08 липня 2021 р.м. ХерсонСправа № 540/504/21
Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Попова В.Ф., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до виконавчого комітету Херсонської міської ради, Управління соціальної політики Херсонської міської ради, третя особа Департамент соціального розвитку населення Херсонської обласної державної адміністрації про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся в суд з адміністративним позовом до виконавчого комітету Херсонської міської ради в якому просить таке:
Визнати протиправною бездіяльність виконавчого комітету Херсонської міської ради щодо невиплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України.
Зобов'язати виконавчий комітет Херсонської міської ради вчинити дії по нарахуванню грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України.
Ухвалою суду до участі у справі як другого відповідача залучено Управління соціальної політики Херсонської міської ради (далі відповідач 2) та третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Департамент соціального розвитку населення Херсонської обласної державної адміністрації.
За заявами сторін справа розглядається в письмовому провадженні.
Департамент соціального розвитку населення Херсонської обласної державної адміністрації про залучення до участі у справі та її розгляд повідомлений належним чином. Пояснень, заперечень не надав, що не перешкоджає розгляду справи.
Обґрунтовуючи позовні вимоги представник позивача зазначив у позовній заяві, що позивач є учасником бойових дій, внутрішньо переміщеною особою, особою з інвалідністю внаслідок війни ІІІ групи. У зв'язку з цим відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» передбачені пільги, встановлені законодавством України для ветеранів військової служби, зокрема, право на першочергове забезпечення житлом осіб, які потребують поліпшення житлових умов. В грудні 2020 року звернувся до Херсонського міського голови з заявою про виплату компенсації за належні для отримання жилі приміщення. Однак відповідач відмовив у виплаті посилаючись на те, що відповідно до п. 3 Порядку виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 280 від 18.04.2018 року, вказана компенсація виплачується в повному обсязі в порядку черговості взяття на облік. Таке рішення є протиправним, просить його скасувати та задовольнити повністю позовні вимоги.
Виконавчим комітетом Херсонської міської ради (далі відповідач 1), Управлінням соціальної політики Херсонської міської ради (далі відповідач 2) надано відзиви на позовну заяву відповідно до яких не спростовуючи права позивача на отримання грошової компенсації за житло зазначили, що Порядком виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для внутрішньопереміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України не передбачено позачергової виплати такої компенсації, оскільки така виплачується в порядку черговості взяття на квартирний облік за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам. Просять відмовити у задоволенні позовних вимог.
Судом встановлені такі обставини по справі.
ОСОБА_1 є учасником бойових дій, внутрішньо переміщеною особою, особою з інвалідністю внаслідок війни ІІІ групи, що підтверджується довідкою та посвідченнями, не спростовується відповідачами.
З 07.04.2014 року по 10.01.2017 року приймав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті суверенітету та територіальної цілісності України, що підтверджується довідкою № 71/Ж-124/60/2 від 02.06.2020 року, виданою Управлінням Служби безпеки України в Херсонській області.
На підставі рішення виконавчого комітету Херсонської міської ради № 169 від 16.04.2019 року Управлінням обліку, розподілу та приватизації житла Херсонської міської ради позивач зарахований у списки квартирного обліку для покращення житлових умову загальну чергу за № 2672, у пільгову - за № 899.
19.06.2019 ОСОБА_2 як внутрішньо переміщеній особі, яка захищала незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведенні, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, та визнаному учасником бойових дій відповідно до пунктів 19-20 частини першої статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", призначено грошову компенсацію за належні для отримання жилі приміщення у розмірі 801 204,22 грн.
Рішенням виконавчого комітету Херсонської міської ради від 21.07.2020 № 219 створено Комісію щодо розгляду заяв внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, про призначення грошової компенсації.
В грудні 2020 року позивач звернувся до Херсонського міського голови з заявою про виплату вказаної компенсації.
04.01.2021 року виконавчий комітет Херсонської міської ради відмовив ОСОБА_3 у виплаті грошової компенсації, посилаючись на те, що відповідно до п. 3 Порядку виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 280 від 18.04.2018 року, вказана компенсація виплачується в повному обсязі в порядку черговості взяття на облік.
Позивач з такою позицією не погоджується і просить задовольнити позовні вимоги повністю.
Дослідивши позиції сторін та надані ними письмові докази, враховуючи приписи законодавства, що врегульовують такі правовідносини, суд приходить до висновку, що позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Статтею 48-1 Житлового кодексу УРСР встановлено, що порядок та розмір надання громадянам грошової компенсації за належні їм для отримання жилі приміщення визначаються Кабінетом Міністрів України.
За положенням частини 2 статті 97 Бюджетного кодексу України, порядок та умови надання субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам визначаються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до частини 2 статті 97 Бюджетного кодексу України, статті 48-1 Житлового кодексу Української РСР Кабінет Міністрів України Постановою від 18 квітня 2018 р. N 280 затверджено Порядок та умови надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України (далі - Порядок та умови надання субвенції Постанови № 280) та Порядок виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України (далі - Порядок виплати грошової компенсації Постанови № 280).
Відповідно до пункту 1 Порядку виплати грошової компенсації Постанови № 280, цей Порядок визначає умови та механізм виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, та визнані особами з інвалідністю внаслідок війни III групи відповідно до пунктів 11 - 14 частини 2 статті 7 або учасниками бойових дій відповідно до пунктів 19 і 20 частини 1 статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", та які потребують поліпшення житлових умов (далі - грошова компенсація) відповідно до Житлового кодексу Української РСР та перебувають протягом року на обліку в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб.
Згідно п. 2 даного Порядку, право на отримання грошової компенсації мають внутрішньо переміщені особи, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, та визнані особами з інвалідністю внаслідок війни III групи відповідно до пунктів 11-14 частини 2 статті 7 або учасниками бойових дій відповідно до пунктів 19 і 20 частини 1 статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", які перебувають на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов (далі - квартирний облік).
Відповідно до п. 3 даного Порядку, грошова компенсація внутрішньо переміщеним особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, виплачується у повному обсязі в порядку черговості взяття на квартирний облік за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, та визнані інвалідами війни III групи відповідно до пунктів 11-14 частини 2 статті 7 або учасниками бойових дій відповідно до пунктів 19 і 20 частини 1 статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", та які потребують поліпшення житлових умов.
Отже, нормами вищезазначеного порядку передбачена виплата грошової компенсації в порядку черговості взяття на квартирний облік за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату грошової компенсації.
Пунктом 4 зазначеного Порядку встановлено, що для розгляду подання про виплату грошової компенсації утворюються за поданням структурних підрозділів з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, міських, районних у містах (крім м. Києва) рад.
Згідно п. 6, 9, 11, 20 зазначеного Порядку, заяву про призначення грошової компенсації внутрішньо переміщена особа або її законний представник особисто подає органу соціального захисту населення за місцем перебування на квартирному обліку.
Орган соціального захисту населення не пізніше ніж через п'ять робочих днів з дати прийняття заяви з усіма необхідними документами обстежує матеріально-побутові умови внутрішньо переміщеної особи, яка захищала незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, про що складає акт за формою, встановленою Мінсоцполітики.
Комісія протягом п'яти робочих днів з дати надходження подання розглядає його по суті та у присутності внутрішньо переміщеної особи, яка захищала незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, або її законного представника приймає рішення про призначення або відмову в призначенні грошової компенсації.
Не пізніше ніж через три робочих дні з дати прийняття рішення про призначення грошової компенсації комісія надсилає його копію внутрішньо переміщеній особі, яка захищала незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, а також структурному підрозділу з питань соціального захисту населення обласної, Київської міської держадміністрації.
За положенням п. 1 Порядку та умов надання субвенції Постанови № 280, ці Порядок та умови визначають механізм надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, та визнані інвалідами внаслідок війни III групи відповідно до пунктів 11 - 14 частини 2 статті 7 або учасниками бойових дій відповідно до пунктів 19 і 20 частини 6 статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", та які потребують поліпшення житлових умов (далі - субвенція) і перебувають протягом року на обліку в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб.
За положенням п. 2-3 вказаного Порядку, головним розпорядником субвенції та відповідальним виконавцем бюджетної програми є Мінсоцполітики.
Розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня є: структурні підрозділи з питань соціального захисту населення обласних, Київської міської держадміністрацій (далі - регіональні органи соціального захисту населення); структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчі органи міських, районних у містах (крім м. Києва) рад.
Розподіл субвенції між обласними бюджетами і міським бюджетом м. Києва проводиться Мінсоцполітики на підставі інформації регіональних органів соціального захисту населення щодо потреби в наданні грошової компенсації за формою згідно з додатком, яка подається до Мінсоцполітики станом на 1 березня поточного року.
Регіональні органи соціального захисту населення розподіляють субвенцію між структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчими органами міських, районних у містах (крім м. Києва) рад пропорційно кількості внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, відповідно до потреби в наданні грошової компенсації.
Під час розподілу субвенції регіональними органами соціального захисту населення враховується обов'язкова виплата грошової компенсації на одного отримувача у повному обсязі, визначеному пунктом 18 Порядку виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18 квітня 2018 р. N 280.
За положенням п. 9-11 Порядку, Казначейство подає щомісяця Мінфіну та Мінсоцполітики інформацію про перераховані суми коштів у розрізі бюджетів областей, м. Києва, районів і міст обласного значення та зведену інформацію в розрізі бюджетів областей та міського бюджету м. Києва.
Погашення кредиторської заборгованості, зареєстрованої органами Казначейства, за бюджетними зобов'язаннями минулих років проводиться в установленому законодавством порядку.
Отже, вказаними нормами передбачено розподіл субвенцій спрямованих на виплату грошової компенсації між обласними бюджетами і міським бюджетом на підставі інформації, яка надіслана регіональними органами соціального захисту населення щодо потреби в наданні грошової компенсації. Регіональні органи соціального захисту населення розподіляють субвенцію між структурними підрозділами пропорційно.
При цьому, положення Постанови не вимагає розподілу субвенції відповідно до усієї кількості внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України та які потребують грошової компенсації, а встановлює пропорційний розподіл з обов'язковою виплатою регіональними органами соціального захисту населення на одного отримувача у повному обсязі.
Матеріли справи свідчать, що на виконання вищезазначеного Порядку Постанови № 280 рішенням виконавчого комітету Херсонської міської ради від 21.07.2020 № 219 створено Комісією щодо розгляду заяв внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, про призначення грошової компенсації, якою до департаменту соціального захисту населення Херсонської обласної державної адміністрації направлено протокол засідання комісії щодо розгляду заяв членів сімей загиблих та осіб з інвалідністю про виплату позивачу грошової компенсації від 19.06.2019 року про призначення грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення у розмірі 801 204,22 грн. з подальшими перерахунками зазначеної суми.
Таким чином, як виконкомом Херсонської міської ради так і управлінням соціальної політики Херсонської міської ради забезпечено виконання вимог чинного законодавства щодо постановки на облік, визначення грошової компенсації та направлення документів до органу уповноваженого на перерахування коштів для виплати позивачу. Але як зазначають відповідачі у цій справи субвенція на виплату грошової компенсації не надійшла.
Суд погоджується з позицією відповідачів 1 та 2, що зазначеним Порядком не передбачено позачергової виплати грошової компенсації за належності для отримання жилі приміщення особам з інвалідністю внаслідок війни та ветеранам військової служби.
Суд наголошує, що за вимогами Постанови № 280, компенсація виплачується в порядку черговості взяття на квартирний облік лише за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату грошової компенсації, обсяг якої залежить від бюджетних коштів на відповідну бюджетну програму.
Оскільки виплати грошової компенсації проводяться в порядку черговості взяття на квартирний облік позивач отримає грошову компенсацію після отримання зазначеної компенсації особами, які взяті на облік раніше ніж позивач. Виплата грошових коштів не в порядку черговості може порушити права, свободи та інтереси інших осіб, які перебувають на обліку по переду позивача.
Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 02.03.2021 у справі №200/7774/19а, та у постанові від 11.12.2020 у справі № 200/5680/19.
Виходячи з викладеного позовні вимоги задоволенню не підлягають .
Керуючись статтями 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Відмовити повністю ОСОБА_1 у задоволенні позовних вимог про визнання протиправної бездіяльності виконкому Херсонської міської ради, Управління соціальної політики Херсонської міської ради та зобов'язання вчинити дії по нарахуванню та виплаті грошової компенсації.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя В.Ф. Попов
кат. 112050000