Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Харків
12 липня 2021 року № 520/10071/21
Харківський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Зінченко А.В., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом Головного Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області (вул. Межигірська, буд. 8,м. Київ,04071, код ЄДРПОУ 38537963) до Товариства з обмеженою відповідальністю "Брент+" (пр. Московський, буд. 144, кім. 206-1,м. Харків, 61082, код ЄДРПОУ 41423131) про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду ,-
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив суд застосувати заходи реагування у вигляді повного зупинення експлуатації (роботи) автомобільного заправного комплексу Товариства з обмеженою відповідальністю “Брент+”, (код ЄДРПОУ 41423131), за адресою: Київська обл., Броварський р-н., с. Семиполки, вул. Київське шосе, 233, шляхом зобов'язання Відповідача повністю зупинити експлуатацію вказаного об'єкта до повного усунення порушень зазначених в акті від 06.04.2021 № 181.
В обґрунтування позовних вимог було зазначено, що Відповідно до Кодексу цивільного захисту України, Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», наказу Головного управління ДСНС України у Київській області від 01,03.2021 № 25 «Про проведення позапланових перевірок», було здійснено позапланову перевірку щодо додержання (виконання) вимог нормативно - правових актів та нормативних документів у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки Товариства з обмеженою відповідальністю «Брент+», за адресою: Харківська обл., м. Харків, пр-т. Московський, буд. 144, кім.206-1 (Київська обл., Броварський р-н., с. Семиполки, вул. Київське шосе, 233), про що зазначається в рапорті начальника Броварського РУ ГУ ДСНС України у Київській області Миколи СЕМИНОГА.
31.03.2021 було видане посвідчення № 2586 на проведення позапланової перевірки щодо додержання та виконання вимог у сфері цивільного захисту, пожежної і техногенної безпеки Товариства з обмеженою відповідальністю «Брент+», за адресою: Харківська обл., м. Харків, пр-т. Московський, буд. 144, кім.206-1 (Київська обл., Броварський р-н., с. Семиполки, вул. Київське шосе, 233), провідним фахівцем відділу ЦЗ Броварського РУ ГУ ДСНС України у Київській області Коробейником Ігорем Ігоровичем.
06.04.2021 за результатами позапланової перевірки був складений акт № 181 щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки та було виявлено 16 порушень, що підтверджується актом та детальним описом встановлених порушень.
Враховуючи те, що під час проведення перевірки було виявлено ряд порушень правил техногенної і пожежної безпеки, які зазначені в акті перевірки додержання (виконання) вимог законодавства у сфері пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, контролю за діяльністю аварійно-рятувальних служб, у зв'язку з чим суб'єктом господарювання недотримані вимоги законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, керуючись ст. 68 Кодексу цивільного захисту України, Головне управління зобов'язане звернутися до адміністративного суду з позовом про застосування заходів реагування у вигляді повного зупинення експлуатації (роботи) автомобільного заправного комплексу Товариства з обмеженою відповідальністю «Брент+», за адресою: Харківська обл., м. Харків, пр-т. Московський, буд. 144, кім.206-1 (Київська обл., Броварський р-н., с. Семиполки, вул. Київське шосе, 233).
Застосування заходів реагування у вигляді повного зупинення Товариства з обмеженою відповідальністю «Брент+», за адресою: Харківська обл., м. Харків, пр-т. Московський, буд. 144, кім.206-1 (Київська обл., Броварський р-н., с. Семиполки, вул. Київське шосе, 233), шляхом заборони експлуатації (роботи) автомобільного заправного комплексу, направлені на попередження настання негативних наслідків, викликаних наявністю на об'єкті порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей.
Надаючи правову оцінку вищенаведеному та дослідивши надані матеріали справи, суд вказує, що відповідно до вимог пункту 12 частини 1 статті 67, частини 2 статті 68, частин 1 та 2 статті 70 Кодексу цивільного захисту України посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки у разі встановлення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації об'єктів, будівель, споруд, цехів, дільниць, окремих приміщень, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг.
Також, вимогами частини 7 статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», передбачено, що на підставі акта перевірки, у разі виявлення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей, ДСНС України або її територіальний орган звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, окремих приміщень, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг. При цьому, «Наявність припису, складеного на підставі акта перевірки, не позбавляє ДСНС України або її територіальний орган права звернення до адміністративного суду з позовом про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) при наявності порушень, які створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей».
Частиною 2 статті 70 Кодексу цивільного захисту України та частиною 5 статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» визначено, що повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.
Також, в частині 4 статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» зазначено, що «Виключно законами встановлюються вичерпний перелік підстав для зупинення господарської діяльності».
Згідно вимог пунктів 1 та 4 частини 1 статті 70 Кодексу цивільного захисту України «Підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є:
1) недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами; - порушення таких вимог зазначено в Акті, з посиланнями на Правила пожежної безпеки в Україні, що затверджені наказом МВС України від 30.12.2014 року №1417 та зареєстровані в Міністерстві юстиції України 05.03.2015 року за №252/26697;
4) нездійснення заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій;» - тобто нездійснення заходів по захисту людей від небезпечного впливу вже виниклої надзвичайної ситуації на об'єкті, які також вказані в Акті.
При дослідженні наданих матеріалів справи, судом встановлено, що згідно висновків Акту перевірки порушення відповідачем не усунено.
Проаналізувавши наведене, суд приходить до висновку про наявність підстав для застосування заходів реагування у вигляді повного зупинення експлуатації (роботи) автомобільного заправного комплексу Товариства з обмеженою відповідальністю “Брент+”, (код ЄДРПОУ 41423131), за адресою: Київська обл., Броварський р-н., с. Семиполки, вул. Київське шосе, 233, шляхом зобов'язання Відповідача повністю зупинити експлуатацію вказаного об'єкта до повного усунення порушень зазначених в акті від 06.04.2021 № 181.
При зазначених обставинах, суд вважає вимоги позивача правомірними та такими, що ґрунтуються на положеннях діючого законодавства, належним чином обґрунтовані, не підтверджені матеріалами справи, а тому підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 243, 244,245,246КАС України , суд,
Адміністративний позов Головного Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області (вул. Межигірська, буд. 8,м. Київ,04071, код ЄДРПОУ 38537963) до Товариства з обмеженою відповідальністю "Брент+" (пр. Московський, буд. 144, кім. 206-1,м. Харків,61082, код ЄДРПОУ 41423131) про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду - задовольнити.
Застосувати заходи реагування у вигляді повного зупинення експлуатації (роботи) автомобільного заправного комплексу Товариства з обмеженою відповідальністю “Брент+”, (код ЄДРПОУ 41423131), за адресою: Київська обл., Броварський р-н., с. Семиполки, вул. Київське шосе, 233, шляхом зобов'язання Відповідача повністю зупинити експлуатацію вказаного об'єкта до повного усунення порушень зазначених в акті від 06.04.2021 № 181.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подачі безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня вручення повного рішення суду у відповідності до ст. 295 цього Кодексу.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Зінченко А.В.