановлені частиною першою статті 4 Закону № 4572, є наступними: утворення і діяльність громадських об'єднань, мета (цілі) або дії яких спрямовані на ліквідацію незалежності України, зміну конституційного ладу насильницьким шляхом, порушення суверенітету і територіальної цілісності держави, підрив її безпеки, незаконне захоплення державної влади, пропаганду війни, насильства, розпалювання міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі, посягання на права і свободи людини, здоров'я населення, пропаганду комуністичного та/або націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів та їхньої символіки, забороняються.
Інші обмеження права на свободу об'єднання, у тому числі на утворення і діяльність громадських об'єднань, можуть бути встановлені виключно законом в інтересах національної безпеки та громадського порядку, охорони здоров'я населення або захисту прав і свобод інших людей (ч.3 ст.4 Закону № 4572).
Таким чином, з матеріалів справи не вбачаються обмеження, встановлені законом, які б були підставою для заборони діяльності (примусового розпуску) заявленого відповідачем у цій справі громадського об'єднання.
Неподання звіту та не проходження членами громадського формування правової та спеціальної підготовки не є тими підставами, за наявності яких в судовому порядку приймається рішення про заборону (примусовий розпуск) громадського обєднання.
Частиною 1 статті 9 КАС України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно ч.ч.1, 2 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч.3 ст.90 КАС України суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Зважаючи на викладені обставини та норми чинного законодавства, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог Херсонської міської ради Херсонської області про припинення діяльності Громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону "Твердиня Херсонщини" шляхом примусового розпуску.
Керуючись стст.9, 14, 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255, 262 КАС України, суд -
вирішив:
Відмовити в задоволенні позовної заяви Херсонської міської ради Херсонської області (73003, м.Херсон, пр.Ушакова, буд.37, код ЄДРПОУ 26347681) до Громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону "Твердиня Херсонщини" (73003, м.Херсон, вул.Пилипа Орлика, буд.21, код ЄДРПОУ 40848503), треті особи: Херсонський відділ поліції Головного управління Національної поліції в Херсонській області (73003, м.Херсон, вул.Маяковського, буд.10), виконавчий комітет Суворовської районної у місті Херсоні ради (73003, м.Херсон, пр.Ушакова, буд.47) про припинення діяльності громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до пп.15.5 п.15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя О.І. Бездрабко
кат. 108010100